Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Πφτ, ξεκίνησα Let's Play, μου έτυχε στις δύο μέρες ομάδα barbarians, χαίρομαι που θα δείξω το νέο υλικό και στο τέλος από τα τρία τέταρτα είχε γράψει τα 15 λεπτά... Απογοήτευση.

Σταματάει από μόνο του το Shadowplay να γράφει, δεν ξέρω γιατί... Μήπως γιατί έχει λιγοστό χώρο ο σκληρός; Στο τέλος του επεισοδίου, όμως, εγώ το έκλεισα, στο "recording" ήταν. Πρέπει να δω αν γίνεται να του πω να αποθηκεύει τα βίντεο στο μεγάλο σκληρό που έχω κάτι τέρα ελεύθερα...

Κρίμα, ήταν τέλειο πρώτο επεισόδιο, πέρασα τον Hoggart αέρα-πατέρα με loot την πανοπλία και το σπαθί του, και στην πρώτη αποστολή -καραβάνι- μου ρίχτηκαν οκτώ barbarian thralls. Τα χρειάστηκα λίγο, αλλά τους έβγαλα χωρίς απώλειες (δικές μου, σκοτώθηκαν δυο συνοδοί του καραβανιού). Προφανώς χωρίς τους συνοδούς που απορόφησαν μεγάλο μέρος των ranged επιθέσεων των thralls, θα ήταν πολύ μεγαλύτερο ζόρι.

Τέλος πάντων, πρέπει να δω για ποιο λόγο με κρεμάει έτσι άσχημα το Shadowplay, είναι κρίμα να εξηγώ τόσα πράγματα και να πάει χαμένος ο κόπος.

Γι' αυτό που ρωτάς, έχουν πάει καλά. Ακριβή νούμερα δεν ξέρω, αλλά πήγαν τόσο καλά ώστε πλέον ασχολούνται μόνο με το BB και το νέο παιχνίδι τους -δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη- και συζητάνε για 1 ή και 2 ακόμη DLC. Το ένα -κρατήσου- ακούγεται πως θα προσθέσει μια "πολιτική" διάσταση στο παιχνίδι.

Μη φανταστείς καμιά υψηλή διπλωματία, βέβαια, αλλά κάτι παραπάνω σε σχέση με τα τωρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Χρωστάω το μισό και κακορίζικο πρώτο επεισόδιο του νέου Let's Play, όμως κι εδώ έχουμε ωραία πράγματα: καραβάνια (και γιατί μπορεί να σας βάλουν σε μπελάδες νωρίς στο παιχνίδι), νυχτερινές επιθέσεις και βαρβάρους.

Ναι, μπορεί να την πάτησα στο πρώτο επεισόδιο και να μην καταγράφηκε η συμπλοκή με τους βαρβάρους, αλλά μου επιτέθηκαν ξανά, αυτή τη φορά και με τους νέους, μεγαλύτερους σκύλους που εισάγει το νέο DLC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στριμωχτεί λίγο με τη νέα Ironman campaign. Μου είναι πολύ δύσκολη η προσαρμογή από το save - load στη διαρκή πειθαρχία που χρειάζεται το Ironman, αν και μετά από πολλές αποτυχίες το απέβαλα. Έχω συνηθίσει από τα θηρία που χειριζόμουν τόσο καιρό και έχω ξεχάσει τι σημαίνει να χρειάζεσαι shield wall σε κάθε γύρο, να μην ανοίγεσαι κλπ. Το άλλο που με δυσκολεύει είναι το πόσο μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα. Αμέσως μετά το Χόγκαρθ, στις πρώτες προσλήψεις, μου κάθεται μοναχός (!) με ένα αστέρι fatigue (!), δύο αστέρια ranged defence (!!), τρία αστέρια ranged attack (!!!) και base roll range 38 (...). Του δίνω μια round shield κι ένα ρόπαλο, μη έχοντας κάτι καλύτερο, περνάω μια μάχη στην οποία ούτε έριξε ούτε μάζεψε, παίρνω αποστολή καραβανιού, δέχεται επίθεση από 9 άτομα (εγώ είχα οκτώ και τους φρουρούς μου), τον βάζω σε shieldwall στην άκρη ίσα ίσα να κρατήσει το τέλος της γραμμής και στην πρώτη επίθεση που δέχεται φεύγει με ένα χτύπημα. Χωρίς να είναι τραυματίας, χωρίς ο άλλος να κρατά two-handed, χωρίς τίποτα.

Τέλος πάντων. Θα το πάρω απόφαση, θα παίξω μαζεμένα και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επεισόδιο 3: Βάρβαροι, βάρβαροι και μερικοί ακόμη βάρβαροι. Κι όχι μονάχα thralls... Έχει και λίγο farming το επεισόδιο, γενικά καλά περάσαμε, το αυτό ευχόμαστε και δι υμάς. Α, και λίγο παρακάτω, κάτι βάρβαροι (θα τους δούμε στο 4ο επεισόδιο).

Η ομάδα αρχίζει και φτιάχνει κομπόδεμα (ή, πιο σωστά, μαζεύει αντικείμενα που αν πουληθούν σε καλή τιμή θα σκαρώσουν κομπόδεμα) καθώς το σχέδιο ήταν να κάνω μια τρίτη αποστολή για τον ίδιο οικισμό, ώστε να πιάσω το πρώτο ambition. Αλλά, προέκυψαν βάρβαροι. 

Όπως αναφέρω στο 2ο επεισόδιο, νομίζω, τα καραβάνια είναι περίεργες αποστολές: αν σου κάτσουν καλά (όπως στο δικό μου run, thugs και thrall, χωρίς απώλειες) είναι μια ωραία πηγή εισοδήματος.

Αν, όμως, σου καθίσει άσχημα και σε αιφνιδιάσει ισχυρή ομάδα ή δεν είσαι έτοιμος (πέσουν 2 απανωτές μάχες, λ.χ.) μπορεί να γίνει ζημιά.

Θέλει υπομονή και μέθοδο, προσέχουμε για να έχουμε. Κι έχει πολύ μεγάλη σημασία να μην χαθούν βασικοί πολεμιστές στην αρχή (για παράδειγμα, στο κλασικό origin -βασικά, πλέον, τα δύο πρώτα- ο τοξότης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Snoob είπε

Θέλει υπομονή και μέθοδο, προσέχουμε για να έχουμε. Κι έχει πολύ μεγάλη σημασία να μην χαθούν βασικοί πολεμιστές στην αρχή (για παράδειγμα, στο κλασικό origin -βασικά, πλέον, τα δύο πρώτα- ο τοξότης).

Χμναι, το αυτό με τους βασικούς πολεμιστές στην αρχή, δεν το πολυέχω, όλο και κάτι θα στραβώσει.

Τελευταία απόπειρα ένα συμπαθητικό campaign που μετά από αρκετές δοκιμές η μισή ομάδα είχε προοπτικές για κάτι αξιοπρεπές στο μέσο του παιχνιδιού - κανένας κορυφαίος, μερικοί που θα έπιαναν κάποιο πραγματικά καλό αμυντικό ή επιθετικό stat αλλά όλοι κάπου έχαναν. 10 άτομα με τρεις απώλειες και 3 απολύσεις - γιατί μου έβγαλε πολλή σαπίλα - έχω κερδίσει μάχες με βάρβαρους, και λέω ώρα να παίξω δυάρα αποστολή. Πρέπει να πάω να φέρω το λείψανο του Αγίου Πατάπιου από το νεκροταφείο. Λέω "Undead ή Nachzehrers θα έχει, τα βγάζω και τα δύο".

Και βγάζει σκελετούς. Και δεν έχει ταμπέλα από πάνω "μην μπαίνετε μέσα χωρίς πανοπλίες θα φάτε ξύλο". Και μπαίνω. Και μετά από 13 μέρες πήρε τέλος (και) αυτό το run.

Στο προηγούμενο campaign αντιμετώπισα για πρώτη φορά Ancient Dead σε μεγάλα levels, δεν είχα εντύπωση πως βαράνει ΤΟΣΟ πολύ σε early game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ancient dead θέλεις armor damage (τα όπλα των βαρβάρων, ας πούμε, βολεύουν, ειδικά τα hammeraxe ή axehammers, δεν θυμάμαι πώς τα βάφτισαν). Επίσης, blunt damage, όχι piercing (slashing έτσι κι έτσι): άρα, ρόπαλα, flails, άντε και κανένα σπαθί (για το +10%). Οι λόγχες είναι απλά για μη στείλω τους 40αρηδες-50αρηδες με τις γροθιές μόνο, κάνουν ελάχιστη ζημιά, τα βέλη τίποτε.

Θέλεις flails και θέλεις 1-2 σοβαρούς backliner, ή συνδυασμό των παραπάνω. Οι βάρβαροι ρίχνουν από πολύ νωρίς (thralls) συμπαθητικά ρόπαλα, οι δε reavers (tier 2) έχουν όπλα ταμάμ για σκελετούς.

Να ξέρεις, όλες οι αποστολές με επιστροφές κειμηλίου είναι ancient dead. Γενικά, εκτός κι αν υπάρχει λόγος ή έχω στήσει από νωρίς συμπαθητική ομάδα, τις αποφεύγω εκτός κι αν είναι της μίας νεκροκεφαλής.

Λ.χ., στην τωρινή ομάδα, εκτός από τους 3 companions (που, πραγματικά late game προοπτικές έχει μόνο ο τοξότης, οι άλλοι θέλουν τύχη στα rolls και μέχρι τώρα δεν κάθισαν καλά), έχω έναν οριακά συμπαθητικό backliner και τίποτε άλλο: οι υπόλοιποι 4 είναι υποφερτοί για τώρα, αλλά στο μήνα (και πολύ λέω) θα έχουν αχρηστευτεί. Αστέρι σε σωστή κατηγορία ούτε για δείγμα.

Εδώ, λοιπόν, πρέπει να πάω πιο λάου-λάου, αν και έχει εμφανιστεί ένας καταυλισμός βαρβάρων κοντά στο δρόμο και κάνει διαρκώς spawn ομάδες. Τόλμησα και tier 2 barbarians, έχουν καλά όπλα -ειδικά τόσο νωρίς- αν έχεις κάποιον ικανό να τα αξιοποιήσει (κοινώς, όχι 50αρηδες).

Θέλει και τύχη, ώστε να σου βγουν 2-3 καλοί χαρακτήρες νωρίες, με προοπτική τουλάχιστον να στέκονται στο δίμηνο, ώστε μέχρι τις 100 μέρες και την πρώτη κρίση να έχεις μαζέψει χρήμα για να προσλάβεις κόσμο από δυνατά backgrounds.

Έχω διαβάσει διιστάμενες απόψεις για την αξία του να πληρώνεις για να σου φανερώνει τα traits πριν την πρόσληψη: ορισμένοι το θεωρούν σπατάλη, ειδικά στην αρχή, αλλά προσωπικά το θεωρώ χρησιμότατο, έχω γλιτώσει από πολλές σαβουρό-προσλήψεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

4ο επεισόδιο, πρώτες απώλειες (λάθος "διάβασμα" χάρτη) αλλά και απρόσμενα καλούδια. Τα κλασικά πάνω και κάτω του BB, που γι' αυτό το αγαπάμε :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους έχω ένα campaign που πάει καλά και έχει προοπτικές!

Δε μου φταίνει το παιχνίδι!

Εγώ είμαι κόπανος!

Έχω κάνει δυο ΧΟΝΤΡΕΣ κασκαρίκες. Η μία στο πρώτο level up του δεύτερου τοξότη (base ranged 39, δύο αστέρια attack, δύο αστέρια defence, άθροισμα 39+44+4 gifted 87) που ξέχασα πως κατά βάθος ήταν τοξότης και όχι frontliner και τα έβαλα άλλα αντί άλλων. Πες ΟΚ, θα φτάσει 83, μπορεί να είμαι τυχερός και με 5ρια rolls να σωθεί. Η δεύτερη είναι σε φαινομενικά εύκολη μάχη 9 - 6 όπου μου βγάζει δύο αντιπάλους με chain mails, ο ένας ξύλινο two-handed hammer, ο άλλος πρώιμο billhook. Θέλω τις πανοπλίες αλλά τα ρημάδια βαράνε. Ο πρώτος σκοτώθηκε συμβατικά, ο δεύτερος με μαχαίρια αφού είχα στείλει πάνω μου τα δύο τανκ με chainmail κα μαχαίρια, πέφτει το ένα μου τανκ και στην πρώτη οθόνη βλέπω όλο χαρά πως έχασε ένα μάτι (τανκ είναι, τι να το κάνει, ranged και vision τα αρνητικά), κάπου 4 σειρές loot ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΑΩ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ. ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΚΑΤΩ. ΠΑΤΗΣΑ LEAVE. Γιατί μπορώ. Γιατί είναι στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου. Ήταν σίγουρα η μία πανοπλία μέσα, νομίζω και το πρώιμο billhook και ένα medium κράνος ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θέλει λίγο προσοχή στο loot screen, πολλές φορές από την ένταση της μάχης γίνονται λάθη. Παλιότερα (πριν από όλα τα DLC) δεν υπήρχε καν η λειτουργία επιστροφής στον οθόνη με το loot, πατούσες leave και χάνονταν όλα με τη μία.

Κρίμα για το χαμένο loot, αλλά πλέον ξέρεις και θα βρεθούν άλλες ευκαιρίες.

Και μιας και είπα ευκαιρίες, στο δικό μου campaign έχω καταιγισμό μαχών, δυσκολεύομαι να θυμηθώ τόσες πολλές μαζεμένες στην αρχή από roaming bands. Ανέλαβα μια 2αρα, περίμενα παλούκια, ήταν πολύ εύκολη, και παραπάνω πέτυχα να περιφέρονται και κάτι βαρβάρους, πήγαν κι αυτοί.

Με δυο λόγια, επεισόδιο 5:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με θέλει...

Αφού συνέχισα μετά από εκείνη τη ρημάδα αποστολή, έπρεπε 1) να αγοράσω εργαλεία 2) να αγοράσω φάρμακα 3) να βρω μονή αποστολή γιατί οι δυάρες δε μου φαίνονταν σόι. Τα εργαλεία έκαναν παντού πάνω από 300 χρυσά, οι μισθοί με 10 άτομα στην ομάδα δεν ήταν ευκαταφρόνητοι και κυρίως οι μονές αποστολές είχαν εξαφανιστεί. Μετά από πολλές γύρες, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (ο χάρτης ήταν επίπεδος με 4 - 5 χωριά όλα μικρά και σε σεβαστές αποστάσεις) είχα κάνει όσες μονές αποστολές βρήκα και κάτι καραβάνια, και αναγκάζομαι επειδή ήμουν οριακά από χρήματα να πάρω δυάρα αποστολή να καταδιώξω τα τέρατα από την πόλη. Άλλες μονές δεν υπήρχαν στην περιοχή, οι άλλες πόλεις ήταν δυο μέρες δρόμο περίπου, δεν είχα επιλογή. Ακολουθώ τα ίχνη λοιπόν και μου βγάζει...11 Nachzehrers. Μπαίνω στη μάχη, οι 9 στις απλές μορφές, ο ένας στη δεύτερη και ο τελευταίος στην τρίτη, δηλαδή με το που έτρωγε πτώμα είχα το θηρίο. Και εννοείται ότι το έφαγε και εννοείται ότι δε μπορούσα να κάνω και πολλά γιατί σε αυτό το στάδιο είχα ξεμείνει από fatigue.

Τόμπολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν γράφω πράγματα ήδη γνωστά.

Για τις τιμές:

Οι τιμές επηρεάζονται από τέσσερα πράγματα:

1. Τα κτίρια που διαθέτει ο οικισμός. Λ.χ., αν βρεις χωριό με χωράφια, θα έχεις σιτηρά οικονομικότερα (και σε μεγαλύτερες ποσότητες) από ό,τι σε ένα χωριό που δεν έχει χωράφια.

2. Από το μέγεθος του οικισμού. Οι μεγάλες πόλεις συνήθως είναι ακριβότερες από τους μικρούς οικισμούς.

3. Από τυχόν events: λ.χ., αν κάηκε μια αποθήκη, θα υπάρχει έλλειψη αγαθών και θα έχουμε υψηλότερες τιμές. Αν τους επιστρέψεις την παντούφλα του Αγίου Ζεβεδαίου, χαίρονται και έχεις καλύτερες τιμές.

4. Βασικό: Από τις σχέσεις που έχεις μαζί τους.

Το λέει και το σχετικό ambition, που είναι οπωσδήποτε στις πρώτες επιλογές που θα σου βγάλει: όσο καλύτερες οι σχέσεις, τόσο καλύτερες οι τιμές. Γι' αυτό και προσπαθούμε να έχουμε καλές σχέσεις με όσο το δυνατόν περισσότερους οικισμούς στην αρχή (και οπωσδήποτε ένα κάστρο στα σύνορα με τα wildlands ενόψει της πρώτης κρίσης). Δύσκολα θα βρεις σε μεγάλη πόλη εργαλεία στα 175-190 (που έχω βρει πολλές φορές σε χωριά, ειδικά μετά που τα έσωσα από λυκάνθρωπους, πτωματοφάγους, αράχνες, σκορπιούς και σαρανταποδαρούσες) αλλά μπορείς άνετα να βρίσκεις στα low 200s.

Επομένως, στην αρχή του παιχνιδιού, μελετάμε το χάρτη και εστιάζουμε σε ένα σημείο με αρκετούς οικισμούς, οπότε τριγυρνάμε εκεί. Προφανώς, αυτό εξαρτάται από τον αριθμό των αποστολών, γι' αυτό (αν δεις στα Let's Play) προσπαθώ να βρω νωρίς μια μεγάλη πόλη, ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες να βρω αποστολές, και κοιτάζω να αποκτήσω καλές σχέσεις με αυτή την πόλη (όπως κάνω στο Season 2).

300 χρυσά είναι απαγορευτική τιμή, προφανώς, στην αρχή, και γδάρσιμο αργότερα. Εικάζω πως είναι συνδυασμός αδιάφορων σχέσεων με έλλειψη κτιρίων που φτιάχνουν εργαλεία (ironworks, ψάξε σε κάστρα) και ενδεχομένως κάποιου event (ληστές, εμφάνιση τεράτων κτλ.). Τα φάρμακα είναι μυστήρια ιστορία, γιατί η διαθεσιμότητά τους εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από πού θα εμφανίσει herbalist, για να έχεις καλές τιμές. Συνήθως, αγοράζω όταν μπορώ (αν και σε αυτό το run που έριχναν συχνά οι αντίπαλοι) και κοιτάζω να αποφεύγω τους τραυματισμούς όσο γίνεται: κουμπωμένο παιχνίδι, μέχρι να αρχίσουν να ξεχωρίζουν 3-4-5 καλοί χαρακτήρες.

Για τους πτωματοφάγους (και πάλι συγγνώμη αν λέω τα προφανή): είναι πτωματοφάγοι. Αυτή είναι η δύναμή τους. Θωράκιση δεν έχουν, τα μικρά ειδικά αλλά και τα μεσαία έχουν ηθικό επιπέδου τρεχάτε ποδαράκια μου, για να τα βολέψεις θέλεις να τους στερήσεις την τροφή. Που σημαίνει, στην αρχή (πριν επιδράσουν τα morale checks) δεν σκοτώνουμε (εφόσον η ομάδα είναι πολυάριθμη και δεν γίνεται να τους "κουμπώσουμε" όλους με δικούς μας) αν δεν μπορούμε να βάλουμε δικό μας πάνω στο πτώμα ή τουλάχιστον να το προστατέψουμε με spearwall. Τους μεγάλους στο τέλος ή με τοξότες. Σκοτώνουμε και προχωράμε. Αυτό, αν γίνει σωστά 1-2 γύρους, τα μικρά θα λακίσουν, τα μεσαία θα έχουν σακατευτεί και εστιάζουμε στα μεγάλα. Η δουλειά είναι να μην τους επιτρέψεις να τραφούν, γιατί τότε το πράγμα μπορεί να ξεφύγει τάχιστα, τα μικρά να γίνουν μεσαία, τα μεσαία, μεγάλα και τα μεγάλα να αποκτήσουν ηθικό.

Βασικό είναι επίσης (αλλά δεν εξαρτάται πλήρως από εμάς, δυστυχώς) να έχουμε τη μαγιά μιας ομάδας με προοπτικές μέσα στον πρώτο μήνα με σαράντα-πενήντα (βαριά) ημέρες. Όταν λέω μαγιά, για γενικούς σκοπούς (όχι δηλαδή τι θα θέλαμε ιδανικά για κάθε κατηγορία αντιπάλων, μια generalist ομάδα) θέλουμε 6-7 front, 2 τουλάχιστον καλούς (v.high 80s, 90s) τοξότες, 2 βαρβάτους backliners (70 είναι early game, μιλάμε για h.80s, 90s) και 1 καλό bannerman. Δεν κάνει για όλες τις καταστάσεις αυτή η σύνθεση, αλλά μέχρι την πρώτη κρίση σε βγάζει ασπροπρόσωπο.

Απώλειες στο ironman θα υπάρξουν: έκανα τη βλακεία με το χάρτη, λ.χ., στο 4ο επεισόδιο, έχασα έναν της σειράς και κόντεψα να χάσω και έναν backliner με προοπτικές. Το ζήτημα είναι να τις περιορίζουμε όσο γίνεται.

Υ.Γ.: Επεισόδιο 7: 12 μέρες από την έναρξη της περιπέτειας, 2αρα αποστολή. Πλησιάζουμε, και εμφανίζεται bandit leader στο λημέρι. Τι θα κάνουν τα ρεμάλια της Φωκίονος Νέγρη γενναία παλλικάρια μας; 

Spoiler

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα ξέρω, από θέμα μηχανισμών δεν υπάρχει κάτι καινούριο για μένα. Απλά για την ιστορία δεν υπήρχε πουθενά γύρω μου πόλη που να παράγει εργαλεία και ο Nachzehrer τράφηκε από πτώμα που προέκυψε από fleeing αντίπαλο και attack of opportunity μέσα στο κέντρο της γραμμής, οπότε δε μπορούσα να πατήσω πάνω του.

Από τη μια πρέπει να προσαρμόσω αρκετά τον τρόπο παιχνιδιού μου και από την άλλη βλέπω πως υπάρχουν δύο σημεία στο χρόνο που την πατάω συστηματικά. Το πρώτο είναι στις 12 - 14 μέρες, όταν αρχίσουν και βγαίνουν δυάρες αποστολές, και το δεύτερο στο μήνα. Σε αυτά τα χρονικά σημεία θα αναλάβω μια αποστολή που θεωρητικά είναι στα μέτρα μου και πρακτικά θα πάνε όλα ανάποδα. Στο τρέχον campaign είχα δύο frontliners με τρία αστέρια σε melee attack και rolls 55+, τους είχα δώσει ό,τι καλύτερο μπορούσα από εξοπλισμό για να μου μείνουν και σε μονή αποστολή για Webknechts μου βγάζει 7 αράχνες (οπότε ήμασταν αριθμητικά οκτώ - 7) με αραιό δάσος (οπότε δε μπορούσα να τις μπλοκάρω κάπου) και σε σημεία που δεν έβλεπα μεν, ήταν δίπλα μου δε (οπότε κολοκύθια σχηματισμός). Έχασα 4 άτομα, τα δύο από δηλητήριο, εννοείται πως έχασα και τους δύο melee, και κάπου εκεί το campaign έχασε το ενδιαφέρον του γιατί ό,τι και να μου βγήκε μετά ήταν χρυσές μετριότητες χωρίς καμία προοπτική για μετά. Το αστείο είναι πως πήγε αρκετά καλά, καθώς κάπου στις 25 μέρες όλο μου το party ήταν με chainmail ή lamellar leather, όλοι με κράνη τους προκοπής, και ήταν τόσο παιχταράδες που δε μπορούσα να τους δώσω κάτι άλλο εκτός από δόρατα γιατί ήταν οι 6 στους 10 ήταν γύρω στο 50 melee.

Μερικά σχόλια - πρέπει να έχουν βελτιώσει αρκετά την AI, ή μου φαίνεται? Πέρα από το ότι οι αντίπαλοι παίζουν πιο έξυπνα, αποφεύγουν τα shieldwalls και προτιμούν να πάνε από γύρω, ενώ παλιά έπεφταν πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eργαλεία συνήθως έχουν οι πόλεις και, κυρίως, τα κάστρα. Γι' αυτό και πρέπει να χτίζει κανείς -από Professional φήμη και πάνω, προφανώς- σχέσεις με κάποιον οίκο, ώστε να έχει καλύτερες τιμές εκεί.

Η AI παίζει αρκετά καλά. Μερικές φορές κινείται έξυπνα, χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο το shield bash. Οι βάρβαροι πέφτουν πάνω στις λόγχες μόνο αν δουν ότι είναι οριακή η μάχη (χάνουν οι δικοί τους σε άλλα σημεία του μετώπου) ή ξεμείνουν από ακόντια/τσεκούρια. Οι πτωματοφάγοι τα δικά τους, οι σκελετοί ψάχνουν να εμπλακούν το συντομότερο.

Στο 8ο επεισόδιο, είναι πλέον φανερό πως οι thralls δεν έχουν τίποτε να μου προσφέρουν (εκτός από εύκολο χρήμα), οι reavers είναι απολύτως βατοί, έχουν αρχίσει και οι πρώτες τριάρες αποστολές αλλά τις απέφυγα. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, κάτι μου λέει πως στο 10ο θα το τολμήσω, γιατί δεν θέλω να σκαλώσω στα ίδια και στα ίδια. Έχω 2 backliners με σοβαρές προοπτικές, τους 3 companions και από εκεί και πέρα έναν συμπαθητικό για tank, αλλά τίποτε που να πεις "ωπ, εδώ βρήκαμε λαχείο". Προσέλαβα κάμποσο κόσμο, αλλά τζίφος, με τους ίδιους 12 είμαι. Θέλω οπωσδήποτε έναν καλό τοξότη ακόμη και τουλάχιστον 2 γερά τανκ ή 1 και 1 damage dealer.

Επεισόδιο 8, έχει και 2αρα με ancient dead το μενού:

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και το 9ο: απέφυγα μία αποστολή με Unhold (πολύ νωρίς, στις τρεις εβδομάδες, με 35 καλύτερη άμυνα και 110 καλύτερη πανοπλία) και κατόπιν βγήκε μια 3αρα με bandits, που επίσης με περισσό θάρρος απέφυγα (άλλα μάλλον θα αποτελέσει το επίκεντρο του 10ου επεισοδίου).

Οπότε, ίσως για τελευταία φορά όλοι μαζί:

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...