Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Να το καταλάβαινε κιόλας ο κόσμος καλά θα ήταν. Πόλωση και πάλι πόλωση μέχρι και στην τεχνολογία ρε φίλε. Αυτοί είμαστε. 

Για την ακρίβεια, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στο οποίο δεν υπάρχει πόλωση.. Τι θέλεις, αθλητισμό, πολιτική, αυτοκινητοβιομηχανία, κινητά, τεχνολογία γενικότερα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

https://www.techpowerup.com/forums/threads/share-your-aida-64-cache-and-memory-benchmark-here.186338/page-27

Δεν θυμάμαι που είχα δει σκορ κοντά στα 35ns. Πάντως με tweaking και oc μπορείς να το κάνεις. Το αντίστοιχο σε Ryzen δεν θυμάμαι να δίνει κάτω από 60ns. Αυτός εδώ έβγαλε με ram 2666(DDR3) και πολύ σφτιχτά timings 38,5ns.

spacer.png

Αν έχεις μνήμες που κρατάνε καλά timings σε πολύ υψηλές συχνότητες(π.χ. 4.200Mhz) γιατί να μην μπορείς να πετύχεις χαμηλό latency σε χαμηλότερες;

Εδώ στέκονται στο απόλυτο νούμερο και το ψειρίζουν αν ισχύει ή αν είναι 2ns πάνω. Βλέπουν το δέντρο και όχι το δάσος. Την τεράστια διαφορά latency με ryzen που χτυπάει αλύπητα σε games. Και που ίσως να μην είναι το μοναδικό αδύνατο σημείο.

Το AIDA λογικά βγάζει κάποιον μέσο όρο σε latency(με εντελώς τυχαίο τρόπο). Πότε αναζητούνται δεδομένα στο ένα CCX και πότε στο άλλο. Αλλιώς ίσως να ήταν χειρότερα τα πράγματα.

δε βλεπεις τι γραφει ο αλλος που το παιζει και σχετικος.... οτι το latency εξαρταται απο την ταχυτητα του cpu. :lol:

http://instlatx64.atw.hu/

εδω θα δεις οτι ο sb 2600 es εχει μεγαλυτερο latency απο τον haswell(xeon e3 1245 v3). καπου γραφτηκε το αντιθετο γι' αυτο το ανεβαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O @BabisTs με τις μνημες στο θεο που ειναι? Ελα να μας πεις νουμερα αδερφε. Θα θελα να τρεξεις ενα ACo σε 720p 50% scale, ακουει παρα πολυ σε μνημες το συγκεκριμενο game. Ετσι να δω νουμερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μαλλον θα πηγες στο ιδιο σχολειο τοτε με τον intelrisen για την λεξη "μπενς" μονο απο εσας του δυο την εχω διαβασει εδωμεσα

ερώτηση , αυτοί που αντέδρασαν με γέλιο στην παρόλα σου γέλασαν γιατί

α) πίστεψαν την παρόλα σου και χωρίς να τσεκάρουν αν στέκει γέλασαν

β) γέλασαν με εσένα γιατί τσέκαραν την αβάσιμη παρόλα

γ) γέλασαν  για την επινοητικότητα σου να λες παρόλες με σοβαροφάνεια

Που είναι αυτό που έγραψα και μοιάζει με του άλλου χρήστη? Ξέρεις γιατί δεν χρειάζομαι πολλούς λογαριασμούς? Γιατί περνάνε πολλά-πολλά μηχανήματα από τα χέρια μου και ότι λέω είναι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ και δεν είμαι ειδικός των youtube και των click-bate fake news. Αν ψάξεις το προφιλ μου 15 χρόνια πριν που γράφτηκα θα δεις ότι από τότε ξέρω τι λέω , από τότε περνάνε πολλά μηχανήματα από τα χέρια μου τότε που πολλοί AMDακηδες έπιναν γάλα με μπιμπερό ακόμη. By the way ο τρίτος μου υπολογιστής (2ο pc συμβατό) ήταν AMD386DX40. Ο επόμενος AMD ήταν 15 χρόνια μετά ο AMD ATHLONx2 και ο τελευταίος AMD o R1700X έναν μήνα μετά την κυκλοφορία του γιατί ήθελα να τρέχω VMs.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ερώτηση , αυτοί που αντέδρασαν με γέλιο στην παρόλα σου γέλασαν γιατί

α) πίστεψαν την παρόλα σου και χωρίς να τσεκάρουν αν στέκει γέλασαν

β) γέλασαν με εσένα γιατί τσέκαραν την αβάσιμη παρόλα

γ) γέλασαν  για την επινοητικότητα σου να λες παρόλες με σοβαροφάνεια

Που είναι αυτό που έγραψα και μοιάζει με του άλλου χρήστη? Ξέρεις γιατί δεν χρειάζομαι πολλούς λογαριασμούς? Γιατί περνάνε πολλά-πολλά μηχανήματα από τα χέρια μου και ότι λέω είναι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ και δεν είμαι ειδικός των youtube και των click-bate fake news. Αν ψάξεις το προφιλ μου 15 χρόνια πριν που γράφτηκα θα δεις ότι από τότε ξέρω τι λέω , από τότε περνάνε πολλά μηχανήματα από τα χέρια μου τότε που πολλοί AMDακηδες έπιναν με μπιμπερό ακόμη. By the way ο τρίτος μου υπολογιστής (2ο pc συμβατό) ήταν AMD386DX40.

Κανείς δεν νοιάζεται ποιος είσαι και τι υποτίθεται ότι ξέρεις... στο forum είσαι όπως όλοι μας "κάποιος πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη"
Στο forum δεν είσαι η ηλικία σου, δεν είσαι αυτά που λες ότι ξέρεις... είσαι αυτά που γράφεις 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Κανείς δεν νοιάζεται ποιος είσαι και τι υποτίθεται ότι ξέρεις... στο forum είσαι όπως όλοι μας "κάποιος πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη"
Στο forum δεν είσαι η ηλικία σου, δεν είσαι αυτά που λες ότι ξέρεις... είσαι αυτά που γράφεις 

συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ γι'αυτό και δεν τα χρησιμοποίησα σε καμία συζήτηση ως επιχειρήματα. Μέ έθιξαν προσωπικά και αναγκάστηκα να τους εξήγησω πόσο λίγοι είναι.

 

ΥΓ (RENAXAN από κάτω)

Είμαι σίγουρος ότι είσαι ειλικρινής , αν ήθελα το χειροκρότημα σου απλά έπρεπε να λέω σε κάθε μνμ ζήτω η καλή AMD κάτω η κακιά ΙΝΤΕΛ.

ΥΓ (τελευταίο)

Ηδη αισθάνομαι άσχημα γιατί καταχράστηκα της φιλοξενίας και συνέτεινα να αποπροσανατολιστεί η συζήτηση. Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, jgeorgiou said:

Λοιπόν παιδιά καταλάθως μπήκα σαν intelrisen,  να μου απαντάτε εδώ. Κάνω και κάτι μαθήματα εγγαστρίμυθου και είπα να τα δοκιμάσω εδώ.

ΥΓ(από κάτω) μπαναρίστικα και δεν το έμαθα?

 

11 hours ago, jgeorgiou said:

Είπα να κάνω πλάκα με την υποψία σου περι διπλού λογαριασμού. Προσωπικά ΔΕΝ μπαίνω από κοινόχρηστες IP και οι admins μπορούν να με τσεκάρουν εύκολα.  Επίσης δεν έχω καμία διάθεση να πικάρω τον συνομιλητή από δεύτερο λογαριασμό ή να αυτο-ικανοποιούμαι με καρδούλες.

Δεν χαλάω άλλο το θέμα συνεχίστε να μιλάτε για τους καφέδες (που και που σας διαβάζω όποτε έχω χρόνο γιατί λέτε μερικά ενδιαφέροντα)

 

14 minutes ago, jgeorgiou said:

ερώτηση , αυτοί που αντέδρασαν με γέλιο στην παρόλα σου γέλασαν γιατί

α) πίστεψαν την παρόλα σου και χωρίς να τσεκάρουν αν στέκει γέλασαν

β) γέλασαν με εσένα γιατί τσέκαραν την αβάσιμη παρόλα

γ) γέλασαν  για την επινοητικότητα σου να λες παρόλες με σοβαροφάνεια

Που είναι αυτό που έγραψα και μοιάζει με του άλλου χρήστη? Ξέρεις γιατί δεν χρειάζομαι πολλούς λογαριασμούς? Γιατί περνάνε πολλά-πολλά μηχανήματα από τα χέρια μου και ότι λέω είναι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ και δεν είμαι ειδικός των youtube και των click-bate fake news. Αν ψάξεις το προφιλ μου 15 χρόνια πριν που γράφτηκα θα δεις ότι από τότε ξέρω τι λέω , από τότε περνάνε πολλά μηχανήματα από τα χέρια μου τότε που πολλοί AMDακηδες έπιναν με μπιμπερό ακόμη. By the way ο τρίτος μου υπολογιστής (2ο pc συμβατό) ήταν AMD386DX40. Ο επόμενος AMD ήταν 15 χρόνια μετά ο AMD ATHLONx2

Προσωπικά γέλασα, αλλά όχι εις βάρος του φίλτατου @akoinonitos😀

Με όσα αναγράφονται πιο πάνω, πως να μην γελάσει κάποιος... 🤣

Επίσης καλό είναι να μην προσβάλλεις κάποιον, τον όποιο δεν ξέρεις καθόλου και καν δεν έγραψε άσχημα για κανέναν.. Ο @akoinonitos έχει βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο με ευγένεια και χιούμορ.

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

Κανείς δεν νοιάζεται ποιος είσαι και τι υποτίθεται ότι ξέρεις... στο forum είσαι όπως όλοι μας "κάποιος πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη"
Στο forum δεν είσαι η ηλικία σου, δεν είσαι αυτά που λες ότι ξέρεις... είσαι αυτά που γράφεις 

Όλοι οι άσχετοι τέτοιου είδους επιχειρήματα χρησιμοποιούν. "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ, έχω 666 χρόνια εμπειρίας στον χώρο, εσύ πιτσίλιζες τις πάνες σου όταν εγώ έκανα 5 way sli/cf, κ.τ.λ.".

Στέκομαι με δέος και σέβας απέναντι στον master....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, intelrisen είπε

δε βλεπεις τι γραφει ο αλλος που το παιζει και σχετικος.... οτι το latency εξαρταται απο την ταχυτητα του cpu. :lol:

http://instlatx64.atw.hu/

εδω θα δεις οτι ο sb 2600 es εχει μεγαλυτερο latency απο τον haswell(xeon e3 1245 v3). καπου γραφτηκε το αντιθετο γι' αυτο το ανεβαζω.

Eχεις ασχοληθει ποτε με Harware? με Overclocking? ξερεις να διαβαζεις τι γραφει το cpuz ,τι ειναι το ht το smt ?

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ γι'αυτό και δεν τα χρησιμοποίησα σε καμία συζήτηση ως επιχειρήματα. Μέ έθιξαν προσωπικά και αναγκάστηκα να τους εξήγησω πόσο λίγοι είναι.

ΥΓ (RENAXAN από κάτω)

Είμαι σίγουρος ότι είσαι ειλικρινής , αν ήθελα το χειροκρότημα σου απλά έπρεπε να λέω σε κάθε μνμ ζήτω η καλή AMD κάτω η κακιά ΙΝΤΕΛ.

ΥΓ (τελευταίο)

Ηδη αισθάνομαι άσχημα γιατί καταχράστηκα της φιλοξενίας και συνέτεινα να αποπροσανατολιστεί η συζήτηση. Καλή συνέχεια.

@jgeorgiou Μην τα βαζεις με τους αλλους ,αν σε εχω μπαερδεψει με αλλον ζητω συγνωμη και τελος για να μην το ξεχυλωσουμε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Να πω και εγώ την μλκια μου, αλλά όσο δίκιο να έχετε οι των AMD, πολλές φορές είστε πιο φανμποϋδες από τους μπλε.

Φιλικα το λέω χωρίς να "βάφω" κάποιον συγκεκριμένα.

Οι fanboys της AMD ποιοι ειναι ομως? Ο illos? O akoinonitos? O kostas_anes? Συγκρινονται τωρα αυτοι με τα fanboys της Intel (interisen / jgeorgiou/ dr73) ? Οι πρωτοι εχουν κανταρια γνωσεις, και οι 2οι σου προτεινουν 8700 σε μητρικη 30€ με 12 fans να βαρανε τα vrm's. Οι πρωτοι θα σου προτεινουν Intel αν το usecase σου τους καθιστα καλυτερους, οι 2οι απλα θα σε παρουν στο λαιμο τους με 2133 μνημες για να τους βγει πιο φτηνο το Ιντελ πακετακι. Δεν εχουν benchari ποτε τιποτα, δεν ξερουν να διαβαζουν τα bench, απλα προτεινουν. 

Φωτεινη εξαιρεση ο pirmen, ο οποιο παρολο το fanboyliki ξερει 5 πραματα. Καμια σχεση με τα υπολοιπα "οργανα". Το αστειο βεβαια ειναι οτι εμενα που με λενε amd fanboy, στο νημα των amd τσακωνομουν με τον amdtakh για το ποσο γαμαει ο 8700k και οι coffeelake γενικοτερα....παρε και καταλαβε :P 

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά φτάνει, πραγματικά. Don't feed the trolls. Όσο ασχολείστε τόσο αξία τους δίνετε και συνεχίζουν. Βάλτε τους όλους ένα ignore και πάμε παρακάτω, αμαρτία να κλείσει και άλλο τόπικ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Παιδιά φτάνει, πραγματικά. Don't feed the trolls. Όσο ασχολείστε τόσο αξία τους δίνετε και συνεχίζουν. Βάλτε τους όλους ένα ignore και πάμε παρακάτω, αμαρτία να κλείσει και άλλο τόπικ. 

Γιατι ignore ρε συ? Πως θα διαβαζουμε μετα για 12 fans και αναβαθμιση απο 970 σε 1060 3gb? Τετοια προτεινουν ρε οι θεοι, να τους κανεις ignore να χασεις τετοια σκηνικα? Τρελος εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη καταλήγουν χρήστες που προσφέρουν και γενικά μπορείς να μιλήσεις μαζί τους όπως εσύ και εγώ banned για τον κάθε τρολλά επειδή "τσιμπήσαμε" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, intelrisen είπε

δε βλεπεις τι γραφει ο αλλος που το παιζει και σχετικος.... οτι το latency εξαρταται απο την ταχυτητα του cpu. :lol:

http://instlatx64.atw.hu/

εδω θα δεις οτι ο sb 2600 es εχει μεγαλυτερο latency απο τον haswell(xeon e3 1245 v3). καπου γραφτηκε το αντιθετο γι' αυτο το ανεβαζω.

Αγιε δισκοποτηρε ,περιμενω να βγεις στο συνταγμα να ξερεις...

https://www.userbenchmark.com/UserRun/17150743

https://www.userbenchmark.com/UserRun/17150478

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...