Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, mezger said:

Αν βιάζεσαι έχεις 2 επιλογές:

1)Παίρνεις σβάρνα τράπεζες, υπηρεσίες κλπ, παίρνεις βεβαιώσεις έντυπες, συμπληρώνεις τα ποσά και ενδεχομένως τα προσκομίζεις και στην εφορία μετά  την υποβολή(σύνηθες όταν εισάγεις ποσά που δεν διασταυρώνονται)

2)Κάνεις δήλωση με ότι έχει περαστεί ως τώρα και αργότερα κάνεις και μια τροποποιητική με τα σωστά δεδομένα, εντός προθεσμίας δεν έχει κάποια επίπτωση.

(ο λογιστής δε μπορεί να δει κάτι παραπάνω)

Ντάξει, δεν βιάζομαι :P

Και τώρα που το σκέφτομαι, νομίζω υπάρχει κι άλλος τρόπος: λογικά μπορούμε να βρούμε τους τόκους που έχουν μπει το έτος 2018 μέσω του ebanking της τράπεζας που χρησιμοποιούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, Nikosmile said:

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Μέχρι πότε είναι η προθεσμία;

30 Ιουνίου και θα δούμε αν θα δοθεί και παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aρχιζουμε τα ερωτήματα :)

Οποιος φορολογουμενος ηταν περυσι δηλωμενος φιλοξενουμενος αλλα τωρα θελει να δηλωσει κατοικια αλλου, θα αλλαξει διευθυνση και στα στοιχεια που βγαινουν προς επιβεβαιωση οnce πριν την εμφανιση του Ε1? 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rus είπε

Aρχιζουμε τα ερωτήματα :)

Οποιος φορολογουμενος ηταν περυσι δηλωμενος φιλοξενουμενος αλλα τωρα θελει να δηλωσει κατοικια αλλου, θα αλλαξει διευθυνση και στα στοιχεια που βγαινουν προς επιβεβαιωση οnce πριν την εμφανιση του Ε1? 

Κανονικά, ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rus είπε

Aρχιζουμε τα ερωτήματα :)

Οποιος φορολογουμενος ηταν περυσι δηλωμενος φιλοξενουμενος αλλα τωρα θελει να δηλωσει κατοικια αλλου, θα αλλαξει διευθυνση και στα στοιχεια που βγαινουν προς επιβεβαιωση οnce πριν την εμφανιση του Ε1? 

Δεν μπορείς να αλλάξεις την διεύθυνση στην ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ.

Όταν πας να κάνεις κλικ επάνω στη διεύθυνση σου βγάζει το μήνυμα

(Αν θέλετε να αλλάξετε αυτό το στοιχείο απευθυνθείτε στην ΔΟΥ σας.)

Μπορείς όμως να  αλλάξεις την διεύθυνση  κάνοντας αίτηση από

mytaxisnet

Αλλαγή Στοιχείων Μητρώου

Και σε  1 -2 ημέρες θα λάβεις απάντηση (μέσω taxisnet)  από την ΔΟΥ πως η αίτηση σου εγκρίθηκε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, lycabettus είπε

Δεν μπορείς να αλλάξεις την διεύθυνση στην ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ.

Όταν πας να κάνεις κλικ επάνω στη διεύθυνση σου βγάζει το μήνυμα

(Αν θέλετε να αλλάξετε αυτό το στοιχείο απευθυνθείτε στην ΔΟΥ σας.)

Μπορείς όμως να  αλλάξεις την διεύθυνση  κάνοντας αίτηση από

mytaxisnet

Αλλαγή Στοιχείων Μητρώου

Και σε  1 -2 ημέρες θα λάβεις απάντηση (μέσω taxisnet)  από την ΔΟΥ πως η αίτηση σου εγκρίθηκε.

Eχεις δικιο, μολις το ειδα, δε γινεται να την αλλαξεις.

Το ερωτημα λοιπον είναι, οποιος σκοπευει φετος να δηλωσει άλλη διευθυνση (εως τωρα δηλωνε φιλοξενουμενος), θα μπει παλι με τα ιδια στοιχεια εισοδου και θα το δηλωσει κατοπιν στο Ε1, ή θα πρεπει να το δηλωσει και στα στοιχεια εισοδου?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια

Μία ερώτηση θέλω να κάνω επειδή βιάζομαι να κάνω την αίτηση και ο λόγος είναι μόνο για το επίδομα ενοικίου 

Πέρυσι η γυναικα μου ήταν όλο τον χρόνο στον οαεδ (επίδομα ανεργίας) αλλά δεν έχουν περάσει τίποτα στην ενότητα 662 που είναι τα επιδόματα ανεργίας; τι με συμβουλευεται να κάνω;; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, rus είπε

Eχεις δικιο, μολις το ειδα, δε γινεται να την αλλαξεις.

Το ερωτημα λοιπον είναι, οποιος σκοπευει φετος να δηλωσει άλλη διευθυνση (εως τωρα δηλωνε φιλοξενουμενος), θα μπει παλι με τα ιδια στοιχεια εισοδου και θα το δηλωσει κατοπιν στο Ε1, ή θα πρεπει να το δηλωσει και στα στοιχεια εισοδου?

Θα κάνεις επιβεβαίωση με την παλιά διεύθυνση και μετά θα κάνεις την αίτηση στο mytaxisnet όπως σου είπα παραπάνω,

και σε 1-2 ημέρες θα δεις στο Ε1 τη νέα διεύθυνση που θα έχεις δηλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lycabettus είπε

Θα κάνεις επιβεβαίωση με την παλιά διεύθυνση και μετά θα κάνεις την αίτηση στο mytaxisnet όπως σου είπα παραπάνω,

και σε 1-2 ημέρες θα δεις στο Ε1 τη νέα διεύθυνση που θα έχεις δηλώσει.

Αρα λοιπον μπορω να μπω στο Ε1 με τη προηγουμενη αναγραφομενη διευθυνση, και κατοπιν να δηλωσω νεα διευθυνση στον Πινακα 5.

Είναι απαραιτητο να γινει η αιτηση που λες? Ή του χρονου, αφου πλεον θα εχω δηλωσει νεα δ/νση στον Πινακα 5, θα υπαρχει αυτοματα συμπληρωμενη η νεα δ/νση στον εισαγωγικο πινακα?

Στο Ε1 ποια δ/ση λες οτι θα δω? Εγω δε τη συμπληρωνω?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, rus είπε

Αρα λοιπον μπορω να μπω στο Ε1 με τη προηγουμενη αναγραφομενη διευθυνση, και κατοπιν να δηλωσω νεα διευθυνση στον Πινακα 5.

Είναι απαραιτητο να γινει η αιτηση που λες? Ή του χρονου, αφου πλεον θα εχω δηλωσει νεα δ/νση στον Πινακα 5, θα υπαρχει αυτοματα συμπληρωμενη η νεα δ/νση στον εισαγωγικο πινακα?

Στο Ε1 ποια δ/ση λες οτι θα δω? Εγω δε τη συμπληρωνω?

Eίπες πως πέρσι ήσουν φιλοξενούμενος.

Φέτος είσαι φιλοξενούμενος από άλλον  ;

Μένεις σε δικό σου σπίτι ;

Μένεις σε σπίτι που νοικιάζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lycabettus είπε

Eίπες πως πέρσι ήσουν φιλοξενούμενος.

Φέτος είσαι φιλοξενούμενος από άλλον  ;

Μένεις σε δικό σου σπίτι ;

Μένεις σε σπίτι που νοικιάζεις ;

Βασικα δε μιλαμε για μενα, βοηθαω καποιον στη δηλωση του. Ως τωρα δηλωνε φιλοξενουμενος, τωρα θελει να δηλωσει οτι μενει στο σπιτι του. Εχεις καταλαβει την ερωτηση μου (που αφορα αφορα διαδικαστικο θεμα) ?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, rus είπε

Βασικα δε μιλαμε για μενα, βοηθαω καποιον στη δηλωση του. Ως τωρα δηλωνε φιλοξενουμενος, τωρα θελει να δηλωσει οτι μενει στο σπιτι του. Εχεις καταλαβει την ερωτηση μου (που αφορα αφορα διαδικαστικο θεμα) ?

Ναι, πιστεύω πως έχω καταλάβει.

Πες μου όμως κάτι ακόμα,

Πέρσι το σπίτι του το είχε δηλώσει στο Ε2 ως κενό ;

Στο Ε1  (Πίνακας 1)ποια διεύθυνση υπάρχει τώρα ;

Του σπιτιού του ή  η διεύθυνση στην οποία ήταν φιλοξενούμενος ;

3 ώρες πριν, makisperama είπε

Καλησπέρα παιδια

Μία ερώτηση θέλω να κάνω επειδή βιάζομαι να κάνω την αίτηση και ο λόγος είναι μόνο για το επίδομα ενοικίου 

Πέρυσι η γυναικα μου ήταν όλο τον χρόνο στον οαεδ (επίδομα ανεργίας) αλλά δεν έχουν περάσει τίποτα στην ενότητα 662 που είναι τα επιδόματα ανεργίας; τι με συμβουλευεται να κάνω;; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Δυστυχώς πρέπει να περιμένεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lycabettus είπε

Στο Ε1  (Πίνακας 1)ποια διεύθυνση υπάρχει τώρα ;

Του σπιτιού του ή  η διεύθυνση στην οποία ήταν φιλοξενούμενος ;

Στο Ε1 δεν εχω μπει ακομα γιατι πρεπει να οριστικοποιηθουν τα στοιχεια του αρχικου πινακα. Μου ειπατε βεβαια ότι η δ/νση εκει δε μπορει να αλλαχτει, παρολ αυτά για κάθε ενδεχομενο δε κανω ακομα οριστικοποιηση. Προφανως στον Πινακα 1 του Ε1 θα υπαρχει η ιδια δ/νση που υπηρχε και πριν (η δ/νση του οικοδεσποτη που τον φιλοξενει). 

1 ώρα πριν, lycabettus είπε

Πέρσι το σπίτι του το είχε δηλώσει στο Ε2 ως κενό ;

To ειχε δηλωσει στο Ε1 ως πρωτη δευτερευουσα κατοικια, στο Ε2 δε βλεπω να το εχει δηλωσει.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, rus είπε

Στο Ε1 δεν εχω μπει ακομα γιατι πρεπει να οριστικοποιηθουν τα στοιχεια του αρχικου πινακα. Μου ειπατε βεβαια ότι η δ/νση εκει δε μπορει να αλλαχτει, παρολ αυτά για κάθε ενδεχομενο δε κανω ακομα οριστικοποιηση. Προφανως στον Πινακα 1 του Ε1 θα υπαρχει η ιδια δ/νση που υπηρχε και πριν (η δ/νση του οικοδεσποτη που τον φιλοξενει). 

To ειχε δηλωσει στο Ε1 ως πρωτη δευτερευουσα κατοικια, στο Ε2 δε βλεπω να το εχει δηλωσει.

Θα σου στείλω pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...