Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Όχι. Η intel είναι η καλύτερη όλων. Και τι έγινε που οι επεξεργαστές της είναι ελβετικά τυριά και μπάζουν από παντού;

Κακοήθειες των αντιπάλων. Όχι 1 δολάριο, ούτε 10 cents έχουν χαθεί.

Εντάξει; Ικανοποιήθηκες; Άντε για ύπνο τώρα.

Υπερβολές και μικροπράγματα. Αυτό που μένει και μετράει στη τελική είναι να έχεις 20 φουπουες παραπάνω στο σιεσγκοεγουέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση. Αυτός είναι πράγματι σοβαρός λόγος να πας σε AMD, αν συνεχιστεί το πρόβλημα(σχεδόν βέβαιο).

Να σε δω με amd συστημα και ας πεθάνω :lol:

Πέρα από την πλάκα φαντάζομαι στην επόμενη γενιά η ιντελ θα τα διορθώσει όλα αυτά,δεν την παίρνει.

Ισχύει και για τους Xeon το πρόβλημα?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ιδέα κανείς γιατί μπορεί να κλειδώνουν το Backward compatibility σε παλαιότερη bios version αν φορτώσεις την 4,0 version.......με βλέπω να μένω στην 3,4 version.......

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370 Taichi/index.asp#BIOS

 

1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έχω ξαναζητήσει ενημέρωση ... ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...

Έχει βρει κανείς αναφορά , που να αναλύει τι ζημιές προκλήθηκαν παγκοσμίως , από όλες αυτές τις ευπάθειες των intel ;;;

Υπάρχει έστω και ένας , κάπου στον κόσμο , που να έχασε π.χ. 1$ , το οποίο εκλάπη από χάκερς που εκμεταλεύτηκαν τα spectre & meltdown ;;;;

Ο σκοπός είναι να μην συμβεί γιατί αν τυχόν και κάτι πάει στραβά (έστω και μια φορά)τότε δεν θα μιλαμε για 1$ ,αυτός που θα το επιδιώξει θα Πάει για τα πολλά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Έχει ιδέα κανείς γιατί μπορεί να κλειδώνουν το Backward compatibility σε παλαιότερη bios version αν φορτώσεις την 4,0 version.......με βλέπω να μένω στην 3,4 version.......

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370 Taichi/index.asp#BIOS

1.png

Και στην amd το ίδιο κάνουν όταν αλλάζει ο agesa για υποστήριξη νέων επεξεργαστών. Βέβαια υπάρχει τρόπος πάντα να γυρίσεις πισω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρος να ριξει τα μουτρα η intel και να στρωθει να φτιαξει τα cpu της γιατι δεν την βλεπω καλα. Εχουμε βαρεθει να περναμε microcode updates τον τελευταιο χρονο. Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να παει καποιος σε intel cpu. Καιρος να παρει τα πανω της η AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ilos είπε

Υπερβολές και μικροπράγματα. Αυτό που μένει και μετράει στη τελική είναι να έχεις 20 φουπουες παραπάνω στο σιεσγκοεγουέι.

20 fps είναι η διαφορά από rtx 2060 σε 2080 ξέρω εγώ.. Διαφορετικά tiers gpu...Λεφτά...😉 just saying...

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καιρος να ριξει τα μουτρα η intel και να στρωθει να φτιαξει τα cpu της γιατι δεν την βλεπω καλα. Εχουμε βαρεθει να περναμε microcode updates τον τελευταιο χρονο. Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να παει καποιος σε intel cpu. Καιρος να παρει τα πανω της η AMD.

Ακόμη δεν πούλησες εσύ ? Νόμιζα θα είχες amd μέχρι τώρα..Τεσπα..περιμένω...

Για το σύνολο των χρηστών Intel όλα αυτά περάσαν κ δεν ακούμπησαν....Εκτος του Arkin, που κουραστηκε..🤣

Επεξ/σία από ShooterX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ShooterX είπε

20 fps είναι η διαφορά από rtx 2060 σε 2080 ξέρω εγώ.. Διαφορετικά tiers gpu...Λεφτά...😉 just saying...

Ακόμη δεν πούλησες εσύ ? Νόμιζα θα είχες amd μέχρι τώρα..Τεσπα..περιμένω...

Για το σύνολο των χρηστών Intel όλα αυτά περάσαν κ δεν ακούμπησαν....Εκτος του Arkin, που κουραστηκε..🤣

Intelakias και εσυ? Ολος ο κοσμος τους βριζει παντως αναμενω ryzen τριτης γενιας και βλεπω πως θα κινηθω. Η ασφαλεια ειναι πανω απ'ολα. Εφοσον δινουν microcodes καθε μηνα η intel και η MS κατι γινεται αλλα εχει ξεφυγει το πραγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Intelakias και εσυ? Ολος ο κοσμος τους βριζει παντως αναμενω ryzen τριτης γενιας και βλεπω πως θα κινηθω. Η ασφαλεια ειναι πανω απ'ολα. Εφοσον δινουν microcodes καθε μηνα η intel και η MS κατι γινεται αλλα εχει ξεφυγει το πραγμα. 

Οχι φίλε,,χρήστης..καταναλωτής..χτίστης (pc) για φιλους(με αρκετους ryzen)...Σε κάθε post π γίνεται κράζεις την Intel κτλ..Δικαίωμα σου.. αλλα..Πως ακριβώς σε κούρασε η διαδικασία των updates όπως λες??ΠΩΣ και τι προβλήματα σου προκάλεσαν οι τρύπες ασφάλειας του cpu σου???Σε χακαραν??

Ναι οι ιδιοκτήτες Intel τους βρίζουν και προτείνουν Ryzen...Από που να το πιάσω αυτό...άστο δεν θα τελειώσουμε ποτε..

Για ryzen το ψήνω κ εγώ όταν δω ότι apples to apples είναι μπροστά ο ryzen από την μπλε...Όταν...

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πως ακριβώς μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν συνηδητοποιημένο και ''γνώστη'' καταναλωτή όταν εν γνώσει του επιβραβεύει με τα ίδια του τα χρήματα την εταιρία και μάλιστα μετά παραπονιέται κιόλας για το πρόβλημα που  ήταν ήδη γνωστό? 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

- Πως ακριβώς μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν συνηδητοποιημένο και ''γνώστη'' καταναλωτή όταν εν γνώσει του επιβραβεύει με τα ίδια του τα χρήματα την εταιρία και μάλιστα μετά παραπονιέται κιόλας για το πρόβλημα που  ήταν ήδη γνωστό? 

Και πώς θα φτάσουμε τις 1.000.000 αναρτήσεις, σύντροφε;);

Εντάξει, έχει ένα δίκιο. Ασχέτως του αν έχουμε επηρεαστεί, είναι προσβλητική η όλη κατάσταση (και ντροπιαστική για την intel).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Ο σκοπός είναι να μην συμβεί 

Α μάλιστα. Δεν έχει συμβεί , ποτέ, πουθενά , παγκοσμίως μέχρι τώρα , με την intel να έχει ποσοστό μεγαλύτερο του 90% παγκοσμίως , αλλά μιλάμε για να μην συμβεί ! Η επιλογή της amd , για να μην πάθει μελλοντικά κανείς κάτι από την χρήση intel , μου θυμίζει την  ... επιλογή που κάνουν πολλοί ... για να μην κολλήσουν aids !!

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Οχι φίλε,,χρήστης..καταναλωτής..χτίστης (pc) για φιλους(με αρκετους ryzen)...Σε κάθε post π γίνεται κράζεις την Intel κτλ..Δικαίωμα σου.. αλλα..Πως ακριβώς σε κούρασε η διαδικασία των updates όπως λες??ΠΩΣ και τι προβλήματα σου προκάλεσαν οι τρύπες ασφάλειας του cpu σου???Σε χακαραν??

Ναι οι ιδιοκτήτες Intel τους βρίζουν και προτείνουν Ryzen...Από που να το πιάσω αυτό...άστο δεν θα τελειώσουμε ποτε..

Για ryzen το ψήνω κ εγώ όταν δω ότι apples to apples είναι μπροστά ο ryzen από την μπλε...Όταν...

Το θεμα ειναι να μην παθουμε κατι. Δουλευω πολλα ebankings και η ασφαλεια μετραει πολυ. Μακαρι να ειναι σωστοι οι ryzen 3 και με σωστες τιμες και ολος ο κοσμος εκει θα παει αναμφιβολα.

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

- Πως ακριβώς μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν συνηδητοποιημένο και ''γνώστη'' καταναλωτή όταν εν γνώσει του επιβραβεύει με τα ίδια του τα χρήματα την εταιρία και μάλιστα μετά παραπονιέται κιόλας για το πρόβλημα που  ήταν ήδη γνωστό? 

Οταν εκανα αγορα υπολογιστη δεν γνωριζα τιποτα για τα spectre/meltdown. Απο τοτε και μετα δεν εχω δωσει ουτε ευρω στην intel. Προφανως αν γνωριζα για τις ευπαθειες δεν θα πηγαινα σε intel πριν 1.5 χρονο. Και εννοειται μελλοντικα μονο σε amd θα παω εφοσον επαληθευτουν οσα λεγονται για τους ryzen τριτης γενιας. Τα spectre/meltdown βγηκαν ακριβως 1.5 μηνα απο την αγορα που εκανα. Και αρχισαν τα security patches καθε μηνα με bios update.

Oποτε ναι εχω καθε δικαιωμα να παραπονιεμαι μιας και εδωσα αρκετα χρηματα στην intel και απο τοτε δεν εχει σταματησει να βγαινουν θεματα ασφαλειας. Ουτε εχω ορεξη να κανω αλλαγες καθε τοσο στο συστημα μου και να αλλαζω socket/cpu.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το θεμα ειναι να μην παθουμε κατι. Δουλευω πολλα ebankings και η ασφαλεια μετραει πολυ. Μακαρι να ειναι σωστοι οι ryzen 3 και με σωστες τιμες και ολος ο κοσμος εκει θα παει αναμφιβολα.

Ότι λέει ο Dr_73 δηλαδή...μάλιστα...

Εγώ το βλέπω αλλιώς...Αν έχεις θέμα με το τωρινό setup σου όπως λες και μιας κ μετράει η ασφάλεια για σένα, ebanking (κλάμα απλά ) γιατί δεν το πουλάς να πας σε ryzen 2700x-2600x πχ να νιώσεις ασφάλεια και σιγουριά??Να ηρεμήσεις βρε παιδί μου κ εσύ...Δεν νομίζω να σου κοστίσει τπτ ..ίσα ίσα μπορεί να βγάλεις κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μακαρι να ειναι σωστοι οι ryzen 3 και με σωστες τιμες και ολος ο κοσμος εκει θα παει αναμφιβολα.

Μην παίρνεις όρκο . Ξέρω πολλούς παλιούς κατόχους xp+ , fx και άλλων αστεριών ... που αν βγαίνουν κάποια στιγμή μόνο amd θα γυρίσουν σε κιτάπια και διάτρητες κάρτες ... αλλά amd δεν παίρνουν . 

 

Τώρα για εσάς στην bank of england και τη fed είμαι σίγουρος ότι για λόγους ασφαλείας , χρησιμοποιείτε μόνο amd, για τις πληρωμές στη lockheed martin .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...