Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@7nisiotis

Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει απειλή και για τον home user. Είναι η δυνατότητα να υποκλέψεις το admin password ή κάποιο password από άλλη εφαρμογή που τρέχει ταυτόχρονα. Ειδικά το πρώτο είναι αρκετό από μόνο του για να να σου εγκαταστήσουν ιό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει σωστά, αλλά αυτό μάλλον εννοούν λέγοντας για unauthorised προσβαση στο kernel.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο intel και nvidia. Και στο μισό να πέσουν τα IOPS με την επόμενη τρούπα δεν αλλάζω, who cares. Στον πέτσινο ειδικά δίνω και την γυναίκα μου για μια νύχτα σαν τους εσκιμώους. Επίσης πασόκ και γαύρος (είμαι OG).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλοι Zen 2 τώρα.

ολοι zen2  με χειροτερο ipc απο 8400? στο συγκεκριμενο μπενς παντα.

https://wccftech.com/amd-12-core-zen-2-ryzen-cpu-engineering-sample-benchmark-leaked-higher-ipc-vs-threadripper-1920x/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intelrisen είπε

ολοι zen2  με χειροτερο ipc απο 8400? στο συγκεκριμενο μπενς παντα.

https://wccftech.com/amd-12-core-zen-2-ryzen-cpu-engineering-sample-benchmark-leaked-higher-ipc-vs-threadripper-1920x/

Γιατί πιάνεις τον 8400? Ο 9900k uber πόσο IPC παραπάνω έχει από τον 8400? Α, τι, δεν έχει? Οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW, γιατι ενώ στην Χ Hero ήμουν σταθεροτατος στα 4.9 @ 1.24V στην AORUS MASTER τρώω BSOD μέχρι και στα 1.29V στο CB15??? 

Έβαλα Disabled MC Enchantment, Ratio 49, Vcore 1.24 κλπ. Δοκίμασα και με VSA 1.1 και VCCIO 1.05 (παραπάνω από το auto) αλλά τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

BTW, γιατι ενώ στην Χ Hero ήμουν σταθεροτατος στα 4.9 @ 1.24V στην AORUS MASTER τρώω BSOD μέχρι και στα 1.29V στο CB15??? 

Έβαλα Disabled MC Enchantment, Ratio 49, Vcore 1.24 κλπ. Δοκίμασα και με VSA 1.1 και VCCIO 1.05 (παραπάνω από το auto) αλλά τίποτα 

LLC settings? Εχεις checkari το σκαμπανεβασμα στα volt during load? To uncore ποσο παιζει? Μην το αφηνεις auto, κλειδωμα στο 44 και δες αν εισαι stable. Επισης avx offset?

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IPC κλανιές είναι πλέον μπροστά η ιντέλα, ειδικά και μετά τους zen+. Αφήστε τα troll να νομίζουν ακόμα ότι είμαστε στην εποχή των cyrix (no offense) και δε μπορούν οι υπόλοιποι να τρέξουν καν το quake 2 😍  Έχεις την αρρώστια και το βαλάντιο, μαγκιά σου τα σκας για 9900k/bdies/2080ti και 1440p 144Hz και σφυράς αδιάφορα. Δε κάθεσαι να τη βγεις σε κάποιον φουκαρά που πήρε με 500 γιούρια 2600+570 build. Άλλα πράγματα ζητά ο ένας, άλλα ο άλλος. Αυτοί που ξεκινάν την μανούρα και τα flames από πλευράς "μπλε" τους παραδέχομαι γιατί παραδοσιακά έχουν και τα καλύτερα setups πάντως. Κονταροχτυπιόμαστε 480p για να βγάλουμε άκρη με κάτι 1050ti που σέρνουν ή κάτι 2666c19 που προτείνουν για gaming rigs. Έπρεπε να κάνουν περικοπές τα παλικάρια για να χωρέσει κάπως ο i7. 😎

P.S. 7/7 βλέπω να την στρουμφίζεσται εντελώς Τζέμη,Δόκτορα και Ξεδοντιάρη.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ilos είπε

IPC κλανιές είναι πλέον μπροστά η ιντέλα, ειδικά και μετά τους zen 2. Αφήστε τα troll να νομίζουν ακόμα ότι είμαστε στην εποχή των cyrix (no offense) και δε μπορούν οι υπόλοιποι να τρέξουν καν το quake 2 😍  Έχεις την αρρώστια και το βαλάντιο, μαγκιά σου τα σκας για 9900k/bdies/2080ti και 1440p 144Hz και σφυράς αδιάφορα. Δε κάθεσαι να τη βγεις σε κάποιον φουκαρά που πήρε με 500 γιούρια 2600+570 build. Άλλα πράγματα ζητά ο ένας, άλλα ο άλλος. Αυτοί που ξεκινάν την μανούρα και τα flames από πλευράς "μπλε" τους παραδέχομαι γιατί παραδοσιακά έχουν και τα καλύτερα setups πάντως. Κονταροχτυπιόμαστε 480p για να βγάλουμε άκρη με κάτι 1050ti που σέρνουν ή κάτι 2666c19 που προτείνουν για gaming rigs. Έπρεπε να κάνουν περικοπές τα παλικάρια για να χωρέσει κάπως ο i7. 😎

P.S. 7/7 βλέπω να την στρουμφίζεσται εντελώς Τζέμη,Δόκτορα και Ξεδοντιάρη.

Ενας απο αυτους που ξεκινα την μανουρα εχει εναν xeon εποχης core 2 quad η nehalem και εχει να δει φρεσκο hardware απο το 2008. Οι αλλοι ειναι με 1050ti και αντε καμια 1060 στο ναδιρ. Και τρωω εγω ban γιατι τους αποκαλω καθυ...μερινους.

 

2 ατομα σε ολο το forum ειναι που παιζουν σε refresh rate πανω απο αυτο που σου δινει ενας καλοστημενος ryzen. Aκομα και γω με την ti και το 144 monitor, σε real world scenarios εχω παρει 10% avg στο pubg (που πλεον δεν παιζω)  and that's it. Στα υπολοιπα games επιανα οσα πιανω και τωρα με τον ryzen πανω κατω, μιας και κλειδωνω ειτε στα 60 ειτε στα 144, αναλογα το game.


Σιγα μην πανε να αγορασουν 8400 (και κατι 7400 στο παρελθον) με 30€ mobo και 1600 ddr3 ram που προτεινουν με τα δικα τους λεφτα. Αφου ξερουν τι φολα θα πεσει...ΟΧΙ, προτεινουν στους ΑΛΛΟΥΣ να τα αγορασουν!!! Δεν ξερω γιατι, περνουν ποσοστα, μισθο, μετοχες, μονο ο Αλλαχ γνωριζει

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...