Προς το περιεχόμενο

Νέα συνδρομητική υπηρεσία Apple Arcade για gaming, ακόμα και offline


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το gaming αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο του App Store της Apple και σήμερα, η Αμερικάνικη εταιρεία ανακοίνωσε το λεγόμενο «Netflix for games».

Πρόκειται για μία συνδρομητική υπηρεσία «all-you-can-play» που επιτρέπει στους χρήστες να παίξουν όσα διαφορετικά παιχνίδια θέλουν, όποτε θέλουν και σε οποιαδήποτε συσκευή θέλουν, συνεχίζοντας μάλιστα στην συσκευή της επιλογή τους το παιχνίδι που άφησαν στην προηγούμενη, αρκεί βεβαίως η συσκευή να είναι iPhone, iPad, Mac ή Apple TV.

Στην αρχή, η υπηρεσία θα περιλαμβάνει περισσότερα από 100 αποκλειστικούς τίτλους και με τον καιρό θα εμπλουτιστεί με πολλούς περισσότερους. Η υπηρεσία δεν θα έχει το δικό της app, αλλά θα βρίσκεται εντός του App Store, με τη δική της, dedicated «καρτέλα» (tab). Μόλις πραγματοποιηθεί η εγγραφή, δεν θα υπάρχουν πρόσθετες χρεώσεις εντός των παιχνιδιών και δεν θα υπάρχουν διαφημίσεις. Ανάμεσα στις δυνατότητες της –πέρα από τον λεπτομερή γονικό έλεγχο- βρίσκεται και το «family sharing» (όπως και στην περίπτωση του News+) και επομένως, ο χρήστης μπορεί να γίνει συνδρομητής μία φορά αλλά να διαμοιραστεί την υπηρεσία με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας του. Σε αντίθεση επίσης με άλλες συνδρομητικές υπηρεσίες, λέει η Apple, οι χρήστες μπορούν να απολαμβάνουν τα παιχνίδια ακόμα και offline.

1731349401_applearcade1.jpg.21e4d190b36340f86828c357723fda3e.jpg

Η Apple δεν αναλαμβάνει μόνο να επιμεληθεί τα παιχνίδια που προσφέρονται μέσω του Arcade, αλλά συνεργάζεται στενά με τους δημιουργούς και συμμετέχει στα κόστη ανάπτυξης τους. Ανάμεσα στα στούντιο που συνεργάζεται βρίσκονται ονόματα όπως της Konami, της LEGO, της SEGA, της Annapurna Interactive, της Giant Squid κ.ά. Η νέα συνδρομητική υπηρεσία Apple Arcade θα λανσαριστεί σε περισσότερες από 150 αγορές το Φθινόπωρο.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

επειδη οταν σκεφτεσαι παιχνιδια το μυαλο σου παει στους μακ 🤣

Όταν διαβάζεις μόνο τον τίτλο 

Σου διέφυγαν οι λέξεις: iPhone, ipad, Apple tv

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, inec είπε

Όταν διαβάζεις μόνο τον τίτλο 

Σου διέφυγαν οι λέξεις: iPhone, ipad, Apple tv

Spoiler

αρκεί βεβαίως η συσκευή να είναι iPhone, iPad, Mac ή Apple TV

μαλλον εσενα σου ξεφευγουν λεξεις ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε τους σατανάδες! Πρώτα βγάζουν προσφορές σε αναβαθμίσεις Mac :

 

και μετά βγάζουν συνδρομητική υπηρεσία για gaming....

Εγώ έχω ήδη παραγγείλει Mac με 2000€, έχω βάλει RAM 64GB και 4 ΤΒ SSD (με την έκπτωση κέρδισα 800€!) και με 5000€ έχω μηχάνημα για gaming! 

Περιμένω να μου έρθει να γραφτώ και στην υπηρεσία!!!!!!!!

 

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια πάντως είναι ότι όταν μιλάμε για σοβαρό gaming δεν πηγαίνει το μυαλό μας στην Apple.

Εξάλλου η ίδια, με το hardware που παρέχει τόσα χρόνια στους Mac αλλά και με το γεγονός ότι δεν έχει ενθαρρύνει καμία gaming εταιρεία να ασχοληθεί σοβαρά με το λειτουργικό της και να αναπτύξει τίτλους εκεί, έχει βγάλει τον εαυτό της από αυτή την αγορά.

Τώρα μια υπηρεσία που απλά σου παρέχει σε άλλες συσκευές της φίρμας το Angry Birds προσωπικά δεν μου λέει τίποτα.

Θα ήταν καλό κάποια στιγμή να δούμε έναν Mac να μπορεί να παίζει στο Full τους κορυφαίους τίτλους της αγοράς και να αποτελεί παράλληλα και επαγγελματικό εργαλείο.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

αρκεί βεβαίως η συσκευή να είναι iPhone, iPad, Mac ή Apple TV

μαλλον εσενα σου ξεφευγουν λεξεις ;)

Δεν έγραψες κάτι διαφορετικό 

Το θέμα αφορά όλες τις πλατφόρμες 

Εσύ αναφέρθηκες στη μία ή όποια είναι γνωστό ότι δεν στοχεύει σε gamers

Πρέπει να είσαι και εσύ από αυτούς που γράφουν αλήθειες ( σαν αυτούς που σου κάνουν like) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον κλασικό gamer είναι πολύ μεχ. Προφανώς η Apple δεν στοχεύει τους core gamers αλλά το πιο mainstream ανερχόμενο κοινό γιατί βλέπει πιο μελόντικα τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, inec είπε

Δεν έγραψες κάτι διαφορετικό 

Το θέμα αφορά όλες τις πλατφόρμες 

Εσύ αναφέρθηκες στη μία ή όποια είναι γνωστό ότι δεν στοχεύει σε gamers

Πρέπει να είσαι και εσύ από αυτούς που γράφουν αλήθειες ( σαν αυτούς που σου κάνουν like) 

υπαρχει λογος που αναφερθηκα μονο στα μακ. δεν εχω προβλημα με τα παιχνιδια στο κινητο, αλλα με τα λεφτα που ζηταει για τη συνδρομη αγοραζεις καθε μηνα και 1-2 καλα παιχνιδια και τα χεις για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

υπαρχει λογος που αναφερθηκα μονο στα μακ. δεν εχω προβλημα με τα παιχνιδια στο κινητο, αλλα με τα λεφτα που ζηταει για τη συνδρομη αγοραζεις καθε μηνα και 1-2 καλα παιχνιδια και τα χεις για παντα.

Με τα λεφτά που ζητάει? 

Πόσα ζητάει βρε? Γιατί εγώ δεν το βρήκα πουθενά...

Επεξ/σία από inec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, inec είπε

Με τα λεφτά που ζητάει? 

Πόσα ζητάει βρε? Γιατί εγώ δεν το βρήκα πουθενά...

Με τα λεφτά που ζητάει? 

Πόσα ζητάει βρε? Γιατί εγώ δεν το βρήκα πουθενά...

δε ξερω αμα το γραφει εδω, αλλα για 10$ δεν λεγανε? το μπερδευω με αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...