Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Μη νομίζεις, βρήκα ευκαιρία ένα Σ/Κ και ασχολήθηκα λίγο, από αύριο ούτε που ξέρω πότε θα μπορέσω να ανεβάσω ξανά κάτι. Ελπίζω να μη χαθώ για μεγάλο διάστημα, θα δείξει. Απόψε ελπίζω να ανεβάσω ένα ακόμη, μετά... θα δούμε.

Πρέπει να μάθω να βάζω time stamps στα βίντεο, να εξηγώ "στο τάδε σημείο ξεκινά η x μάχη", κτλ., να είναι ευκολότερο να εστιάζεις στα σημεία που σε ενδιαφέρουν, γιατί όσο περνά ο καιρός και οι μάχες γίνονται πιο σύνθετες, είναι δύσκολο να φτιάχνω μικρά επεισόδια.

Χάθηκα στις ερημιές στο τελευταίο, γούστο είχε, τώρα κοιτάω να αποφασίσω αν θα το παίξω εξερευνητής ή θα ασχοληθώ με αποστολές των ευγενών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑ έχω campaign που επιτέλους πάει καλά και έχει κάποιες προοπτικές!

Θα επανέλθω σε λίγο, αλλά μόνη αβαρία το ότι σκοτώθηκε ο αρχικός τοξότης επειδή ένας μούλος poacher αποφάσει να του κάνει critical στο κεφάλι από 7 βήματα και μετά απλό hit από 5 στην τρίτη μάχη. Συνέχισα γιατί είχα ανταλλακτικό, έναν τριάστερο με χαμηλό ranged attack roll αλλά λογικό ranged defence roll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, έχω διαπιστώσει πως δυσκολεύομαι περισσότερο (με την κλασική αφετηρία, οι νέες έχουν άλλου είδους προκλήσεις) αν χάσω τον τοξότη, παρά κάποιον από τους άλλους δύο companions.

Ο τοξότης είναι ο μόνος που, αν βρω άλλον έναν με τα δικά του χαρακτηριστικά, λέω πως έχω τοξότη για late game, οι δύο frontline companions εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τα rolls (εκτός αυτού με τα δύο αστέρια επίθεση).

Λ.χ. (και το έχω πει στους devs) βρίσκω παραπλανητικό για τους νέους παίκτες να λες (έμμεσα) πως ένας χαρακτήρας με δύο αστέρια επίθεση, ένα άμυνα και κανένα fatigue είναι "zweihander". Προσωπικά, τον γυρνάω πάντοτε σε shield build, δεν επιβιώνει αλλιώς.

Δυστυχώς, ο τοξότης είναι ευάλωτος μέχρι να αρχίσει να παίρνει level, να πιάσει μερικούς πόντους στο ranged def και να πάρει το anticipation.

Στα δικά μου, το 13ο επεισόδιο ανέβηκε: πρώτη αποστολή για οίκο ευγενών, χλιαρά πράγματα, πρέπει να αναζητήσω δυσκολότερους αντιπάλους (συνειδητοποιώ, ενώ τρέχω κάποια παράλληλα σενάρια με άλλες αφετηρίες, πόσο δυνατό ξεκίνημα έκανα, αποστολές για ευγενείς σε λιγότερο από μήνα, πολεμικό τσεκούρι, noble sword και άλλα καλούδια. Υστερώ σε late game χαρακτήρες, βέβαια).

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το πλήρωμα του τρόμου! Όνομα ομάδας: The Innkeepers.

Δύο απώλειες μέχρι τώρα, με τον ίδιο τρόπο. Ο τοξότης, που το παιχνίδι απλά αποφάσισε να τον διαγράψει, και ένας διάστερος backliner χωρίς ranged defence οπότε μικρό το κακό. Πέθανε επίσης από έναν τοξότη που τον είχε βάλει στο μάτι και του έκανε ζημιά σιγά σιγά από ένα ύψωμα στου διαόλου το κέρατο. Επειδή πιεζόμουν εκείνους τους γύρους μπορούσα λίγο να τον μισοκρύψω, και ενώ είχε μείνει με πάνω από μισή ζωή έφαγε ένα βέλος και έμεινε σέκος. Τζάμπα και βερεσέ, άκου εκεί critical hit από κάλυψη και στα 8 βήματα.

Οι υπόλοιποι είναι γυμνοί για να φαίνονται τα στατιστικά και από εξοπλισμό είναι σχετικά καλά. Έχω κλείσει από πανοπλίες (όλοι χαμηλές chainmail), έχω κάποια πραγματικά κράνη αλλά θέλω κι άλλα, έχω δύο μεταλλικά flails, κάποια falchions και μερικά morning stars αλλά δεν έχω armor piercing και κυρίως δεν έχω όπλα για τις πίσω γραμμές. Ήμουν με δικράνια και μόλις αγόρασα τον πρόγονο του billhook μήπως κάνω δουλειά, αλλά χρειάζομαι επειγόντως pikes. 4 - 5 άτομα θέλουν αλλαγή άμεσα από την ομάδα αλλά δε υπάρχει ακόμα το περιθώριο για να προσλαμβάνω μεσαία backgrounds.

1823006234_BattleBrothers2019-05-1520-13-12-50.png.60bc1d9c10fb1430ab2b253561e80030.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια χαρά ομάδα, για max lvl. 4 που είσαι τώρα, κάτι παραπάνω από αξιοπρεπώς στέκονται (βασικά, έχεις αρκετούς που άνετα τους ήθελα για τη δική μου ομάδα).

Ο Grimwald δεν ξέρω τι θέματα θα σου δημιουργήσει με το paranoid (νομίζω έχει random morale drops και από ό,τι ξέρω, γιατί έχουν αλλάξει διάφορα στο μεταξύ, δεν χάνεται το συγκεκριμένο trait). Τα στατιστικά του, μια χαρά.

Ο Haribert (αυτά που έλεγα πριν για τους companions) είναι μια χαρά στην επίθεση, υστερεί στην άμυνα, θέλει shield build γιατί είναι χαμηλά στην άμυνα.

Ο Otwin, συμφωνώ, μπορεί να αντικατασταθεί. Συμπαθητικός, αλλά τίποτε το ιδιαίτερο.

Ο Dietmar, είναι ανάλογα τα rolls στην επίθεση, μπορεί να σου βγει και damage dealer. Αν δεν καθίσουν τα rolls, τανκ (από τα καλύτερα backgrounds, για μένα, ο squire).

Το βόδι είναι αυτό που λέει, βόδι, τανκ κλασικό.

Ο Eike με καλά rolls στην επίθεση έβγαινε και βαρύ backliner, αλλά ως έχει, τανκ ή άλλαγμα.

Ο Radulf τανκ, αλλά έχει χαμηλά αστέρια. Γενικά, για αναπληρωματικό τον βλέπω όπως είναι τώρα. Πάντα χρειάζονται τανκ, βέβαια, ανάλογα τους αντιπάλους.

O Wilfried τοξότης, μάλλον με βαλίστρα παρά τόξο (που θέλει υψηλότερο skill). Θα φτάσει 82, αν δεν έχει πάρει ήδη το gifted 86, και τόξο μπορεί. Ανάλογα αν και τι θα βρεις στην πορεία.

Ο Reynhart είναι το πιο ατόφιο "πέταγμα" στη δωδεκάδα σου. Για πολύ αρχή, οκ, για παραπέρα... δεν.

Ο Henrik είναι offensive bannerman (επίθεση, αντοχή, ηθικό ανεβάζεις) και τον χρησιμοποιείς μόνο απέναντι στις διάφορες εκδοχές των undead (ζόμπι/αρχαίους/πτωματοφάγους) που δεν έχουν ranged. Αν τον βρουν τοξότες, τον σκίζουν. Το pessimist είναι λίγο σπαστικό trait, αλλά παλεύεται. Το θέμα είναι πώς θα του δώσεις level. Εναλλακτικά, αν σου καθίσουν καλά roll (3αρια, λογικά στα 10 θα έχεις 3 τριάρια, ίσως 5 δυάρια, κάτι τέτοιο), του ανεβάζεις ranged άμυνα και θυσιάζεις λίγο fatigue, γιατί έχει iron lungs.

Ο Haribert τοξότης, προφανώς. Έχεις δύο καλούς τοξότες, αν είχες και τον αρχικό είχες φτιαχτεί για όλο το game, αλλά συμβαίνουν κι αυτά. Όπως ρίχνουμε κι εμείς crits από του διαόλου τη μάνα (έχω σε κάτι επεισόδια τέτοιες περιπτώσεις, του έφαγα με υψομετρικό μειονέκτημα one-shot τοξότη στο δεύτερο γύρο, λ.χ.) ρίχνουν κι αυτοί. Θέλουν όσο καλύτερη πανοπλία μπορούν να σηκώσουν, και αν περισσεύει skill το steel brow.

Στους 11, δηλαδή, φανερά αλλαγή θέλει ένας, άντε δύο, αν είσαι ψείρας και ο paranoid, οι υπόλοιποι καλά στέκονται. Ωραιότατη μαγιά. 

edit: to 14o. Έχει και Chosen... Θα κλάψουν ασπίδες, εκτός από μανούλες.

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ μια ιστορία.

Βρέθηκα σε ένα απομονωμένο χωριό στην άκρη του χάρτη που για κάποιο λόγο μου βγάζει καλές αποστολές και ποτέ δεν το μετάνιωσα κατεβαίνοντας προς τα εκεί (ξέχασα να πω ότι ο χάρτης μου είναι κακός). Έχοντας ολοκληρώσει όλος χαρά και περηφάνια μια αποστολή εναντίον 7 Raiders, όλοι τους με κράνη, chainmail κλπ (και ένα pike και μια πολεμική αξίνα που την έψαχνα!), κινήθηκα προς τα βουνά και το πέρασμα που οδηγούσε στην υπόλοιπη περιοχή. Και εκεί βλέπω τρεις ομάδες brigands να έρχονται ταυτόχρονα προς το μέρος μου.

Ιδιαίτερα σοβαρούς τραυματισμούς δεν είχα, πλην ενός ενοχλητικού fatigue recovery, αλλά δεν ήθελα και να το ρισκάρω, ειδικά αν αποφάσιζε να μου βγάλει δύο ομάδες ταυτόχρονα καθώς ήταν κοντά κοντά. Επέστρεψα τρέχοντας στην πόλη με μια ομάδα 7 ατόμων να με ακολουθεί (όλοι με leather armors) όπου όμως υπήρχε πολιτοφυλακή. Με πολύ πιο απλοποιημένα τα πράγματα (οι χωρικοί μου πήραν τουλάχιστον 3 kills...) συνέχισα το δρόμο μου. Στο δρόμο συνάντησα τη δεύτερη ομάδα 9 brigands να έρχεται προς το μέρος μου. Αποδεικνύονται ακόμα χειρότερα εξοπλισμένοι και προετοιμασμένοι από τους προηγούμενους και, με τη βοήθεια του εδάφους, πήρα άλλη μια νίκη. Και αφού κάνω λίγα βήματα, εμφανίζεται και η τρίτη. 15 άτομα, όλα thugs και poachers εκτός από έναν marksman.

Γενικά εναντίον τοξοτών δεν έχω καλή προϊστορία, και οι backliners μου δεν ήταν για πολλά πολλά, αλλά η μάχη ήταν βατή για τους frontliners μου. Αποφασίζω να στείλω τον Eike το βαρύ πεζικάριο μπροστά ώστε να φτάσει τους τοξότες πριν αυτοί με λούσουν - ήμουν σίγουρος πως ο δικός μου εξοπλισμός και τα δικά τους stats θα μου επέτρεπαν να αποφύγω όλες τις attacks of opportunity και να φτάσω. Με συνοπτικές διαδικασίες διέλυσα όσους ήρθαν από αριστερά και δεξιά, αλλά ο Eike βρέθηκε περικυκλωμένος από τρία άτομα που δε μπορούσε να αποφύγει. Shieldwall, λοιπόν, και αποφασίζω να αφήσω πίσω τους τοξότες και τους backliners, να στείλω έναν δικό μου και κυνηγήσει το marksman που βοσκάει κάπου μακριά και να τελειώσω τη μάχη με τους frontliners. Και κάπου εδώ αρχίζουν να συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Πολύ περίεργα.

Γιατί το ηθικό των δικών μου καταρρέει χωρίς να έχει συμβεί κάτι ιδιαίτερο, ενώ οι thugs αποφασίζουν πως μπορούν να χτυπήσουν το οτιδήποτε. Οι δύο από τους τρεις τοξότες τους έχουν ανέβει σε ένα λοφάκι και μου ξηγιούνται, οι δικοί μου ακόμα και χωρίς πεσμένο ηθικό δε μπορούν να πετύχουν εχθρούς χωρίς ασπίδες (για όσους είναι wavering δεν το συζητώ), ένα τανκ τρώει της χρονιάς του πίσω από shieldwall και πανικοβάλεται (...), ο marksman πετσοκόβει τον πεζικάριό μου με ένα τσεκούρι (...), ο ταλαιπωρημένος πλην άχρηστος Eike πεθαίνει από ένα τελείως άσχετο χτύπημα (...) - μετά επέστρεψε από τους νεκρός εκτός από ένα δάχτυλο που το άφησε ανάθημα - και αναγκάζομαι να τραβήξω μπροστά τους backliners,που είναι κάπου 2 γύρους μακριά, με κίνδυνο να γίνουν σουρωτήρι.

Τελικά αυτό το ροντέο βγήκε χωρίς απώλειες (εφ'όσον ο Eike απέκτησε permanent injury) αλλά με πολλούς τραυματισμούς σε μια κατάσταση που άλλαξε από τη μια στιγμή στην άλλη χωρίς προφανή λόγο.

Κερασάκι στην τούρτα η μεγάλη χαρά που ένιωσα όταν προσέλαβα στα τυφλά hunter με 1600+ μπροστάντζα και 25 χρυσά μισθό, ένα level ήδη, και είδα ότι έκανε ΑΚΡΙΒΩΣ για τη δουλειά που τον ήθελα...

863503644_BattleBrothers2019-05-1612-02-11-57.png.9f6e6f310e30c0d569f11ee2903d8344.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eντάξει, το missing finger δεν είναι μεγάλη ζημιά, και σε τανκ αμελητέα.

Θα σου πρότεινα να γράψεις κάποια μάχη που υπολογίζεις πως θα σε δυσκολέψει ή τη βρίσκεις ενδιαφέρουσα (εχθρούς που δεν συναντάς συχνά, ή αν σου βγάλει κανέναν leader και πας για farming, για παράδειγμα) να τα δούμε στην πράξη.

Ο Halsten έχει παράξενα traits που επηρεάζουν τις ικανότητές και την ταχύτητα εξέλιξής του. Το dumb υπό (πολύ συγκεκριμένες) προϋποθέσεις αφαιρείται (θες μοναχό ή ιστορικό και τύχη) αλλά το fainthearted, από όσο ξέρω, δεν χάνεται ποτέ. Για τι τον προορίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Snoob είπε

Ο Halsten έχει παράξενα traits που επηρεάζουν τις ικανότητές και την ταχύτητα εξέλιξής του. Το dumb υπό (πολύ συγκεκριμένες) προϋποθέσεις αφαιρείται (θες μοναχό ή ιστορικό και τύχη) αλλά το fainthearted, από όσο ξέρω, δεν χάνεται ποτέ. Για τι τον προορίζεις;

Για τοξότη που τον υπολόγιζα πάντως, όχι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο :D

Θα τον δοκιμάσω επιφυλακτικά στην πρώτη γραμμή για να εκμεταλλευτώ το αστέρι στο melee defence αλλά το άθλιο resolve του το φοβάμαι πολύ. Θα έχει συχνά checks, θέλει Fortified Mind και 3 - 4 levels για να φτάσει στο ανεκτό 50. Τον βλέπω να καταλήγει backliner πολυτελείας, έχει 8 base roll οπότε θα πάρει άλλα 20 - 25, έρχεται σε λογαριασμό...

Αυτό που μου προτείνεις για την εγγραφή θα το σκεφτώ, ελπίζω το μπρίκι μου να μην κλατάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, χωρίς αστέρια, ευκολότερο είναι να έχεις καλό roll στο ranged, παρά στο melee.

Για backliner, ναι, έχει πολύ καλές προοπτικές, αν σου καθίσουν μερικά αξιοπρεπή rolls στο ranged.

Front, με 27 resolve χωρίς αστέρια, νομίζω είναι άδικος κόπος. 

Προφανώς δεν πετάς 3αστερο με αφετηρία τα 59 (δηλαδή, υπό προϋποθέσεις, 100αρη στο 11...) αλλά front δύσκολα. Βέβαια, αν τον πας στο 35, ας πούμε, με fortified mind κι ένα καλό χαϊμαλί... Αλλά και πάλι, με αφετηρία στο melee def. το 2 και ένα αστέρι μονάχα, πόσο να φτάσει;

Backliner καλύτερα, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τρέχω ένα δεύτερο campaign, για δοκιμές κυρίως. Και στο δεκαήμερο -μπορεί και λιγότερο- πέτυχα αυτόν:

Recruit3.jpg.bccb63abd25d76a36bb46074f73d3ca9.jpg

Xωρίς gifted, θα πιάσει ένα 80 στην επίθεση, 140-145 αντοχή, 35 άμυνα. Μια χαρά. Κι αν τον κάνω head hunter, με ένα τσεκούρι ας πούμε, θα ρίχνει 65% παραπάνω damage (στο βασικό, συν το critical) όταν βρίσκει κεφάλι.

Να σου τύχει ένας τέτοιος raider ή sellsword ή squire, φτιάχτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τον μετονόμαζα σε Theodosis, γιατί θα ρίχνει ξύλο με δόσεις.

Αν είχε double grip θα ήταν γεννημένος zweihander, τώρα θα χρειαστεί λίγη προσοχή. Frontliner με το κλασσικό πακέτο (Berserk, Fearsome, Killing Frenzy, Headhunter) είναι σίγουρα, και δε χρειάζεται καν recover οπότε βάζεις και κάτι επιπλέον επιθετικό. Θα πρότεινα πάντως σπαθί αντί για τσεκούρι αν πας για zweihander, έχει λιγότερα penalties στο hot και το 80 είναι λίγο χαμηλά. Έχω έναν δικό μου στο αρχικό campaign και πάει λίγο με τα φεγγάρια του.

Δοκίμασα κι εγώ έναν Brawler αλλά μου βγήκε με 57 melee attack, δυο αστέρια στο ranged defence και δυο αστέρια fatigue. Θα τον κρατήσω αλλά για αναπληρωματικός backliner με pike και πολύ του πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...