Προς το περιεχόμενο

Το Apple Pay έρχεται σύντομα και στην Ελλάδα αρχικά από την N26


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να έχεις πρόσβαση σε 2ο λογαριασμό PayPal, μεταφέρεις το ποσο που χρειάζεσαι από τον 1 στον 2 και μετά τα ανεβάζεις στο iban της ξένης κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

Πρέπει να έχεις πρόσβαση σε 2ο λογαριασμό PayPal, μεταφέρεις το ποσο που χρειάζεσαι από τον 1 στον 2 και μετά τα ανεβάζεις στο iban της ξένης κάρτας

Συγνώμη, έχει ξεφύγει τελείως το θέμα αλλά με ενδιαφέρει και μένα αυτό.

Μπορείς δλδ από PayPal να στείλεις έμβασμα στην Ν26 δωρεάν, έχοντας κάνει αυτό το τέχνασμα που περιγράφεις με τους δύο λογαριασμούς στο PayPal? (Κάνεις request για x ποσο από τον 2ο λογαριασμό PP στην χρεωστική σου;)

Εξήγησε το λίγο σε παρακαλώ αν μπορείς.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από marios32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Apple Pay επίσημα από Σεπτέμβριο 2019 από τράπεζα Πειραιώς και εθνική τράπεζα και ακολουθούν alpha bank και Eurobank.

ΥΓ: Τιποτα λιγότερο τιποτα περισσότερο και ούτε ποια είναι η πηγή μου

 

Επεξ/σία από dream21
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπες marios32, PayPal, N26, revolut κλπ δεν κρατάνε προμήθεια στις κινήσεις, απλά στον 1ο λογ/σμο PayPal βάζεις την ελληνικη σου κάρτα και στον 2ο το iban της ξένης κάρτας και στέλνεις χρήματα από τον 1ο στον 2ο και μετά τα ανεβάζεις στο ξένο iban 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dream21 είπε

Apple Pay επίσημα από Σεπτέμβριο 2019 από τράπεζα Πειραιώς και εθνική τράπεζα και ακολουθούν alpha bank και Eurobank.

ΥΓ: Τιποτα λιγότερο τιποτα περισσότερο και ούτε ποια είναι η πηγή μου

 

Αυτά θα γίνουν πιστεύω με την κυκλοφορία του ios 13. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθομαι και βλεπω καθε μα καθε φορα να μπαινουν ατομα ασχετα με προιοντα apple να μπαινουν σε νηματα που αφορουν apple προιοντα και υπηρεσιες χωρις να γνωριζουν απλα και μονο για να κραξουν !!

Λοιπον τωρα στο θεμα μας 

Μεσα στο 2019 θα μπουν στο wallet και οι ελληνικες τραπεζες τουλαχιστον η Alpha , Εθνικη , Πειραιως ειναι ποιο κοντα να ειναι ετοιμες με τα συστηματα τους για το apple pay 

Υπαρχουν ηδη καρτες με πλαγιο τροπο (αλλαγη region ) που δουλευουν αψογα στα POS με ανεπαφη συναλαγη και με το κινητο και με το ρολοι 

(N26, Monese, Boon ) απλα υπαρχει προμηθεια περιπου 1 ευρω στην ελληνικη τραπεζα για να βαλεις λεφτα μεσα 

Εγω προσωπικα δουλευω την  Monese χωρις κανενα προβλημα !!

Οποτε καντε υπομονη μεσα στο 2019 τα σπουδαια !!

Οσο για το google pay θα αργησει συμφωνα με την google !! Νομιζω στα android εχει μονο η Alpha το Tap n Pay που δουλευει 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, kifinas είπε

Κανένα ιδιαίτερο. Όπως δεν συμφέρει να πληρώσεις στην Ελλάδα στο σούπερ μάρκετ με την N26, έτσι δεν θα συμφέρει να βγάλεις το iPhone και να πληρώσεις με την N26 (μέσω του Apple Pay). 

Μα δεν είναι το θέμα μας η Ν26, αλλά το Apple Pay. Ο λόγος που δεν σε συμφέρει με την N26 είναι το κόστος του top up. Κατά τα άλλα, το να έχεις μόνο το smartphone μαζί σου και να μην χρειάζεται να κουβαλάς κάρτες, πλεονέκτημα είναι. 

 

 

11 ώρες πριν, coolworm είπε

γιατί δεν συμφέρει να πληρώνεις με την N26?? εμένα είναι η βασική μου κάρτα στην Ελλάδα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Χρησιμοποιώ κι εγω N26 και Revolut. Δουλεύουν απροβλημάτιστα μεν, κοστίζει το top up, δε. Εκτός αν δεν χρειάζεται να μεταφέρεις χρήματα, οπότε πάσο. Κάτι τεχνάσματα με διπλά PayPal που αναφέρθηκαν, είναι πολύ κομπλικέ για μένα :P

 

 

 

14 λεπτά πριν, axidousgr είπε

Νομιζω στα android εχει μονο η Alpha το Tap n Pay που δουλευει 

 

Ισχύει. Αρκετά καλά, αλλά μόνο για κάρτες Alpha. Η Πειραιώς που το είχε κάνει πρώτη, το απέσυρε. Fail... 

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το Google pay δουλευει μια χαρά στην Ελλάδα απλά πρέπει να κατεβάσεις από το apkmirror τ gpay και. Μετά να προσθέσεις την N26 μέσα κ είσαι κομπλέ just saying 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, loukoumakos είπε

Πάντως και το Google pay δουλευει μια χαρά στην Ελλάδα απλά πρέπει να κατεβάσεις από το apkmirror τ gpay και. Μετά να προσθέσεις την N26 μέσα κ είσαι κομπλέ just saying 😉

Με ελληνικές κάρτες να υποθέσω δεν λειτουργεί ε; Πάντως πολύ καλή λύση αυτή που αναφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Με ελληνικές κάρτες να υποθέσω δεν λειτουργεί ε; Πάντως πολύ καλή λύση αυτή που αναφέρεις. 

οχι ακομα τουλαχιστον δεν γνωριζω κατι σχετικο ο μονος τροπος ειναι με N26 η REVolut  εγω παιζω με την N26

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loukoumakos είπε

Πάντως και το Google pay δουλευει μια χαρά στην Ελλάδα απλά πρέπει να κατεβάσεις από το apkmirror τ gpay και. Μετά να προσθέσεις την N26 μέσα κ είσαι κομπλέ just saying 😉

ναι αλλά πρέπει να ναι κάρτα χώρας που το υποστηρίζει. αν βγάλεις τώρα N26 κάρτα στην Ελλάδα δεν περνάει. όσο γαι τη revolut πάλι πρέπει να είναι χώρας που το υποστηρίζει  (google pay) αλλά και πάλι πρέπει να σαι στην ομάδα Beta για να τη δεχτεί και Mastercard εννοείται προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω ανέπαφες συναλλαγές εδώ και δύο χρόνια μέσω my alpha wallet και Android. Εξακολουθούν πάντως να με κοιτάζουν σαν εξωγήινο. Η apple έχει κλειδωμένο το NFC και δεν δίνει πρόσβαση σε άλλους. Απλά ντροπή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...