Προς το περιεχόμενο

Hyundai i 30 or Toyota corolla sedan


zourman1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νταξει το i30 fastback δεν είναι κλασικό sedan πιο πολύ 4πορτο κουπέ μοιάζει αλλά στην πράξη ίδια είναι με παρόμοιους χώρους

Το i30 έχει λόγω σχεδιασμού και μεγαλύτερο άνοιγμα στο Πορτ παγκαζ , σα λίτρα είναι παρόμοια 450 με 470 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γω hyundai έχω, σκύλος μαύρος τα χω σε μεγάλη εκτίμησή.... άλλα αν είναι στα ίδια λεφτά θα χτύπαγα toyota λόγο μεταπώλησης, πρεστίζ ... το corolla μετά από μια 10ετία ας πούμε θα φεύγει χθες σαν ζεστό ψωμάκι σε καλύτερή τιμή από i30 ( που ίσως να σταματήσει η παράγωγή του γενικά μέχρι τότε, ενώ τα corolla το πιο πιθανόν θα υπάρχουν ακόμα όπως εδώ και μισό αιώνα), δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν και θα υπάρχουν πολλοί κολλημένοι με τα japan (και καλά) για αρκετο καιρό ακόμα ... από κει και πέρα αν δεν σ ενδιαφέρει κάτι τέτοιο πάρε οποίο σ αρέσει εμφανισιακά, οδηγικά κλπ περισσότερο

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα toyota aygo και τώρα ένα i20 , εξαιρετικά αυτοκίνητα και τα 2 αλλά το Hyundai πραγματικά είναι εργαλείο,δε σπάει δε χαλάει...σίγουρα υστερεί σε ποιότητα πλαστικών από το Toyota(μικρή διαφορά).Χτυπά το Κορεάτη θα σου πρότεινα!Ειδικά η έκδοση που κοιτάς είναι ιδιαίτερη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κόστος σερβίς και ανταλλακτικών έχουμε άποψη ? Θεωρώ ότι τα toyota θα είναι λίγο πιο τσιμπημενα 

Τέλη κυκλοφορίας και κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια στη θεωρία

Η corolla έχει ελαφρώς μεγαλύτερο χώρο για τους πίσω επιβάτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Πάρε όποιο σου αρέσει. Απλά είναι τα πράγματα. 

Η δική μου απορία είναι πως μπορεί κάποιος να είναι ανάμεσα σε δύο μάρκες που το ένα είναι σεντάν και το άλλο χατσμπακ. 

Και τα 2 sedan είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Το παίρνω με ορίζοντα 15ετιας και άνω 

Οπότε μετά από τόσα χρόνια να έχουν κάνα 1000ρικο διάφορα σα μεταχειρισμένα ?

Άμα είναι έτσι, μην ασχοληθείς με αξία μεταπώλησης. 

Πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο, είναι πολύ σημαντικό. Σε αξιοπιστία κλπ, η Toyota σε καμία περίπτωση δεν αυτή που ήταν και που μερικοί νομίζουν. 

Η χιουνται τώρα έχει κάνει ξεπεταγμα και δείχνει πως έχει ανεβάσει πολύ τον πυχη και προσπαθεί να ξεπεταξει τον τίτλο της φτηνιαρικης μάρκας. 

Σίγουρα είναι και φτηνότερη σε ανταλλακτικά /σέρβις από τογιοτα. 

Επίσης το i30 είναι φουλ ξεχωριστό, έχει καλές αναρτήσεις, ευέλικτο και ιδανικό σε γκάζι/άλογα τούρμπο κινητήρα. 

Στην Toyota αυτό που θα πληρώσεις είναι τον έξτρα χρόνο εγγύησης και ένα καλό σε αντοχή μοτέρ, τίποτα παραπάνω. Τα άλλα περιφερειακά εξαρτήματα είναι απλά average. 

(κάτοχος yaris δέκα χρόνια) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zourman1981 είπε

Το παίρνω με ορίζοντα 15ετιας και άνω 

Οπότε μετά από τόσα χρόνια να έχουν κάνα 1000ρικο διάφορα σα μεταχειρισμένα ?

κρίνοντάς από τις σημερινές τιμές τα toyota παίζουν πάνω κάτω σχεδόν σε διπλάσια τιμή από τα αντίστοιχά hyundai-kia... αλλιώς είναι να πάριες 4000€ (μια προκαταβολή για ένα καινούριο) και αλλιώς 2000€ από αυτοκίνητο για το οποίο έδωσες κάποτε τα ίδια χρήματά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι ξεκάθαρη.....

Θα πας σε ένα μάστορα γενικού συνεργείου και θα ρωτήσεις... Ποια καίνε πρώτα λάδι συνήθως τα hyundai or Toyota?. 

Θα πάρεις την απάντηση και την λύση... 

Καλή αγορά σου εύχομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου ? 

Πιο πιστεύεις ξέρεις ότι θα είναι πιο αναξιόπιστο ? 

Θεωρώ το i30 λόγω τούρμπο θα κάψει πρώτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, zourman1981 είπε

Μιλάω για το i30 fastback 1400 140 ps η την νέα corolla sedan 1600 136 ps

Η χρηματική τους διαφορά είναι μικρή οπότε δεν παίζει θέμα

Το θέλω για 4μελη οικογένεια με κάνα 10000 το χρόνο 

Battle of the undead!!

Φιλε παρε οποιο σου αρεσει εμφανισιακα μεσα και εξω..

Και τα 2 θα αντεξουν για πλακα 20ετια με 10000 το χρονο..

Οποτε δε συζηταμε καν για αξιοπιστια και δεν συζηταμε καν για μεταπωλητικη αν τα κρατησεις τοσο..

Η Toyota δε χρειαζεται συστασεις απο κανεναν ειδικα με το ονομα Corolla.. Ξερεις τι παιρνεις..

H Hyundai ειναι... Θα πεθανει... το κουφαρι και ακομα θα πηγαινει με τα σερβις στην ωρα τους..

Ριξε νομισμα οπως εριξα εγω πριν 3 μηνες οταν ειχα παρομοιο τριλλημα (C-HR vs Kuga vs Tucson)..

Ουτε εγω δε θα μπορουσα να αποφασισω αναμεσα στα 2.

Και τα 2 εξαιρετικα για την τιμη τους και ομορφα.

Χαμενος δε γινεται να βγεις..

Γραψε μας σε ποιο θα καταληξεις τελικα να γουσταρουμε.. 😁😁😁

 

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικα μου αρεσει καλυτερα ο κορεατης

απλα ισως ειμαι λιγο κολλημενος με το toyota λογω brand  (like apple fun boy ενα πραγμα να πουμε..)

η διαφορα τους χρηματικα ειναι καπου στα 200 ευρω, σε εξοπλισμο ειναι σχεδον παρομοια (ελαχιστες διαφορες υπερ hyundai)

Στο βαθος του μυαλου μου εχω και το οτι η  corolla θα κυκλοφορησει και φετος με το 1600ρι και μετα θα το κανει 1200 turbo 

οπως το hatchback, οχι οτι σημαινει κατι αυτο απλα ξερεις οτι παιρνεις ενα παλαιας τεχνολογιας μοτερ (και δοκιμασμενο στο χρονο ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...