Προς το περιεχόμενο

Hyundai i 30 or Toyota corolla sedan


zourman1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το διαπίστωσα

Σε σύγκριση ας πούμε με την corolla που είναι ίδια κατηγορία και η 2η είναι παραδοσιακά μεγάλος παίχτης έχουν διαφορά λιγότερο από 1000 ευρώ σε αντίστοιχες εκδόσεις 

Βέβαια υπάρχουν και κρυφές χρεώσεις στην toyota πχ

 

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κορεατες δεν έχουν την παράδοση των Ευρωπαίων και των Ιαπώνων στην αυτοκίνηση. Με αυτό το δεδομένο πράγματι τα τελευταία χρόνια κάνουν άλματα. Η ψαλίδα έχει κλείσει όπως και οι τιμές, που πλησιάζουν πολύ τα ευρωπαϊκά. Πάντως αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο, μετά τα vag θα κοίταζα μόνο κορεάτικα. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Kia proceed :)

22190 το 1000κι

24690 το 1400 σαν το δικό μου

Τώρα με λιγότερο από 20500 πήρα το 1400 

Είναι αρκετά ακριβότερο...

Θύμισε μου τι παραπάνω δίνει που να δικαιολογεί την τόσο ακριβότερη τιμή (οκ έχει μεγαλύτερο Πορτ παγκαζ)

Επεξ/σία από zourman1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zourman1981 είπε

Θύμισε μου τι παραπάνω δίνει που να δικαιολογεί την τόσο ακριβότερη τιμή (οκ έχει μεγαλύτερο Πορτ παγκαζ)

+2 χρόνια εγγύηση και ακριβώς αυτό που δίνει,ας πούμε, η Audi έναντι της VW (premium/καλύτερο φινίρισμα)

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ceed που είχα δει

Δεν μου έβγαζε κάτι το premium πάντως

Στην οδήγηση δεν ξέρω βέβαια σα setup, τα διαφημίζουν για πιο σπορ, βέβαια σαν οικογενειακό αμάξι που έψαχνα δεν ήταν στα "φίλτρα  " μου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Το ceed που είχα δει

Δεν μου έβγαζε κάτι το premium πάντως

Στην οδήγηση δεν ξέρω βέβαια σα setup, τα διαφημίζουν για πιο σπορ, βέβαια σαν οικογενειακό αμάξι που έψαχνα δεν ήταν στα "φίλτρα  " μου 

Είναι οι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.Αν υποστηρίξω οτι το Ceed έχει καλύτερο infotainment (λειτουργικά και σχεδιαστικά) ή οτι το δέρμα στο τιμόνι έχει καλύτερη υφή απο το αντίστοιχο στο i30,πολύ πιθανόν να γελάσεις (και με το δίκιο σου).Είναι 2 πράγματα που εγώ προσωπικά μπόρεσα να εντοπίσω άμεσα.Ίσως όμως χρειαστώ μήνες χρήσης για να αντιληφθώ κάτι περισσότερο, απλά βγαίνοντας απο το ένα όχημα και μπαίνοντας στο άλλο.Δέν είναι nitpicking.Οι διαφορές είναι εκεί,αρκεί να ξέρεις που να ψάξεις.Το αν αξίζει η οικονομική διαφορά,είναι καθαρά στην υποκειμενική κρίση του καθενός.

Spoiler

Όταν ήταν να επιλέξω μεταξύ i10/Picanto και i20/Rio,δέν έβρισκα κάτι μεμπτό που να δικαιολογεί +1~2Κ (πήρα i10+i20 εν τέλη).Ένα χρόνο μετά,βάλε με στα οχήματα της KIA και θα σου απαριθμήσω τις διαφορές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Είναι οι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.Αν υποστηρίξω οτι το Ceed έχει καλύτερο infotainment (λειτουργικά και σχεδιαστικά) ή οτι το δέρμα στο τιμόνι έχει καλύτερη υφή απο το αντίστοιχο στο i30,πολύ πιθανόν να γελάσεις (και με το δίκιο σου).Είναι 2 πράγματα που εγώ προσωπικά μπόρεσα να εντοπίσω άμεσα.Ίσως όμως χρειαστώ μήνες χρήσης για να αντιληφθώ κάτι περισσότερο, απλά βγαίνοντας απο το ένα όχημα και μπαίνοντας στο άλλο.Δέν είναι nitpicking.Οι διαφορές είναι εκεί,αρκεί να ξέρεις που να ψάξεις.Το αν αξίζει η οικονομική διαφορά,είναι καθαρά στην υποκειμενική κρίση του καθενός.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Όταν ήταν να επιλέξω μεταξύ i10/Picanto και i20/Rio,δέν έβρισκα κάτι μεμπτό που να δικαιολογεί +1~2Κ (πήρα i10+i20 εν τέλη).Ένα χρόνο μετά,βάλε με στα οχήματα της KIA και θα σου απαριθμήσω τις διαφορές.

Ε ναι , αλλά έτσι όπως το θέτεις αυτά που γράφεις περί more premium θα έπρεπε να μας τα πεις πιο συγκεκριμένα μετά από τους μήνες χρησης  που χρειάζεσαι για να τα αντιληφθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ε ναι , αλλά έτσι όπως το θέτεις αυτά που γράφεις περί more premium θα έπρεπε να μας τα πεις πιο συγκεκριμένα μετά από τους μήνες χρησης  που χρειάζεσαι για να τα αντιληφθεις. 

Υφές πλαστικών και υφασμάτων, απτή ποιότητα συναρμογής εσωτερικού και εξωτερικού,αίσθηση χρήσης διακοπτών. Μπορώ να κάνω λόγο ακόμα για το ντουλαπάκι, τα πατακια και τους αεραγωγούς αν θες.

Για την ακρίβεια, την ίδια περίοδο που έκανα έρευνα αγοράς, είχα δει και το VW Polo. Τοτε, θα σου έλεγα πάλι για τα ίδια πράγματα (δέρμα, infotainment, διακόπτες, αντε και για τους μεντεσέδες). Σχεδόν ενα χρόνο μετά,είδα το ίδιο Polo και απλά το αγόρασα. Γιατί; Γιατί τότε, δεν μπορούσα να εντοπίσω τον λόγο που ζητάει +4Κ από το i20. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2019 στις 9:39 ΠΜ, zourman1981 είπε

Εχθές το παρήγγειλα παιδιά(  hyundai i 30 )

Μου έκανε και λίγο καλύτερη τιμή (20370 με μεταλλικό χρώμα και κλειδί στο χερι) 

Σε κάνα 10 15 μέρες παραλαμβάνω 

Η corolla τελικά ανέβαινε αρκετά στο budget μιας και της έλειπαν κάποια βασικά (συναγερμός πχ) και η toyota τα χρέωνε φαρμακείο 

Οπότε λογω τιμής προτίμησα τον Κορεάτη 

Καλοριζικο,καλοταξιδο και απροβληματιστο!

Ετυχε και το ειδα χθες στο δρομο και πραγματικα ειναι ωραιο αυτοκινητο.. Θεωρω οτι εχει διαχρονικη σχεδιαση..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2019 στις 1:18 ΜΜ, tsiro7 είπε

Οι κορεατες δεν έχουν την παράδοση των Ευρωπαίων και των Ιαπώνων στην αυτοκίνηση. Με αυτό το δεδομένο πράγματι τα τελευταία χρόνια κάνουν άλματα. Η ψαλίδα έχει κλείσει όπως και οι τιμές, που πλησιάζουν πολύ τα ευρωπαϊκά. Πάντως αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο, μετά τα vag θα κοίταζα μόνο κορεάτικα. 

Σε αυτο που νομιζω ομως οτι θα συμφωνησουμε ειναι οτι στην αξιοπιστια εδω και αρκετα χρονια οι κορεατες εχουν ξεπερασει αρκετα και ευρωπαιους και ιαπωνες.

Στις 28/3/2019 στις 9:39 ΠΜ, zourman1981 είπε

Εχθές το παρήγγειλα παιδιά(  hyundai i 30 )

Μου έκανε και λίγο καλύτερη τιμή (20370 με μεταλλικό χρώμα και κλειδί στο χερι) 

Σε κάνα 10 15 μέρες παραλαμβάνω 

Η corolla τελικά ανέβαινε αρκετά στο budget μιας και της έλειπαν κάποια βασικά (συναγερμός πχ) και η toyota τα χρέωνε φαρμακείο 

Οπότε λογω τιμής προτίμησα τον Κορεάτη 

Καλοριζικο και απροβληματιστο να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όλα καλά παιδιά 

Παρέλαβα εχθές απόγευμα

Δεν έχω προλάβει να κάνω ούτε 5 χιλιόμετρα ακομα, αλλά το αμάξι δείχνει να είναι απόλαυση, 

Δεν με ξένισε καθόλου ούτε η θέση οδήγησης ούτε τα χειριστήρια γενικά

Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέπτεται 

 

Photos από αύριο η Σάββατο που θα το πλύνω γιατί την έφαγε την βροχή με το καλημέρα 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Όλα καλά παιδιά 

Παρέλαβα εχθές απόγευμα

Δεν έχω προλάβει να κάνω ούτε 5 χιλιόμετρα ακομα, αλλά το αμάξι δείχνει να είναι απόλαυση, 

Δεν με ξένισε καθόλου ούτε η θέση οδήγησης ούτε τα χειριστήρια γενικά

Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέπτεται 

Photos από αύριο η Σάββατο που θα το πλύνω γιατί την έφαγε την βροχή με το καλημέρα 

Καλοταξιδο φίλε μου και ασφαλή χιλιόμετρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...