Προς το περιεχόμενο

Οι «αναβαθμίσεις» των MacBook θα στοιχίζουν λιγότερο σε ορισμένες περιπτώσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

1. Γιατί άλλαξες 4 υπολογιστές σε 4 χρόνια; 

2. Εγω εχω ενα mac mini 2012 και ναι, έβγαλε τα λεφτά του 1000 φορες. Όσο θυμάμαι πόσες εργατοώρες έτρωγα για να ασχολούμαι με drivers, malwarebytes και ccleaners, registry hacks και όλα τα παρελκόμενα, μου γυρίζουν τα μυαλά. 7 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με τον υπολογιστή και ακόμη δεν χαμπαριάζει (είχα βαλει 16Gb RAM). Και το καθημερινο περιβαλλον εργασιας μου εχει 2 email clients, 4 browsers με καμια 50αρια συνολικά tabs ανοιχτά, κάποιο IDE, εναν SQL client, καποιον photo editor και μερικά ακομη προγραμματακια που δεν τα δίνω και πολλή σημασία (calendar, skype, slack, etc).

Δεν θέλω να μετρήσω πόσες μέρες θα ασχολιόμουν με το λειτουργικό όλα αυτά τα 7 χρόνια, αν είχα windows... (εκτός αν τα win10 τα βάζεις και τα ξεχνάς).

επειδη ειχα το χρημα και χρησιμοποιουσα παντου mac ,htpc mac mini , υπολογιστης γραφειου ιmac λαπτοπ για δουλεια παλι macbook . και μια και επεσες στην παγιδα , γνωριζεις οτι απο το 2012 και εντευθεν τοσο τα mac mini οσο και και τα macbook εχουν soldered ram ? και οτι δεν παιρνουν οτι ssd nvme θελεις εσυ?? οτι πλεον δεν μπορεις να κανεις τπτ πανω τους εαν σπασουν σε τριτο service center μετα απο τα χρονια εγγυησης λογω chip ? τοση αγαπη για power users μονο απο apple μερια εισεπραξα ...

προφανως υπο την  σκεψη σου καλο ειναι το apple , υπο την δικη μου που εχω ryzen 7  2700x raid 2 σκληρους nvme 500gb και rtx 2080 και τρεχω gis rendering ολη μερα τα mac oχι μονο δεν ειναι αποδοτικα πλεον αλλα ανεβαζουν το κοστος σε τεραστια επιπεδα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, forgotten είπε

επειδη ειχα το χρημα και χρησιμοποιουσα παντου mac ,htpc mac mini , υπολογιστης γραφειου ιmac λαπτοπ για δουλεια παλι macbook . και μια και επεσες στην παγιδα , γνωριζεις οτι απο το 2012 και εντευθεν τοσο τα mac mini οσο και και τα macbook εχουν soldered ram ? και οτι δεν παιρνουν οτι ssd nvme θελεις εσυ?? οτι πλεον δεν μπορεις να κανεις τπτ πανω τους εαν σπασουν σε τριτο service center μετα απο τα χρονια εγγυησης λογω chip ? τοση αγαπη για power users μονο απο apple μερια εισεπραξα ...

Γενικά συμφωνώ ότι έχουν κλειδώσει τα πάντα και δεν ακουμπάς τίποτε, αλλά στο τελευταίο Mac Mini επέτρεψαν και πάλι να αλλάξεις μνήμες.

 

 

Μόλις τώρα, forgotten είπε

προφανως υπο την  σκεψη σου καλο ειναι το apple , υπο την δικη μου που εχω ryzen 7  2700x raid 2 σκληρους nvme 500gb και rtx 2080 και τρεχω gis rendering ολη μερα τα mac oχι μονο δεν ειναι αποδοτικα πλεον αλλα ανεβαζουν το κοστος σε τεραστια επιπεδα

Η κάθε επιλογή είναι καλή για διαφορετική χρήση. Αν θες ωμή ισχύ, δεν χρειάζεται να πας σε Mac. Αν θες να παίξεις παιχνίδια πάλι δεν πας σε Mac. Κι εγω εχω android TV στο σαλόνι, linux servers στη δουλειά. Για τη χρήση που θες, καλά κανεις και άλλαξες στρατοπεδο, αλλά στη δική μου περίπτωση την αξιοπιστία και το peace of mind που έχω για το desktop και το laptop, με το Mac, δεν το αλλάζω. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές για γέλια. 

39 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

 

1. Γιατί άλλαξες 4 υπολογιστές σε 4 χρόνια; 

 

 

2. Εγω εχω ενα mac mini 2012 και ναι, έβγαλε τα λεφτά του 1000 φορες. Όσο θυμάμαι πόσες εργατοώρες έτρωγα για να ασχολούμαι με drivers, malwarebytes και ccleaners, registry hacks και όλα τα παρελκόμενα, μου γυρίζουν τα μυαλά. 7 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με τον υπολογιστή και ακόμη δεν χαμπαριάζει (είχα βαλει 16Gb RAM). Και το καθημερινο περιβαλλον εργασιας μου εχει 2 email clients, 4 browsers με καμια 50αρια συνολικά tabs ανοιχτά, κάποιο IDE, εναν SQL client, καποιον photo editor και μερικά ακομη προγραμματακια που δεν τα δίνω και πολλή σημασία (calendar, skype, slack, etc).

Δεν θέλω να μετρήσω πόσες μέρες θα ασχολιόμουν με το λειτουργικό όλα αυτά τα 7 χρόνια, αν είχα windows... (εκτός αν τα win10 τα βάζεις και τα ξεχνάς).

 

 

 

Απορώ τι του κάνεις του υπολογιστή και του αλλάζεις τα πετρέλαια. Τσόντες κατεβαζεις ή μπαίνεις σε τίποτα περίεργα πορνοsites και γεμίζεις ιούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

Γενικά συμφωνώ ότι έχουν κλειδώσει τα πάντα και δεν ακουμπάς τίποτε, αλλά στο τελευταίο Mac Mini επέτρεψαν και πάλι να αλλάξεις μνήμες.

Η κάθε επιλογή είναι καλή για διαφορετική χρήση. Αν θες ωμή ισχύ, δεν χρειάζεται να πας σε Mac. Αν θες να παίξεις παιχνίδια πάλι δεν πας σε Mac. Κι εγω εχω android TV στο σαλόνι, linux servers στη δουλειά. Για τη χρήση που θες, καλά κανεις και άλλαξες στρατοπεδο, αλλά στη δική μου περίπτωση την αξιοπιστία και το peace of mind που έχω για το desktop και το laptop, με το Mac, δεν το αλλάζω. 

Για server Linux,android TV,για παιχνίδια δεν κάνει,ωμή ισχύ δεν έχει,Αλλά πληρώνεις κάτι παραπάνω και έχει το κεφάλι σου ήσυχο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Istros είπε

Για server Linux,android TV,για παιχνίδια δεν κάνει,ωμή ισχύ δεν έχει,Αλλά πληρώνεις κάτι παραπάνω και έχει το κεφάλι σου ήσυχο!

Καλά εσυ είδες άρθρο για την Apple και πήρες ήδη αντισταμινικό ...

9 λεπτά πριν, possiz είπε

Απορώ τι του κάνεις του υπολογιστή και του αλλάζεις τα πετρέλαια. Τσόντες κατεβαζεις ή μπαίνεις σε τίποτα περίεργα πορνοsites και γεμίζεις ιούς. 

Get serius. 

 

====

Αν είστε πάνω από 15, θα περίμενα να καθήσετε και να γραψετε μια σοβαρή απάντηση γιατί αν αρχίσουμε τις ειρωνίες, δεν θα βγάλουμε άκρη. Ξέρω κι εγω να μιλάω στο ίδιο ύφος.

Αν είστε κάτω από 15, παίξτε κανενα Fortnite καλύτερα και αφήστε τις αναλύσεις στα fora

Επεξ/σία από nikosgalis
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

Καλά εσυ είδες άρθρο για την Apple και πήρες ήδη αντισταμινικό ...

Get serius. 

====

Αν είστε πάνω από 15, θα περίμενα να καθήσετε και να γραψετε μια σοβαρή απάντηση γιατί αν αρχίσουμε τις ειρωνίες, δεν θα βγάλουμε άκρη. Ξέρω κι εγω να μιλάω στο ίδιο ύφος.

Αν είστε κάτω από 15, παίξτε κανενα Fortnite καλύτερα και αφήστε τις αναλύσεις στα fora

Είμαστε ακριβώς 15.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikosgalis είπε

1. Γιατί άλλαξες 4 υπολογιστές σε 4 χρόνια; 

2. Εγω εχω ενα mac mini 2012 και ναι, έβγαλε τα λεφτά του 1000 φορες. Όσο θυμάμαι πόσες εργατοώρες έτρωγα για να ασχολούμαι με drivers, malwarebytes και ccleaners, registry hacks και όλα τα παρελκόμενα, μου γυρίζουν τα μυαλά. 7 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με τον υπολογιστή και ακόμη δεν χαμπαριάζει (είχα βαλει 16Gb RAM). Και το καθημερινο περιβαλλον εργασιας μου εχει 2 email clients, 4 browsers με καμια 50αρια συνολικά tabs ανοιχτά, κάποιο IDE, εναν SQL client, καποιον photo editor και μερικά ακομη προγραμματακια που δεν τα δίνω και πολλή σημασία (calendar, skype, slack, etc).

Δεν θέλω να μετρήσω πόσες μέρες θα ασχολιόμουν με το λειτουργικό όλα αυτά τα 7 χρόνια, αν είχα windows... (εκτός αν τα win10 τα βάζεις και τα ξεχνάς).

ολες αυτες οι σαχλαμαρες τυπου ccleaner κλπ δεν βοηθανε πουθενα και κανουν τη κατασταση χειροτερη, οποτε μαλλον εβαλες τα χερια σου κ εβγαλες τα ματια σου..

παντως για τη χρηση που θες μπορεις να τη κανεις με οποιοδηποτε διπυρηνο με ssd, το οτι ειχες προβλημα με ξεπερνα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα λειτουργικά είναι ότι βάζει ο καθένας ότι βλακεία βρει. είτε είναι windows είτε mac γιατί πολύ απλά δεν θέλει να δώσει κάποια χρήματα.

windows 10 pro 10€, esset nod32 antivirus 5€, office 2016 pro plus 10€ . και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. adblock για διαφημίσεις για όπου μπεις και θες να κατεβάσεις κάτι. Και τα δυο λειτουργικά είναι άψογα με υπέρ και κατά το καθένα.

Εγώ δεν θα αγοράσω macbook γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πάνω του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που γνωρίζω απο pc πάντως και στη δουλειά μου εγώ ασxολούμαι με τα 3 windows pc ( είναι pc για cad/cam )   και ένα ubuntu στο σπίτι επιλέγω macbook air. Ηρεμία.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ως παλιός και νυν κάτοχος 10δων Mac που πέρασαν από τα χέρια μου αλλά και Pc power user με Επίσης 10δες builds στο ενεργητικό μου, θέλω να πω τα εξής. Τα ίδια σκ@τ@ είναι και τα δύο! Οι μεν Mac users εχουν το κεφάλι τους ήσυχο (όπως λένε) από τα "προβληματικά" Windows αλλά τώρα πλέον πληρώνουν κυριολεκτικά χρυσάφι το πακέτο hardware+Mac OS. Οι δε windows users μπορεί να φτιάξουν ένα σαφώς καλύτερο hardware build αλλά 9/10 φορές κατεβάζουν πειρατικό υλικό. Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα. Δοκίμασε να πληρώσεις κανονικά όλες τις υπηρεσίες ή τα προγράμματα που χρησιμοποιεις και θα διαπιστώσεις ότι έρχεται ακριβώς σαν να έχεις αγοράσει Mac στο συνολικό κόστος. KAI το καλύτερο? Θα κάνεις την δουλειά σου το ίδιο (και καλύτερα) απρόσκοπτα  χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθείς καθολου  με το ίδιο το σύστημα, πάρα μόνο το αρχικό ας το πούμε configuration setup. Ας δώσω ένα απλό παράδειγμα για να γίνω ποιο κατανοητός. Πόσοι αγοράσανε πχ την 2080ti και δεν κατέβασαν (τσάμπα) τα τελευταία games ετσι ας πούμε για να τεσταρουν? Και ύστερα λένε τα Windows είναι γεμάτα malewares, viruses, κρασαρουν, κάνουν drop frames, κολλάνε, έχουν bugs, μπλε οθόνες κλπ. Κλπ, κλπ. 

Όσον αφορά για τις "εκπτώσεις" της apple είναι ΟΤΙ ποιο γελΙο έχω ακούσει τελευταία.Η πραγματικότητα είναι οτι ειδικά από το 15 και έπειτα η Apple έχει ξεφύγει τελείως (στην τιμολογιακή της πολιτική) και γιαυτό και η καραφούσκαρα του 1 Τρις κεφάλαιοποιηση. Ναι είμαι βεβεως και εαν συνεχίσει σε αυτή την λογική σύντομα θα πάρει την κάτω βόλτα και θα χρεωκοπησει. Προσωπικά δίνω βαρυα σύνολο μια 10ετια να πάψουν να την υποστηρίζουν και οι τελευταίοι "πιστοί" developers. Τα πρώτα δείγματα αυτών που περιγράφω είναι αυτά των τελευταίων iPhone που φυσικά και πατωσανε στην αγορά, με την δικαιολογία τάχα μου ότι φταίει η αγορά της Κίνας. Συντομα θα υπάρξουν και άλλα. Αλλα εύχομαι ότι σύντομα θα αλλάξει τιμολογιακή πωλιτικη μετά τα απανωτά χαστούκια και οτι θα στρώσουν τα πράγματα. Εδώ είμαι και εδώ είστε. Εύχομαι να διαψευστώ.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και αν στεναχωρησα κάποιους. Στο κάτω κάτω την προσωπική μου άποψη εκφράζω. 

Καλή συνέχεια. 

 

 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Καλά εσυ είδες άρθρο για την Apple και πήρες ήδη αντισταμινικό ...

Get serius. 

====

Αν είστε πάνω από 15, θα περίμενα να καθήσετε και να γραψετε μια σοβαρή απάντηση γιατί αν αρχίσουμε τις ειρωνίες, δεν θα βγάλουμε άκρη. Ξέρω κι εγω να μιλάω στο ίδιο ύφος.

Αν είστε κάτω από 15, παίξτε κανενα Fortnite καλύτερα και αφήστε τις αναλύσεις στα fora

μια χαρα σου απαντησαν οπως και εγω, αν εσυ εισαι ανεπαρκης να καταλαβεις ειναι δικο σου θεμα, εδω και ποσα χρονια εχω windows 7 windows 10 και ποτε δεν ειχα προβλημα για να κανω φορματ ενα avast free εχω και ειμαι μια χαρα ησυχος, αντιθετως εσυ εμπαινες σε πονηρα και αμφιβολα site και την πατησες. πιο σοβαρη απαντηση δε μπορω να σου γραψω γτ ολοι οσοι ειδαμε την απαντηση σου γελασαμε. Επισης προσεχε τι λες γτ δεν μιλας σε ασχετους αλλα σε ατομα με γνωση εμπειρια και επαγγελματιες του χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, possiz είπε

Τιμές για γέλια. 

Απορώ τι του κάνεις του υπολογιστή και του αλλάζεις τα πετρέλαια. Τσόντες κατεβαζεις ή μπαίνεις σε τίποτα περίεργα πορνοsites και γεμίζεις ιούς. 

Αδερφέ, τα site με πορνό προστατεύονται άριστα γιατί ένα Trojan στους πελάτες του και πάει η φήμη του. 

Από έρευνα που έγινε επίσης σε χριστιανικά site και σε κλώνους αυτών των σελίδων είχαν τα περισσότερα malware.

Απλάλ λογικα έχεις μείνει στα 90's που συνέβαινε αυτό ακριβώς που είπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...