Προς το περιεχόμενο

Αγορα γρήγορου αυτοκινητου


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε πάρε το νέο Fiesta ST. 1.5 κυβικά 200 άλογα. Ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτά τα λεφτά. Φυσικά την εκδοση ST2 ή 3 με το μπλοκέ της quaife. Ούτε τελη, ούτε τεκμήρια, ούτε κατανάλωση. Πιο οικονομικά με τόσα άλογα δεν μπορείς να πας στην αγορά αυτή τη στιγμή. Και στρίβει, και ακούγεται άρρωστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GIANNIS400 είπε

Kαλυτερο το honda απ το leon fr? γι αυτο τι λες-λετε? https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Dokimh-Hyundai-i30-N-Performance-275-PS_172394_35702.asp

Αν καταλαβαίνεις μιλάμε για 275 ίππους κοντά στα 30 χιλιάρικα τιμή. Αν τα είχα έξτρα διαθέσιμα  το έπαιρνα  χωρίς να κοιτάξω τίποτε άλλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2019 στις 11:11 ΠΜ, Phoenix7 είπε

OPEL Astra OPC, αλλά αυτά δεν στρίβουν λένε μωρέ...

Δεν στριβουν? ειρωνικα το λες?

Στις 29/3/2019 στις 11:27 ΠΜ, NT1G είπε

Όντως μάλλον κάποιος άλλος θα μίλησε για δίλιτρο. 🤔

οκ, δεν ειπα οτι θα παρει ντε και καλα διλιτρο, ισως φτασει στο διλιτρο

Στις 29/3/2019 στις 11:44 ΠΜ, dimpa16 είπε

Λεφτά για συντήρηση, τέλη, ασφάλεια και βενζίνη έχει ή θα πάρει δάνειο ?

ενω αν πάρει  ενα καινουριο 1400cc-1500cc  στα 110-120ps για παραδειγμα δεν θα πληρωσει τελη ασφαλεια κλπ, ή πιστευεις οτι θα εχουν μεγαλη διαφορα μεσα στο ετος τα εξοδα ενος καινουριου 1800 ή 1400cc γρηγορου αυτοκινητρου με αυτο που προανεφερα, κολλαμε στα 700€ ενω παει να παρει ενα αμαξι 7-8 χιλιαρικα ακριβότερο απο ενα συμβατικο μεσαιο, οκ. 

Στις 29/3/2019 στις 12:13 ΜΜ, cabdik είπε

Εδω εχει δικιο ο panoskatos.    ειπε ΒΡΗΚΕ το FR το 2λιτρο, δεν συνεπαγεται υποχρεωτικα οτι θα αγορασει και 2λιτρο.    ετσι γινονται οι παρεξηγησεις-παρερμηνευσεις.  

κι εδω παω στον TS, GΙΑΝΝΙS400...,  πρεπει ο φιλος σου να διευκρινισει-ελεγξει και φορολογικα που θα παιξει.  το να λες θελω ενα αυτοκινητο 180-190ΗΡ ετσι απλα, δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις.  

ξεκινας απο, καινουριο ή μεταχειρισμενο?

επειτα τι κυβισμο-τεκμηρια μπορει να καλυψει? 

μπορει, γενικοτερα να καλυψει τα εξοδα συντηρησης ενος "πειραγμενου" αυτοκινητου? (μιας και μιλησατε για STAGES...) 

θελει χωρους στο αμαξι ή δεν εχει προβλημα αν ειναι  και 2θεσιο?

δεν ειναι τοσο απλο,  "προτεινετε μου ενα 200ιππο στα 22-23.000€..."  ...!!     

μιλησα για καινουριο, οσο αφορα τα φορολογικα και τα υπολοιπα που λες τα εχει κοιταξει και ειναι ο.κ

Στις 29/3/2019 στις 12:17 ΜΜ, dpolal είπε

Tην ηλικία που έχει ο εν λόγο φίλος και το αν έχει εμπειρία για να «οδηγήσει» τόσα άλογα τα ξέρουμε ή είναι άνευ σημασίας λεπτομέρειες ;;;
 

ειναι αρκετα εμπειρος, 21  χρονια οδηγος, και 6-8 σε σχετικα γρηγορα του του

Στις 29/3/2019 στις 1:25 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Αν καταλαβαίνεις μιλάμε για 275 ίππους κοντά στα 30 χιλιάρικα τιμή. Αν τα είχα έξτρα διαθέσιμα  το έπαιρνα  χωρίς να κοιτάξω τίποτε άλλο.  

παει ψηλα, τρωει ακυρο, 8000€ παραπανω ειναι πολλα 

Το φιέστα ειναι πολυ καλο αυτοκινητο, απ οτι ειδα και μιλησα  με τον φιλο το μειονεκτημα ειναι οι χωροι και οι 2 πορτες (δεν ξερω αν βγαινει 4πορτο), το civic ειναι πολυ καλη λυση, θα παμε να το δουμε, το fr to προηγουμενο με τα 180ps οπως ειπε ενας φιλος ποιο πανω ειναι πολυ καλη περιπτωση, δυσκολη επιλογη παιδια. Ειμαι καθετος οτι παντα καποιος πρεπει να πηγαινει σε καινουριο αν το θελει για κυριως αυτοκινητο  και ας δωσει 5κ περισοτερα, αν θελει ενα 2ο για να παει στο χωριο του στα κατσαβραχα ή στο αμπελι ας παρει  ενα μεταχειρισμενο με 2-3κ.

Πριν χρονια αυτα τα αλογατα δεν τα πλησίαζες με καλους εξοπλισμους σε αυτα τα λεφτα κακα τα ψεματα, κανα 130 με 140ps το πλησίαζες, οπότε θα ελεγα βουρ στο πατσα, βεβαια θα παιζουν γρηγορα σε ηλεκτρικα σε καποιους μηνες, άλλα με αυτήν την λογικη "περιμενω το ενα, περιμένω το άλλο" δεν θα παρει ποτε αμαξι, μετα τα ηλεκτρικα μπορει να βγουν τα υδρογονου ή με κριπτονιτη 😁

 

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στα 22-23.000 και πολλά αλογα. 

-Leon Fr 180ps. Νομίζω ότι δεν υπάρχει πια στοκ από 1.8 και πρέπει να πάει στο 2λιτρο. 

-Civic 1.5 182ps sedan comfort. Είναι η πιο φτωχή ας πούμε έκδοση (μια χαρά είναι βέβαια) γιατί οι άλλες ανεβαίνουν αρκετά. 

-Focus st line 1.5 182ps. 

Και τα 3 αυτά είναι εξαιρετικα αυτοκίνητα που τα κάνουν όλα και συμφέρουν. 

Επίσης μπορεί να κατέβει κατηγορία (νομίζω όμως ότι πάντα το μεγαλύτερο αμάξι είναι καλύτερη αγορά) και να κοιτάξει τα supermini πυραυλάκια όπως το fiesta, το 208 κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, dpolal είπε

Tην ηλικία που έχει ο εν λόγο φίλος και το αν έχει εμπειρία για να «οδηγήσει» τόσα άλογα τα ξέρουμε ή είναι άνευ σημασίας λεπτομέρειες ;;;
 

Δεν θα πάρει και 2wd lambo με 700 άλογα. Μια χαρά το πάει ο καθένας το civic ή το seat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2019 στις 11:52 ΜΜ, GIANNIS400 είπε

Προκειτε για φιλο που ενδιαφέρετε, θα πουλησει ενα toyota του πατερα του και ενα 2ο αγροτικό mitsu δικο του και υπολογίζει να παρει 10.000€ χερατα. Μετα εχει ακομη 7.000€ στην ακρη και σκέφτεται να βάλει άλλα 5 χιλιάρικα δάνειο για να χτυπήσει ενα 180-190 hp.  Τι προτείνετε σε αυτην την τιμη, εγω που εψαξα βρηκα το leon το παλιο fr 180ps και το καινουριο το διλιτρο fr 190ps αν δεν κανω λαθος.

Κάτι τέτοια βλέπω και παθαίνω εγκεφαλικά σκαλώματα.

Αρχικά θα πουλήσει 2 αυτοκίνητα για να πάρει 10.000€ όπως υπολογίζει, έπειτα έχει στην άκρη ακόμη 7.000€ άρα στο σύνολο 17.000€ στη συνέχεια σκοπεύει να βάλει επιπλέον 5.000€ με δάνειο οπότε τελικό σύνολο 22.000€ και να χτυπήσει ένα ΤΙ με 180-190 άλογα;

 Μιλάμε για ένα πολύ σοβαρό μπάτζετ, παίρνεις αξιόλογο αυτοκίνητο. Με desing, με εξοπλισμό, ανέσεις, τεχνολογία, ασφάλεια. 

Το αυτοκίνητο το κοιτάζει σαν εργαλείο ή για ξεκαύλωμα; Εάν επενδύσει τόσα χρήματα και πάρει κάτι που οικονομικά δεν μπορεί να το καλύψει θα έχει πολύ σοβαρότερο πρόβλημα απ`ότι στην αγορά και είναι κρίμα μετά να αναγκαστεί να το βάλει για πούλημα σε τιμή ξεφτίλα. Το κόστος συντήρησης εκτός από τα τέλη κυκλοφορίας και την ασφάλεια είναι μεγάλο.

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει κάποια πρόταση με τις συγκεκριμένες απαιτήσεις σε καινούργιο με τόσα κυβικά και άλογα, και να υπήρχε θα ήταν τόσο φτωχό που ίσως με τους τελικούς φόρους ή έξτρα φόρους θα έβγαινε και κάτι  παραπάνω απ`όσα χρήματα είχε στην τσέπη του που ήδη με το δάνεια είναι μέσα κατά 5.000€.

Σε μεταχειρισμένο δεν θα συνιστούσα μεγαλύτερη αγορά από 10.000€ και ειδικότερα σε τέτοια αμάξια που 9/10 είναι πιωμένα. Θα βρει κάτι άλλα με υπομονή και χωρίς βιασύνη.

Σκεφτόμουν να πάρω ένα Cooper S μετα 175 άλογα, άλλα το άφησα επειδή θέλει τόσο ψάξιμο που το μεταχειρισμένο είναι λαχείο. Από τότε δεν θα έδινα με τίποτα πάνω από 5.000€ για μεταχειρισμένο. Εκτός εάν πήγαινες σε ιδιαίτερες περιπτώσεις πάνω από 2.000 κυβικά που εκεί βρίσκεις απίστευτες περιπτώσεις από άτομα που δεν μπορούν να καλύψουν τα ετήσια έξοδα. Μόνο έτσι θα έδινα χρήματα.

Επειδή κι εγώ ψάχνομαι για αγορά νέου αυτοκινήτου και θέλω να δώσω 20.000€ - 25.000€ μπραφ υπάρχουν πολλές επιλογές άλλα σε κυβικά 1400-1600 120-150 άλογα. 

Γνώμη μου ή να περιμένει λίγο ακόμη να μαζέψει παραπάνω χρήματα ή να δει κάτι σε καινούργιο με μικρότερες απαιτήσεις παρά να επενδύσει έστω και τα μισά σε ένα μεταχειρισμένο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτε 22 χιλιάρικα για να πάρω ενα καινουριο,μονο και μονο επειδή είναι καινουριο.Τρίχες.

Θα τα έδινα για να έπαιρνα,μετα απο καλό ψάξιμο ενα μεταχειρισμένο 2-4 ετων με λιγα χλμ,που ακόμα και μεταχειρισμένο θα υπερτερούσε στα παντα σε σχέση με το καινούριο ίδιας τιμής.

Αν οπωσδήποτε καινουριο,τοτε κάτι τέτοιο

 

https://www.car.gr/14427783-honda-civic-4d-1-5-comfort-182ps

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GIANNIS400 είπε

Δεν στριβουν? ειρωνικα το λες?

οκ, δεν ειπα οτι θα παρει ντε και καλα διλιτρο, ισως φτασει στο διλιτρο

ενω αν πάρει  ενα καινουριο 1400cc-1500cc  στα 110-120ps για παραδειγμα δεν θα πληρωσει τελη ασφαλεια κλπ, ή πιστευεις οτι θα εχουν μεγαλη διαφορα μεσα στο ετος τα εξοδα ενος καινουριου 1800 ή 1400cc γρηγορου αυτοκινητρου με αυτο που προανεφερα, κολλαμε στα 700€ ενω παει να παρει ενα αμαξι 7-8 χιλιαρικα ακριβότερο απο ενα συμβατικο μεσαιο, οκ. 

μιλησα για καινουριο, οσο αφορα τα φορολογικα και τα υπολοιπα που λες τα εχει κοιταξει και ειναι ο.κ

ειναι αρκετα εμπειρος, 17 χρονια οδηγος, και 6-8 σε σχετικα γρηγορα του του

παει ψηλα, τρωει ακυρο, 8000€ παραπανω ειναι πολλα 

Το φιέστα ειναι πολυ καλο αυτοκινητο, απ οτι ειδα και μιλησα  με τον φιλο το μειονεκτημα ειναι οι χωροι και οι 2 πορτες (δεν ξερω αν βγαινει 4πορτο), το civic ειναι πολυ καλη λυση, θα παμε να το δουμε, το fr to προηγουμενο με τα 180ps οπως ειπε ενας φιλος ποιο πανω ειναι πολυ καλη περιπτωση, δυσκολη επιλογη παιδια. Ειμαι καθετος οτι παντα καποιος πρεπει να πηγαινει σε καινουριο αν το θελει για κυριως αυτοκινητο  και ας δωσει 5κ περισοτερα, αν θελει ενα 2ο για να παει στο χωριο του στα κατσαβραχα ή στο αμπελι ας παρει  ενα μεταχειρισμενο με 2-3κ.

Πριν χρονια αυτα τα αλογατα δεν τα πλησίαζες με καλους εξοπλισμους σε αυτα τα λεφτα κακα τα ψεματα, κανα 130 με 140ps το πλησίαζες, οπότε θα ελεγα βουρ στο πατσα, βεβαια θα παιζουν γρηγορα σε ηλεκτρικα σε καποιους μηνες, άλλα με αυτήν την λογικη "περιμενω το ενα, περιμένω το άλλο" δεν θα παρει ποτε αμαξι, μετα τα ηλεκτρικα μπορει να βγουν τα υδρογονου ή με κριπτονιτη 😁

Φυσικά και το λέω ειρωνικά 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, d4mage είπε

Επειδή κι εγώ ψάχνομαι για αγορά νέου αυτοκινήτου και θέλω να δώσω 20.000€ - 25.000€ μπραφ υπάρχουν πολλές επιλογές άλλα σε κυβικά 1400-1600 120-150 άλογα. 

Honda Civic 1.5 182 αλογα στα λεφτα που αναφερεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2019 στις 1:15 ΠΜ, mp123 είπε

-Δεν έμεινε τίποτα Μάκη μου όλα τα έσπασες.μονο τα πλακάκια της τουαλέτας μείνανε

-Ωραια.βαλε να τα ξηλώσουν με σκεπαρνια και φέρτα εδώ στην πίστα για σπάσιμο.

-Οτι πεις ότι πεις.αφου πληρωνεις

Αφρός,για πάρτη σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jmmys είπε

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτε 22 χιλιάρικα για να πάρω ενα καινουριο,μονο και μονο επειδή είναι καινουριο.Τρίχες.

Θα τα έδινα για να έπαιρνα,μετα απο καλό ψάξιμο ενα μεταχειρισμένο 2-4 ετων με λιγα χλμ,που ακόμα και μεταχειρισμένο θα υπερτερούσε στα παντα σε σχέση με το καινούριο ίδιας τιμής.

Αν οπωσδήποτε καινουριο,τοτε κάτι τέτοιο

https://www.car.gr/14427783-honda-civic-4d-1-5-comfort-182ps

Φίλε μου καλό μεταχειρισμένο είναι λαχείο εγώ αγόρασα 4 καινούρια τα οποία δεν μου έβγαλαν ποτέ πρόβλημα σε βάθος 15 ετών , επειδή όμως ερωτεύτηκα το Leon fr αλλά δεν μπορούσα να δώσω 25000€ το αγόρασα μεταχειρισμένο.

Το πήρα απο τον οικονομικό διευθυντή μιας αντιπροσωπείας σεατ με 38000χλμ χαρτί με ελέγχους κτλ.

Μετά από 2 χρόνια μου έβγαλε σαζμαν επειδή ο διευθυντής αν και μέσα στην σεατ δεν έκανε την ανάκληση που είχε βγει τότε για τα λάδια του μεκατρονικ (1500€ ζημιά) και μετά από 6 μήνες ψυγείο (750€) . Σίγουρα από τα 16500€ που το πήρα μέχρι τά 25000€ πάλι κερδισμένος είμαι , αλλά μες άφησε την πρώτη φορά στα διόδια και την δεύτερη στα καμένα Βούρλα.

Είπαμε λαχείο, εγώ μεταχειρισμένο δεν θα ξαναγορασω και ας πάω σε κάτι υποδεέστερο από κινητήρα.

Στην θέση του φίλου του op θα πήγαινα για το Civic πάντως

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...