Προς το περιεχόμενο

Αγορα γρήγορου αυτοκινητου


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτάσαμε να θεωρούμε νορμάλ τα 20-25,000 για αυτοκινητα που έχουν τελική στα 170-180 και 0-100 στα 11-12''. Εντυπωσιακή η χολή μερικών λες και τους ζήτησε ο άγνωστος φίλος να του πληρώνουν τα έξοδα

To Civic αμα θελει καινουριο ειναι πολυ ωραια επιλογη. 

Αλλά μπορεί να πάρει και ενα i10 1.2 που είναι και νευρικό, τα έχουμε διαβάσει ολα εδω μέσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Φτάσαμε να θεωρούμε νορμάλ τα 20-25,000 για αυτοκινητα που έχουν τελική στα 170-180 και 0-100 στα 11-12''. Εντυπωσιακή η χολή μερικών λες και τους ζήτησε ο άγνωστος φίλος να του πληρώνουν τα έξοδα

To Civic αμα θελει καινουριο ειναι πολυ ωραια επιλογη. 

Αλλά μπορεί να πάρει και ενα i10 1.2 που είναι και νευρικό, τα έχουμε διαβάσει ολα εδω μέσα...

Πρώτα απ`όλα να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για την αποφυγή παρεξηγήσεων. Ο καθένας λέει την άποψή του, άρα δεν κρατάς τίποτα παραπάνω απ`το να διαβάζεις απλώς τις απαντήσεις.

Εγώ προσωπικά μια φορά δεν θα έγραφα σε forum ως προς το τι αυτοκίνητο πρέπει να διαλέξω, θα έγραφα όμως και θα ρωτούσα για τις εντυπώσεις από κατόχους που έχουν στα χέρια τους το αυτοκίνητο που με ενδιαφέρει να αγοράσω όπως επίσης και για πιθανά προβλήματα. Anyway, όταν λοιπόν βλέπουμε πως για να αγοράσει κάποιος ένα αυτοκίνητο πρέπει να πουλήσει δύο, να πάρει δάνειο και εντέλει χωρίς να του φτάνουν τα χρήματα να θέλει να πάρει και αμάξι κροτίδα με μεγάλα ετήσια έξοδα... τότε συγγνώμη άλλα θα επικεντρωθώ εκεί.

Αν ρωτάς εμένα, στα @ μου τι αυτοκίνητο θα επιλέξει ο καθένας, καρφί επίσης δεν μου καίγεται εάν μπορεί να το συντηρήσει, είπα απλά πως υπάρχουν πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα με το μπάτζετ που αναφέρει το παιδί παραπάνω. Ούτε και εκεί θα κάτσω να σκάσω.

Στο κομμάτι του μεταχειρισμένου, είπα επίσης τη γνώμη μου και θεωρώ πως ένας νορμάλ άνθρωπος συμφωνεί με τα όσα αναφέρω. Είπα απλά, προσεκτικά βήματα, χωρίς βιασύνες και όχι παραπάνω από ένα Χ ποσό για τέτοιου είδους αμάξια που τα πίνουν το αίμα. Επέτρεψε μου και εδώ να μην κάτσω να σκάσω.

Κλείνοντας επειδή αναφέρεσαι στο μπάτζετ μου στα 20.000-25.000€.

1) Από πότε η τιμή ενός αυτοκινήτου διαμορφώνεται με την τελική ταχύτητα;

2) Από πότε θα τρέξεις παραπάνω από 180 χιλ και ειδικότερα στους ελληνικούς δρόμους;

3) Που την είδες την χολή λες και μας νοιάζει εάν το παιδί θα πουλήσει και την μάνα του για να πάρει το αμάξι της επιλογής του;

Εγώ έκανα την έρευνα μου, είδα και το Tiguan, είδα και το V40 cross country, είδα και το giullieta με αυτόματο σασμάν τέλος πάντων παίζουν καλές τιμές εάν δεν βιαστείς να αγοράσεις.

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αλλά μπορεί να πάρει και ενα i10 1.2 που είναι και νευρικό, τα έχουμε διαβάσει ολα εδω μέσα...

Ναι ρε μεγαλε ειναι και νευρικο πως να το κανουμε.. Αμα δεν σου αρεσει αυτος ο προσδιορισμος οδηγησε ατμοσφαιρα 1.2-1.4 vag να μεινεις πιο ευχαριστημενος!!!

Για οσους εχουν οδηγησει το μηχανικο συνολο kappa 1.2 της hyundai καταλαβαινουν τι λεω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ναι ρε μεγαλε ειναι και νευρικο πως να το κανουμε.. Αμα δεν σου αρεσει αυτος ο προσδιορισμος οδηγησε ατμοσφαιρα 1.2-1.4 vag να μεινεις πιο ευχαριστημενος!!!

Για οσους εχουν οδηγησει το μηχανικο συνολο kappa 1.2 της hyundai καταλαβαινουν τι λεω..

Εσύ VW δεν ειπες οτι έχεις;;;😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι και απαραίτητο πάντως ότι σε όλα τα αυτοκίνητα πάνω από 140-150 άλογα τους έχουν πιεί το αίμα!

Απλά είναι περισσότερα αυτά τα αυτοκίνητα πλέον και κάποιος που δεν το είχε στο μυαλό του ή δεν τρελαίνεται και τόσο με την ταχύτητα σκέφτεται γιατί όχι; 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Δεν είναι και απαραίτητο πάντως ότι σε όλα τα αυτοκίνητα πάνω από 140-150 άλογα τους έχουν πιεί το αίμα!

Απλά είναι περισσότερα αυτά τα αυτοκίνητα πλέον και κάποιος που δεν το είχε στο μυαλό του ή δεν τρελαίνεται και τόσο με την ταχύτητα σκέφτεται γιατί όχι; 

Υπήρχε περίπτωση να είχε κάποιος κύριος - κυρία ή ένας μέσος άνθρωπος ένα turbo αυτοκίνητο με 160+ άλογα και αν ναι, πόσοι είναι αυτοί οι άνθρωποι; Στους 100 οι 5; Και αναφέρομαι στα αυτοκίνητα που συζητάμε όχι σε περιπτώσεις μιας mercedes. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Ένα cooper s, gti, cupra, opc, scirocco θα το πάρει ένας το πολύ στα 30 με την σκέψη καρφωμένη στο γκάζι. Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι λάτρης του γκαζιού εάν είχα ένα από αυτά θα το πατούσα εκεί που έπρεπε. Δεν είπα ότι δεν θα βρεις σωστό αμάξι, είπα πως αυτά τα αυτοκίνητα είναι τα πιο δύσκολα στο κομμάτι της αγοράς.

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d4mage είπε

Υπήρχε περίπτωση να είχε κάποιος κύριος - κυρία ή ένας μέσος άνθρωπος ένα turbo αυτοκίνητο με 160+ άλογα και αν ναι, πόσοι είναι αυτοί οι άνθρωποι; Στους 100 οι 5; Και αναφέρομαι στα αυτοκίνητα που συζητάμε όχι σε περιπτώσεις μιας mercedes. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Ένα cooper s, gti, cupra, opc, scirocco θα το πάρει ένας το πολύ στα 30 με την σκέψη καρφωμένη στο γκάζι. Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι λάτρης του γκαζιού εκεί που έπρεπε εάν είχα ένα από αυτά θα το πατούσα εκεί που έπρεπε. Δεν είπα ότι δεν θα βρεις σωστό αμάξι, είπα πως αυτά τα αυτοκίνητα είναι τα πιο δύσκολα στο κομμάτι της αγοράς.

Ε καλά δεν θα πάθει και τίποτα το αμάξι αν το πατάς που και που, ίσα ίσα που μάλλον καλό του κάνει. 

Δε συμφωνώ ότι όλοι αυτοί είναι κολλημένοι με το γκάζι. Ίσως κρίνω ακι από τον εαυτό μου όμως, έχω ένα τούρμπο 150 άλογα και σπάνια το πατάω. Απλά μου αρέσει να ξέρω ότι έχει δύναμη για όταν τη χρειαστώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίτλο "Αγορά γρήγορου αυτοκινήτου" και να βλέπω για ΤΣΕΑΤ, nissan "micra" μέσα κτλ....

Το θέμα είναι για πόσο καιρό θα μείνουν γρήγορα, όταν για να το αγοράσει θα πρέπει να πουλήσει 2 αυτοκίνητα + να πάρει δάνειο....με ελαιολάδου το βλέπω να κινείται.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπε οτι εχει δυο αυτοκίνητα για πούλημα , δεν είπε οτι θέλει να πουλήσει τα νεφρά του και την σπλήνα του για να πάρει αμάξι !!! Ελεος ξεκολλάτε με αυτο το πράγμα !!!

Εχει ενα αυτοκίνητο του πατέρα του ο οποίος δεν υπάρχει περίπτωση να το κινήσει πια,και το δικό του που προφανώς θα το πουλήσει αφου έχει σκοπό να αγοράσει άλλο , τι πιο φυσιολογικό δλδ ! Να αγοράσει άλλο καινούριο αμάξι και τα άλλα δυο να τα αφησει να σαπίζουν στον δρόμο ?

 

Η ιδεα που έπεσε για την Giulietta της Alfa Romeo μου αρέσει.

Επίσης παίζει και ένα με 200 άλογα της Hyundai το Veloster το οποίο το δίνουν με εναν χρόνο εγγύηση στα 14000€ αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα ...

......Σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν μόνο δυο !!! 😱😱😱

https://www.youtube.com/watch?v=GQlwU3ifink

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ειπε οτι εχει δυο αυτοκίνητα για πούλημα , δεν είπε οτι θέλει να πουλήσει τα νεφρά του και την σπλήνα του για να πάρει αμάξι !!! Ελεος ξεκολλάτε με αυτο το πράγμα !!!

Εχει ενα αυτοκίνητο του πατέρα του ο οποίος δεν υπάρχει περίπτωση να το κινήσει πια,και το δικό του που προφανώς θα το πουλήσει αφου έχει σκοπό να αγοράσει άλλο , τι πιο φυσιολογικό δλδ ! Να αγοράσει άλλο καινούριο αμάξι και τα άλλα δυο να τα αφησει να σαπίζουν στον δρόμο ?

Η ιδεα που έπεσε για την Giulietta της Alfa Romeo μου αρέσει.

Επίσης παίζει και ένα με 200 άλογα της Hyundai το Veloster το οποίο το δίνουν με εναν χρόνο εγγύηση στα 14000€ αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα ...

......Σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν μόνο δυο !!! 😱😱😱

https://www.youtube.com/watch?v=GQlwU3ifink

Πως γίνεται να κάνει τέτοιο διαχωρισμό η χιουντάι και να το δίνει αυτό με ένα χρόνο εγγύηση;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Επίσης παίζει και ένα με 200 άλογα της Hyundai το Veloster το οποίο το δίνουν με εναν χρόνο εγγύηση στα 14000€ αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα ...

Φίλος έχει την diesel 1.6 105 άλογα του 2015, αγορά 20.000€ προχθές την οδηγούσα. Πολύ όμορφο αυτοκίνητο με πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά. Βαρύ τιμόνι, με αρκετό εξοπλισμό σε σχέση τιμής. Τα πλαστικά, τα πλαστικά είναι χάλια. Τέτοιους τριγμούς ούτε το ibiza 2005 που έχω.

Κατά τ άλλα άνετο και αξίζει να το κοιτάξει κάποιος για τα χρήματα που ζητάει.

Τα 3 γνωστά προβλήματα ας μην τα αναφέρουμε ξανά 1) φούσκωμα ταμπλό από συνοδηγό 2) σπάσιμο εσωτερικό χερούλι πόρτας 3)τα αμορτισέρ πορτμπαγκάζ τα 2 πρώτα τα έβγαλε και στο αμάξι του φίλου. 

Γνωστός μου με την 2.0 170 άλογα (μεταχειρισμένη) έφαγε άλλο πακέτο με τις ανακατασκευασμένες τουρμπίνες σε ορισμένα μοντέλα της.

Η φάση είναι πως λίγο πριν πάμε εμείς στο συνεργείο για το κλιπ της πόρτας, είχε έρθει ένα άλλο giullieta με το ίδιο πρόβλημα. Στην επαρχιακή περιοχή υπάρχουν μόνο 3 giullieta.

 

Απ`ότι βλέπω είναι ευχαριστημένοι και οι δύο και ειδικότερα τώρα που βγαίνει με τα 120 άλογα και το αυτόματο σασμάν είναι ίσως η καλύτερη περίπτωση στο μπάτζετ των 20.000€

Απ`ότι είδα τρέχει ήδη μια προσφορά επιπλέον της έκδοσης με:

1) πίσω σκούρα τζάμια

2) εμπρός sport προφυλακτήρας

3) Πίσω sport διαχύτης 

4) Πλευρικά μαρσπιέ

στα 20.900€

 

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

22-23000€ για μεταχειρισμενο "γρηγορο"? ουτε καν! Σε αυτα τα χρηματα, μτχ θα επαιρνα μονο κανα Mercedes/ΒΜW (ειδικα το Χ2 πολυ το λιμπιζομαι, αλλα πλησιαζει τα 30k). Απο εκει και περα, για "γληγορο" να παει σε Hyundai i30N. Νομιζω πως ειναι μονοδρομος. Βαζει αλλα 3 χιλιαρικα δηλαδη και το παιρνει ΚΟΥΤΑ, αστρωτο, με 5 χρονια εγγυηση. Να ξερει πως οτι εχει περασει το μοτερ, το εχει περασει απο τα χερια του. Αν θελει σωνει και καλα να παρει μεταχειρισμενο, ας παρει ενα Fiat Coupe 20vt με 5κυλινδρο αθανατο μοτερ, 220 αλογα που ευκολα ανεβαινουν στα 400-450 χωρις σφυρηλατα , που και ομορφο ειναι, και χωρους εχει, και τρελο ηχο βγαζει. Και θα του μεινουν και 15-16 χιλιαρικα στην τσεπη. Το Fiat το προτεινω γιατι το ειχα για 6 χρονια και ακομα το αναπολω. 
Εδω και 9 σχεδον χρονια εχω μια Giulietta 170hp με μονο προβλημα 1 καμενη λαμπα xenon.

Επεξ/σία από gloup81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...