Προς το περιεχόμενο

Οι «αναβαθμίσεις» των MacBook θα στοιχίζουν λιγότερο σε ορισμένες περιπτώσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nikosgalis είπε

1. Γιατί άλλαξες 4 υπολογιστές σε 4 χρόνια; 

Να σου πω εγω, φιλέ συναθλητή, το γιατί: έβγαζε και τοτε τέτοιες προσφορές και παρασυρόταν ο άνθρωπος.

6 ώρες πριν, possiz είπε

Είμαστε ακριβώς 15.

Εχεις μαζέψει και αλλους 14 στο σπίτι σου;

28 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Αδερφέ, τα site με πορνό προστατεύονται άριστα γιατί ένα Trojan στους πελάτες του και πάει η φήμη του. 

Από έρευνα που έγινε επίσης σε χριστιανικά site και σε κλώνους αυτών των σελίδων είχαν τα περισσότερα malware.

Απλάλ λογικα έχεις μείνει στα 90's που συνέβαινε αυτό ακριβώς που είπες.

... έγραψε ένας τετραμπιτος την εποχή των 64bits...😂🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

Στο apple store (ΗΠΑ) βλέπω λίγο διαφορετικές τις τιμές, αλλά παραμένουν στη σφαίρα της φαντασίας.

Πχ για το air:

$200 για τα 8GB Ram -> 16GB
$200 για τα 128GB -> 256GB

Με αυτά μόνο έχεις φτάσει στα $1600. Το τζογάρεις χωρίς επέκταση εγγύησης; Μάλλον όχι.

Άλλα $250 το applecare

Σύνολο $1850 για ένα  καλό μεν, απλό δε μηχάνημα, ίσα-ίσα ένα σκαλοπάτι πάνω από το "mail, web, office".

 Ε όχι δα, εγώ με ένα Air έβγαλα την σχολή μου με Adobe, dev tools, τα πάντα όλα! ΟΚ είναι ακριβό άλλα αξίζει και το κρατάς για χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, efo355 είπε

εγω που γνωρίζω απο pc πάντως και στη δουλειά μου εγώ ασxολούμαι με τα 3 windows pc ( είναι pc για cad/cam )   και ένα ubuntu στο σπίτι επιλέγω macbook air. Ηρεμία.......

Εγώ που γνωρίζω πιο πολλά (lol) κι είχα και Mac επιλέγω Ubuntu.

Να

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι 26 και παίζω Fortnite που και που δεν πρέπει καν να ασχοληθώ με το θέμα, σύμφωνα με μερικούς..

Αχχχ, αυτά τα ελληνικά forum. Πάντα καταφέρνουν να με ενθουσιάζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είχα Windows 95 και έπαιζα ζωγραφική όταν οι περισσότεροι δεν ήξεραν τι είναι αυτό κουτί κάτω από την άσπρη και χοντρή οθόνη. Στην γειτονιά φώναζαν μαμά αυτός είναι τρελός παίζει με.την τηλεόραση του. Α λάθος αυτό ήταν επί εποχής ΑΤΑΡΙ. Πάλι μπροστά είμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, forgotten είπε

επειδη ειχα το χρημα και χρησιμοποιουσα παντου mac ,htpc mac mini , υπολογιστης γραφειου ιmac λαπτοπ για δουλεια παλι macbook . και μια και επεσες στην παγιδα , γνωριζεις οτι απο το 2012 και εντευθεν τοσο τα mac mini οσο και και τα macbook εχουν soldered ram ? και οτι δεν παιρνουν οτι ssd nvme θελεις εσυ?? οτι πλεον δεν μπορεις να κανεις τπτ πανω τους εαν σπασουν σε τριτο service center μετα απο τα χρονια εγγυησης λογω chip ? τοση αγαπη για power users μονο απο apple μερια εισεπραξα ...

προφανως υπο την  σκεψη σου καλο ειναι το apple , υπο την δικη μου που εχω ryzen 7  2700x raid 2 σκληρους nvme 500gb και rtx 2080 και τρεχω gis rendering ολη μερα τα mac oχι μονο δεν ειναι αποδοτικα πλεον αλλα ανεβαζουν το κοστος σε τεραστια επιπεδα

η ram αλλάζει σε όλα τα mac mini και storage σε όλα( late 2014 και 2018 με δυσκολία ) ( storage δεν αλλάζει στο macmini 2018 αν θυμάμαι καλα  ). και στα macbook pro μεχρι το 2014 σίγουρα ( γιατι έχω ) αλλάζεις storage . Στα iMac μεχρι και 2019 μπορείς να αλλάξεις και ram και storage και cpu ( στα 21" με δυσκολεία ολα αυτά στα 27" με λιγότερη δυσκολεία ) Μάλον  δεν είχες ποτέ σου mac και απλά εισαι απο αυτούς που  " εχουν mac " ωστε οταν κραζουν να παίρνουν like ή αν όντως είχες λυπάμαι που ήρθα εγώ μετα απο τόσα χρόνια να σου πω πως μπορούσες να κάνεις upgrade  . 

Επεξ/σία από ntarlas
λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ntarlas είπε

η ram αλλάζει σε όλα τα mac mini και storage σε όλα( late 2014 και 2018 με δυσκολία ) ( storage δεν αλλάζει στο macmini 2018 αν θυμάμαι καλα  ). και στα macbook pro μεχρι το 2014 σίγουρα ( γιατι έχω ) αλλάζεις storage . Στα iMac μεχρι και 2019 μπορείς να αλλάξεις και ram και storage και cpu ( στα 21" με δυσκολεία ολα αυτά στα 27" με λιγότερη δυσκολεία ) Μάλον  δεν είχες ποτέ σου mac και απλά εισαι απο αυτούς που  " εχουν mac " ωστε οταν κραζουν να παίρνουν like ή αν όντως είχες λυπάμαι που ήρθα εγώ μετα απο τόσα χρόνια να σου πω πως μπορούσες να κάνεις upgrade  . 

Για  πέρασε από αγγελίες μου να δούμε αν είχα ποτέ μου mac ,στα όσα λες με τόση σιγουριά ασχολίαστα εκτός και εαν θεωρείς ότι soldered ram μπορεί να αναβαθμιστεί, μάλλον εσύ πρέπει να το κοιτάξεις ,θα άφηνες imac να ξηλωθεί να σκάσεις πχ 150 ευρώ για να βάλεις ssd αφαιροντας την οθόνη και ελπίζοντας να μην πάει κάτι στραβά στην επανασυναρμολογηση ,μαλλον εσύ ποτέ δεν έπιασες mac για να λες ότι λες με τόση σιγουριά .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον τίτλο νόμιζα ότι θα δω σωστές μειώσεις τιμών. Αντιθέτως είδα μια πάρα πολύ μικρή μείωση στις ήδη υπερκοστολογημενες τιμές των προϊόντων. Κρίμα. 

Από τον τίτλο νόμιζα ότι θα δω σωστές μειώσεις τιμών. Αντιθέτως είδα μια πάρα πολύ μικρή μείωση στις ήδη υπερκοστολογημενες τιμές των προϊόντων. Κρίμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gnsX είπε

Εγώ που γνωρίζω πιο πολλά (lol) κι είχα και Mac επιλέγω Ubuntu.

Να

Ubuntu καλά Χρύσα αλλά θεοβαρα. Αν δεν έχεις 16gb ram δεν περπατάνε καθολου.

Επίσης δεν μίλησα απλά για PC αλλά για PC που τρέχουν cad και cam προγράμματα. Όποιος ξέρει καταλαβαινει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dancer είπε

μια χαρα σου απαντησαν οπως και εγω, αν εσυ εισαι ανεπαρκης να καταλαβεις ειναι δικο σου θεμα,

Ρε μάστορα, ειλικρινα τί πρόβλημα έχεις και είσαι μονίμως ειρωνικός και αγενής; Νομίζεις ότι καταφέρνεις κάτι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mjaros είπε

Πάντως έναν δυσαρεστημένο με μακ δεν βρίσκεις, με παράθυρα πολλούς. 

Αν επιτρέπεις να σου το αλλάξω, δυσαρεστημένους απο macOS και iOS δεν βρίσκεις "εύκολα" .. Απο mac μια χαρά βρίσκεις ειδικά τα τελευταία χρόνια.

Το macbook για κάποιον που θέλει την καλύτερη φορητότητα δεν έχει ανταγωνισμό. Θα το αγόραζα με κλειστά μάτια αν γίνει μια αναβάθμιση και βελτιωθεί λίγο το butterfly mechanism.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efo355 είπε

Ubuntu καλά Χρύσα αλλά θεοβαρα. Αν δεν έχεις 16gb ram δεν περπατάνε καθολου.

Μήπως τα έχεις βάλει σε αδύναμο hardware όπως του MacBook Air;

Τα έχω με 8gb RAM και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα στο θέμα ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, johncorfas είπε

Μπράβο στην Apple! Τέτοιες λογικές τιμες έχω να δω απο το πρωι που πήγα λαϊκή. 

Νομιζω ότι παει για κλείσιμο και τα δίνει όλα κοψοχρονιά.  Πάω αμέσως να αγοράσω ένα macbook, να βάλω ssd 4 TB και RAM 64GB. Δε μου πάει η καρδιά να αφήσω τέτοιες προσφορές ανεκμετάλλευτες. 

για το κλίκ καλό το σχόλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JCash είπε

Λοιπόν ως παλιός και νυν κάτοχος 10δων Mac που πέρασαν από τα χέρια μου αλλά και Pc power user με Επίσης 10δες builds στο ενεργητικό μου, θέλω να πω τα εξής. Τα ίδια σκ@τ@ είναι και τα δύο! Οι μεν Mac users εχουν το κεφάλι τους ήσυχο (όπως λένε) από τα "προβληματικά" Windows αλλά τώρα πλέον πληρώνουν κυριολεκτικά χρυσάφι το πακέτο hardware+Mac OS. Οι δε windows users μπορεί να φτιάξουν ένα σαφώς καλύτερο hardware build αλλά 9/10 φορές κατεβάζουν πειρατικό υλικό. Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα. Δοκίμασε να πληρώσεις κανονικά όλες τις υπηρεσίες ή τα προγράμματα που χρησιμοποιεις και θα διαπιστώσεις ότι έρχεται ακριβώς σαν να έχεις αγοράσει Mac στο συνολικό κόστος. KAI το καλύτερο? Θα κάνεις την δουλειά σου το ίδιο (και καλύτερα) απρόσκοπτα  χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθείς καθολου  με το ίδιο το σύστημα, πάρα μόνο το αρχικό ας το πούμε configuration setup. Ας δώσω ένα απλό παράδειγμα για να γίνω ποιο κατανοητός. Πόσοι αγοράσανε πχ την 2080ti και δεν κατέβασαν (τσάμπα) τα τελευταία games ετσι ας πούμε για να τεσταρουν? Και ύστερα λένε τα Windows είναι γεμάτα malewares, viruses, κρασαρουν, κάνουν drop frames, κολλάνε, έχουν bugs, μπλε οθόνες κλπ. Κλπ, κλπ. 

Όσον αφορά για τις "εκπτώσεις" της apple είναι ΟΤΙ ποιο γελΙο έχω ακούσει τελευταία.Η πραγματικότητα είναι οτι ειδικά από το 15 και έπειτα η Apple έχει ξεφύγει τελείως (στην τιμολογιακή της πολιτική) και γιαυτό και η καραφούσκαρα του 1 Τρις κεφάλαιοποιηση. Ναι είμαι βεβεως και εαν συνεχίσει σε αυτή την λογική σύντομα θα πάρει την κάτω βόλτα και θα χρεωκοπησει. Προσωπικά δίνω βαρυα σύνολο μια 10ετια να πάψουν να την υποστηρίζουν και οι τελευταίοι "πιστοί" developers. Τα πρώτα δείγματα αυτών που περιγράφω είναι αυτά των τελευταίων iPhone που φυσικά και πατωσανε στην αγορά, με την δικαιολογία τάχα μου ότι φταίει η αγορά της Κίνας. Συντομα θα υπάρξουν και άλλα. Αλλα εύχομαι ότι σύντομα θα αλλάξει τιμολογιακή πωλιτικη μετά τα απανωτά χαστούκια και οτι θα στρώσουν τα πράγματα. Εδώ είμαι και εδώ είστε. Εύχομαι να διαψευστώ.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και αν στεναχωρησα κάποιους. Στο κάτω κάτω την προσωπική μου άποψη εκφράζω. 

Καλή συνέχεια. 

 

 

Έχω PC με 2080 επάνω και ένα macbook pro 15" 2015. Στο PC δεν υπάρχει τίποτα πειρατικό.

Ένα έχω να πω, forced updates, απενεργοποιήεις ρυθμίσεις για τα update και για το privacy και στο επόμενο update "κατά λάθος" επανέρχονται στις default, bugs με κάθε update για τους driver των GPU.

Δηστυχώς χρησιμοποιείς το ίδιο κατάπτυστο επιχείρημα της apple για να σχολιάσεις τα προβλήματα του PC: "you're using it wrong". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...