Προς το περιεχόμενο

Spotmechanics και έμποροι


Born sleepy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να πάρω μεταχειρισμένο....

Μηχανικός δεν είμαι και χρειάζομαι κάποιον να το ελέγξει. Βρήκα τους spotmechanics που δείχνουν καλοι στην δουλειά τους.

Δυστυχώς σε 2 εμπόρους/μάντρες που πήγα (fastmotors και ζαχαροπουλος) δεν δέχονται τους spotmechanics και λένε ουσιαστικά ότι είναι απατεώνες για να πουλήσουν τα δικά τους.

Από την μεριά τους, οι spotemechanics λένε ότι αυτοί οι έμποροι που δεν τους δέχονται, κάτι κρύβουν....

Ποιον να πιστέψω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Born sleepy είπε

Προσπαθώ να πάρω μεταχειρισμένο....

Μηχανικός δεν είμαι και χρειάζομαι κάποιον να το ελέγξει. Βρήκα τους spotmechanics που δείχνουν καλοι στην δουλειά τους.

Δυστυχώς σε 2 εμπόρους/μάντρες που πήγα (fastmotors και ζαχαροπουλος) δεν δέχονται τους spotmechanics και λένε ουσιαστικά ότι είναι απατεώνες για να πουλήσουν τα δικά τους.

Από την μεριά τους, οι spotemechanics λένε ότι αυτοί οι έμποροι που δεν τους δέχονται, κάτι κρύβουν....

Ποιον να πιστέψω??

Και ποια ακριβώς είναι η δουλειά τους? Υπόψιν η spotmechanic(έλεγχοι αυτοκινήτων) και η spotawheel(μεσιτεία πώλησης αυτοκινήτων) έχουν τους ίδιους ιδιοκτήτες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις ενα δικιο. Οταν τους ανακαλυψα εχθες, χαρηκα πολύ.
Μερικές ώρες αργότερα διαπίστωσα οτι πουλάνε και αυτοί και τότε αρχισα να τους υποπτεύομαι. Ειναι πολύ λυπηρό σε αυτή τη χωρα να μην μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν.

Πιστεύεις οτι αν παρω μεταχερισμένο απο επίσημη αντιπροσωπεία είναι καλύτερα απ'οτι απο μάντρα? Εννοώ γυρισμένα χιλιόμετρα, κρυμμένα προβλήματα κτλ. Να πάρω και για εκεί μηχανικό να το δεί?

Επεξ/σία από Born sleepy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Born sleepy είπε

Εχεις ενα δικιο. Οταν τους ανακαλυψα εχθες, χαρηκα πολύ.
Μερικές ώρες αργότερα διαπίστωσα οτι πουλάνε και αυτοί και τότε αρχισα να τους υποπτεύομαι. Ειναι πολύ λυπηρό σε αυτή τη χωρα να μην μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν.

Πιστεύεις οτι αν παρω μεταχερισμένο απο επίσημη αντιπροσωπεία είναι καλύτερα απ'οτι απο μάντρα? Εννοώ γυρισμένα χιλιόμετρα, κρυμμένα προβλήματα κτλ. Να πάρω και για εκεί μηχανικό να το δεί?

Φυσικα κ πρεπει να το ελεγξει δικος σου μηχανικος.Εγω οταν αγορασα μεταχειρισμενο απο αντιπροσωπεια τους ειπα κ το πηγαμε σε δικο μου συνεργειο για ελεγχο.

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεταχειρισμένο είναι λαχείο ...

Όσον αφορά τις μάντρες ... καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται , σίγουρα κάποιες αντιπροσωπείες πουλάνε καλά αυτοκίνητα και είναι προτιμότερες από κάποιον τυχαίο μαντρά καθώς είναι εταιρείες υπαρκτές και σταθερές χρόνια (μιλάω για κεντρικές αντιπροσωπείες π.χ Βελμάρ - Θεοχαράκης κλπ και όχι dealers αυτών χωρίς αυτό να αποτελεί πανάκεια) βέβαια οι τιμές τους είναι κατα τί υψηλότερες. Υπάρχουν όμως και καλοί έμποροι αποκλειστικά μεταχειρισμένων αυτοκινήτων που προσέχουν το όνομά τους. Εννοείται ότι δεν πέρνεις αυτοκίνητο από έμπορο που δε δέχεται τον έλεγχο από όποιον μηχανικό εσύ υποδείξεις, δεν το κοιτάς/συζητάς καθόλου και προχωράς παρακάτω .

 

Αλήθεια η spotwheel δέχεται έλεγχο από δικό σου μηχανικό  ;

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Born sleepy είπε

Προσπαθώ να πάρω μεταχειρισμένο....

Μηχανικός δεν είμαι και χρειάζομαι κάποιον να το ελέγξει. Βρήκα τους spotmechanics που δείχνουν καλοι στην δουλειά τους.

Δυστυχώς σε 2 εμπόρους/μάντρες που πήγα (fastmotors και ζαχαροπουλος) δεν δέχονται τους spotmechanics και λένε ουσιαστικά ότι είναι απατεώνες για να πουλήσουν τα δικά τους.

Από την μεριά τους, οι spotemechanics λένε ότι αυτοί οι έμποροι που δεν τους δέχονται, κάτι κρύβουν....

Ποιον να πιστέψω??

Τι αμάξι ψαχνεις; Super mini κουβά, μεσαίο,Sedan,κανένα σπορτίφ Coupe;

Σίγουρα σε επίσημες αντιπροσωπείες έχεις πιο πολλές πιθανότητες να πάρεις καλο αμάξι.

Και όπως ειπώθηκε υπαρχουν σοβαροί έμποροι και "μαντραδες" που σέβονται το πελάτη και μονο κερδισμένοι θα βγουν αν είναι σωστοί.Και αυτοί πάντα δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κοιτάξει το αμάξι δικο σου άτομο.Απλά τέτοιοι είναι λίγοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδια μηπως έχετε να μου προτεινετε κανα δυο έμπιστους εμπορους για toyota στην Αθήνα; Παει να μου στρίψει με αυτά που διαβάζω, και δεν έχω την ικανοτητα οπως κανουν άλλοι να διπλοτσεκαρω πινακιδες, νουμερα κινητηρα, ΚΤΕΟ, κτλ..

Αν θέλετε στειλτε και με pm μήνυμα αν εχει το insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Born sleepy είπε

Εχεις ενα δικιο. Οταν τους ανακαλυψα εχθες, χαρηκα πολύ.
Μερικές ώρες αργότερα διαπίστωσα οτι πουλάνε και αυτοί και τότε αρχισα να τους υποπτεύομαι. Ειναι πολύ λυπηρό σε αυτή τη χωρα να μην μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν.

Πιστεύεις οτι αν παρω μεταχερισμένο απο επίσημη αντιπροσωπεία είναι καλύτερα απ'οτι απο μάντρα? Εννοώ γυρισμένα χιλιόμετρα, κρυμμένα προβλήματα κτλ. Να πάρω και για εκεί μηχανικό να το δεί?

εγω οταν πηγα σε μια μεγαλη και γνωστη Toyota στην αθηνα για να δω ενα μοντελο που ηθελα στην ερωτηση μου αν παιρνουν το αμαξι που ειχα τοτε ενα με 190,000κμ μου ειπαν ναι αλλα δεν μπορω να γυρισω χιλιομετρα γιατι θα το καταλαβουν. Δε σου ζητησα λεω να γυρισεις τιποτα 

 

οποτε παντου τα ιδια σκατα κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι ιδιώτη? Εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ ούτε από μάντρα ούτε από πουθενά. Ίσα ισα είναι επιχείρηση που πάει για κέρδος. Τόσες λαμογιες ακούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απο ιδιώτη έχεις πολύ λιγότερες επιλογές, και μην νομίζεις οτι απο ιδιώτη θα βρεις πολύ καλυτερο.Την ίδια διαδικασία ελέγχου θα περάσεις πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μια φορά αγόρασα απο ιδιώτη και το πλήρωσα διπλάσιο με τα service απο τον πρώτο κιόλας μήνα. Το είχε ελέγξει υποτιθεται μηχανικός (γνωστός) αλλά δεν είδε τίποτα. Γι αυτό χαρηκα με την spotmechanic που φάνηκαν εμπιστοι, αλλα μετά αρχισαν να πουλάνε οπότε πάνε κι αυτοί.

Στην τελική αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα πολύ βασικά: να είναι όντως ατρακάριστο, να μην είναι κολλημένο στη μέση, να μην έχει σκουριά στο πάτωμα, να μην χρειάζεται αλλαγή η μηχανή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Born sleepy είπε

Πιστεύεις οτι αν παρω μεταχερισμένο απο επίσημη αντιπροσωπεία είναι καλύτερα απ'οτι απο μάντρα? Εννοώ γυρισμένα χιλιόμετρα, κρυμμένα προβλήματα κτλ. Να πάρω και για εκεί μηχανικό να το δεί?

Εγώ προσωπικά, όπως έχω ξαναγράψει άπειρες φορές σε αυτό το φόρουμ, πιστεύω πως όποιος αγοράζει μεταχειρισμένο αυτοκίνητο πρέπει να δίνει βάση στο ίδιο το αυτοκίνητο και όχι στον πωλητή. Η ιδιότητα του πωλητή δεν εξασφαλίζει ότι δεν υπάρχουν γυρισμένα χιλιόμετρα, κρυμμένα προβλήματα κτλ, μόνο ο έλεγχος βοηθάει.

45 λεπτά πριν, Born sleepy είπε

Γιατί μια φορά αγόρασα απο ιδιώτη και το πλήρωσα διπλάσιο με τα service απο τον πρώτο κιόλας μήνα. Το είχε ελέγξει υποτιθεται μηχανικός (γνωστός) αλλά δεν είδε τίποτα. Γι αυτό χαρηκα με την spotmechanic που φάνηκαν εμπιστοι, αλλα μετά αρχισαν να πουλάνε οπότε πάνε κι αυτοί.

Το "γνωστός" δεν λέει κάτι, έμπιστος πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...