Προς το περιεχόμενο

Asus Rampage 3 Extreme με GTX 1070 Ti ή GTX 1080 ή RTX 2070 ή Vega 64


S1ou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας αγαπητοί συμφορουμήτες!

Θα ήθελα να ξέρω με σιγουριά αν μπορώ να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών μου (GTX 770) με μια από τις νεότερες, δηλαδή μετάξι αυτών: GTX 1070 Ti ή GTX 1080 ή RTX 2070 ή Vega 64.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί είμαι με ένα setup υπολογιστή με Windows 10 που έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά και δε ξέρω αν θα δουλεύουν οι κάρτες αυτές με τη μητρική μου (Asus Rampage 3 Extreme) με το τελευταίο BIOS update της Asus:

  • Intel Xeon W3690 @ 4.5Ghz
  • Asus Rampage 3 Extreme (x58 chipset)
  • Corsair Dominator DDR3 Triple channel 2000 Mhz 24GB (6x4GB) 
  • GeForce Gainward Phantom GTX 770 2GB
  • EVGA 1000Watt Power Supply

Διαβάζω από διάφορα forums του εξωτερικού ότι υπάρχει θέμα με τις νέες κάρτες που θέλουν η μητρική να υποστιρίζει UEFI BIOS και ως αποτέλεσμα, δε μπορώ έτσι απλά να πάω να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών που έχει ένα σκασμό λεφτά και τελικά να μη παίζει, λόγο της μητρικής μου. Πάντως νομίζω ότι η μητρική μου δεν έχει UEFI BIOS κατά 99%. Να σας προλάβω εδώ λέγοντας ότι γνωρίζω για τα θέματα bottleneck λόγο της παλαιότητας του hardware μου, αλλά δε με πειράζει ένα bottleneck της τάξης του 12-17 %, γι αυτό και δε με απασχολεί αυτό για την ώρα μιας και δε θα κάνω αναβάθμιση του υπόλοιπου εξοπλισμού μου.

Έχετε βάλει μια από τις προαναφερθείσες κάρτες γραφικών πάνω στη μητρική που έχω κι εγώ και αν ναι, τι έγινε? Λειτούργησε κανονικά? Χρειάστηκε κάποια παραμετροποίηση?

Θα ήθελα επίσης να σας παρακαλέσω αν υπάρχει κάποιος που θέλει να με βοηθήσει περαιτέρω και μένει κοντά στα νότια προάστια της Αττικής και διαθέτει μια από τις παραπάνω κάρτες, να τον φέρω με δικό μου μέσο στο σπίτι μου για καφέ, κουβέντα και μια δοκιμή της κάρτας του στο "μηχανάκι" μου για να μπορέσω να βεβαιωθώ για τη μελλοντική μου αγορά.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθειά σας!

 

 

 

 

Επεξ/σία από S1ou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφε, εφ οσων εχει PCI-E πανω, ολες οι καρτες εβερ θα παιξουν. Ειναι backwards compatible. Το μονο πραγμα που υπαρχει θεμα ειναι σε κατι Core 2 μητρικες του 2005 με PCI-E 1.0 οι οποιες δεν βλεπουνε καρτες με παραπανω απο 4GB VRAM.

Εσυ δεν εχεις τετοιο θεμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Με έχετε καλύψει και με το παραπάνω :)

Επεξ/σία από S1ou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν σε βοηθάει το παράδειγμά μου αλλά επειδή αναβάθμισα το σύστημα μου τμηματικά για οικονομικούς λογους, την Gigabyte 1070ti 8gb στην αρχή την είχα βάλει πάνω στην MB Assus P7P55 LX. Αρκετά παλιό μηχάνημα με BIOS και δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Όταν στην πορεία άλλαξα MB λόγω ολοκλήρωσης της αναβάθμισης που έκανα και πλέον έχω UEFI BIOS μπορώ να πω ότι η κάρτα μου δούλευε το ίδιο καλά με πριν.

Επεξ/σία από D1mm1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας! Ναι τελικά πήρα την RTX 2070 και δούλεψε μια χαρά. Βέβαια είναι λίγο overkill για την full hd ανάλυση που την τρέχω αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο w3690 ουσιαστικά 980x δεν είναι? Αν ναι, τέρας cpu τα βγάζει πέρα ανετοτα ακόμα μια σήμερα στα games. Και 1080ti θα του βάζα, αλλά κατά προτίμηση σε 1440p ανάλυση 

 

Μελανό σημείο η κατανάλωση αλλά δε βαριέσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2019 στις 1:43 ΜΜ, strawman είπε

Ο w3690 ουσιαστικά 980x δεν είναι? Αν ναι, τέρας cpu τα βγάζει πέρα ανετοτα ακόμα μια σήμερα στα games. Και 1080ti θα του βάζα, αλλά κατά προτίμηση σε 1440p ανάλυση 

Μελανό σημείο η κατανάλωση αλλά δε βαριέσαι. 

Θα έλεγα πιο κοντά σε 990x είναι. Όντως πολύ καλός επεξεργαστής ακόμα και για σημερινά δεδομένα αλλά η κατανάλωση καθώς και η θερμότητα είναι όντως τα μελανά του σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...