Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για παλιούς...Τι ακούγατε ρε παιδια. Τι ακουγατε!!!


PeterMay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι να έβαζα μέσα στα στο ραδιοκασετοφωνο και μόλις έπαιζε ένα τραγούδι που μου άρεζε,πατούσα το REC για εγγραφή,ή πήγαινα την άδεια  κασέτα στο δισκάδικο με μια λίστα τραγουδιών και ανυπομονούσα πότε να την πάρω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, markoliaz said:

αρχες 90, να βαζεις MTV και να κανεις ταμα μπας και βαλει κανα michael jackson smooth criminal ή κανα αφιερωμα ακομα καλυτερα...και περιμενες πως και πως αν ελεγε στο περιοδικο οτι την αλλη βδομαδα αφιερωμα στις 12 την νυχτα ξερω γω μια ωρα michael jakson...ενω σημερα μπαινεις στο youtube βαζεις οτι θες και εχεις βαρεθει στα πρωτα 10 λεπτα..ενω τοτε ηταν ωραια αυτη η αγωνια και η ανυπομονησία.

Πού να ήσουν λίγα χρόνια πιό πρίν...Να περιμένεις 1 μέρα της εβδομάδας (Παρασκευή), να δείς το Μουσικόραμα...Τι να πρωτοβαλει κιόλας ο παρουσιαστής τότε με τόση υπερπαραγωγή και δημιουργία...

Υπήρχε βέβαια και παλαιότερα τηλεοπτικη εκπομπή με τον Γιάννη Πετρίδη, αλλά το περιόρισε στο ραδιόφωνο

Μέχρι και η Γωγώ Ατζολετάκη ειχε μουσική εκπομπή με ξένα, αρχές 70's. Αλλά κρατάγανε λίγο. Φαίνεται οι κρατικοδίαιτοι της ΕΡΤ, δεν πολυγούσταραν Ποπ Ροκ, ενώ εμείς η νεολαία, "καιγόμασταν". Είχαν και προτεραιότητα τα "αντιστασιακά" μετά την Χούντα. Στα 80's, ήταν τα "σοσιαλιστικά". Εδώ όλος κόσμος πήγαινε μπροστά μουσικά κι' εμείς το πηραμε χαμπάρι κάτι δεκαετίες μετά και άρχισαν να έρχονται πολλοί καλλιτέχνες. Ηταν όμως αργά. Οσο θυμάμαι να μαθαίνουμε ότι ο Bowie είχε πάει στην Γιουγκοσλαυϊα και δεν ήρθε εδώ (όχι επί Χούντας αυτό)...

Εγω από την άλλη, δεν βαριέμαι στο ΥΤ. Ψάξε φίλε μου αριστουργήματα που δεν τα είχες ακούσει τότε. Σε διαβεβαιώ ότι είναι χιλιάδες χιλιάδων. Γιά τα τωρινά...ούτε καν να μπαινει κανείς στη διαδικασία. Κόπια κόπιας. Είχαμε τα fast food, αποκτήσαμε και την fast music

3 hours ago, jmmys said:

Θυμάμαι να έβαζα μέσα στα στο ραδιοκασετοφωνο και μόλις έπαιζε ένα τραγούδι που μου άρεζε,πατούσα το REC για εγγραφή,ή πήγαινα την άδεια  κασέτα στο δισκάδικο με μια λίστα τραγουδιών και ανυπομονούσα πότε να την πάρω.

Δεν έπαιρνες από το δισκάδικο την άδεια κασσέττα; Νομίζω το έκανα κι΄εγώ. Τις χρεώνανε πιό ακριβά από τον Πολύδωρο (τον θυμάσαι στην στοα Φίξ στην Αιόλου; )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκίνητο του 70 δεν μπορείς να το δεις σήμερα, ταινία του 70 δε βλέπεται, μοδα κλπ τα ίδια 

Το περίεργο είναι ότι όσο περνάνε τα χρόνια το μόνο που χειροτερεύει είναι η μουσική.

Η καλή μουσική τελείωσε τη δεκαετία του 80. 

Από κει και πέρα όσο πηγαίνουμε και χειρότερα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, adi32 said:

Αυτοκίνητο του 70 δεν μπορείς να το δεις σήμερα, ταινία του 70 δε βλέπεται, μοδα κλπ τα ίδια 

Το περίεργο είναι ότι όσο περνάνε τα χρόνια το μόνο που χειροτερεύει είναι η μουσική.

Η καλή μουσική τελείωσε τη δεκαετία του 80. 

Από κει και πέρα όσο πηγαίνουμε και χειρότερα. 

Μην το λες αυτό γιά τα αυτοκίνητα και τις ταινίες. Ειδικά στις ταινίες, έχουν βγει αξεπέραστα έργα. Και ιδίως στα σήριαλ (Χαβάη 5-0 που όταν βγηκε το καινουργιο πάτωσε. "Χαμένοι στο Διάστημα", "Ο Βιονομικός άνθρωπος". "Μπονάντσα" - πςςςςςς,  "Πεϋτον πλεης" και χιλιάδες άλλα. Ισως δεν τα πρόλαβες

Και στα αυτοκίνητα, εκείνη η Ford Mustang , νομίζω δεν παιζόταν. Το MIni Cooper ξαναβγήκε και το Σκαθάρι δεν ξεπεράστηκε

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coscas είπε

Μην το λες αυτό γιά τα αυτοκίνητα και τις ταινίες. Ειδικά στις ταινίες, έχουν βγει αξεπέραστα έργα. Και ιδίως στα σήριαλ (Χαβάη 5-0 που όταν βγηκε το καινουργιο πάτωσε. "Χαμένοι στο Διάστημα", "Ο Βιονομικός άνθρωπος". "Μπονάντσα" - πςςςςςς,  "Πεϋτον πλεης" και χιλιάδες άλλα. Ισως δεν τα πρόλαβες

Και στα αυτοκίνητα, εκείνη η Ford Mustang , νομίζω δεν παιζόταν. Το MIni Cooper ξαναβγήκε και το Σκαθάρι δεν ξεπεράστηκε

Τα πρόλαβα. Αν τα δεις σήμερα δε θα αντέξεις ούτε 10 λεπτά. 

Μουσική του 70-80 την ακούνε ακόμα και μικροί καθημερινά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Μπονάντσα; Εδώ πέρυσι είχα πάρει σβάρνα και ξαναείδα όλα τα επεισοδεια του "Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι"

Ασε τις ταινίες...Επη. Τώρα απλώς έχουν μπεί τα εφέ. Σαν σεναριο χωλαίνουν οι περισσότερες

Το ίδιο συμβαίνει και με τις ελληνικές κωμωδιες που τις βλέπουμε δεκαδες φορές και δεν τις βαριομαστε. Σε αντίθεση με τις ξενερωτες καινουργιες που δεν αντεχονται 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, adi32 είπε

ταινία του 70 δε βλέπεται

Εγώ πάντως τον "Νονο" τον είδα πρώτη φορά πριν λίγα χρόνια και με καθήλωσε.Στο καπάκι είδα και το 2,το 3 ήταν έτσι και έτσι.

Γενικά ταινίες αριστουργήματα υπάρχουν σε κάθε δεκαετία,απλα τελευταία το έχουν ξεφτιλίσει με την marvel και με ταινίες που απευθύνονται σε 5χρονα,κλασσικά αμάξια υπάρχουν και θα τα θαυμάζουμε για πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε και γω σαν παλιος να πω τι ακουγα και τι εβλεπα γιατι ευτυχησα να γεννηθω Αυστραλια

εκει απο το 1975  που ειχα και καποια ελευθερια καθε καλοκαιρι ειχε  συναυλιες και με τη παρεα μου τις περναμε με τη σειρα 

sweet , deep purple , robert plant , elton john ,zz top , blondie , iron maiden,ac dc ,midnight oil, cold chisel , bad company,uriah heep,rare earth 

 μερικα απο αυτα......και αλλους που εχω δει εδω οπως και αρκετοι απο σας θα εχετε δει  Αθηνα η σε ευρωπαικες πρωτευουσες

πιστευω οτι η διαφορα του τοτε με το τωρα ειναι   ο στιχος στη   μουσικη , μελωδιες καλες υπαρχουν και τωρα αλλα στιχος απαραδεκτος ,αλλα χρησιμοποιουν

καi μεσα που τα παλια συγκροτηματα δεν ειχαν τοτε..πχ ειμαι και φαν γκρουπ με 3 ατομα zztop,grand funk,cream,...που καταφερναν και εβγαζαν μουσικη 5 ατομων,

me ακουστικη ,μπασο,ντραμς ...

πολυ θα ηθελα να δω cream sto Albert hall ...αλλα ευτυχως υπαρχουν και τα βιντεο...

επειδη παιζω και λιγο κιθαρα και βλεπω και τα νεα παιδια που ασχολουνται με τη  παλια καλη μουσικη , νομιζω δεν θα πεθανει ποτε γιατι παντα θα ειναι καποιοι να τη

μεταφερουν στους αλλους  ......

 τι αλλο να θελω σα παλιος στα 60 +τωρα

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kostasbm said:

αντε και γω σαν παλιος να πω τι ακουγα και τι εβλεπα γιατι ευτυχησα να γεννηθω Αυστραλια

εκει απο το 1975  που ειχα και καποια ελευθερια καθε καλοκαιρι ειχε  συναυλιες και με τη παρεα μου τις περναμε με τη σειρα 

sweet , deep purple , robert plant , elton john ,zz top , blondie , iron maiden,ac dc ,midnight oil, cold chisel , bad company,uriah heep,rare earth 

 μερικα απο αυτα......και αλλους που εχω δει εδω οπως και αρκετοι απο σας θα εχετε δει  Αθηνα η σε ευρωπαικες πρωτευουσες

πιστευω οτι η διαφορα του τοτε με το τωρα ειναι   ο στιχος στη   μουσικη , μελωδιες καλες υπαρχουν και τωρα αλλα στιχος απαραδεκτος ,αλλα χρησιμοποιουν

καi μεσα που τα παλια συγκροτηματα δεν ειχαν τοτε..πχ ειμαι και φαν γκρουπ με 3 ατομα zztop,grand funk,cream,...που καταφερναν και εβγαζαν μουσικη 5 ατομων,

me ακουστικη ,μπασο,ντραμς ...

πολυ θα ηθελα να δω cream sto Albert hall ...αλλα ευτυχως υπαρχουν και τα βιντεο...

επειδη παιζω και λιγο κιθαρα και βλεπω και τα νεα παιδια που ασχολουνται με τη  παλια καλη μουσικη , νομιζω δεν θα πεθανει ποτε γιατι παντα θα ειναι καποιοι να τη

μεταφερουν στους αλλους  ......

 τι αλλο να θελω σα παλιος στα 60 +τωρα

Τυχεράκια! Τι να πούμε κι΄εμείς τα "ορφανά της Μόσχας". Χα χα! Λιώναμε να έρθουν εδώ αυτά που εσύ είδες και με το ζόρι τα ακούγαμε ακόμα και στο ραδιόφωνο

Σε ζήλεψα. Εδώ οι περισσότεροι ήρθαν αργά. Γιά κανά promotion κάποιου νέου δισκου τους που δεν είχε σχέση με τα αριστουργήματα του παρελθόντος

Και δεν σε θεωρώ τυχεράκια. Είπα ψέμματα. Σε μισώ! Χα χα! 

Να' σαι καλά να τα θυμάσαι

11 hours ago, jmmys said:

Εγώ πάντως τον "Νονο" τον είδα πρώτη φορά πριν λίγα χρόνια και με καθήλωσε.Στο καπάκι είδα και το 2,το 3 ήταν έτσι και έτσι.

Γενικά ταινίες αριστουργήματα υπάρχουν σε κάθε δεκαετία,απλα τελευταία το έχουν ξεφτιλίσει με την marvel και με ταινίες που απευθύνονται σε 5χρονα,κλασσικά αμάξια υπάρχουν και θα τα θαυμάζουμε για πάντα.

Ο Νονός θεωρείται από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών (Νο1 αν και εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν τέτοιες ταινίες. Ούτε του James Bond)

Αν ψάξει κανείς τις 100 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, το 80% είναι πριν τα 90's

Aσε τους ηθοποιούς...Αλαιν Ντελόν, Μαρλον Μπράντο, Ρεντνφορντ, Πωλ Νιούμαν (οι 2 Ληστές! Τι ταινιάρα!), Μαστρογιάννι, Μπελμοντό, Gregory Peck, Richard Burton, Peter O'Toole, Anthony Perkins (στο Ψυχώ του Χίτσκοκ..τι να λέμε.Αν και δεν βλέπω θρίλλερ), Perry King (ιδιαίτερη αδυναμία ειδικά στην ταινία με το τραγούδι του Alice Cooper "I Am the Future") και τόσοι αλλοι

Από γυναίκες; Ασε... Μαίριλυν Μονρόε, Μπο Ντερεκ, Ατζανί, Claudia Cardinale, Natalie Wood, Jacqueline Bisset, Jeanne Moreau και άπειρες (και ομορφοτερες) άλλες που ξεχνώ τώρα.

Και τι ηθοποιοί ε; Προσωπικότητες μεγάλες

Δυστυχώς ζούμε μιά παρακμή τώρα. Ακμάζει μόνο η τεχνολογία που και αυτή έρχεται αργά και για το κέρδος. Δεν υποκαθιστά ομως την ανθρωπινη ιδιότητα της αμεσότητας και της επαφης με την πραγματικοτητα 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Σαν παππούδες στο καφενείο γκρινιάζετε ρε. :P

Κάθε εποχή έχει και τα καλά και τα άσχημα της και μην ξεχνάτε όλα γυρίζουν σε κύκλο. 

οχι βρε συ......απλα κανεις μια συγκριση τι ακουμε τωρα με το τοτε και μελαγχολεις λιγο....εγω επειδη ασχολουμαι(γρατζουναω κιθαρα) και ακουω διαφορα ειδη μουσικης γιατι μην ξεχνας οποιος μεγαλωνε τη δεκαετια του 70 ακουγε σιγουρα ροκ αλλα ηταν και η εποχη που μπηκε η ντισκο σοουλ στη ζωη μας , με μεγαλα φοβερα ονοματα κυριως μαυρους καλλιτεχνες αλλα και γκρουπ που αφησαν το στιγμα τους..james brown,barry white ,aretha,donna,bee gees,kc sunshine band,doobbie brothers,earth wind and fire,commodores,carlos santana.....και μερικες φωτοβολιδες που εβγαλαν κανα 2 χιτ και χαθηκαν,χαθηκε ο χορος χαθηκε το καμακι....τωρα μονο ηλεκτρονικο καμακι 😉

απο τοτε μεχρι σημερα 40-50 χρονια  μετα οι μελωδιες εχουν επιρεασει παρα πολλους καλλιτεχνες αλλα φαινεται να μην φτανουν τα επιπεδα αυτα γιαυτο και μετα απο ενα μικρο διαστημα ξεχνας και τα ονοματα τους......

κατα συμπτωση γραφοντας επαιξε ενας DJ σε αμερικανικο ραδιο stevie nicks ,,,just like the white winged dove......και αυτη εχει αφησει το στιγμα της

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, HALF EVIL said:

Σαν παππούδες στο καφενείο γκρινιάζετε ρε. :P

Κάθε εποχή έχει και τα καλά και τα άσχημα της και μην ξεχνάτε όλα γυρίζουν σε κύκλο. 

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε ΜΙΣΟ ΚΑΚΕ (μιά μέρα θα σου αποδείξω ότι το υπόλοιπο 333 είμαι εγώ. Χα χα!), θα μου επιτρέψεις φυσικά μετά τόσα χρόνια που σε ξέρω κι' έχουμε ανταλλάξει και δεκάδες κουβεντες, να σε αποκαλώ φίλο, μετά μεγάλης μου λύπης σε πληροφορώ (κρατήσου γερά ) και χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω και δεν κοιμηθείς το βράδυ, βρίσκεσαι off topic (είσαι όρθιος ή έπεσες; Χα χα!). Ο ρόλος σου ως ειρηνοποιός απέτυχε (θυμάσαι τότε που μουν την ειχαν πέσει καμμιά δεκαριά, εκτός από σένα και μου έγραψες να κουλάρεις την κατάσταση; Αν  κι' εγώ φίλε μου, τις διαφωνίες στην Μουσική δεν τις θεωρω μαλώματα.  Ο τρόπος όμως που γράφει κανείς και υπερασπίζεται την γνώμη του, δείχνει το ποιόν του. Και τα επιχειρήματα βεβαίως βεβαίως)

Ολοι εδώ γράφουμε σε ένα topic που ο ΟP, μας ζηλεύει που ακούγαμε Μουσικη των 70's (άντε λίγο αρχές 80's ). Εμείς κολακευτήκαμε, το παίξαμε τυχεροί και παλιοσειρες και όλοι γράψαμε ευγενέστατα, ειπαμε τις εμπειρίες μας και κάναμε τις ίδιες διαπιστώσεις. Και φυσικά, διαφωνήσαμε σε μερικά

Σε 2 πράγματα έχεις δίκιο

1ον ότι είμαστε παπούδες. Εδώ το άλλο το παιδί έχει νικ (papoys) κι΄εγώ είμαι με το ένα πόδι στον λάκο (για να μην πω το άλλο. Χα χα!)

2ον, τα φορουμς είναι το σύγχρονο καφενείο

Σε 1 έχεις άδικο. Μόνο τα 60's, 70's και λίγο απο τα 80's είχαν τα καλά τους. Μετά, τα μαυρα μας τα χάλια. Βλέπεις πόσο εναλλακτικός είμαι ε;   

Οσο για τον κύκλο, δεν το κατάλαβα. Δλδ θα γυρίσει ο τροχός και θα βγούν Beatles; Μόνο μετά από πυρηνική ολική καταστροφή της ανθρωπότητας, ξαναγέννημα του ανθρώπου από την αρχή και σταδιακές ανάλογες εξελίξεις μέχρι να φτάσουμε ξανά στα επόμενα 60's. Είδες τι απλά όλα εξηγούνται;  

Χαιρετισμούς βρε και θα κατάλαβες οτι τα έγραψα γλαφυρά και γιά πλάκα. Αν κι'  εσύ ποτέ δεν ήσουν παρεξηγησάκιας (ήρεμη δύναμη). Εγώ, είμαι. Χα χα!

10 hours ago, kostasbm said:

κατα συμπτωση γραφοντας επαιξε ενας DJ σε αμερικανικο ραδιο stevie nicks ,,,just like the white winged dove......και αυτη εχει αφησει το στιγμα της

Μόνο το στίγμα της; Το Rumors του 1977 ήταν για χρόνια ο πιό επορικός (και ποιοτικος) δίσκος της δεκαετίας των 70's (νομίζω και όλων των εποχών)

Ηταν και η λατρεια όλων των αντρών τότε αν θυμάσαι

Και 5 χρόνια μετά το Edge of Seventeen (Just Like the White Winged Dove), οι Fleetwood βγάζουν το Rumors No2, Το Tango In The Night (δισκάρα!). Σαν επέτειο των 10 χρόνων του Rumors

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...