Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, NT1G είπε

Εγγραφή πριν 30 λεπτά, 1η απάντηση πόσο καλύτερη είναι η Intel.

👌

Εγώ σας τα έχω πει εδώ και χρόνια. Να επιτρέπεται η εγγραφή μόνο με αποδείξεις και sn amd επεξεργαστών . Και να αλλάξει ονομασία και το φόρουμ , να λέγεται amdomnia, αλλά δεν με ακούτε.

Θα είστε ήσυχοι , όπως ήταν π.χ. οι κάτοικοι της ανατολικής γερμανίας. Δεν μπορούσε ο κάθε αληταράς , να πάει να πει ότι οι porsche και οι mercedes benz, ήταν καλύτερες από τα wartburg.

Κανείς δεν αμφισβητούσε , στην ανατολική γερμανία, ότι το wartburg ήταν το καλύτερο αμάξι του κόσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εγώ σας τα έχω πει εδώ και χρόνια. Να επιτρέπεται η εγγραφή μόνο με αποδείξεις και sn amd επεξεργαστών . Και να αλλάξει ονομασία και το φόρουμ , να λέγεται amdomnia, αλλά δεν με ακούτε.

Θα είστε ήσυχοι , όπως ήταν π.χ. οι κάτοικοι της ανατολικής γερμανίας. Δεν μπορούσε ο κάθε αληταράς , να πάει να πει ότι οι porsche και οι mercedes benz, ήταν καλύτερες από τα wartburg.

Κανείς δεν αμφισβητούσε , στην ανατολική γερμανία, ότι το wartburg ήταν το καλύτερο αμάξι του κόσμου.

Απόδειξη από amd cpu μια χαρά βρίσκεις πεταμένη κάτω, σαν ζεστά ψωμάκια πουλάνε οι 2600.

Απόδειξη από 2666c19, μόνο εσύ μπορείς να μας βρεις όμως.😍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Ενας απο αυτους που ξεκινα την μανουρα εχει εναν xeon εποχης core 2 quad η nehalem και εχει να δει φρεσκο hardware απο το 2008. Οι αλλοι ειναι με 1050ti και αντε καμια 1060 στο ναδιρ. Και τρωω εγω ban γιατι τους αποκαλω καθυ...μερινους.

2 ατομα σε ολο το forum ειναι που παιζουν σε refresh rate πανω απο αυτο που σου δινει ενας καλοστημενος ryzen. Aκομα και γω με την ti και το 144 monitor, σε real world scenarios εχω παρει 10% avg στο pubg (που πλεον δεν παιζω)  and that's it. Στα υπολοιπα games επιανα οσα πιανω και τωρα με τον ryzen πανω κατω, μιας και κλειδωνω ειτε στα 60 ειτε στα 144, αναλογα το game.


Σιγα μην πανε να αγορασουν 8400 (και κατι 7400 στο παρελθον) με 30€ mobo και 1600 ddr3 ram που προτεινουν με τα δικα τους λεφτα. Αφου ξερουν τι φολα θα πεσει...ΟΧΙ, προτεινουν στους ΑΛΛΟΥΣ να τα αγορασουν!!! Δεν ξερω γιατι, περνουν ποσοστα, μισθο, μετοχες, μονο ο Αλλαχ γνωριζει

Άσχετο αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι σε ξέρω, και δεν ειναι απο τα 6 μηνύματά σου.

Reroll account?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αμπλαουμπλας είπε

LLC settings? Εχεις checkari το σκαμπανεβασμα στα volt during load? To uncore ποσο παιζει? Μην το αφηνεις auto, κλειδωμα στο 44 και δες αν εισαι stable. Επισης avx offset?

Δε χρειάστηκα τίποτα από όλα αυτά στην Χ Hero για τις ίδιες ρυθμίσεις. Απλά έχωσα fix core ratio, vcore, VSA-vccio και ήμουν πένα. Το uncore νομίζω στα 43 έρχεται στοκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Άσχετο αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι σε ξέρω, και δεν ειναι απο τα 6 μηνύματά σου.

Reroll account?

Πλάκα κάνεις ; Το είπε στο προηγούμενο ποστ του, ότι τον μπάναραν και ... επανήλθε.

Και όταν δεν τους μπανάρουν , ξεκινάνε νέο λογαριασμό μετά τα 40.000posts με προτάσεις amd ;

Δεν έχω δει κανένα (λογαριασμό)  με πάνω από 1.000.000 posts .

Μπελάς τα reroll account, γιατί πρέπει να ανανεώνουμε την ignore list.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Δε χρειάστηκα τίποτα από όλα αυτά στην Χ Hero για τις ίδιες ρυθμίσεις. Απλά έχωσα fix core ratio, vcore, VSA-vccio και ήμουν πένα. Το uncore νομίζω στα 43 έρχεται στοκ 

Ναι αλλα η καθε μητρικη κανει τα δικα της στο auto. Ειδικα χωρις LLC δεν κανεις σοβαρο OC. Τα volts τα κοιταζες καθολου σε stress? Δηλαδη εσυ μπορει να δινες 1.24 στη hero αλλα λογω LLC στο θεο να πηγαινε 1.30, και το αντιστροφο στην aorus master. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Χ Hero τα volt ήταν όσο τα έδινα, άντε να πήγαινε μέχρι 1.26 , τα έχω σε προηγούμενες σελίδες τα SS.

1 λεπτό πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Ναι αλλα η καθε μητρικη κανει τα δικα της στο auto. Ειδικα χωρις LLC δεν κανεις σοβαρο OC. Τα volts τα κοιταζες καθολου σε stress? Δηλαδη εσυ μπορει να δινες 1.24 στη hero αλλα λογω LLC στο θεο να πηγαινε 1.30, και το αντιστροφο στην aorus master. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ηθικό δίδαγμα strawman είναι ότι στο τέλος, αντί να κάνουν smurf τα trolls κάνουμε εμείς που "τσιμπάμε" και τρώμε το μπανάκι. Αυτά συνεχίζουν απρόσκοπτα business as usual.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ilos είπε

Το ηθικό δίδαγμα strawman είναι ότι στο τέλος, αντί να κάνουν smurf τα trolls κάνουμε εμείς που "τσιμπάμε" και τρώμε το μπανάκι. Αυτά συνεχίζουν απρόσκοπτα business as usual.

Κοιταξε να δεις. Ειχε γραψει αυτο πριν 1 μηνα

 

Για να τελειωσουμε το τζερτζελο μια και καλη, εγω διατιθεμαι να κανω αυτο ακριβως που προτενει. Να ανοιξουμε ενα νημα εγω και αυτος, να φτιαξουμε ενα build με Ιntel αυτος με AMD εγω παρομοιου budget, να πληρωσει να παρει το Intel και να πληρωσω να παρω το AMD. Tρεxουμε bench, 3-4 games της επιλογης του 3- 4 της επιλογης μου, στο 1080p uw monitor μου με την 1080ti. Oποιος βγει μπροστα παιρνει χαρισμα το build του αλλου.


Τα υπολοιπα περιφερειακα τα βαζω εγω (σκληρους τροφοδοτικα κουτια κλπα, εχω μπολικα απτο mining). Επισης διαθετω και χωρο με οποιον θελει ευπροσδεκτο για τις εν λογω δοκιμες. Εγω διατιθεμαι αυτα που γραφω να τα υποστηριζω με την τσεπη μου. Αυτος? Οχι, να τον δω μετα αν θα μου χτισει 2400ram και h310 σε 8700k ο γελοιος. Αν δεχτει, εγω σημερα αντε το πολυ αυριο παω και το αγοραζω το PC και το στηνω. Περιμενω λοιπον να υποστηριξει τις παρλαπιπες του εμπρακτα και οχι στα λογια μονο. Ειτε θα δεχτει την προταση, ειτε θα παραδεχτει οτι λεει παρλαπιπες, ειτε θα μπει στην ignore list μου (το πρωτο ατομο που θα τα καταφερει). 

PS1. Επισης προτεινω να κανουμε τα ιδια και για τα last gen. Να χτισει αυτος ενα kabylake και εγω ενα 1st gen ryzen. Να τον δω παλι να στηριζει εμπρακτα (με την τσεπη του δηλαδη) κατι 7400 που διατυμπανιζε...Να βαλουμε και οριο 10 λεπτων στο bios, να μην μας λεει μετα οτι καναμε tinkering 3 ωρες.

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι κλειδωμένοι kaby i5, γέρασαν πολύ πριν την ώρα τους. Πραγματικά τιραμόλας τα frametimes και τα 1% lows στα τάρταρα σε ότι game είναι cpu bound/thread heavy από 2018 και μετά. Ο φτωχός πλην τίμιος 1600 με εξαίρεση το odyssey που εκεί πέφτει κλάμα σχεδόν σε όλα τα cpu, δεν έχω δει κάτι που να μη κρατά τουλάχιστον το 60ρι minimum, έστω με ένα ελαφρύ OC. Και πίστεψέ με έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι έχει κυκλοφορήσει τον τελευταίο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Εγώ σας τα έχω πει εδώ και χρόνια. Να επιτρέπεται η εγγραφή μόνο με αποδείξεις και sn amd επεξεργαστών . Και να αλλάξει ονομασία και το φόρουμ , να λέγεται amdomnia, αλλά δεν με ακούτε.

Η τεχνολογία αλλάζει και εξελίσεται συνεχώς, ανά διαστήματα υπερτερεί η Μπλε και άλλοτε η Κόκκινη..δατς λάιφ!! Προσωπικά θυμάμαι διαστήματα όπου σε προτάσεις νέων συνθέσεων ο κόσμος πρότεινε τη μία εταιρία συνεχώς και μετά άλλαζε η τεχνολογία και αντιστρέφοταν οι ρόλοι..κύκλος δεν είναι ρε παιδία??
 

 

Επεξ/σία από PixyMike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για τον δόκτορ κύκλος είναι, από κλειδωμένους i5s σε ξεκλείδωτους i3s και pentium G's και μη χειρότερα. Το μόνο που δεν αλλάζει είναι τα υπόλοιπα. Μητρικές με γυμνά vrm και μνήμες με εξωτικά Timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, PixyMike είπε

Προσωπικά θυμάμαι διαστήματα όπου σε προτάσεις νέων συνθέσεων ο κόσμος πρότεινε τη μία εταιρία συνεχώς και μετά άλλαζε η τεχνολογία και αντιστρέφοταν οι ρόλοι..

Προφανώς αναφέρεσαι σε διάστημα που αγνοούμε οι υπόλοιποι (πρέπει ίσως να λάβουμε υπόψη και τη στρέβλωση του χρόνου). Από το 2006 που γράφτηκα εγώ , ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΔΩ , ΠΑΝΤΑ, ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΜΟΝΟ amd . Στο 100% των περιπτώσεων . Και την εποχή των FX ...  που είχε σουρεαλιστικό χαρακτήρα !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζορίζεστε πολλοί μερικοί, ως συνήθως..Δεν μπορείτε να αποδεχτείτε την κατάσταση η οποία είναι η εξής χοντρικά για να τελειώνουμε..

Η Intel στο μόνο που υπερτερεί(Για την ώρα) είναι το STP(Single-thread performance). Το IPC(Το οποίο συγκρίνεται ΜΟΝΟ με την ίδια συχνότητα μεταξύ 2 CPU) είναι σχεδόν το ίδιο με τους Zen+(3% διαφορά υπέρ της Intel αν δεν κάνω λάθος, κλάιν μάιν δηλαδή).

Στην HEDT πέφτει βρωμόξυλο απ' την AMD, πλεονέκτημα η Intel σε κάποια σενάρια λόγω του QuickSync κλπ.

Με τόσες τρύπες ασφαλείας που σκάνε δεν εμπιστεύομαι εγώ προσωπικά την μπλε εταιρεία(Εκτός αν τα φτιάξει φυσικά). Μπορεί αν μην επηρεάζει τους desktop users, αλλά κατάντησε γελοίο το πόσο πίσω έχει μείνει στην ασφάλεια.

Εάν ο Zen 2 χτυπάει 4.8Ghz all cores έχει τελειώσει και στο gaming η Intel. Σίγουρα θα επανέλθει γιατί έχει πολύ μεγάλο budget, αλλά θα αργήσει απ' ότι φαίνεται.

Ας επιστρέψουμε στο θέμα τώρα που αφορά αποκλειστικά τα CFL CPUs.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ζορίζεστε πολλοί μερικοί, ως συνήθως..Δεν μπορείτε να αποδεχτείτε την κατάσταση η οποία είναι η εξής χοντρικά για να τελειώνουμε..

Η Intel στο μόνο που υπερτερεί(Για την ώρα) είναι το STP(Single-thread performance). Το IPC(Το οποίο συγκρίνεται ΜΟΝΟ με την ίδια συχνότητα μεταξύ 2 CPU) είναι σχεδόν το ίδιο με τους Zen+(3% διαφορά υπέρ της Intel αν δεν κάνω λάθος, κλάιν μάιν δηλαδή).

Στην HEDT πέφτει βρωμόξυλο απ' την AMD, πλεονέκτημα η Intel σε κάποια σενάρια λόγω του QuickSync κλπ.

Με τόσες τρύπες ασφαλείας που σκάνε δεν εμπιστεύομαι εγώ προσωπικά την μπλε εταιρεία(Εκτός αν τα φτιάξει φυσικά). Μπορεί αν μην επηρεάζει τους desktop users, αλλά κατάντησε γελοίο το πόσο πίσω έχει μείνει στην ασφάλεια.

Εάν ο Zen 2 χτυπάει 4.8Ghz all cores έχει τελειώσει και στο gaming η Intel. Σίγουρα θα επανέλθει γιατί έχει πολύ μεγάλο budget, αλλά θα αργήσει απ' ότι φαίνεται.

Ας επιστρέψουμε στο θέμα τώρα που αφορά αποκλειστικά τα CFL CPUs.

Μια διόρθωση μονο : η διάφορα στο ipc είναι από 8% εως 15%+...Aναλογα την εφαρμογή...(δες The Stilt review)

YuvqEF9.png.60d98639d4283aa40b707f5a981fdd7c.png

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...