Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με φορματ! Βοήθεια-ΣΟΣ


Marios Rios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, free@last είπε

Κι όμως υπάρχει το ταμπελάκι εκκίνηση..

Αν μπορείς ενα σκρινσοτ κι από αυτό,μαζί με τις υπόλοιπες ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ.

Οι θερμοκρασίες είναι  υψηλές,πάντως.

6DB6945E-14F9-4DDF-8665-FEF0E272343D.jpg

Οοοο ρε φίλε είπες task manager και δε το σύνδεσα καθολου με το διαχείρηση εργασιών λογο κακών αγγλικών 😂 Θα βάλω σε λιγο σκριν απο την εκκίνηση!

39 λεπτά πριν, Bspus είπε

Τα ποσοστα που αναφερεις ειναι ο φορτος των cpu. Οι θερμοκρασιες ειναι πιο κατω. Στη φωτογραφια φαινεται μονο ο ενας πυρηνας και γραφει 64-65 βαθμους οποτε μαλλον δεν ειναι απο εκει τα κολληματα. Δεν ειναι χαμηλες αλλα δεν ειναι και 80-90 που οντως θα αρχιζε να κολλαει

Επομενο βημα θα ελεγα αν μπορουσες να δανειστεις καποια αλλη καρτα γραφικων να βαλεις πανω να δεις αν συνεχιζει να κολλαει.

Επισης ξεχασα να ρωτησω σε τι κατασταση ειναι οι πυκνωτες πανω στη μητρικη, αλλα και την καρτα γραφικων. Κοιτα τη φωτογραφια για παραδειγμα.

Οι πυκνωτες στα δεξια ειναι ΟΚ, αυτοι στα αριστερα ειναι σκασμενοι. Κοιτα προσεκτικα τη μητρικη και την καρτα γραφικων. Αν βρεις ακομα και εναν σε τετοια κατασταση, η και απλα φουσκωμενο και ας μην εχει σκασει ειναι πολυ πιθανον να δημιουργει το προβλημα
 

samsung-bad-capacitors-2.jpg

Δυστυχως κάρτα γραφικών δε μπορω να βρω! Θα σου γράψω σε λιγο τη κατάσταση των πυκνωτών να τσεκάρω! 

Αν μπορείς εξήγησε μου λιγο καλύτερα πως μπορω να σου δειξω τις θερμοκρασίες ολοσωστα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Marios Rios είπε

Οοοο ρε φίλε είπες task manager και δε το σύνδεσα καθολου με το διαχείρηση εργασιών λογο κακών αγγλικών 😂 Θα βάλω σε λιγο σκριν απο την εκκίνηση!

Δυστυχως κάρτα γραφικών δε μπορω να βρω! Θα σου γράψω σε λιγο τη κατάσταση των πυκνωτών να τσεκάρω! 

Αν μπορείς εξήγησε μου λιγο καλύτερα πως μπορω να σου δειξω τις θερμοκρασίες ολοσωστα ......

Στη φωτογραφια του core temp στο κατω μερος γραφει temperature readings. Εκει ειναι οι θερμοκρασιες. Εχεις 4πυρηνο cpu οποτε πρεπει να εχει 4 θερμοκρασιες αλλα η φωτογραφια δειχνει μονο τη μια. Δεν πειραζει ομως γιατι δεν νομιζω να ευθυνεται αυτο για τα κολληματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, free@last είπε

Κι όμως υπάρχει το ταμπελάκι εκκίνηση..

Αν μπορείς ενα σκρινσοτ κι από αυτό,μαζί με τις υπόλοιπες ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ.

Οι θερμοκρασίες είναι  υψηλές,πάντως.

6DB6945E-14F9-4DDF-8665-FEF0E272343D.jpg

Ετοιμοοοος! Εκκίνηση και οι υπόλοιπες διεργασίες...

 

87BE15ED-1371-48E3-8308-64E80EFC98DF.jpeg

E61077B1-4D09-48A5-9665-8314DA8D9FB6.jpeg

FFABA3C9-D47B-41CF-8EB6-08FADFE50A84.jpeg

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Στη φωτογραφια του core temp στο κατω μερος γραφει temperature readings. Εκει ειναι οι θερμοκρασιες. Εχεις 4πυρηνο cpu οποτε πρεπει να εχει 4 θερμοκρασιες αλλα η φωτογραφια δειχνει μονο τη μια. Δεν πειραζει ομως γιατι δεν νομιζω να ευθυνεται αυτο για τα κολληματα.

Θα έπρεπε να δείχνει 4; Γιατι δε τις δείχνει όλες; Το ξανα τσεκαρα και δεν εχει ουτε επιλογή να τις δεις 

Εσυ τι λες με ολα τα δεδομένα οτι μπορει να παιζει;

3 ώρες πριν, Bspus είπε

Τα ποσοστα που αναφερεις ειναι ο φορτος των cpu. Οι θερμοκρασιες ειναι πιο κατω. Στη φωτογραφια φαινεται μονο ο ενας πυρηνας και γραφει 64-65 βαθμους οποτε μαλλον δεν ειναι απο εκει τα κολληματα. Δεν ειναι χαμηλες αλλα δεν ειναι και 80-90 που οντως θα αρχιζε να κολλαει

Επομενο βημα θα ελεγα αν μπορουσες να δανειστεις καποια αλλη καρτα γραφικων να βαλεις πανω να δεις αν συνεχιζει να κολλαει.

Επισης ξεχασα να ρωτησω σε τι κατασταση ειναι οι πυκνωτες πανω στη μητρικη, αλλα και την καρτα γραφικων. Κοιτα τη φωτογραφια για παραδειγμα.

Οι πυκνωτες στα δεξια ειναι ΟΚ, αυτοι στα αριστερα ειναι σκασμενοι. Κοιτα προσεκτικα τη μητρικη και την καρτα γραφικων. Αν βρεις ακομα και εναν σε τετοια κατασταση, η και απλα φουσκωμενο και ας μην εχει σκασει ειναι πολυ πιθανον να δημιουργει το προβλημα
 

samsung-bad-capacitors-2.jpg

Τα κοίταξα εξονυχιστικά και δε βλέπω φουσκωμένο ή σκασμενο. Δες και μόνος σου και πριμενω απάντηση σου φίλε. Θενκιου

48CF0E38-B65B-4F2B-9C3F-3DFD736A82B6.jpeg

A7891EC5-F51D-498E-BF59-4C37421B8298.jpeg

Επεξ/σία από Marios Rios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EDIT: Πριν με τη θερμοκρασία που σας ειπα για το pc ειχα δίπλα μια σόμπα (δε χτύπαγε απευθειας πανω βέβαια αλλα ήταν ψιλο ζεστα). Τωρα με ανοιχτό το καπάκι του pc και χωρίς τη σόμπα δείχνει 32min-35max χωρίς να το χρησιμοποιώ και πήγε στο 43max με yutube! Και δε κολλάει το pc 😂

Μαλλον μαμακια εχω κανει με τη σόμπα δίπλα στο pc ε; Δε το ειχα σκεφτεί καν οτι η θερμότητα το «χτυπάει». 

Περιπου ενάμιση μήνα χρησιμοποιώ το pc με τη σόμπα οποτε πρώτον θα δω στη πράξη αν θα ξανα κολλήσει χωρίς σόμπα. Δεύτερον υπάρχει περίπτωση αυτον τον ενάμιση μήνα να του έκανα κάποια μόνιμη ζημιά με τη σόμπα ή να έφθειρα κατι? (Σκεφτείτε οτι ειχα τον πυργο στα αριστερά μου και μπροστά μου τη σόμπα. Και η πλευρά προς το μέρος μου, που την έπιανε περισσότερο η θερμότητα ειναι κουμπωμενα ολα τα κομματια του υπολογιστή.) 

Επεξ/σία από Marios Rios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πως φαινεται σε μενα το coretemp. Για καποιο λογο εσενα σου δειχνει μονο τη μια απο τις 4 ενδειξεις.

Αφου χωρις το καπακι και τη σομπα δεν κολλαει, τελικα ισως ηταν οι θερμοκρασιες. Μου κανει εντυπωση που απο τους 65 βαθμους συμβαινει αυτο. Ισως η αναφορα θερμοκρασιας να μην ειναι ακριβης ή η θερμοτητα της σομπας να επηρεαζε αλλα εξαρτηματα περισσοτερο παρα τη cpu.

Οι πυκνωτες σου ειναι ενταξει, μαλιστα βλεπω ειναι ολοι solid state. Αυτοι δεν χαλανε τοσο ευκολα

Untitled.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, accipio είπε

Θα έλεγα ότι θέλεις κι ένα καλό ξεσκόνισμα στον υπολογιστή σου. Αν είχα στο δικό μου τόση σκόνη, θα είχα εφιάλτες τις νύχτες... :)

Χαχαχαχαχα θέλει η αλήθεια ειναι 😂😂

11 ώρες πριν, Bspus είπε

Να πως φαινεται σε μενα το coretemp. Για καποιο λογο εσενα σου δειχνει μονο τη μια απο τις 4 ενδειξεις.

Αφου χωρις το καπακι και τη σομπα δεν κολλαει, τελικα ισως ηταν οι θερμοκρασιες. Μου κανει εντυπωση που απο τους 65 βαθμους συμβαινει αυτο. Ισως η αναφορα θερμοκρασιας να μην ειναι ακριβης ή η θερμοτητα της σομπας να επηρεαζε αλλα εξαρτηματα περισσοτερο παρα τη cpu.

Οι πυκνωτες σου ειναι ενταξει, μαλιστα βλεπω ειναι ολοι solid state. Αυτοι δεν χαλανε τοσο ευκολα

Untitled.png

Παλικάρι μου σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Χθες παρακολούθησα το pc ενα 8ωρο δε κόλλησε ΠΟΥΘΕΝΑ.... πολυ περίεργο γιατι όσες φορες προσπάθησα αυτές τις μέρες και κόλλαγε με το που το άνοιγα δε πρέπει να ειχα παντα σόμπα αναμένη 😕 

Τελος πάντων.... εάν υποθέσουμε πως έφταιγαν οι θερμοκρασίες λογο σόμπας και δε ξανα παρουσιαστεί κάποιο θεμα... παιζει με τη θερμότητα να του επηρέασα κάποιο εξάρτημα αυτον τον ενάμιση μήνα; 

Επισης μήπως με ολα αυτα που με βάλατε να κανω «ξεμπλόκαρε» κατι και δεν ήταν η σόμπα; Παιζει αυτο;

Υ.Γ Αυτη τη στιγμη με χρηση του υπολογιστη ειμαι στο 55μιν-65μαξ.... ειναι οκ σαν θερμοκρασιες? Το μηχανημα τσουλαει κανονικα! 

Επεξ/σία από Marios Rios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Marios Rios είπε

Χαχαχαχαχα θέλει η αλήθεια ειναι 😂😂

Παλικάρι μου σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Χθες παρακολούθησα το pc ενα 8ωρο δε κόλλησε ΠΟΥΘΕΝΑ.... πολυ περίεργο γιατι όσες φορες προσπάθησα αυτές τις μέρες και κόλλαγε με το που το άνοιγα δε πρέπει να ειχα παντα σόμπα αναμένη 😕 

Τελος πάντων.... εάν υποθέσουμε πως έφταιγαν οι θερμοκρασίες λογο σόμπας και δε ξανα παρουσιαστεί κάποιο θεμα... παιζει με τη θερμότητα να του επηρέασα κάποιο εξάρτημα αυτον τον ενάμιση μήνα; 

Επισης μήπως με ολα αυτα που με βάλατε να κανω «ξεμπλόκαρε» κατι και δεν ήταν η σόμπα; Παιζει αυτο;

Υ.Γ Αυτη τη στιγμη με χρηση του υπολογιστη ειμαι στο 55μιν-65μαξ.... ειναι οκ σαν θερμοκρασιες? Το μηχανημα τσουλαει κανονικα! 

 

Να εκανες μονιμη ζημια πολυ δυσκολο αφου πλεον παιζει τοση ωρα καλα.

Τελευταιο τεστ ειναι να κατεβασεις το δωρεαν προγραμμα heavy load ωστε να ζορισεις τεχνητα το συστημα σου

Εχει επιλογες για επεξεργαστη, δισκο, ραμ και γραφικα. Μην τσεκαρεις το τεστ του δισκου γιατι απλως θα τον ταλαιπωρεις χωρις λογο. Στο cpu βαλε να δουλευουν και τα 4 Threads

Βαλε και το core temp ταυτοχρονα να τρεχει να δεις τι γινεται με θερμοκρασιες οταν ολα ειναι στο 100% μονιμως.

Κλεισε το καπακι αλλα μην εχεις τη σομπα ανοιχτη, τουλαχιστον οχι κοντα.

Αν κρατησει ετσι τουλαχιστον 1 ωρα και οι θερμοκρασιες δεν ξεπερασουν τους 70 μαλλον εισαι ενταξει. Αν δεις θερμοκρασιες να πλησιαζουν τους 80 σταματα το πριν κολλησει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ο υπολογιστης σου ειναι 32 ή 64 bit?

Για να το δεις θα πας στο start (πατας το εικονιδιο των windows κατω αριστερα) και θα γραψεις Αυτος ο υπολογιστης,  θα κανεις δεξι κλικ και θα επιλεξεις το properties.

1) Εαν λεει 32 bit τοτε η ram σου πρεπει να ειναι κατω απο 3 GB. Εαν εχεις 64 bit η ram σου πρεπει να ειναι πανω απο 4 GB.

2) Μπορεις να δοκιμασεις να κανεις ενα manual format με ενα windows 10 bootable usb.

Για τον ηχο που λες δεν ξερω να σου πω, μαλον η καρτα γραφικων σου φταιει. Δοκιμασε να δανειστείς απο καποιον και να μας πεις αν κολλαει παλι.

Δες λιγο την ram και αν ειναι 32 ή 64 bit

Αστο καλυτερα, βλεπω πως βρικες την λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιο ακριβως προβλημα σε 3 υπολογιστες με Windows 10. Το προβλημα ειναι σε software.

Είχα ξοδέψει 2 μέρες για να βρω λύση.  Εξαρχής... Βγάζεις όλα τα USB , ηχεία, bluetooth καραμέλες και ομελλέτες απο τις θύρες του υπολογιστή. Αφήνεις μόνο τροφοδοσία, εικόνα, πληκτρολόγιο, ποντίκι... Μετά, είτε βρες την συντόμευση για να πάνε τα Windows 10 σε diagnostic mode, ή μόλις πάει σε αυτή την οθόνη που φορτώνει - πατας και κράτας πατημένο το κουμπί εκκίνησης στο κουτή για να κλείσει ο υπολογιστής, ή βρες το ειδικό κουμπί που έχει το PC (αν ειναι branded) στο κουτι για να μπεις σε diagnostic mode.

Θα σε βγαλει μια μπλε οθόνη -> Για προχωρημένους -> Κονσόλα ή Command Prompt (Το πάνω δεξιά που έχει σαν εικονίδιο το |C:\|).

Γράφεις ένα ένα και τα αφήνεις να τελειώσουν

-> bootrec/fixMBR

-> booterc/fixBoot

-> bootrec/rebuildBCD

-> chkdsk /f /r

Κλείνεις κονσόλα και δοκιμάζεις ξανά την εκκίνηση...

Αν δεν φορτώνει πάλο, ίδια βήματα - ανοίγεις την κονσόλα και γράφεις:

-> bcdedit

Θα σου βγάλει πολλές τιμές, μας ενδιαφέρει στο τέλος, η τιμή "recoverysequence"

Γράφεις λοιπόν

-> bcdedit /set "την τιμή του recoversequence, μαζι με τα {}" recoveryenabled No

Δοκιμάζεις

Αν ναι τότε παίζεις μπάλα κανονικά, αν όχι τότε παίξε τζοκερ...

Τα κολλήματα λογικά σου συμβαίνουν όταν βλέπεις 720p ή 1080p βίντεο στο YouTube. Ο επεξεργαστής σου είναι παλιός και του φαίνεται άθλος αυτο... Οι θερμοκρασίες για αυτόν τον επεξεργαστή, πρέπει να είναι κάτω των 60 και όχι παραπάνω. Τα 55 C χαμηλότερη, είναι πάρα πολύ... Χρειάζεσαι αλλαγή θερμαντικής πάστας στον επεξεργαστή και καθαρισμός της ψύκτρας...

Ο λόγος που δεν σου άνοιγε μετά ο υπολογιστής, δεν είναι επειδή ο επξεργαστής σου ήταν ζεστός αλλά επειδή εχουν θέμα τα Windows... Κάθε φορά που κλείνει ο υπολογιστής χώρις να πατήσεις "Τερματισμός λειτουργίας", τα 10αρια παθαίνουν κρίση και είναι κορόνα γράμματα να σου ξεκινήσει κανονικά ο υπολογιστής. Κράτα τα παραπάνω βήματα για ώρα ανάγκης... (Αν όντως έχει θέμα η θερμοκρασία κατα το startup, τότε τα windows βγάζουν blue screen... δεν κολλάνε)

Επίσης, άλλαξε λειτουργικό. Βάλε 7αρια, τέτοια προβλήματα δεν θα έχεις ΚΑΙ ο επεξεργαστής σου θα τρέχει πιό χαλαρά... Το λειτουργικό αυτό για τους Athlon ειναι too much...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2019 στις 11:58 ΜΜ, httpGR είπε

Καταρχας ο υπολογιστης σου ειναι 32 ή 64 bit?

Για να το δεις θα πας στο start (πατας το εικονιδιο των windows κατω αριστερα) και θα γραψεις Αυτος ο υπολογιστης,  θα κανεις δεξι κλικ και θα επιλεξεις το properties.

1) Εαν λεει 32 bit τοτε η ram σου πρεπει να ειναι κατω απο 3 GB. Εαν εχεις 64 bit η ram σου πρεπει να ειναι πανω απο 4 GB.

2) Μπορεις να δοκιμασεις να κανεις ενα manual format με ενα windows 10 bootable usb.

Για τον ηχο που λες δεν ξερω να σου πω, μαλον η καρτα γραφικων σου φταιει. Δοκιμασε να δανειστείς απο καποιον και να μας πεις αν κολλαει παλι.

Δες λιγο την ram και αν ειναι 32 ή 64 bit

Αστο καλυτερα, βλεπω πως βρικες την λυση

Το pc ειναι 64bit το ξερω απο οταν τον πήρα φίλε μου. Και πανω εχει 6gb ram!

37 λεπτά πριν, PeterMay είπε

Ιδιο ακριβως προβλημα σε 3 υπολογιστες με Windows 10. Το προβλημα ειναι σε software.

Είχα ξοδέψει 2 μέρες για να βρω λύση.  Εξαρχής... Βγάζεις όλα τα USB , ηχεία, bluetooth καραμέλες και ομελλέτες απο τις θύρες του υπολογιστή. Αφήνεις μόνο τροφοδοσία, εικόνα, πληκτρολόγιο, ποντίκι... Μετά, είτε βρες την συντόμευση για να πάνε τα Windows 10 σε diagnostic mode, ή μόλις πάει σε αυτή την οθόνη που φορτώνει - πατας και κράτας πατημένο το κουμπί εκκίνησης στο κουτή για να κλείσει ο υπολογιστής, ή βρες το ειδικό κουμπί που έχει το PC (αν ειναι branded) στο κουτι για να μπεις σε diagnostic mode.

Θα σε βγαλει μια μπλε οθόνη -> Για προχωρημένους -> Κονσόλα ή Command Prompt (Το πάνω δεξιά που έχει σαν εικονίδιο το |C:\|).

Γράφεις ένα ένα και τα αφήνεις να τελειώσουν

-> bootrec/fixMBR

-> booterc/fixBoot

-> bootrec/rebuildBCD

-> chkdsk /f /r

Κλείνεις κονσόλα και δοκιμάζεις ξανά την εκκίνηση...

Αν δεν φορτώνει πάλο, ίδια βήματα - ανοίγεις την κονσόλα και γράφεις:

-> bcdedit

Θα σου βγάλει πολλές τιμές, μας ενδιαφέρει στο τέλος, η τιμή "recoverysequence"

Γράφεις λοιπόν

-> bcdedit /set "την τιμή του recoversequence, μαζι με τα {}" recoveryenabled No

Δοκιμάζεις

Αν ναι τότε παίζεις μπάλα κανονικά, αν όχι τότε παίξε τζοκερ...

Τα κολλήματα λογικά σου συμβαίνουν όταν βλέπεις 720p ή 1080p βίντεο στο YouTube. Ο επεξεργαστής σου είναι παλιός και του φαίνεται άθλος αυτο... Οι θερμοκρασίες για αυτόν τον επεξεργαστή, πρέπει να είναι κάτω των 60 και όχι παραπάνω. Τα 55 C χαμηλότερη, είναι πάρα πολύ... Χρειάζεσαι αλλαγή θερμαντικής πάστας στον επεξεργαστή και καθαρισμός της ψύκτρας...

Ο λόγος που δεν σου άνοιγε μετά ο υπολογιστής, δεν είναι επειδή ο επξεργαστής σου ήταν ζεστός αλλά επειδή εχουν θέμα τα Windows... Κάθε φορά που κλείνει ο υπολογιστής χώρις να πατήσεις "Τερματισμός λειτουργίας", τα 10αρια παθαίνουν κρίση και είναι κορόνα γράμματα να σου ξεκινήσει κανονικά ο υπολογιστής. Κράτα τα παραπάνω βήματα για ώρα ανάγκης... (Αν όντως έχει θέμα η θερμοκρασία κατα το startup, τότε τα windows βγάζουν blue screen... δεν κολλάνε)

Επίσης, άλλαξε λειτουργικό. Βάλε 7αρια, τέτοια προβλήματα δεν θα έχεις ΚΑΙ ο επεξεργαστής σου θα τρέχει πιό χαλαρά... Το λειτουργικό αυτό για τους Athlon ειναι too much...

Αγορινα μου αυτα που μου εγραψες εισαι σίγουρος οτι μπορω να τα κανω εγω; Έστω αν ακολουθησω βήμα βήμα τις συμβουλες σου; Με μια ανάγνωση που έκανα τωρα δε μου φαίνεται οτι πιο εύκολο 😅

Παντως εχεις απόλυτο δίκιο δυο μερουλες τωρα που τσεκάρω τον υπολογιστή σημερα άρχισε σε ενα βίντεο να κολλάει παλι.. και κοίταξα θερμοκρασία και ήταν πανω απο 60 έως 64 (edit:κόλλησε παλι εντελώς)!!!!! 

Ομως στα 1080 και 720 ποτε δε κόλλαγε το μηχάνημα! Εννοεις πως κολλάει τωρα λογο windows 10? Αμα βάλω τα 7αρια και αλλάξω θερμαντική παστα και κανω καθαρισμό λύθηκαν τα προβλήματα μου; Ψιλο χάθηκα τωρα με ολα όσα είπες χαχαχα

Επεξ/σία από Marios Rios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορει ενας 4πυρηνος του 2010 να δυσκολευεται με τα windows 10.

Επισης δεν μπορει να κολλαει απο τους 60-65 βαθμους, εκτος αν ο σενσορας εχει θεμα και στην πραγματικοτητα πιανει παραπανω.

 

Τωρα ομως μολις παρατηρησα οτι στη φωτογραφια που εχεις βαλει, τους 60 βαθμους τους πιανει οταν ειναι 1600Mhz, οταν δηλαδη εχει κατεβασμενα ρολογια (αυτοματα γινεται) σε χαμηλο φορτο. Αυτο ειναι κουφο. Σε τετοια περιπτωση επρεπε να ειναι στους 30 βαθμους. Ο επεξεργαστης αυτος ειναι για 3-3.4Ghz !

Δοκιμασες το heavy load μαζι με το core temp? Αν παλι ειναι στους 60 βαθμους ενω πιανει 3Ghz σε ολους τους πυρηνες δεν θα εμπιστευομουν το σενσορα της θερμοκρασιας πλεον.

Και μαλλον θα ηταν καλη ιδεα να αλλαξεις παστα ναι. Και να φυσηξεις την ψυκτρα καλα που εχει γινει σα μοκετα απο τη μπιχλα

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bspus είπε

Δεν μπορει ενας 4πυρηνος του 2010 να δυσκολευεται με τα windows 10.

Επισης δεν μπορει να κολλαει απο τους 60-65 βαθμους, εκτος αν ο σενσορας εχει θεμα και στην πραγματικοτητα πιανει παραπανω.

Τωρα ομως μολις παρατηρησα οτι στη φωτογραφια που εχεις βαλει, τους 60 βαθμους τους πιανει οταν ειναι 1600Mhz, οταν δηλαδη εχει κατεβασμενα ρολογια (αυτοματα γινεται) σε χαμηλο φορτο. Αυτο ειναι κουφο. Σε τετοια περιπτωση επρεπε να ειναι στους 30 βαθμους. Ο επεξεργαστης αυτος ειναι για 3-3.4Ghz !

Δοκιμασες το heavy load μαζι με το core temp? Αν παλι ειναι στους 60 βαθμους ενω πιανει 3Ghz σε ολους τους πυρηνες δεν θα εμπιστευομουν το σενσορα της θερμοκρασιας πλεον.

Και μαλλον θα ηταν καλη ιδεα να αλλαξεις παστα ναι. Και να φυσηξεις την ψυκτρα καλα που εχει γινει σα μοκετα απο τη μπιχλα

Τωρα θα έκανα αυτο που είπες με το heavy load!!! Απο οτι καταλαβα θες να κοιτάξω επεξεργαστή, ραμ και κάρτα γραφικών μαζί με το core temp και να σου πω θερμοκρασίες για το κάθε ενα ξεχωριστα οταν θα ειναι 100% ολα σωστά; 

Να το κανω αφού καθαρίσω ψυκτρα; Θερμαντική παστα ουτε εχω ουτε ξερω να εφαρμόζω.... να παρω τηλέφωνο να έρθουν να τον πάρουν να τελειώνω; 😂 τι προτεινεις (δεδομένου οτι εχουμε φτάσει στο σημείο να μη πολυκαταλαβαινω πλέον τι μου λέτε); 😅😅

Edit: Άνοιξα παλι το pc... θερμοκρασίες 41min-54max μέχρι τωρα! Το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω το heavy load...

Εχω ανοίξει το προγραμμα και δε ξερω καθολου τι να πατήσω Βspus βοήθεια 

AFC03685-04FC-4CEA-9463-774E24348862.jpeg

Επεξ/σία από Marios Rios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Marios Rios είπε

Τωρα θα έκανα αυτο που είπες με το heavy load!!! Απο οτι καταλαβα θες να κοιτάξω επεξεργαστή, ραμ και κάρτα γραφικών μαζί με το core temp και να σου πω θερμοκρασίες για το κάθε ενα ξεχωριστα οταν θα ειναι 100% ολα σωστά; 

Να το κανω αφού καθαρίσω ψυκτρα; Θερμαντική παστα ουτε εχω ουτε ξερω να εφαρμόζω.... να παρω τηλέφωνο να έρθουν να τον πάρουν να τελειώνω; 😂 τι προτεινεις (δεδομένου οτι εχουμε φτάσει στο σημείο να μη πολυκαταλαβαινω πλέον τι μου λέτε); 😅😅

Edit: Άνοιξα παλι το pc... θερμοκρασίες 41min-54max μέχρι τωρα! Το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω το heavy load...

Εχω ανοίξει το προγραμμα και δε ξερω καθολου τι να πατήσω Βspus βοήθεια 

AFC03685-04FC-4CEA-9463-774E24348862.jpeg

Ένας καθαρισμός δεν θα βλάψει... Όλο το κουτί. Το κλασσικό "ΦΟΥ ΦΟΥ" στο κουτί έξω στο μπαλκόνι και για τα επίμονα σημεία ένα βουρτσάκι. Απαλά και χαλαρά...

Όσον αφορά στον υπολογιστή...Αυτό που θα κάνεις είναι:

1ον Για να βγάλουμε μια ωραία μέτρηση, αποσύνδεσε τον υπολογιστή απο το ιντερνετ... Σιγουρέψου ότι δεν τρέχουν άλλες εφαρμογές γύρω τριγύρω, κλείσε ότι δεν χρειάζεσαι.

2ον Ανοίγεις την εφαρμογή που κατέβασες - CoreTemp - και αφήνεις τον υπολογιστή να "χωνέψει". (Για δύο λεπτά δεν πειράζεις τίποτα.)

3ον Βγάζεις φώτο το CoreTemp (μέτρηση θερμοκρασίας σε χαλαρή κατάσταση). Έχω βάλει παράδειγμα εικόνας από το λαπτοπάκι μου στα συνημμένα.

4ον Ανοίγεις το HeavyLoad και σιγουρέυεσαι ότι έχεις τσεκάρει ΜΟΝΟ το κουμπί που βρίσκεται δίπλα από το κουμπί της παύσης (Στο έχω και σε εικόνα στα συνημμένα)

5ον Βάζεις το CpuTemp και το HeavyLoad δίπλα δίπλα για να σου είναι εύκολο να βγάλεις φωτογραφία

6ον Πατάς στο HeavyLoad το κουμπί Play.

7ον Περιμένεις κανένα λεπτό, βγάζεις φώτο να φαίνεται το heavy load και το CoreTemp και μετά πατάς το κουμπί παύσης... Αν δεις όμως θερμοκρασίες να ανεβαίνουν και φτάνουν στα 70, πατάς παύση, δεν περιμένεις.

8ον Βλέπουμε τα συμπεράσματα. ;) Αυτό θα δείξει για το αν χρειάζεσαι αλλαγή πάστας. Όσο για τα 7άρια, ας πούμε ότι δεν τα ανέφερα.

ΠΧ Στο λαπτοπ μου, χωρις να το πειράξω έχει θερμοκρασία 34-36 βαθμούς. Κατα την διάρκεια του τεστ, έχει 50 βαθμούς.

CpuTemp.png

HeavyLoad.png

Test.png

3 ώρες πριν, Bspus είπε

Δεν μπορει ενας 4πυρηνος του 2010 να δυσκολευεται με τα windows 10.

Επισης δεν μπορει να κολλαει απο τους 60-65 βαθμους, εκτος αν ο σενσορας εχει θεμα και στην πραγματικοτητα πιανει παραπανω.

Τωρα ομως μολις παρατηρησα οτι στη φωτογραφια που εχεις βαλει, τους 60 βαθμους τους πιανει οταν ειναι 1600Mhz, οταν δηλαδη εχει κατεβασμενα ρολογια (αυτοματα γινεται) σε χαμηλο φορτο. Αυτο ειναι κουφο. Σε τετοια περιπτωση επρεπε να ειναι στους 30 βαθμους. Ο επεξεργαστης αυτος ειναι για 3-3.4Ghz !

Δοκιμασες το heavy load μαζι με το core temp? Αν παλι ειναι στους 60 βαθμους ενω πιανει 3Ghz σε ολους τους πυρηνες δεν θα εμπιστευομουν το σενσορα της θερμοκρασιας πλεον.

Και μαλλον θα ηταν καλη ιδεα να αλλαξεις παστα ναι. Και να φυσηξεις την ψυκτρα καλα που εχει γινει σα μοκετα απο τη μπιχλα

Τελευταία version Windows + κάποια 3rd party προγράμματα απο πίσω και άνετα κολλάει. Ο επεξεργαστής αυτού του συστήματος (Phenom II X4 960T) είναι ίδιο με έναν 2πύρινο i3 2100 (ο πίο αργός επεξεργαστής της 2ης γενιάς intel του 2013) . Λογικό να ζορίζεται σε Windows 10... Επίσης ο επεξεργαστής έχει maximum stress temperature στα 71C άρα το throttling αρχίζει από τα 60-65C. Λογικό να κολλάει.

Επεξ/σία από PeterMay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PeterMay είπε

 

Τελευταία version Windows + κάποια 3rd party προγράμματα απο πίσω και άνετα κολλάει. Ο επεξεργαστής αυτού του συστήματος (Phenom II X4 960T) είναι ίδιο με έναν 2πύρινο i3 2100 (ο πίο αργός επεξεργαστής της 2ης γενιάς intel του 2013) . Λογικό να ζορίζεται σε Windows 10... Επίσης ο επεξεργαστής έχει maximum stress temperature στα 71C άρα το throttling αρχίζει από τα 60-65C. Λογικό να κολλάει.

Σωστα, το τσεκαρα. Απ'οτι φαινεται οι Phenom δεν εχουν καμια σχεση με τους αντιστοιχους intel στις θερμοκρασιες.

Ενας i3 2100 οπως και οποιοσδηποτε core 2 duo/quad στα 2.5Ghz και πανω κανενα προβλημα δεν πρεπει να εχουν στα windows 10 για βασικες εργασιες. Εχω βαλει σε πολλα συστηματα με τετοιους και σε λαπτοπ με ακομα χειροτερους και τα προβληματα σε αποδοση ειναι παντα απο αργους δισκους. Αν βαλεις ssd πετανε, αν αλλαξεις απλα επεξεργαστη συνεχιζουν να σερνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...