Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, rus είπε

Εδώ ειμαστε για να συζηταμε δημοσια, όχι με pm.

Όπως θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Κάτοικος μόνιμα εξωτερικό 2 χρόνια. Οπότε εισόδημα 0 σε Ελλάδα. Επίσης κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου. Πρέπει να κάνω δήλωση κανονικά? Για να κάνω έστω και μηδενική μου ζητάει κατοικία και δεν έχω τι να βάλω.. Υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ από την υπόχρεωση δήλωσης? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, taramas είπε

Καλησπέρα! Κάτοικος μόνιμα εξωτερικό 2 χρόνια. Οπότε εισόδημα 0 σε Ελλάδα. Επίσης κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου. Πρέπει να κάνω δήλωση κανονικά? Για να κάνω έστω και μηδενική μου ζητάει κατοικία και δεν έχω τι να βάλω.. Υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ από την υπόχρεωση δήλωσης? Ευχαριστώ!

Υποχρέωση δήλωσης αν δεν έχεις πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα δεν έχεις, αλλά για να είναι όλα σωστά πρέπει να δηλωθείς ως κάτοικος εξωτερικού στην εφορία.

Αν δεν το κάνεις μπορεί να έχεις διάφορα προβλήματα στο μέλλον - ενδεικτικά, να θες να φέρεις λεφτά για να κάνεις μια μεγάλη αγορά εδώ, να μη μπορείς να τα δικαιολογήσεις εφόσον δεν είχες δηλωθεί ως κάτοικος εξωτερικού, να πας να το αποδείξεις αναδρομικά και να κολλήσεις κάπου/να μην δεχτουν τα δικαιολογητικά για όλες ή κάποιες χρονιές και να σε φορολογήσουν για αυτές τις χρονιές για το εισόδημά σου στο εξωτερικό, με πρόστιμα φυσικά.

Επίσης υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να βρουν ότι έχεις εισοδήματα έξω και να σε τρέξουν, τα εργαλεία που έχουν για να βρίσκουν τέτοιες περιπτώσεις γίνονται όλο και καλύτερα.

Αν δηλωθείς σωστά θα μπορείς να κάνεις μηδενικές και χωρίς κατοικία (για να έχεις εκκαθαριστικά, που πάντα είναι χρήσιμα). Ενδεικτικά τι χρειάζεται δες εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα να κανω την δηλωση και ειχα 2 θεματα....

Στα εισοδηματα εχει μονο τα δικα μου και οχι της συζυγου..  Δεν τα εχει περασει ακομα ο εργοδοτης ?

Στα προστατευομενα μελη δεν εχει περαστει ακομα το μικρο ονομα που του παιδιου και το παρουσιαζει σαν ΑΡΡΕΝ ενω  εχει δηλωθει η βαπτιση σε ΚΕΠ ,ΔΗΜΟ,ΙΚΑ κτλ

Σε ολα τα αλλα χαρτια που εχω κανει (Οικογενειακα επιδομα,ΕΣΠΑ βρεφονηπιακου κτλ) το εμφανιζει , μονο στην δηλωση δεν το βγαζει.

Πρεπει  να παω απο ΔΟΥ να το διορθωσω ή θα διορθωθει απο μονο του αργοτερα.. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μπηκα να κανω την δηλωση και ειχα 2 θεματα....

Στα εισοδηματα εχει μονο τα δικα μου και οχι της συζυγου..  Δεν τα εχει περασει ακομα ο εργοδοτης ?

Στα προστατευομενα μελη δεν εχει περαστει ακομα το μικρο ονομα που του παιδιου και το παρουσιαζει σαν ΑΡΡΕΝ ενω  εχει δηλωθει η βαπτιση σε ΚΕΠ ,ΔΗΜΟ,ΙΚΑ κτλ

Σε ολα τα αλλα χαρτια που εχω κανει (Οικογενειακα επιδομα,ΕΣΠΑ βρεφονηπιακου κτλ) το εμφανιζει , μονο στην δηλωση δεν το βγαζει.

Πρεπει  να παω απο ΔΟΥ να το διορθωσω ή θα διορθωθει απο μονο του αργοτερα.. ?

Για τα εισοδήματα, ναι, λογικά έχει καθυστερήσει ο εργοδότης.

Τα προστατευόμενα μέλη δεν τα αντλέι από database, είναι δικές σου καταχωρήσεις που τις μεταφέρει από την προηγούμενη δήλωση. Οπότε διέγραψέ το και πέρασε το σωστό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mezger said:

Υποχρέωση δήλωσης αν δεν έχεις πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα δεν έχεις, αλλά για να είναι όλα σωστά πρέπει να δηλωθείς ως κάτοικος εξωτερικού στην εφορία.

Αν δεν το κάνεις μπορεί να έχεις διάφορα προβλήματα στο μέλλον - ενδεικτικά, να θες να φέρεις λεφτά για να κάνεις μια μεγάλη αγορά εδώ, να μη μπορείς να τα δικαιολογήσεις εφόσον δεν είχες δηλωθεί ως κάτοικος εξωτερικού, να πας να το αποδείξεις αναδρομικά και να κολλήσεις κάπου/να μην δεχτουν τα δικαιολογητικά για όλες ή κάποιες χρονιές και να σε φορολογήσουν για αυτές τις χρονιές για το εισόδημά σου στο εξωτερικό, με πρόστιμα φυσικά.

Επίσης υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να βρουν ότι έχεις εισοδήματα έξω και να σε τρέξουν, τα εργαλεία που έχουν για να βρίσκουν τέτοιες περιπτώσεις γίνονται όλο και καλύτερα.

Αν δηλωθείς σωστά θα μπορείς να κάνεις μηδενικές και χωρίς κατοικία (για να έχεις εκκαθαριστικά, που πάντα είναι χρήσιμα). Ενδεικτικά τι χρειάζεται δες εδώ

 Ευχαριστώ πολύ mezger! Κατατοπιστικότατος!

Από ότι κατάλαβα έχω χάσει τη προθεσμία για να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού για αυτή τη φορολογική δήλωση οπότε βάζω κατοικία ας πούμε το σπίτι της αδερφής μου.Οταν όμως πάω να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού θα φαίνεται ότι κάποιο από τα 2 δεν στέκει. Είτε ότι εμένα Ελλάδα στης αδερφής μου είτε ότι δούλευα έξω.. Μου μυρίζει πρόστιμο.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, taramas είπε

 Ευχαριστώ πολύ mezger! Κατατοπιστικότατος!

Από ότι κατάλαβα έχω χάσει τη προθεσμία για να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού για αυτή τη φορολογική δήλωση οπότε βάζω κατοικία ας πούμε το σπίτι της αδερφής μου.Οταν όμως πάω να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού θα φαίνεται ότι κάποιο από τα 2 δεν στέκει. Είτε ότι εμένα Ελλάδα στης αδερφής μου είτε ότι δούλευα έξω.. Μου μυρίζει πρόστιμο.. 

Όταν πας να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού ζητάνε αποδεικτικά που να δείχνουν πότε έφυγες (π.χ. πρόσληψη, μισθωτήριο). Ζητάνε τότε να κάνεις διορθωτικές δηλώσεις σαν κάτοικος εξωτερικού από τότε που έφυγες, και ενδεχομένως να δηλώσεις και το εισόδημα που είχες έξω (αν π.χ. είχες φύγει μετά το μέσο της χρονιάς, θεωρείσαι κάτοικος ελλάδας για αυτή τη χρονιά και πρέπει να φορολογηθείς για το εισόδημα εδώ, μείον τον φόρο που πλήρωσες έξω φυσικά). Οπότε μπορεί να έχεις πρόστιμα από 100 για κάθε δήλωση που θέλει αλλαγη συν ενδεχόμενο φόρο.

Αν το αφήσεις όμως και χρειαστεί να το κάνεις αργότερα απλά θα έχεις περισσότερα πρόστιμα για περισσότερες χρονιές. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και τώρα να πας στην εφορία, έχει περάσει η προθεσμία για την αρχική κατάθεση της αίτησης αλλά επειδή η προθεσμία για τα δικαιολογητικά είναι πολύ αργότερα, συνήθως είναι ελαστικοί σ'αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει απαραιτητως να δηλωθουν οι  οδοι που περιβάλλουν το σπιτι που μενεις ? Eννοω :

     
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ - ΟΔΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΟΥΝ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ

στον πινακα 5 . Αμα γραψω δηλαδη επτανησου 12 δενειναι σωστο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

Εκανα 2 δηλωσεις των παιδιων μου και δηλωσαν φιλοξενια σε μενα χωρις προβλημα χωρις να εχω κανει απο πριν δικη μου φορολογικη δηλωση.

Εκανα μια φιλης και οταν πηγα να δηλωσω οτι φιλοξενει και καποιον στου αλλου τη δηλωση δεν με αφηνει να δηλωσει φιλοξενια και λεει οτι επρεπε να εχει δηλωθει απο αυτον που εχει το σπιτι η φιλοξενια  πριν

Τι μπορει να γινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosno1com είπε

πρεπει απαραιτητως να δηλωθουν οι  οδοι που περιβάλλουν το σπιτι που μενεις ? Eννοω :

     
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ - ΟΔΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΟΥΝ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ

στον πινακα 5 . Αμα γραψω δηλαδη επτανησου 12 δενειναι σωστο??

Nαι, πρεπει να γραψεις τους δρομους που περιβαλλουν το τετραγωνο που ειναι το σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Καλησπερα .

Εκανα 2 δηλωσεις των παιδιων μου και δηλωσαν φιλοξενια σε μενα χωρις προβλημα χωρις να εχω κανει απο πριν δικη μου φορολογικη δηλωση.

Εκανα μια φιλης και οταν πηγα να δηλωσω οτι φιλοξενει και καποιον στου αλλου τη δηλωση δεν με αφηνει να δηλωσει φιλοξενια και λεει οτι επρεπε να εχει δηλωθει απο αυτον που εχει το σπιτι η φιλοξενια  πριν

Τι μπορει να γινει ?

Εν συντομία, τροποποιητική, αν και δεν κατάλαβα καλά τι έγινε (τη δήλωση της φίλης την έκανες ή πήγες να την κάνεις? Αν την έκανες, συμπλήρωσες τον πίνακα 007-008?)

Γενικά, αν δεν έχει γίνει καμία δήλωση (φιλοξενητή και φιλοξενούντα), ο πρώτος που θα κάνει δήλωση βάζει τη φιλοξενία χωρίς πρόβλημα και ο δεύτερος απλα επιβεβαιώνει.

Αν έχει γίνει ήδη μια από τις 2 δηλώσεις και δεν έχει δηλωθεί η φιλοξενία, για να κάνει ο άλλος τη δήλωση πρέπει ο πρώτος να κάνει τροποποιητική και να τη δηλώσει.

Αν έχουν κάνει και οι 2 δηλώσεις χωρίς φιλοξενία, είναι μπέρδεμα και ίσως χρειαστεί να πάνε στην εφορία 2 τροποποιητικές μαζί για να το ξεμπλέξουν.

Προσοχή θέλει επίσης ότι οι καταχωρήσεις στους πίνακες φιλοξενίας στις προσωρινά αποθηκευμένες δηλώσεις φαίνονται κανονικά στις δηλώσεις των άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...