Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ναι, μέσα στην ατυχία των δύο χτυπημάτων που δέχτηκαν βασικά μέλη της ομάδας (damage dealers αμφότεροι), το να τους έχω μαζεμένους τους backliner κυρίως στη νότια πλευρά βοήθησε.

Στο πάνω ύψωμα, ο σύμμαχος με το billhook (δεν έβγαλε τη μάχη, τον έφαγαν οι τοξότες...) τράβηξε ένα ξεγυρισμένο headshot στον τύπο με το kite shield και τον αποτελείωσα εγώ. Ανέβασα Γκάναρ και Σίγκβαρντ με rotate στο ύψωμα, έφαγα και τον τύπο με το flail/kite shield που φαίνεται πίσω από το κυπαρίσι, και μετά ουσιαστικά ασχολήθηκα με τον βόρειο ιππότη (που δεν φαίνεται στο screenshot, κάπου έβοσκε στον πρώτο γύρο ψηλότερα). Έτσι γλίτωσα τη βόρεια πλαγιοκόπηση πριν καν εκδηλωθεί. Στο νότο, κάτι αντίστοιχο επιχείρησαν οι μισθοφόροι των αντιπάλων, αλλά χωρίς επιτυχία (billhook και Αέτιος φρόντισαν γι' αυτό).

Οι frontliners του συμμάχου καλό θα ήταν να κάθονταν στα αυγά τους και να ύψωναν ασπίδες, αλλά είναι γεγονός πως καθυστέρησαν πολύ τον αντίπαλο και απορρόφησαν κάμποσα χτυπήματα. Από τους τέσσερις στο screenshot, επέζησε μόνο ο πιο πίσω, με την ασπίδα και το σπαθί. Βαλίστρα, billhoοk (άκου χωρίς κράνος, ήμαρτον) και οι άλλοι τρεις έπεσαν μαχόμενοι.

Ο Σερ Παγώνης κράτησε καλά (έχει πάνω από 600 πόντους θωράκιση) κι έκοψε και μερικά χτυπήματα, αν και κόντεψε να μου στοιχίσει τον καλό μου backliner:

Έφαγα, λοιπόν, το χτύπημα στο κεφάλι (φαίνεται στο δεύτερο screen λίγο πριν το τέλος της μάχης το διαλυμένο κράνος), και εκεί που πήγα να τον απομακρύνω, ο Παγώνης αποφάσισε να ρίξει shield bash στον αντίπαλο ιππότη από κάτω του, και τον έστειλε πάνω στον τραυματία το δικό μου... Ο οποίος (ως κλασικός backliner) δεν έχει και mel def... Ευτυχώς στη μία και μοναδική ευκαιρία για shield bash που είχα με τον Γκέρο, τον έστειλα πίσω τον ιππότη, κι έτσι τη σκαπούλαρα.

Γενικά άλλους σοβαρούς κινδύνους δεν είχα (αποφεύξιμους, τουλάχιστον, γιατί από τα 5% χτυπήματα δεν σε γλιτώνει τίποτε και κανείς...)

Ήταν ωραία μάχη, με ένταση και αγωνία.

Επίσης, 9 Μαίου κυκλοφορεί το νέο DLC, Warriors of the North! 

58433351_349839275738254_847791602523963

Οπότε, ανήμερα ή την επομένη ξεκινά το Let's Play -αν καταφέρω να γράψω βίντεο με ένα προγραμματάκι που βρήκα.

edit: Τελικά, τους αδίκησα, μόλις φόρτωσα το παιχνίδι η αποστολή είχε εξαφανιστεί και λίγο μετά μου έβγαλε το μήνυμα για τη λήξη του πολέμου.

Η εκστρατεία, όμως, συνεχίζεται.

Spoiler

 

20190421174055_1.jpg.2d6c0a18f74c641656e5c2516279bc87.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Mήνες είχα την πληροφορία πως κάτι απέθαντοι έκρυβαν στο λημέρι τους μια καλή ασπίδα, το πήρα τελικά απόφαση να επιτεθώ (6 necrosavants, 14 ancient auxiliaries) και τελικά δεν ήταν κάτι σπουδαίο, ίδιες στατιστικές με μια κοινή heater shield, απλά διπλάσια αντοχή.

Τέλος πάντων, καλό είναι να βγαίνουν από τη μέση τα σιχάματα οι necrosavants, κι είναι ευκαιρία όταν τους βρίσκεις μαζί με σκελετούς, γιατί δεν χιμάνε αμέσως, όπως όταν είναι μόνοι τους.

Κι η απαραίτητη αναμνηστική:

Spoiler

Καλό χρυσάφι, πάντως, 4 αντικείμενα γύρω στα 3 χιλιάρικα σε μια πόλη με καλές τιμές.

20190422004353_1.jpg.311d81ddf027fb62c9c6a15fab6f2932.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μπλέξει κι εγώ σε μια παρόμοια ιστορία και τρώω ξύλο. Ή είμαι πολύ κακός παίκτης ή το party μου δεν τραβάει ή μετά από 100 ώρες ΑΚΟΜΑ δεν έχω καταλάβει πώς να κάνω μερικά πράγματα. 20 άτομα, ένας νεκρομάντης, 5 fallen heroes και τα ζόμπι. Οι frontliners μου αποφάσισαν να αστοχούν απέναντι σε ζόμπι, οι τοξότες μου δεεεεν όπως ξέρουμε πολύ καλά (θα τους στείλω σε αποστολή αυτοκτονίας στα πλάγια να φάνε το νεκρομάντη) και γενικά θα την περάσω τη μάχη αλλά απέναντι σε παρόμοιους εχθρούς δεν είχα πρόβλημα. Οι Wiedergangers έχουν καλύτερο εξοπλισμό και πανοπλίες, αλλά άλλο αυτό και άλλο το ότι δεν τους πετυχαίνουν οι δικοί μου.

Η νοοτροπία "πρέπει να τερματίσω το παιχνίδι χωρίς να πεθάνει ΚΑΝΕΙΣ" με έχει καταστρέψει.

EDIT: Παράτησα την προηγούμενη μάχη και αποφάσισα να πάρω ένα συμβόλαιο 4.000 για κάτι Ορκ, όπου μου έβγαλε Warlord. Μου αρέσουν οι μάχες ενάντια σε Ορκ, τα Resolve checks είναι μεγάλο πράμα.

EDIT 2: Ως συνήθως, δεν ήταν τόσο δύσκολη μάχη για να την κερδίσω, ήταν πολύ δύσκολη για να μην έχω απώλειες. Τελικά άφησα τον ένα μου τοξότη να πεθάνει, προτιμώ να παίζω με επιπλέον backliner παρά να προσεύχομαι στο Βούδα τον Αλλάχ και το Μεγάλο Μανιτού κάθε φορά που ρίχνει. Μια βολική στρατηγική που βρήκα για να αποφεύγω κάπως το να μου σπάνε τις γραμμές οι Orc Warriors είναι να τραβάω πίσω τους backliners μετά την επίθεσή τους. Έτσι, στον πρώτο κρίσιμο γύρο ζημιάς, τα Ορκ δεν έχουν λόγο να πιέσουν μπροστά και συνήθως προτιμούν να επιτεθούν στους frontliners. Στο δεύτερο γύρο, στέλνω τους backliners μπροστά μετά τα Orcs όσο γίνεται, και έτσι αρκετές φορές πιέζουν είτε στον δεύτερο είτε στον τρίτο γύρο, όταν η θωράκιση έχει πέσει και πιθανότατα και το ηθικό τους.

Και όταν επέστρεψα στην πόλη, μου βγάζει τους παρακάτω...Σκέφτομαι να πάρω σίγουρα τον Egon (85 σε lvl 11 και ranged άμυνες) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ο Robert με τις μηδενικές του άμυνες.

Snoob, καμιά ιδέα?

 

BattleBrothers.png.4b9e0ace9dfaf448e0d556d0f97bfee5.png

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ένα test let's play: ζόρια στο ξεκίνημα, λάθος εμπορικές αποφάσεις, close calls, απ' όλα έχει ο μπαξές. Το επόμενο θα είναι συντομότερο, θέλω να τα περιορίσω στα 30 λεπτά το επεισόδιο για να βλέπεται πιο εύκολα.

Παρατηρήσεις, σχόλια κτλ. κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα.

Spoiler

 

Θα το δούμε -ελπίζω- και στο Let's Play, πάντως ένα σύστημα που έχω διαπιστώσει πως είναι βολικό για τους backliners είναι η εξειδίκευση σε όπλο. Πρακτικά οι επιλογές είναι τρεις: Hammer, Axe και Pike.

Pike είναι η κλασικότερη επιλογή, και με τα "αιχμηρά" (stabbing) όπλα έχεις και +10% ευστοχία, αλλά δεν είναι τόσο ισχυρά όσο τα slashing όπλα (billhooks).

Έτσι, πέφτει ο αριθμός των ap που χρειάζεται η επίθεση και μπορείς να κινείσαι δύο θέσεις πριν επιτεθείς ή να υποχωρήσεις (αν δεν είσαι κολλητός στη frontline, τα ορκ δύσκολα θα επιχειρήσουν να σπάσουν τη γραμμή για να σε φτάσουν).

Από τους τρεις τοξότες: κανείς δεν είναι ιδανικός, όλοι έχουν κάτι θετικό.

Ο Σιδεροσάγονος θα αντέχει περισσότερο τα χτυπήματα, και θα βλέπει καλύτερα τη νύχτα (μεγάλο πλεονέκτημα αυτό, ελπίζω να το εξηγήσω κάποια στιγμή στο Let's Play στην πράξη, πρακτικά σημαίνει ότι έχεις +2 range από μια βαλίστρα αν παίζεις με τόξο, +3 αν έχεις εξειδίκευση, τεράστια διαφορά) αλλά δεν έχει αστέρια στο ranged defense και είναι λοταρία τι θα σου βγάλει (1-3 πόντους, οτιδήποτε κάτω από 25 στο level 11 είναι επίφοβο).

Ο Ψεύτης έχει  stamina, συν του ότι είναι disloyal (θεωρητικά αυτό είναι αρνητικό, πρακτικά αν χρειαστεί να τον στείλεις στον πάγκο δεν θα κρεμάσει μούτρα, ποτέ) αλλά επίσης δεν έχει αστέρια στην άμυνα και ξεκινάει χαμηλότερα από όλους.

Ο Ίγκον είναι 3αστερος στην επίθεση και έχει και αστέρι στην άμυνα συν αντοχή. Θα φτάσει στο 11 πάνω από 90, προφανώς μιλάμε για πολύ δυνατό επιθετικά τοξότη (τόξο θα έχει, όχι βαλίστρα, εννοείται) αλλά θέλει πάρα πολύ προσοχή λόγω εξαιρετικά χαμηλών hp, μέχρι να αρχίσει να παίρνει επίπεδα. Πρώτο trait απαραίτητα το colossus, το οποίο ο Σιδεροσάγονος θα μπορούσε να αποφύγει, και με ρέγουλα οι τοποθετήσεις του μέχρι να πάρει επίπεδα στην άμυνα.

Αυτόν θα κρατούσα, οπωσδήποτε. Αν είχε δύο αστέρια στην άμυνα θα ήταν θεούλης, αλλά κι έτσι (με 5 αφετηρία) καλός είναι, δεν το συζητάμε. Ειδικά σε σχέση με τους προκατόχους του, είναι κλάσεις ανώτερος: προσοχή στα 4-5 πρώτα level μη σου σκοτωθεί, και συνέχισε την αναζήτηση, ιδανικά θέλεις 3 τοξότες, ανάλογα την περίσταση και για εφεδρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το δεύτερο επεισόδιο ανέβηκε: αισθητά συντομότερο (αν και νομίζω πως σήκωνε ένα 5λεπτο ακόμη, αλλά θα τη βρω τη σωστή διάρκεια, πού θα πάει).

Στο μοντάζ παιδεύτηκα κάμποσο, αφού τα βασικά προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι ασύμβατα με το Battle Brothers, και στη μία ώρα που είπα να καθίσω να ασχοληθώ άρχισε να τηλεφωνεί όλος ο κόσμος, οπότε την κατανόησή σας παρακαλώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Snoob είδα τα δύο Let's Play (και ελπίζω να μην είμαι ο μόνος).

Πολύ καλή δουλειά, όπως και αυτά του Darkest Dungeon, και παρόλο που η δράση στην αρχή δεν είναι συγκλονιστική δεν τα βρήκα ανιαρά. Το μόνο που θα προσέθετα θα ήταν μια συζήτηση του τι (περιμένεις να) προσφέρει ο κάθε νεοσύλλεκτος: τι rolls αξίζουν γενικά, τι συνήθως περιμένεις από brawler, squire κλπ, για τι build είναι συνήθως κατάλληλοι, γιατί τους επιλέγεις κλπ. Λίγο πολύ ό,τι εξηγούσες σε εμένα εδώ και 5 σελίδες :)

Ο πρώτος τοξότης δυστυχώς σου βγήκε φόλα, αλλά θα θα μπορούσες στην αρχή να τον βάλεις melee ή και pikeman μέχρι να πάρει kills και να ανεβάσει στατιστικά. Τώρα αναπόφευκτα ξοδεύει βέλη. Αυτό έχω κάνει με τους δύο νεοσύλλεκτους δικούς μου και ο ένας σε 5 μάχες έχει 10 kills και είναι ήδη σχεδόν 5 level. Χάνεται υλικό για το Let's Play, βέβαια.

Στα δικά μου πέρασα την ημέρα δέρνοντας Goblins ώστε να τραβήξω το Warlord και να βγάλω 4+ χιλιάδες. Ωραία πάνε τα πράγματα γενικά, έχω κάπου 20.000 καβάντζα και οι νεοσύλλεκτοι (Egon και Ronald) κάνουν ταχύρρυθμα στο Training Hall και ανεβάζουν level όσο τους παίρνει. Ο ένας πήρε και Student perk, για το δεύτερο προτίμησα το Colossus όπως με συμβούλεψες.

Και μια ερώτηση - ποιά αμυντικά perks χρειάζεται ένας zwei-hander? Σίγουρα Indomitable, πιθανώς Recover ή Brawny, αλλά τι άλλο?

Και μια δεύτερη ερώτηση. Tα Bone Platings που παίρνεις από τα κόκαλα των Unholds αξίζουν? Είναι ασαφής η περιγραφή, πώς ακριβώς λειτουργεί? ( Completely absorbs the first hit of every combat encounter which doesn't ignore armor)

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στον zweihander θέλεις οπωσδήποτε brawny (γενικά, είναι από τα πλέον χρήσιμα perks) γιατί όσο καλή άμυνα και να έχει (με mid-40s είσαι καλά) θα δέχεσαι χτυπήματα. Άρα, πρέπει να φοράει όσο το δυνατόν βαρύτερη πανοπλία (προφανώς 300+, δεν το συζητάμε). Άρα, θέλεις κάτι να ρίχνει το βάρος, άρα να αυξάνει την αντοχή.

Εξ ου και το recover, που επίσης είναι χρήσιμο για οτιδήποτε πέρα από μια μάχη 6-7 γύρων.

Επειδή, όπως προανέφερα, χτυπήματα θα δέχεται (εδώ δέχονται αυτοί με άμυνες 70+) πρέπει οπωσδήποτε να έχει το battle forged. Γενικά, όποιος έχει βαριά πανοπλία, καλό -μην πω απαραίτητο- είναι να έχει το battle forged.

Indomitable, δια παν ενδεχόμενο (όταν, λ.χ., χρειαστεί να κάνει και το τανκ) και reach advantage: για να δώσω ένα παράδειγμα, έστω ότι έχεις ένα χαρακτήρα με 40 άμυνα. Πιάνει το τσεκούρι του και ρίχνει ένα θέρισμα σε τρία ορκ που τον έχουν περικυκλώσει: κάθε χτύπημα του δίνει +5 άμυνα, άρα αν τα χτυπήσει και τα τρία, πάει στο 55.

Τώρα, για να πιάσει το κόλπο με το reach advantage, θέλει (εκτός από πολύ καλή επίθεση, ένας zweihander ιδανικά πρέπει να είναι 90+, για 70αρηδες δεν το συζητάμε, μην μπεις καν στον κόπο, αυτοί είναι τανκ) να βάλεις το χαρακτήρα σου επίτηδες σε επικίνδυνη θέση: άρα, οπωσδήποτε θέλεις underdog, για να γλιτώνεις τo malus της περικύκλωσης.

Φύλαξε οπωσδήποτε ένα perk point μέχρι να βρεις ένα πραγματικά καλό όπλο. Προφανώς δεν ασχολούμαστε καν με τις stock εκδοχές: named, και μάλιστα βαρβάτο, το να έχει διπλάσια αντοχή, λ.χ., από τη stock έκδοση, αλλά κανένα bonus σε ζημιά/ευστοχία/vs. armor δεν λέει κάτι. Τον πόντο θέλεις να τον δώσεις ιδανικά σε τσεκούρι/σφυρί, αλλά και σπαθί αν βρεις καλό μας κάνει.

Αμυντικό perk είναι και το rotate, σε περίπτωση που χρειαστεί να απομακρύνεις τον πολεμιστή σου από δύσκολη θέση. Οπότε, μένεις με 1 ή 2 perk -ανάλογα αν θα δώσεις το gifted- τα οποία παίζουν. Αυτά που προανέφερα είναι τα απολύτως βασικά.

Θα τα έλεγα σε κάποιο βίντεο αυτά, αλλά αργούμε ακόμη να φτάσω σε σημείο να έχω zweihander στην ομάδα. Για τους τοξότες, επιφυλάσσομαι να εξηγήσω κάποια πράγματα στο 3ο επεισόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανέβηκε και το τρίτο επεισόδιο:

Αράχνες, ληστές και αρκετά περισσότερα σχόλια σχετικά με το σκεπτικό πίσω από τη σύσταση και τα level up της ομάδας.

Παίζει να ανεβάσω και ένα τέταρτο επεισόδιο σήμερα ή αύριο, γιατί μετά μέσα στην τούρλα του Πάσχα δεν ξέρω τι και πώς θα μας βγει.

Εντωμεταξύ, ανάλογα με το πόσα βίντεο θα ανεβάσω ακόμη, σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν είμαι στις 2-3 εβδομάδες χρόνου μέσα στο παιχνίδι, να συνεχίσω από εδώ με την κυκλοφορία του DLC, είναι πολύ νωρίς ακόμη.

Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο και το τρίτο επεισόδιο! Στη δεύτερη μάχη σου πήγαν όλα δεξιά - εύστοχα χτυπήματα στην αρχή στο raider με το χαντζάρι, βολικός αποκεφαλισμός και ακόμα πιο βολικό morale check που έβγαλε δύο εκτός μάχης, ο τύπος με το δικράνι πέτυχε πολύ κρίσιμα χτυπήματα και με άβολο όπλο, και η παράβλεψη να μην πιάσεις το ύψωμα δε σου κόστισε. Δεν κινδύνευες, οι άμυνές τους ήταν χαμηλά και το ύψος θα σε προστάτευε. Επίσης, το δηλητήριο των Goblins ρίχνει τα AP (και κάτι άλλο) αλλά όχι τα hit points, το δηλητήριο των αραχνών κάνει το αντίθετο.

Θα ήθελα μια γνώμη για την παρακάτω κατάσταση. Έχω 20.000 ακριβώς, όσο κάνει το named two-handed σπαθί που έβαλα (για να βγουν οι μισθοί θα πρέπει να πουλήσω). Οι τεχνίτες έχουν και άλλα χρήσιμα αντικείμενα. Επίσης έχουν βγει οι παρακάτω χαρακτήρες, με τις τιμές τους. Το Wiedekind το σκεφτόμουν για duelist με το εξαιρετικό του roll στην επίθεση αλλά η melee άμυνα και η αντοχή έχουν χαμηλό ταβάνι χωρίς αστέρια, συν το κόστος. Ο Κουρτ είναι τοξότης αυτοκτονίας και πάμφθηνος αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να τον ανεβάσω με τέτοια περίεργα traits και 45 ranged attack base roll, ενώ ο Γκόσουιν είναι σίγουρη αγορά αλλά τι με προτείνεις να τον κάνω? Επίσης, να διαλέξω το όπλο (λίγο καλύτερη ζημιά από το καλύτερο απλό και +15% να χτυπήσει κεφάλι, αντί για 5%) ή να προσλάβω χαρακτήρα/ες? Έχω λεφτά μόνο για ένα.

427003915_BattleBrothers2019-04-2608-37-09-75.png.e61faec188d3cd14af9bb403a5e86aba.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@Tobajara

O Κurt θα μπορούσε να γίνει τοξότης, παρά τα άσχημα traits που έχει (οι διάφοροι "φόβοι" -undead, greenskins, beasts- φεύγουν, το irrational είναι πρόβλημα αλλά ο τοξότης δεν θα έχει morale checks. Το πρόβλημα είναι τι άμυνα ranged θα έχει. Αυτό το ρημάδι το αστράκι να το είχε στο ranged αντί στο melee... Θα μπορούσες να τον ανεβάσεις 2-3 επίπεδα, να δεις πώς πάει από ranged defense.

Ο Godswin -κι εγώ θα τον έπαιρνα- εξαρτάται από τα rolls. Κάποιου είδους damage dealer θα γίνει. Αν δεν είχε τρία αστέρια stamina θα σου έλεγα σίγουρα backliner (γενικά, οι retired είναι καλές περιπτώσεις για bannermen, αλλά δεν σου έβγαλε τα αστέρια σε σωστά σημεία).  Τώρα, μπορεί και front, αλλά προφανώς θα πας σε colossus και 1-2 level up θα τα δώσεις σε hp. Δυστυχώς ούτε αυτός έχει αστέρια στις άμυνες, οπότε σίγουρα θα είναι shielded αν πάει front line, εκτός κι αν σου τύχουν εξαιρετικά rolls. (δύσκολο, πάντως, μάλλον προς heavy back τον βλέπω).

Ο Wiedekind είναι δύσκολη περίπτωση. Τους swordmaster τους αποφεύγω γιατί είναι το μόνο background που γερνάει (είναι τυχαίο το trigger, από όσο ξέρω, αλλά πρακτικά αχρηστεύονται). Όπως βλέπεις από τα roll είναι φτιαγμένοι για duelists, αλλά εδώ δεν έχεις καθόλου αστέρια στο melee defense, άρα πάλι ρίσκο είναι τι θα σου βγει στα rolls. Για τον συγκεκριμένο swordmaster, εγώ δεν θα έδινα 6400, για να είμαι ειλικρινής.

Με το χέρι στην καρδιά (και παρότι δεν είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει) θα πήγαινα για το σπαθί. Εναλλακτικά, για τον Godswin. Τον παλάβρα τον Κουρτ παρ' τον όπως και να έχει, δεν χάνεις κάτι για 140. Αν σου βγάλει 2-3 καλά level up στο ranged, αποκτάς στη χειρότερη ένα πρώτης τάξεως back up.

Y.Γ. Ο Swordmaster είναι έτοιμος για 5 level up? Εφόσον παίζεις με save/load, παρ' τον, δες τι level up rolls θα έχει και αποφασίζεις. Σε ironman, όπως σου είπα, εκτός κι αν πνιγόμουν στο τάλαρο, δεν θα τον έπαιρνα.

Y.Γ.2 To νέο DLC εισάγει και νέα όπλα, ορισμένα απλά εξαιρετικά, ανυπομονώ: αναλυτικά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κυκλοφορήσει το νέο DLC θα ξεκινήσω Ironman, μέχρι τότε θα συνεχίζω το τρέχον campaign. Το μόνο που λείπει από το παιχνίδι είναι περισσότερη διπλωματία, το εμπόριο είναι σε λογικά πλαίσια και ο κόσμος δυναμικός σε γενικές γραμμές, αλλά η ύπαρξη τριών παρατάξεων παραείναι καλουπωμένη. Θα έπρεπε να μπορώ να γίνω μόνιμο σώμα κάπου ή να γίνω άρχοντας ή να ιδρύσω/ αποκτήσω το δικό μου χωριό/ κάστρο, κάτι τέτοιο σαν προσωπικό στόχο.

Τελικά στάθηκα αρκετά τυχερός. Αγόρασα το όπλο και προσέλαβα τον Κουρτ, κλείνοντας έτσι τους τοξότες μου (1 ανεβασμένος πλην σάπιος, δύο στη μέση πλην ελπιδοφόροι και ο νέος), πήρα δυο γρήγορα πολύ εύκολα συμβόλαια να καθαρίσω Ορκ (1000+, και επιπλέον λάφυρα), καθάρισα έναν καταυλισμό, και εκεί που ήμουν έτοιμος να πάρω το Γκόντσουιν έβγαλε τριάρα αποστολή που την έψαχνα καιρό - 15 Schrats και Lindwyrms. Επειδή ο μισθοφόρος ήταν χαμηλά στη λίστα, πόνταρα στο ότι θα μείνει για λίγες μέρες ακόμα και θα προλάβω να τελειώσω την αποστολή. Αν μου βγει, το μόνο που θα χρειάζομαι θα είναι μερικοί zwei-handers για ποικιλία και θα έχω κλείσει την ομάδα ουσιαστικά. Ίσως ασχοληθώ με κάποιο πιο περίεργο build πιο μετά.

Μια δοκιμή με Schrats που είχα κάνει παλιότερα είχε καταλήξει σε load, οπότε τώρα είχα πάει πιο ψυλλιασμένος και φορτωμένος με όσα τσεκούρια είχα (πέντε). Κέρδισα τη μάχη με την πρώτη αλλά μια απίστευτα γκαντέμικη επίθεση ενός σχεδόν νεκρού schrat μου κόστισε ένα δικό μου, οπότε αν και μου έριξε Heart of the Forest την ξαναέπαιξα. Τη δεύτερη φορά έριξε για ανταμοιβή δύο Living Wood για crafting. Σαν encounter είναι αρκετά εύκολο αν έχεις τσεκούρια αλλά μπορεί να στραβώσει ακόμα και αν δεν κάνεις κάτι λάθος, πράγμα εκνευριστικό (συν το ότι η πίσω σειρά μου δε φημίζεται για τις άμυνές της). Τα Lindwyrms είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, δεν έχω σκεφτεί κάτι και σε μια δοκιμή με είχαν σαπίσει επίσης.

Οπότε είμαι εκεί που βρισκόμουν 50 μέρες πριν - με άδεια τσέπη και πολλά σχέδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snoob, Snoob! Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται! Έρχονται οι Ancient Dead!

Έχουν συμβεί διάφορα, αλλά ας πούμε πως τα πράγματα πάνε καλά και οι νέοι μου τοξότες συνεχίζουν να ανεβαίνουν. Ο εξοπλισμός μου έχει βελτιωθεί, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, έχω 25k στην άκρη και κάνω πρόγραμμα να εξερευνώ πιο μαζικά, ειδικά αφού έδωσα βάρος σε ένα συγκεκριμένο faction και μια συγκεκριμένη πόλη για να πετύχω καλύτερες τιμές. Το πιο ενδιαφέρον είναι πως σε δυο events βρήκα ένα Wild Man (το σπλαχνίστηκα και τον κράτησα αλλά από stats δε λέει κάτι, με ακολουθεί και σα σκυλί λέει...) και ένα σκύλο (τον φάγανε κάτι Ορκ) όπως και έναν πολύ ενδιαφέροντα cultist που για δεύτερος bannerman φαίνεται μια χαρά. Τι θέλω το δεύτερο bannerman θα αναρωτηθείς, και θα έχεις δίκιο. Βρήκα λοιπόν την καλύβα της μάγισσας και επειδή κατά μέσο όρο το Resolve της ομάδας μου (όπως και οι ranged άμυνες) δεν είναι το καλύτερο, απλά δε μπορώ να την περάσω. Άρχισα να ψάχνω 2 - 3 άτομα με ψηλό resolve ώστε να τους δώσω Pathfinder - Nimble κλπ, να τους στείλω κατευθείαν στις μάγισσες και να κάνω δουλειά μου (οι τοξότες μου είναι καλοί αλλά όχι αρκετά). Εκεί που είχα ήδη έναν cultist, το Siegmund το τανκ μου, κάνανε ποίμνιο και προσυλήτησαν και ένα ψιλοtank που ανέβαζα, οπότε 3/19 είναι μέλη αίρεσης. Άρχισα να γλυκοκοιτάω τα cultist events, λοιπόν, και είμαι περίεργος να δω αν θα μου κάτσει κάτι.

Μια ερώτηση - ο εξοπλισμός των Ancient Dead αξίζει? Τα khopesh (πχ από Necrosavants) μου φαίνονται καλύτερα από τα military cleavers λόγω του +120% vs armor με μικρές απώλειες στη ζημιά, ενώ χρησιμοποιώ tower shields για το +5 melee defence αγνοώντας τη χαμηλή αντοχή τους. Οι Honor Guards έχουν επίσης ενδιαφέροντες πανοπλίες αλλά γενικά χειρότερες από τις σύγχρονες, με πιθανή εξαίρεση κάποια κράνη. Έχεις να προτείνεις κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, από ancient dead δεν έχω να προτείνω κάτι (και το λέω παρότι στο γκρουπούσκουλο που φωνάζει να γυρίσω το 4ο επεισόδιο και δεν ευκαιρώ έχω βάλει κάτι κράνη auxiliaries γιατί δεν έχω καλύτερα για την ώρα).

Είναι βαρύς ο εξοπλισμός. Τα κοπέσια των σιχαμερών νέκρο καλά είναι, αλλά με χαμηλή αντοχή για βαρβάτες μάχες. Το 120% είναι δελεαστικό, αλλά αν θέλω armor piercing πάω σε ατόφιες επιλογές, σφυριά και τσεκούρια. Οι πανοπλίες είναι σκέτο βάρος.

Ο δεύτερος bannerman δεν είναι καθόλου κακή ιδέα: προσωπικά, για φτηνή λύση προτιμώ τους καλόγερους (έχουν και διάφορα positive events, και διάφορα ευτράπελα αν τους ταιριάξεις με cultists, ή αλλιώς σε πιο ακριβή επιλογή retired soldiers. Απέναντι σε 10+ gheists, λ.χ., δεν είναι άσχημα να έχεις έναν δεύτερο.

Τη φιλοδοξία να ξεπατώσεις 4 λημέρια απέθαντων την έχεις βγάλει; Θα σε φτιάξει εξαιρετικά.

Οι wild men είναι ό,τι πρέπει για τανκ, κι αν τους βρεις και άοπλους ή με καμιά μπακατέλα είναι και τζάμπα γι' αυτό που σου δίνουν.

Αν θες να τα βάλεις με ancient dead, προτείνω γερές άμυνες/taunt και 3 καλούς backliners. Αν βρεις έναν με καλή επίθεση από τη μάνα του (όχι 50αρια, από 65 και πάνω και αστεράτος) γίνεται εξαιρετικός hammerman, και τότε θα τους γλεντάς καλά, μαζί με δύο ακόμη που θα έχουν ή named ή billhook.

Υπάρχει build που είναι witch/gheist killer, αλλά εξαρτάται με τι θα σου βγάλει παρέα τα φαντάσματα και τις κάργιες τις μάγισσες.

Ελπίζω το βράδυ να γράψω αυτό το ρημάδι το 4ο επεισόδιο, το Πάσχα το έριξα στο Slay the Spire για αλλαγή.

Kαι μια πρόγευση του DLC:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ένα ενδιαφέρον βίντεο όπου παρουσιάζονται ορισμένα από τα νέα όπλα και οι νέοι αντίπαλοι που θα εισάγει το DLC την επόμενη Πέμπτη, οι Barbarians:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια μικρή ιστορία.

Μέσα στην αναμπουμπούλα των undead, που όσο πάνε και αυξάνονται, προσπαθώ να ολοκληρώσω ένα ambition, να ανεβάσω τους καινούριους και να αυξήσω το χρυσό μου. Παίρνω ένα συμβόλαιο από τον Οίκο που εξυπηρετώ που καλύπτει το σκέλος της κρίσης και των χρημάτων: να πάω στις ερήμους του νότου, στους πρόποδες μιας οροσειράς, και να ανακτήσω ένα κειμήλιο. Η πληρωμή είναι πάνω από 6000 χρυσά και πολύ δύσκολη (τριάρα). Ξεκινάω λοιπόν αποφεύγοντας το δρόμο και κόβοντας από τις ερημιές, που στην περίπτωσή μου είναι πολλές.

Αφού εξοντώσω μια μεγάλη ομάδα λύκους (άρα καλύπτοντας και το σκέλος της εμπειρίας των καινούριων, που σκότωσαν τη μεγάλη πλειοψηφία), βρίσκω ένα τεράστιο χρυσό άγαλμα δίπλα σε ένα βάλτο. Τα οράματα ανέβασαν το ηθικό όλης της ομάδας, οπότε βγήκε σε πολύ καλό. Φτάνοντας στην τοποθεσία που έπρεπε, βλέπω μια ομάδα undead (δύο Necrosavants και ζόμπι, τίποτα το ιδιαίτερο) να φεύγει. Την αποφεύγω για να μην έχω τραυματισμούς, εξοπλίζομαι για να αντιμετωπίσω τις λεγεώνες των νεκρών και...

...βρίσκω μήνυμα από Την Αλεπού πως πήρε το κειμήλιο και έφυγε, αφήνοντάς με με άδεια χέρια.

Φεύγω τρέχοντας και αρχίζω να κυνηγάω τους undead που είχα δει να φεύγουν, σίγουρος ότι κουβαλούσαν το κειμήλιο. Με λίγο βρίσιμο και λίγη προσπάθεια (ο ένας backliner δεν είναι πια για πολλά με 70 melee) τελειώνω την τελείως αχρείαστη μάχη συνειδητοποιόντας ότι έχω κάνει λάθος και Η Αλεπού βρίσκεται ένας θεός ξέρει που, ενώ ενδέχεται τα ίχνη να έχουν χαθεί.

Κατηφορίζω πάλι στο νότο, βρίσκω τα ίχνη (που για κακή μου τύχη θυμίζουν μεγάλη περίπολο σε σημείο που κυκλοφορούν δύο) και διασχίζω βουνά, ερήμους, βάλτους, θάλασσες, πεδιάδες και φτάνω πραγματικά σε ένα γκρεμό στο τέλος του κόσμου που βλέπει στον ωκεανό. Εκεί ξεκινάει η τελική αναμέτρηση, και καταλαβαίνω γιατί η αποστολή είναι τριάρα.

Είναι μόλις 13 άτομα, 11 μισθοφόροι άριστα εξοπλισμένοι και εκπαιδευμένοι (three-headed flail, heater shields κλπ), Η Αλεπού και ένας swordmaster. Βρέθηκα στην άκρη της γης, δίπλα στον ωκεανό με τον αγριεμένο ουρανό πάνω μου, για να πολεμήσω μια ομάδα παρόμοια με τη δική μου. Είμαστε οι μόνο ζωντανοί για μεγάλη απόσταση, δεν υπάρχει ούτε καν ερείπιο. Και ένας από τους δυο μας χάνεται.

(μέχρι στιγμής χάνομαι εγώ γιατί οι άλλοι έχουν 3 - 4 τοξότες που παίζουν με Overwhelm, οι δικοί μου αναγκαστικά επικεντρώνονται στο swordmaster που ΤΙ ΠΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΩ ME MELEE και οι frontliners -backliners τραβάνε τη λέζα με όλους τους υπόλοιπους, που δεν αστειεύονται. Έχω 4 τσεκούρια που δουλεύουν στο φουλ πάνω στις ασπίδες τους. Στο ενδιάμεσο οι τοξότες και ακοντιστές τους δε χάνουν ευκαιρία να καρφώσουν τους backliners μου ενώ οι δικοί μου βρίσκονται με μείον μέχρι και 40%. Η μάχη περνιέται και τη φχαριστιέμαι, αλλά κάτι τέτοιο σου τυχαίνει σε Ironman και κλαις τη ζωή σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...