Προς το περιεχόμενο

CoolerMaster Masterbox Lite 5 RGB (55 ευρω από 70, +10 μεταφορικά εαν δεν είστε από Αθήνα)


Ηλίας_1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα αρκετά καλό και όμορφο κουτί για light gaiming υπολογιστή , το είχα 6 μήνες χωρις κανένα παράπονο και στα 55 ευρώ εαν βρίσκεστε Αθήνα,  ετοιμοπαραδοτο κι όλας, θα το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη για όποιον ψάχνει κουτί.

 

 

Κατάστημα: https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43855094

Skroutz: https://www.skroutz.gr/s/12789257/CoolerMaster-Masterbox-Lite-5-RGB.html?from=price_drops#reviews

CoolerMaster Masterbox Lite 5 RGB black-400x400.jpeg

Επεξ/σία από Ηλίας_1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Passionate είπε

Σε αυτή την τιμή παίζει και το πολύ δυνατό https://www.skroutz.gr/s/12297525/Fractal-Design-Focus-G-Window.html

Σωστά, το οποίο όμως δεν έχει κάλυμμα τροφοδοτικού, ούτε tempered glass παράθυρο όπως το Coolermaster (είναι ακρυλικό το παράθυρο στο fractal) όμως από την άλλη έχει 2 x 5.25 drive bays για όσους τους θεωρούν απαραίτητους, μεταξύ τους και εγώ (είναι ενοχλητικό για μένα που πλέον δεν τους χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές εκτός λίγων περιπτώσεων). 

Επειδή με τα fractal έχω έρωτα (έχω ένα define R5 window) θα μου άρεσε το focus G για μια οικονομική λύση, όμως κακά τα ψέμματα το κάλυμμα του τροφοδοτικού είναι πλέον σχεδόν απαραίτητο  για ένα καθαρό build (το οποίο λείπει και στο δικό μου) ενώ και το tempered glass είναι ανώτερο από το ακρυλικό που αποκτά γρατσουνιές και με το πανί που το καθαρίζεις. 

Το σημαντικό μείον του συγκεκριμένου Coοlermaster είναι το μειωμένο airflow και αυτός θα ήταν ο λόγος που δεν θα το επέλεγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Σωστά, το οποίο όμως δεν έχει κάλυμμα τροφοδοτικού, ούτε tempered glass παράθυρο όπως το Coolermaster (είναι ακρυλικό το παράθυρο στο fractal) όμως από την άλλη έχει 2 x 5.25 drive bays για όσους τους θεωρούν απαραίτητους, μεταξύ τους και εγώ (είναι ενοχλητικό για μένα που πλέον δεν τους χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές εκτός λίγων περιπτώσεων). 

Επειδή με τα fractal έχω έρωτα (έχω ένα define R5 window) θα μου άρεσε το focus G για μια οικονομική λύση, όμως κακά τα ψέμματα το κάλυμμα του τροφοδοτικού είναι πλέον σχεδόν απαραίτητο  για ένα καθαρό build (το οποίο λείπει και στο δικό μου) ενώ και το tempered glass είναι ανώτερο από το ακρυλικό που αποκτά γρατσουνιές και με το πανί που το καθαρίζεις. 

Το σημαντικό μείον του συγκεκριμένου Coοlermaster είναι το μειωμένο airflow και αυτός θα ήταν ο λόγος που δεν θα το επέλεγα. 

Προσωπική άποψη, μιας και εγώ λατρεύω τα fractal και στο pc μου fractal έχω, το προτιμώ το κουτάκι από αυτό του θέματος. Το psu cover με υπομονή και δουλίτσα δεν ειναι απαραίτητο και αντικειμενικά προτιμώ το κουτί μου να έχει airflow παρά tempered glass και psu cover. Rgb fans παίρνεις και από κίνα μεριά με 15 ευρώ την 3άδα. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το corsair r500 στο 1ο pc μου με το focus g και όταν το ολοκληρώσω θα ανεβάσω φωτό. Όσο για τις γρατσουνιές εγώ όλα με πανάκι μικροϊνών τα καθαρίζω.

Επεξ/σία από Passionate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rigani είπε

Όλη σου η διαφωνία στηρίζεται στο ότι το Coolermaster έχει tempered glass ενώ ΔΕΝ έχει. Μια ακρυλική πλαστικούρα έχει όπως και αυτό του νήματος.

Χωρίς να έχεις δει ΚΑΝ το κουτί από κοντά ανταπαντάς και το προτείνεις όπως κάνουν δυστυχώς πολλοί στο Insomnia. Πριν απαντήσουμε για κάτι τσεκάρουμε τις γνώσεις μας.

Ευτυχώς το τσέκαρες εσύ και μας έσωσες από λάθος αγορά....  Την λες κιόλας στους άλλους..

MasterBox_Lite_5_RGB___Cooler_Master.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Σωστά, το οποίο όμως δεν έχει κάλυμμα τροφοδοτικού, ούτε tempered glass παράθυρο όπως το Coolermaster (είναι ακρυλικό το παράθυρο στο fractal) όμως από την άλλη έχει 2 x 5.25 drive bays για όσους τους θεωρούν απαραίτητους, μεταξύ τους και εγώ (είναι ενοχλητικό για μένα που πλέον δεν τους χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές εκτός λίγων περιπτώσεων). 

Επειδή με τα fractal έχω έρωτα (έχω ένα define R5 window) θα μου άρεσε το focus G για μια οικονομική λύση, όμως κακά τα ψέμματα το κάλυμμα του τροφοδοτικού είναι πλέον σχεδόν απαραίτητο  για ένα καθαρό build (το οποίο λείπει και στο δικό μου) ενώ και το tempered glass είναι ανώτερο από το ακρυλικό που αποκτά γρατσουνιές και με το πανί που το καθαρίζεις. 

Το σημαντικό μείον του συγκεκριμένου Coοlermaster είναι το μειωμένο airflow και αυτός θα ήταν ο λόγος που δεν θα το επέλεγα. 

η απλα...μπορεις να βαλεις μερικα φιλτρακια για να καλυψεις τις εισοδους σκονης.   

ενω 5,25" bays ...δεν ειναι ευκολο να βαλεις μετα...!   

 

κι εγω δεν καταλαβαινω γιατι αφαιρεσαν σε πολλα νεα μοντελα την δυνατοτητα εστω και 1 χ 5,25....!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Σωστά, το οποίο όμως δεν έχει κάλυμμα τροφοδοτικού, ούτε tempered glass παράθυρο όπως το Coolermaster (είναι ακρυλικό το παράθυρο στο fractal) όμως από την άλλη έχει 2 x 5.25 drive bays για όσους τους θεωρούν απαραίτητους, μεταξύ τους και εγώ (είναι ενοχλητικό για μένα που πλέον δεν τους χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές εκτός λίγων περιπτώσεων). 

Επειδή με τα fractal έχω έρωτα (έχω ένα define R5 window) θα μου άρεσε το focus G για μια οικονομική λύση, όμως κακά τα ψέμματα το κάλυμμα του τροφοδοτικού είναι πλέον σχεδόν απαραίτητο  για ένα καθαρό build (το οποίο λείπει και στο δικό μου) ενώ και το tempered glass είναι ανώτερο από το ακρυλικό που αποκτά γρατσουνιές και με το πανί που το καθαρίζεις. 

Το σημαντικό μείον του συγκεκριμένου Coοlermaster είναι το μειωμένο airflow και αυτός θα ήταν ο λόγος που δεν θα το επέλεγα. 

Γιατί ποιος σου είπε εσένα ή που το είδες ότι το CM είναι TG? Κάκιστο κουτί, πνίγει τα εξαρτήματα μέσα, θέλει static pressure fans για υποτυπώδες air flow. Και εντάξει το PSU shroud δεν ειναι τόσο απαραίτητο 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Γιατί ποιος σου είπε εσένα ή που το είδες ότι το CM είναι TG? ...

2 μολις post πιο πανω αποδεικνυεται με τεραστια εικονα..., ημαρτον.

 

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα, 

Αγόρασα το συγκεκριμένο κουτί από e-shop πριν από περίπου δύο εβδομάδες. να σημειώσω ότι δεν ασχολούμαι με παιχνίδια (το πολύ πολύ κανένα παλιό sim building τύπου Zeus ή κανένα Baldur's gate II) ούτε και πολύ ζορίζεται ο υπολογιστής. Για κάποιον απαιτητικό δεν κάνει γιατί είναι όλα στρυμωγμένα μέσα στο κουτί και με πολύ κόπο κάνεις cable management. Συγκεκριμένα, σε ένα semi modular psu corsair με το ζόρι να περάσω καλώδια από πίσω και τελικά δεν κατάφερα τίποτα. Φανταστείτε να είχα και καμμία full atx κάρτα γραφικών (έχω μια msi 1030 LP). 

Το κουτί το πήρα γιατί έχει 3,5inch θήκες για σκληρούς που χρησιμοποιώ για αποθήκη, γιατί είναι αρκετά όμορφο εξωτερικά και είναι σχετικά ελαφρύ αφού είναι μόνιμα επάνω σε γραφείο. Πήρα το μαύρο - κόκκινο αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη στην συσκευασία είχε και άσπρα και μαύρα πλαστικά για αλλαγή (για το πάνω μέρος που έχει ένα κομμάτι χρωματιστό). Παίρνει τρεις 120mm ανεμιστήρες μπροστά, και το δικό μου ήρθε με έναν πίσω προ εγκατεστημένο (Δεν πήρα κάποια RGB έκδοση παρά το απλό). Έχει παραγγείλει από το Ali 3 ανεμιστήρες με 10€ και περιμένω να έρθουν (για ομορφιά βασικά). Ακόμα, έχει υποδοχές μπροστά (επάνω για την ακρίβεια) για usb 3.0 και usb 2.0 και headphones με mic. 

Παίρνει microATX μητρική και είναι λίγο ζόρι να μπεί. Γενικά σε αυτό που είπαν αρκετοί επάνω ότι είναι στρυμωγμένα και δεν έχει καλό airflow μάλλον έχουν δίκιο. 

Υγ. Ο υπολογιστής είναι work in progress. Μην δίνετε σημασία στην ακαταστασία :P 

 

20190314_153519.png

20190314_153513.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nek4d είπε

2 μολις post πιο πανω αποδεικνυεται με τεραστια εικονα..., ημαρτον.

Γράψε λάθος, νόμιζα ότι έχει το ίδιο side panel με την non RGB έκδοση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...