Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση αρχαίου συστήματος (GPU και PSU)


bigshortsfeet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, music_lover είπε

Θα συμφωνήσω στο ότι εν μέρη παίζει ρόλο το αν και πότε έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις την cpu (ή την οθόνη) του συστήματος.

Αν το χρονικό διάστημα υπερβαίνει τους 6 μήνες τότε όντως θα επέλεγα κάτι πιο προσιτό.

αυτο, η συγκεκριμενη cpu ειναι για μεχρι 1660 το πολυ και αυτο αν κανει λιγο overclock.

αν το διαστημα ειναι πανω απο 6μηνες, καλυτερα να μεινει σε μια απ τις καρτες που σηκωνει ο επεξεργαστης του.

και να παει για αλλαγη πλατφορμας σε 2 χρονια με ddr5 hopefully.

τουλαχιστον εγω με αναλογο επεξεργαστη αυτο επελεξα, και μεχρι στιγμης πολυ ευχαριστημενος. θα ζησει 2 χρονακια αξιοπρεπως και μετα αποσυρση μετα βαιων και κλαδων.

πραγματικα ηταν η καλυτερη περιοδος για αγορα cpu τοτε. αξιοπρεπεστατοι για μια 10ετια.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το bottleneck δεν είναι σε τραγικά επίπεδα (για καινούρια κάρτα) τύπου κάτω από 40-60 fps και δεν υπάρχει κάποιου άλλος κίνδυνος δν ξέρω αν αξίζει να δώσω λεφτά για παλιά κάρτα και όταν κάνω νεο build να ξαναδώσω για καινούρια. Μου φαίνεται είναι περισσότερα λεφτά σε βάθος χρόνου. Ίσως αν βρω μια 2060 να τρέξω 2-3 παιχνίδια να δώ πώς θα πάει θα ήταν καλή λύση στο ερώτημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η 2060 σιγουρα θα εχει μεγαλο bottleneck. σε καποια παιχνιδια 20%+. τωρα οτι θα παιρνεις 60 fps θα παιρνεις.

απλα οτι σου δινει η 2060 πανω απ τη 1660 στα περισσοτερα παιχνιδια θα το χανεις.

ακομη και 1660 χωρις overclock θα τρωει καπου 5-10% στα περισσοτερα παιχνιδια.

 

αν το βαθος χρονου σου ειμαι πανω απο 7-8 μηνες τοτε κοιτας 570 η 580 σε stock η 1660 με ενα μικρο overclock

αν ειναι να παρεις την 2060 και στα καλυτερα της χρονια την αφησεις σε 2600 και την βαλεις σε καλο επεξεργαστη σε 2 χρονια πχ, οχι δεν ειναι καλη ιδεα.

καλυτερα να παρεις μια φθηνοτερη τωρα, και να κανεις ολικη αναβαθμιση με την επομενη γενια καρτων και ddr 5 μητρικες

πιο φθηνα θα σου βγει και καλυτερη καρτα θα εχεις σε ~2 χρονια

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο πω απλά.
Πιο πολλά ευρώ ευρώ/fps θα κερδίζεις με μια κάρτα τύπου 1060 παρά με μια 2060. Γιατί αν αργήσεις να κάνεις την αναβάθμιση μπορεί και αυτή τότε να έχει παλιώσει να έχει πέσει η τιμή και 10002+ άλλα και δεν θα την έχεις χαρεί.

Το λογικό είναι, είτε παίρνεις μια κάρτα που να maxάρει το σύστημα τώρα και όταν το αναβαθμίσεις την αλλάζεις και αυτή, είτε κάνεις ότι θες και θα λες έχω 2060καρτα και κάθεται στο 50%.

Μια 2060 θα αγοράσει κάποιος που παίζει fhd (μπορει και παραπανω) και εχει ενα συστημα με κάποιο ryzen ή αντιστοιχο intel, 16gb ram (με υψηλές ταχύτητες 2400mhz και άνω).

Εσύ με i7 2600 (που ειναι τιμιότατος και εβγαλε τα λεφτα του, και αν βαλεις κατι γήινο θα τα ξαναβγάλει) και 12gb ram που πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bigshortsfeet είπε

Αν το bottleneck δεν είναι σε τραγικά επίπεδα (για καινούρια κάρτα) τύπου κάτω από 40-60 fps και δεν υπάρχει κάποιου άλλος κίνδυνος δν ξέρω αν αξίζει να δώσω λεφτά για παλιά κάρτα και όταν κάνω νεο build να ξαναδώσω για καινούρια. Μου φαίνεται είναι περισσότερα λεφτά σε βάθος χρόνου. Ίσως αν βρω μια 2060 να τρέξω 2-3 παιχνίδια να δώ πώς θα πάει θα ήταν καλή λύση στο ερώτημά μου.

Εγώ πάλι θα επιμείνω οτι αυτή η σκέψη που κάνεις είναι και η πιο σωστή.

Οχι γιατί έχω κόλημα, ίσα ισα,

Απλά γιατί είμαι σε πολύ παρόμοια φάση, και με βολεύει που γίνεται συζήτηση εδώ για να δω και εγω τι θα κάνω :P

Στα πιο βαριά παιχνίδια σε Max γραφικά που πραγματικά θα χρειαστείς την πιο δυνατή GPU, ακόμα και με ryzen 5 2600 - ryzen 7 2700 δεν θα έχεις σχεδόν  καμια διαφορά (και προφανώς οσο περνάει ο καιρός βγαίνουν και πιο βαρια παιχνιδια )

Και εκεί που το bottleneck εμφανίζεται, η διαφορά ή είναι πολύ μικρή ή συζητάμε για επίπεδα των 100+ fps.

Προφανώς την πιο δυνατή gpu, την θες για να πας απο τα 30 fps στα 60 (και οχι για να πας απο τα 100 στα 140 και να δώσεις και άλλα 450 ευρώ για να πάρεις νεα mobo - cpu - μνήμη)

Τουλάχιστον ετσι έχω δει:

Metro Exodus απο τα HIGH κιολας....Δεν συζητάμε καν για extreme - ultra

1823750550_metroexodus.png.3f3dc86f26a28d645ad98f8f16f6b175.png

 

(Εδω έχει την 1080 που είναι και συνήθως παρόμοια ή και λίγο πιο δυνατή απο την 2060)

assasins.gif.619612df3d41192be7d9f06b4f58c856.gif

 

 

Εδω υστερεί 12fps στα min αλλά σε 4.0 ghz θα γίνει και αυτο σχεδόν ίσωμα

tomb.gif.57bf1fe90280c6c991f946eee43cf7df.gif

 

Ισωμα

1109340703_battlefield5.gif.739fa9ea48f3066b3926ab161a531d1f.gif

 

το αυτό σε middle earth, destiny, star wars

Απο την 'αλλη, σημαντική διαφορά με bottleneck στο Far Cry,  αλλά μόνο σε σχέση με τους καινούριους Intel και οχι με τους RYSEN που δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά...

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/far-cry-new-dawn-test-gpu-cpu

Και προφανώς, αφου δεν παίζει σε όλα τα παραπάνω ρόλο ιδαίτερο ο επεξεργαστής στα επίπεδα των GTX1080 και 2060, με μια 570 - 580 παίρνεις σχεδόν τα μισα fps (ή τελοσπάντων την αναλογία απο μια λιγότερο ισχυρή κάρτα)

Οπότε δεν βρίσκω οτι κάπου θα πάει χαμένη η 2060...Και ακόμα περισσότερο σε επόμενα , πιο βαριά παιχνίδια

Αυτα :D (κουράστηκα απο το Copy paste :P)

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Εγώ πάλι θα επιμείνω οτι αυτή η σκέψη που κάνεις είναι και η πιο σωστή.

Οχι γιατί έχω κόλημα, ίσα ισα,

Απλά γιατί είμαι σε πολύ παρόμοια φάση, και με βολεύει που γίνεται συζήτηση εδώ για να δω και εγω τι θα κάνω :P

Στα πιο βαριά παιχνίδια σε Max γραφικά που πραγματικά θα χρειαστείς την πιο δυνατή GPU, ακόμα και με ryzen 5 2600 - ryzen 7 2700 δεν θα έχεις σχεδόν  καμια διαφορά (και προφανώς οσο περνάει ο καιρός βγαίνουν και πιο βαρια παιχνιδια )

Και εκεί που το bottleneck εμφανίζεται, η διαφορά ή είναι πολύ μικρή ή συζητάμε για επίπεδα των 100+ fps.

Προφανώς την πιο δυνατή gpu, την θες για να πας απο τα 30 fps στα 60 (και οχι για να πας απο τα 100 στα 140 και να δώσεις και άλλα 450 ευρώ για να πάρεις νεα mobo - cpu - μνήμη)

Τουλάχιστον ετσι έχω δει:

Metro Exodus απο τα HIGH κιολας....Δεν συζητάμε καν για extreme - ultra

1823750550_metroexodus.png.3f3dc86f26a28d645ad98f8f16f6b175.png

(Εδω έχει την 1080 που είναι και συνήθως παρόμοια ή και λίγο πιο δυνατή απο την 2060)

assasins.gif.619612df3d41192be7d9f06b4f58c856.gif

Εδω υστερεί 12fps στα min αλλά σε 4.0 ghz θα γίνει και αυτο σχεδόν ίσωμα

tomb.gif.57bf1fe90280c6c991f946eee43cf7df.gif

Ισωμα

1109340703_battlefield5.gif.739fa9ea48f3066b3926ab161a531d1f.gif

το αυτό σε middle earth, destiny, star wars

Απο την 'αλλη, σημαντική διαφορά με bottleneck στο Far Cry,  αλλά μόνο σε σχέση με τους καινούριους Intel και οχι με τους RYSEN που δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά...

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/far-cry-new-dawn-test-gpu-cpu

Και προφανώς, αφου δεν παίζει σε όλα τα παραπάνω ρόλο ιδαίτερο ο επεξεργαστής στα επίπεδα των GTX1080 και 2060, με μια 570 - 580 παίρνεις σχεδόν τα μισα fps (ή τελοσπάντων την αναλογία απο μια λιγότερο ισχυρή κάρτα)

Οπότε δεν βρίσκω οτι κάπου θα πάει χαμένη η 2060...Και ακόμα περισσότερο σε επόμενα , πιο βαριά παιχνίδια

Αυτα :D (κουράστηκα απο το Copy paste :P)

ΧΑΧΑΧΑ συγχαρητήρια για την υπομονή σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/3/2019 στις 3:27 ΜΜ, scorpion8283 είπε

Ψυχτρα επεξεργαστή έχεις ?

Αν δεν έχεις, με 30-50 ευρω (η και λιγότερα σε μεταχειρισμένα) θα παει άνετα ο επεξεργαστης 4,1 - 4,2, (γιατί έχεις και σοβαρή M/B)

Σηκώνει άνετα και την 2060 που θες (αν την αντέχεις οικονομικά) σε όλα τα σύγχρονα παιχνίδια σε ultra γραφικά, και το bottleneck - αν και ώπου υπάρχει -  ή θα σε επηρεάζει ελάχιστα, ή θα είναι σε κατηγορία FPS που δεν θα σε απασχολεί.

Και θα χεις 4-5 τουλάχιστον φορές πάνω απόδοση απο την κάρτα που χάλασε

Και φυσικά μετά δεν θα την πετάξεις την κάρτα!

Π.χ. πας του χρόνου και κοιτάς για τα υπολοιπα (επεξεργαστής, MB, RAM κλπ)

Πάντως ακόμα και τώρα, μην τον υποτιμάς τον i7 2600 κι ας έχει τα χρονάκια του.

 Ας υποθέσουμε ότι δεν το κάνω αυτό και πάρω μια πιο δυνατή που της προκαλεί bottleneck η cpu μου. Ε και? Θα αποδίδει χειρότερα από ότι μπορεί. Μου δίνει την δυνατότητα όμως να αναβαθμίσω κάποια στιγμή στο μέλλον την cpu μου και θα αποδίδει τότε όπως πρέπει. Αν όμως εξαρχής πάρω μια χειρότερη gpu ότι και να κάνω στο μέλλον οι επιδόσεις τις δεν θα βελτιωθούν. Θα πρέπει να την..ξαναλλάξω. Οπότε για λόγους future proof ability θα αγόραζα την καλύτερη που μπορώ με τα χρήματα που διαθέτω. Ίσως το παιδί μια μέρα αναβαθμίσει και τα άλλα κομμάτια του συστήματος του. Και τότε το bottleneck θα είναι από την gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να τον προσεχετε τον απο πανω (POSEYATSIA) σ αγγελιες :P κοπυ παστε το ποστ του

Στις 28/3/2019 στις 4:12 ΜΜ, music_lover είπε

Ας υποθέσουμε ότι δεν το κάνω αυτό και πάρω μια πιο δυνατή που της προκαλεί bottleneck η cpu μου. Ε και? Θα αποδίδει χειρότερα από ότι μπορεί. Μου δίνει την δυνατότητα όμως να αναβαθμίσω κάποια στιγμή στο μέλλον την cpu μου και θα αποδίδει τότε όπως πρέπει. Αν όμως εξαρχής πάρω μια χειρότερη gpu ότι και να κάνω στο μέλλον οι επιδόσεις τις δεν θα βελτιωθούν. Θα πρέπει να την..ξαναλλάξω. Οπότε για λόγους future proof ability θα αγόραζα την καλύτερη που μπορώ με τα χρήματα που διαθέτω. Ίσως το παιδί μια μέρα αναβαθμίσει και τα άλλα κομμάτια του συστήματος του. Και τότε το bottleneck θα είναι από την gpu. 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...