Προς το περιεχόμενο

Black & Decker Δραπανοκατσάβιδο 39€ @kotsovolos [ΤΕΛΟΣ-ΑΝΑΜΟΝΕΣ]


sezebo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το δούλεψα με τρυπανάκια 1 - 1,5mm  για κάτι τρύπες σε χάντρες (κοσμήματα) και δεν  παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. 

Για να μετρηθεί η εκκεντρότητα το σφίγγεις κάπου σταθερά ( πχ πάνω σε τραπέζι ξαπλωτό)  βάζεις τρυπάνι και γυρνώντας αργά με το χέρι το τσόκ,  μετράς το οβάλ με παχύμετρο (π.χ απόσταση μύτης τρυπανιού από το τραπέζι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, anivas11 είπε

Εγώ το δούλεψα με τρυπανάκια 1 - 1,5mm  για κάτι τρύπες σε χάντρες (κοσμήματα) και δεν  παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. 

Για να μετρηθεί η εκκεντρότητα το σφίγγεις κάπου σταθερά ( πχ πάνω σε τραπέζι ξαπλωτό)  βάζεις τρυπάνι και γυρνώντας αργά με το χέρι το τσόκ,  μετράς το οβάλ με παχύμετρο (π.χ απόσταση μύτης τρυπανιού από το τραπέζι) 

Είναι αρκετά μεγάλη το καταλαβαίνεις όταν πας να τρυπήσεις το τρυπάνι ταλαντεύεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2019 στις 11:28 ΠΜ, kotsosp είπε

Βάζεις ένα τρυπάνι και δουλεύοντας το θα δεις ότι δεν κινείτε ευθεία αλλά κάνει μικρούς κύκλους η άκρη του.

 

Βασικά επειδή εγώ το δούλεψα αρκετά, το παρατήρησα με καλά τρυπάνια Bosch που τα δουλεύω καιρό.

Όταν τρυπάω τοίχο για να βάλω ούπατ μόλις πιάσει τούβλο με το κρουστικό το καταλαβαίνεις αμέσως ότι είναι στραβό.

Όταν τρυπάω ξύλο με ψιλό τρυπάνι της Makita (πολύ καλής ποιότητας) κι εκεί τα ίδια. 

Το πρόβλημα μειώνεται ελαφρώς όταν δεν ακουμπάει η βάση του τρυπανιού στην βάση του τσοκ. Εκεί όμως έχεις άλλα θέματα.

Γενικά απ ότι φαίνεται έδωσε ελαττωματικά και ντροπή να τα κάνει αυτά ο Κοτσοβολος ειδικά με τόσα κομμάτια

Επεξ/σία από rigani
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάστε κανένα βίντεο να δούμε το πρόβλημα.

Το δικό μου δεν βλέπω να έχει κάτι. 

Πρώτη  φορά ακούω για τσόκ σε τρυπάνι που στραβογυρνάει. Δεν έχω πετύχει κάτι τέτοιο ούτε σε φτηνιάρικα κινέζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, anivas11 είπε

Ανεβάστε κανένα βίντεο να δούμε το πρόβλημα.

Το δικό μου δεν βλέπω να έχει κάτι. 

Πρώτη  φορά ακούω για τσόκ σε τρυπάνι που στραβογυρνάει. Δεν έχω πετύχει κάτι τέτοιο ούτε σε φτηνιάρικα κινέζικα

Δεν είναι εύκολο να το καταλάβεις από ένα βίντεο όταν πας να τρυπήσεις κάτι σκληρό θα το καταλάβεις γιατι δεν μπορεί να παίξει το τρυπάνι και σου την μεταφέρει στο δράπανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οπτική σύγκριση με το τρυπανάκι της parkside, ίσα ίσα το parkside ταλαντώνεται ανεπαίσθητα παραπάνω (μιλάμε και πάλι για τίποτα σχεδόν) ενώ στο b&d δεν βλέπω κάτι.... αλλά αυτό θα φανεί πραγματικά όταν χρειαστεί να τρυπήσω σε τοίχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2019 στις 2:46 ΜΜ, Craven είπε

Δεν είμαι μαστροΣτάθης, ερασιτέχνης που φτιάχνει ότι χαλάσει στο σπίτι είμαι, αλλά φαντάζομαι, αν το κάνει απειροελάχιστα (και φαίνεται σαν μια μικρή ταλάντωση στο μάτι) θα τρυπήσει λογικά κανονικά, το θέμα είναι πως η τρύπα (φαντάζομαι) δεν θα είναι αυτή που θα πρέπει αλλά λίγο μεγαλύτερη ενώ θα γίνει και με λίγο μεγαλύτερη δυσκολία (και θα απορείς γιατί το ούπα "επιπλέει") αν το κάνει πολύ, άστα να πάνε... φτιάξιμο ή πέταμα. Μπορεί να λέω και ανοησίες...οι (πραγματικοί) μάστορες του forum ας μας πουν...

θεωρητικά αν είναι πολύ το έκκεντρο μέχρι και τρυπάνι μπορεί να σπάσει, αλλά φαντάζομαι πως το συγκεκριμένο δεν θα έχει τόση δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, ghost73 είπε

έκκεντρο και σε μένα ..  

απαράδεκτος ο κοτσοβολος 

Aπο πότε ο Κωτσοβολος φτιαχνει δραπανα;

Αν ειναι εκκεντρα δεν ειναι δικο του θεμα αμεσα, αλλα του κατασκευαστη. Και πιθανον να δωθηκαν σε προσφορα  απο τον προμηθευτη γι αυτον τον λογο. ΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Aπο πότε ο Κωτσοβολος φτιαχνει δραπανα;

Αν ειναι εκκεντρα δεν ειναι δικο του θεμα αμεσα, αλλα του κατασκευαστη. Και πιθανον να δωθηκαν σε προσφορα  απο τον προμηθευτη γι αυτον τον λογο. ΑΝ.

Σε μένα πάντως είναι μια χαρά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το προϊόν (και ειδικά την τιμή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή ο κοτσοβολος δεν ξέρει τι πουλάει ?  του είπε ο προμηθευτής, πάρε αυτά και πουλά στην μίση τιμή του ανταγωνισμού και  όλα ΟΚ .  

 Όταν θες να έχεις μόστρα προσφορές πρέπει να ξέρεις τι πουλάς. Αλώστε κανείς  δεν σου λέει ότι ο κοτσοβολος δεν ήξερε ότι έχουν πρόβλημά.

Και στην τελική αφού προέκυψε τέτοιο πρόβλημα με τόσα πολλά θα μπορούσε να το αποσύρει την προσφορά και να μην διαθέσει ελατωματικο προϊόν    

 

Επεξ/σία από ghost73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, ghost73 είπε

Αλώστε κανείς  δεν σου λέει ότι ο κοτσοβολος δεν ήξερε ότι έχουν πρόβλημά.

Και στην τελική αφού προέκυψε τέτοιο πρόβλημα με τόσα πολλά θα μπορούσε να το αποσύρει την προσφορά και να μην διαθέσει ελατωματικο προϊόν    

Αρα εσυ μου λες οτι το ηξερε. Αν μας ειχες πει απο την αρχη οτι τους ειχες ενημερωσει εγγραφως ή εστω προφορικα σε ανωτερο επιπεδο προϊσταμενων οτι πηρες και ειχε προβλημα και σου εδωσαν εσενα την πληροφορια οτι το ηξεραν, τοτε εχεις δικιο. 'Η εστω οτι ησουν παρων στην συμφωνια που περιγραφεις στην αρχη. Διαφορετικα οχι. Μην φανταζομαστε πραγματα γιατι ειναι το πιο ευκολο να φανταστει κανεις τα παντα και να νομιζει και οτι εχει δικιο. Και να τα φανταζεσαι μπορεις φυσικα, αλλα οχι να τα πετας ετσι σε ενα φορουμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2019 στις 8:57 ΜΜ, Hero1 είπε

Δεν είναι εύκολο να το καταλάβεις από ένα βίντεο όταν πας να τρυπήσεις κάτι σκληρό θα το καταλάβεις γιατι δεν μπορεί να παίξει το τρυπάνι και σου την μεταφέρει στο δράπανο

Μήπως το έχεις στην λειτουργία κατσαβιδιού και πας να τρυπήσεις ?

Πολύ περίεργο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anivas11 είπε

Μήπως το έχεις στην λειτουργία κατσαβιδιού και πας να τρυπήσεις ?

Πολύ περίεργο πρόβλημα.

Όχι χρησιμοποιώ χρόνια τρυπάνια στην δουλειά. Φαίνεται το πρόβλημα χωρίς να τρυπήσεις εγώ θα τα ξαναστείλω στο σέρβις μπας και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ως τώρα παρατηρήσει σε κανένα Δραπανοκατσάβιδο "στραβό τσοκ" ακόμα και αυτά που πουλάνε στα πανηγύρια...

Θα αναφέρω και εγώ με τη σειρά μου επειδή ήρθε η ώρα να το κάνω χρήση πως εδώ και 2 ημέρες δεν παρατήρησα κανένα στραβό τσοκ, κλπ με ότι χρήση και να του έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...