Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2019


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mezger είπε

Εν συντομία, τροποποιητική, αν και δεν κατάλαβα καλά τι έγινε (τη δήλωση της φίλης την έκανες ή πήγες να την κάνεις? Αν την έκανες, συμπλήρωσες τον πίνακα 007-008?)

Γενικά, αν δεν έχει γίνει καμία δήλωση (φιλοξενητή και φιλοξενούντα), ο πρώτος που θα κάνει δήλωση βάζει τη φιλοξενία χωρίς πρόβλημα και ο δεύτερος απλα επιβεβαιώνει.

Αν έχει γίνει ήδη μια από τις 2 δηλώσεις και δεν έχει δηλωθεί η φιλοξενία, για να κάνει ο άλλος τη δήλωση πρέπει ο πρώτος να κάνει τροποποιητική και να τη δηλώσει.

Αν έχουν κάνει και οι 2 δηλώσεις χωρίς φιλοξενία, είναι μπέρδεμα και ίσως χρειαστεί να πάνε στην εφορία 2 τροποποιητικές μαζί για να το ξεμπλέξουν.

Προσοχή θέλει επίσης ότι οι καταχωρήσεις στους πίνακες φιλοξενίας στις προσωρινά αποθηκευμένες δηλώσεις φαίνονται κανονικά στις δηλώσεις των άλλων.

Σε ευχαριστω αλλα τροποποιητικη δεν βλεπω  να υπαρχει δυνατοτητα τουλαχιστον ακομα.

Για τα δυο μου παιδια δεν χρειαστκε να δηλωσω εγω οτι τα φιλοξενω πριν δηλωσουν φιλοξενια.Ισως τα "πηρε" απο την περισυνη που τα ειχα δηλωσει πρωτα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, rus είπε

Nαι, πρεπει να γραψεις τους δρομους που περιβαλλουν το τετραγωνο που ειναι το σπιτι σου.

 Οποτε πχ Επτανησου 12 , Κολασεως Λαγνειας πχ ? ή θελει περιγραφικα?

11 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Σαββα εσυ??? 😀😂(sorry για το offtopic  αλλα μ ετρωγε...!)

χαχαχα εγω εχω τα εκατονομυρια ...κανω οικονομια στα παντα γι αυτο ρωταω στο φορουμ (το αλλο nickname μου ειναι ζοραν, ξερεις :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, panosno1com είπε

 Οποτε πχ Επτανησου 12 , Κολασεως Λαγνειας πχ ? ή θελει περιγραφικα?

Όχι περιγραφικα, την οδο με αριθμο που ειναι το σπτι και τις υπολοιπες οδους που περικλειουν το τετραγωνο που βρισκεται το σπιτι.

Στο παραδειγμα εγραψες δυο οδους ή τρεις?

 

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2019 στις 1:18 ΜΜ, pontez2 είπε

Να μη ξεχάσουμε πως ο κάτοικος εξωτερικου, χρειάζεται και φορολογικο εκπρόσωπο. Δεν ξέρω αν ειναι απαραίτητος πλέον βέβαια.

Είναι απαραίτητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kosmas70 είπε

Εδώ το βιβλιαράκι για την φετινή φορολογική δήλωση: https://www.aade.gr/sites/default/files/2019-03/ΦΕΦΠ 2019_v3.pdf

Στη σελιδα 72 (Προσδιορισμος του φορου μισθωτων-συνταξιουχων) λεει καπου "......β) ο φορολογούμενος είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ το κρινόμενο φορολογικό έτος"

και το ερωτημα είναι, πως ξερουν αν καποιος ειναι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ δεδομενου οτι δε το δηλωνεις πουθενα στη δηλωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, rus είπε

Όχι περιγραφικα, την οδο με αριθμο που ειναι το σπτι και τις υπολοιπες οδους που περικλειουν το τετραγωνο που βρισκεται το σπιτι.

Στο παραδειγμα εγραψες δυο οδους ή τρεις?

@rus

Εστω οτι μενω Επτανήσου 12. Θα αναγραψω λοιπον : Επτανήσου 12 , (η οδος που μενω) Δημοκρατιας, Ναξου  Σπαρτης? (οι αλλες 3 οδοι)

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Στη σελιδα 72 (Προσδιορισμος του φορου μισθωτων-συνταξιουχων) λεει καπου "......β) ο φορολογούμενος είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ το κρινόμενο φορολογικό έτος"

και το ερωτημα είναι, πως ξερουν αν καποιος ειναι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ δεδομενου οτι δε το δηλωνεις πουθενα στη δηλωση? 

Μπορεί να διασταυρώνεται ενδοϋπηρεσιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rus είπε

Στη σελιδα 72 (Προσδιορισμος του φορου μισθωτων-συνταξιουχων) λεει καπου "......β) ο φορολογούμενος είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ το κρινόμενο φορολογικό έτος"

και το ερωτημα είναι, πως ξερουν αν καποιος ειναι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ δεδομενου οτι δε το δηλωνεις πουθενα στη δηλωση? 

Αν καποιος πχ ηταν ανεργος για ενα διαστημα και οχι ολο το ετος τι γινεται? μιλαμε για παρανοια...δεν διευκρινιζουν τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panosno1com είπε

@rus

Εστω οτι μενω Επτανήσου 12. Θα αναγραψω λοιπον : Επτανήσου 12 , (η οδος που μενω) Δημοκρατιας, Ναξου  Σπαρτης? (οι αλλες 3 οδοι)

Nαι.

4 ώρες πριν, Kosmas70 είπε

Μπορεί να διασταυρώνεται ενδοϋπηρεσιακά.

Με τι να διασταυρωθει? Πότε?

Ενδεχομενως όταν κλικαρεις μετα τη συμπληρωση για να προχωρησεις και σου βγαζουν το αποτελεσμα της εκκαθαρισης μεσα σε δευτερολεπτα, μπορει το συστημα τους να σε εχει τσεκαρει αν εισαι ή  οχι στον οαεδ. Οπότε σου βγαινει και αναλογα το ποσό του φορου.

 

3 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Αν καποιος πχ ηταν ανεργος για ενα διαστημα και οχι ολο το ετος τι γινεται? μιλαμε για παρανοια...δεν διευκρινιζουν τιποτα

Αν εισαι ή οχι στον οαεδ διευκρινιζουν ότι παιζει ρολο. Αν για ενα διαστημα ειχες δουλεια, τοτε θα υπαρχει και εισοδημα να δηλωσεις.

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Αν εισαι ποτε οταν υποβαλλεται η φορολογικη δηλωση η για το ετος που γινεται

Αν εισαι στο "κρινομενο φορολογικο ετος" λεει.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εργασια μου δίνει κατι σαν δανειο συνολικα 4 μεικτους μισθούς αρκει να μην ξεπερνανε το ποσο των 5000 ευρω. Το οποιο ξεχρεωνεις με 50 ατοκες δοσεις των 100 ευρω πληρωνοντας μονο ενα μικρο ποσο εξτρα. Χαρτοσημο;;;;

Τελος παντων ηθελα να ρωτησω αν αυτο το ..δανειο θεωρειται εισοδημα. Αν προστίθεται δηλαδη στο ετησιο εισοδημα μου και αλλαζει τη φορολογικη μου κλιμακα. Ή επειδη ειναι δανειο και στην ουσια θα το επιστρεψω μελλοντικα στην εταιρια, εξαιρειται απο το ετησιο εισοδημα;

Επεξ/σία από vasioula1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kosmas70 είπε

Με τα δεδομένα που διαθέτει η βάση δεδομένων του ΟΑΕΔ.

Τα δεδομενα αυτά που διαθετει βαση με τι θα διασταυρωθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...