Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές στη λειτουργία των ηλεκτρικών πατινιών της Lime σε Αθήνα και Θεσ/νικη με έμφαση στην ασφάλεια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν ήμουνα παιδι ειχα ριξει μια κυρία κατω έπεσε πανω μου και δεν προλαβα να αντιδράσω........επαθε διασειση εγω οντας πιτσιρικας πηγα στο φαρμακείο και εκεινη την πήγαν νοσοκομειο......ηρθε και την πηρε ασθενοφόρο ως αυτεπάγγελτο εγινε δικαστηριο βεβαια δεν το εκανα επειτιδες ηταν και εκεινη αφηρημένη οποτε αθωος ο κατηγορούμενος.......ουτε ηθελε την διωξη μου μπορει να περασε ως πταίσμα....... αν ηθελε ομως μπορούσε να διεκδικήσει αποζημίωση.......φανταζεσε και με το πατινι που ειναι τρις χειροτερο απο ενα ποδήλατο στον ελενχο και την πεδισι τι χειροτερη ζημια μπορει να κανει.........ιδως πχ στην ερμου που ειναι εκατοντάδες κοσμος στραβώσει ο διαολος το ποδι του και πέσεις πανω σε παιζο οσο και να προσεχεις τι εχει να γινει........

Επεξ/σία από dukepapass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες το πρωί είμαι Θεσσαλονίκη σφαγεία, για να βγω προς Μάλγαρα. Σταματημένος στο φανάρι αριστερή λωρίδα, ανάβει πράσινο, βάζω ταχύτητα και με προσπερνάει πατίνι με μια τύπισσα γύρω στα τριάντα από την αριστερή πλευρά, χαϊδεύοντας τον καθρέφτη.. και μετά κόβει δεξιά απότομα και κλείνει και τον δεξια.. δεν είναι μόνο τα πιτσιρίκια, μιλάμε για τρομερή έλλειψη παιδείας σε κάθε επίπεδο και ανευθυνότητα..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Darkito είπε

οσοι κυκλοφορουν αθηνα κεντρο ξερουν οτι το 80% που τα οδηγαει δεν ακολουθει κανεναν κανονα οδικης κυκλοφοριας. 

 ωραίο ποσοστό αλλά λίγο σε σύγκριση με Κρήτη. :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kadaz είπε

δε ξερω φανταζομαι ο ιδιος που θα πληρωνε αν ηταν ποδηλατο η skate αντι για ηλεκτρικο πατινι, λογικο δεν ακουγεται? Γιατι δηλαδη να περιπλεξεις τον νομο ο οποιος στην ελλαδα αποφασιζεται και εγκρινεται κυριως απο μεσηλικες+ που δεν ξερουν να ξεκλειδωσουν το κινητο, οταν μιλαμε για συγχρονες τεχνολογικες λυσεις τις οποιες ουτε που καταλαβαινουν?

Σύγχρονη τεχνολογική λύση το πατίνι; ΟΚ...

3 ώρες πριν, newton91 είπε

Σώπα ρε. Ωραία αλλαγή. Έτσι το πάμε δηλαδή; Με τα ποδήλατα πιο γρήγορα μπορείς να πάς. Τι  «ουσιαστική» αλλαγή θέλει εκεί ; Για πες μας 

Το ίδιο ισχύει και για τα ποδήλατα. Για πες μας. 

 

3 ώρες πριν, polaki είπε

Όοοοοοοοοοοοοοοοταν γίνει το δικαστήριο, αν το αυτοκίνητο ήταν ΟΚ με τον ΚΟΚ κλπ, τη ζημιά εξ'ολοκλήρου την πληρώνει αυτός που το προκάλεσε. Και δικαστικά τον τρέχει η ασφαλιστική σου. Συνεπώς, δεν γλιτώνει. Ουτέ καν χρειάζεται να παραστείς εσύ δικαστήριο, απλά υπογράφεις ένα χαρτί για το δικηγόρο σου (της ασφαλιστικής δηλαδή) και σε κάποιους μήνες σε παίρνουν τηλ να σου πουν πέρνα να πάρεις λεφτά. 

Τι λέτε ρε παιδιά σοβαρά; Εμένα φίλε μου το αυτοκίνητο και η μηχανή είναι εργαλείο δουλειάς. Σοβαρά μιλάς για δικαστήριο μετά από δέκα χρόνια; Και τα φράγκα που θα τα βρω να διορθώνω τις βλακείες του καθενός; Και ακόμα χειρότερα αν σου σπάσει εσένα ένα πόδι ποιος θα σε καλύψει όταν θα κάθεσαι να γίνεις καλά; Το δικαστήριο σε δέκα χρόνια; Δεν είμαι αντίθετος. Οδηγάω μηχανή από τα 16 και αυτοκίνητο από τα 18. Έχω κάνει συνολικά πάνω από 1,5 εκ. χλμ. Τα ατυχήματα που προκάλεσα τα πλήρωσα απευθείας ή μέσω ασφαλιστικής. Τον ΚΟΚ τον ξέρω απέξω κι ανακατωτα και τον εφαρμόζω απόλυτα. Μου λέτε δηλαδή ότι πλέον θα είμαι στο έλεος κάθε βλαμμένου που μέχρι χτες οδηγούσε ποδήλατο με βοηθητικές η που θεωρεί μαγκιά να κοκορευεται στους άλλους βλαμμένους φίλος του "μάγκα κατέβαινα σφεντόνα τη Συγγρού";

Χωρίς στοιχειώδη εκπαίδευση και στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Και τότε θα ζητάτε τα ρέστα από τη "κακούργα κενωνια" και όσους δε φρόντισαν να σε προστατέψουν. Η οδήγηση απαιτεί ευθύνη και μυαλό... Μας αρέσει δε μας αρέσει. Όταν οδηγάς κρατάς στα χέρια σου ένα όπλο. Όταν το καταλάβεις αυτό θα καταλάβεις και τι λέω.

Επεξ/σία από Georgema
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kadaz είπε

Κλασσικος περήφανος ελληνας lmao

Ουτε πατινια δε μπορουμε να χουμε  αυτη τη χωρα χωρις καποιος να κλεγεται.. Εκανε μήνυση λεει ο πολιτης, αντι να πει στο γιο του η οτι του ηταν να μη κανει μαγκιες με το πατινι στο δρομο

Με τυπους σαν εσενα που υποστηριζουν κανονισμους και ρυθμισεις σε οτι μαμακια υπαρχει φτανεις μια χωρα στο σημειο να εχει γελοιους περιορισμους μεχρι κ στις τσιχλες.

Αλλα λογικο, πιο ευκολη η βεργα παρα το να αλλαξουμε κουλτουρα 

να πει στο γιο του να μη κανει μαγκιές...

και κατι τρέχει στα γύφτικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Georgema είπε

Και δε μου λες φίλε μου. Άμα σου σκάσει το βλαμμένο, που πήρε πατίνι και νομίζει ότι είναι μάγκας και ωραίος, πάνω στο αυτοκίνητο στη μηχανή η ακόμα και πεζός...τη ζημιά ποιος τη πληρώνει;

Άντε απόδειξέ το... Δεν βγάζεις άκρη... ειδικά αν είναι κανά πιτσιρίκι ποιον θα πιστέψουν? Εσένα, εμένα? Δεν νομίζω... θα πει καμιά μπαρούφα του τύπου, εγώ δεν μπορώ να τρέχω έχω όριο ταχύτητας και με χτύπησε... μετά τρέχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mader είπε

 Που πας ετσι μωρη Lime??

Εδω ειναι Ελλαδα.. το εχεις δει το πατινακι σου να κατεβαίνει με 70Kmh απο κατηφόρα;  Σκαλες; οχι ε;

Δεν ήξερες, δεν ρώταγες?

Βασικα ο Ελλην θελει να κανει την διαφορα (μαγκιά) μες στην ζούγκλα. ακομη και πατινακι 3ροδο για μωρα να του δωσεις αυτος θα βρει τροπο να σκοτωθεί και να παρει μαζι του 5-6 ακομα!!

για αυτο δεν υπαρχει τρομοκρατία στην Ελλάδα.... εχουμε τα χαζοχαρουμενα "παιδακια" μας!!!

για τα ποδηλατα υπαρχει νομοθεσια που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εφαρμοζει με πρωτη απ ολους την τροχαία.

καθε ποδηλατο που κινείτε εκος ποδηλατοδρόμου χρήζει ασφαλισης, πινακιδας, διπλώματος, οριο ηλικιας και κατάλληλες προδιαγραφές. (καθρεπτες, κορνα, φωτα, κρανος κτλ)

Μπορείς να με παραπέμψεις που βρήκες ότι χρειάζεται ασφάλιση και πινακίδα; 

3 ώρες πριν, sv398 είπε

 

Η απάντηση βρίσκεται στον ΚΟΚ. Τα ποδήλατα απαγορεύται να κινούνται στο οδόστρωμα (στην ουσία είναι σαν να θεωρούνται και πρέπει να συμπεριφέρονται σαν πεζοί). Αν χτύπησες ποδηλάτη σε διάβαση πεζών πληρώνεις, αν χτυπήσεις ποδηλάτη πάνω στο δρόμο φταίει γιατί δεν έπρεπε να είναι εκεί.

Μια πολύ καλή σύνοψη των κανόνων κυκλοφορίας των ποδηλάτων θα δεις ΕΔΩ (βλέπε άρθρο 16 για το ότι πρέπει να κινούνται στο πεζοδρόμιο, και φυσικά όπου υπάρχουν σε ποδηλατόδρομους).

Έχω ζήσει κοντά στη δεκαετία εξωτερικό και τα χάλια με τα ποδήλατα και πατίνια που βλέπω εδώ δεν τα είχα δει ποτέ.

Συγνώμη αλλά διάβασα το άρθρο που εσύ έβαλες και δεν λέει ότι απαγορευονται τα ποδήλατα στους δρόμους αλλά το αντίθετο.. Μόνο στις εθνικές οδούς απαγορευονται.. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποδήλατα και πατίνια πρέπει να εξαφανιστούν από αυτόν τον κόσμο.

Εμποδίζουν και τα αυτοκίνητα,και τους πεζούς και είναι οι περισσότεροι οδηγοί τους επικίνδυνοι.

Πάω καμιά φορά Ολλανδία και μην κάνεις το λάθος και πατήσεις σε ποδηλατόδρομο,από πάνω σου θα ανέβουν με το ποδήλατο.

Γερμανία τους κάνουν ποδηλατόδρομους,και πάλι μέσα από τον δρόμο για τα αυτοκίνητα θα πάνε.Ψάχνονται να δημιουργήσουν ατύχημα να πάρουν λεφτά κτλ.Αυτές οι καταστάσεις ακολουθούνται μετά από τους ελληναραδες.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη και απλη λυση ειτε για τα πατινια ειτε για τα ποδηλατα για οσους θελουν να κυκλοφορουν στις μεγαλουπολεις οπως Αθηνα η Θεσσαλονικη ειναι η ηλικια ναναι 18+ και η κατοχη διπλωματος μοτοποδηλατου και υποχρεωτικη χρηση εξοπλισμου δικυκλων οπως κρανος και φωτα και αυστηρη τηρηση του ΚΟΚ ειδαλλως ομοια προστιμα οπως και οι υπολοιποι χρηστες των δρομων.Ολα αυτα αυστηρα μεσα σε συγκεκριμενο δακτυλιο των μεγαλουπολεων.Τα παιδια που απλα κανουν βολτες με ποδηλατα και πατινια ηλεκτρικα η μη να επιτρεπονται μονο σε ποδηλατοδρομους αυστηρα οριοθετημενους η σε αλλες πολεις η χωρια που δεν εχουν μεγαλους φορτους ΙΧ.Ειμαι ενας ενηλικας χρηστης ποδηλατου εντος Αθηνας που τηρω αυστηρα τα παραπανω και με βαση την εμπειρια μου ως τωρα γραφω οτι γραφω....Επισης σαν κατοχος ΙΧ χρονια πολλα οφειλω να πω οτι πρεπει να αλλαξει και η συμπεριφορα των οδηγων ΙΧ με καλυτερη παιδια και σεβασμο προς τα οικολογικα μεσα μεταφορας οπως συμβαινει και στις υπολοιπες ευρωπαικες πολεις...οι κοντρες και οι μαγκιες το μονο που δειχνουν ειναι το επιπεδο του καθενος...καλες βολτες σε ολους ευχομαι οτι και να οδηγειται και ναστε προσεκτικοι και να σεβεστε ο ενας τον αλλον στο οδικο δικτυο γιατι μονον ετσι θα αλλαξει η εγωιστικη οδηγικη παιδία μας σαν λαός....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να δω πόσος καιρός θα περάσει μέχρι να δούμε άρθρο "την πρόθεσή της να αποχωρήσει από την Ελλάδα ανακοίνωσε η Lime"...

Επεξ/σία από Bigi444444
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sv398 είπε

 

Η απάντηση βρίσκεται στον ΚΟΚ. Τα ποδήλατα απαγορεύται να κινούνται στο οδόστρωμα (στην ουσία είναι σαν να θεωρούνται και πρέπει να συμπεριφέρονται σαν πεζοί). Αν χτύπησες ποδηλάτη σε διάβαση πεζών πληρώνεις, αν χτυπήσεις ποδηλάτη πάνω στο δρόμο φταίει γιατί δεν έπρεπε να είναι εκεί.

Μια πολύ καλή σύνοψη των κανόνων κυκλοφορίας των ποδηλάτων θα δεις ΕΔΩ (βλέπε άρθρο 16 για το ότι πρέπει να κινούνται στο πεζοδρόμιο, και φυσικά όπου υπάρχουν σε ποδηλατόδρομους).

Έχω ζήσει κοντά στη δεκαετία εξωτερικό και τα χάλια με τα ποδήλατα και πατίνια που βλέπω εδώ δεν τα είχα δει ποτέ.

Ο κλασσικός ελληναράς που υποστηρίζει την "άποψη" του σε κάτι που ισχύει σε κάποιο νόμο που βρίσκεται αποκλειστικά μέσα στον περιορισμένης ευθύνης εγκέφαλο του..γιατί έτσι του αρέσει. Ειλικρινά είσαι επικίνδυνος να κυκλοφορείς ελεύθερος στους δρόμους.

Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι αναφέρει ο ΚΟΚ και τον επικαλείσαι και από πάνω. Κάτσε να μαντέψω πως το πήρες το δίπλωμα...

Επεξ/σία από laradoomed123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sv398 είπε

Η απάντηση βρίσκεται στον ΚΟΚ. Τα ποδήλατα απαγορεύται να κινούνται στο οδόστρωμα (στην ουσία είναι σαν να θεωρούνται και πρέπει να συμπεριφέρονται σαν πεζοί). Αν χτύπησες ποδηλάτη σε διάβαση πεζών πληρώνεις, αν χτυπήσεις ποδηλάτη πάνω στο δρόμο φταίει γιατί δεν έπρεπε να είναι εκεί.

Μια πολύ καλή σύνοψη των κανόνων κυκλοφορίας των ποδηλάτων θα δεις ΕΔΩ (βλέπε άρθρο 16 για το ότι πρέπει να κινούνται στο πεζοδρόμιο, και φυσικά όπου υπάρχουν σε ποδηλατόδρομους).

Έλα? Τα ποδήλατα απογορεύεται να κινούνται στο οδόστρωμα? Τί είναι αυτά που λες φίλε μου.... Στη σελίδα που εσύ ο ίδιος παραθέτεις:

ΑΡΘΡΟ 16: Θέση επί της οδού

  1. Ο οδηγός κάθε οχήματος υποχρεούται να οδηγεί το όχημά του πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος και αν ακόμη ολόκληρο το οδόστρωμα είναι ελεύθερο.
  2. Οι οδηγοί ποδηλάτων υποχρεούνται να κινούνται κατά μήκος οποιουδήποτε προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας βατού ερείσματος της οδού, εφόσον υπάρχει και δεν προκαλείται δυσχέρεια στους χρησιμοποιούντες αυτό, άλλως πλησίον του άκρου δεξιού του οδοστρώματος.
  3. Σε μονόδρομους, ο οδηγός δεν επιτρέπεται να οδηγεί αντίθετα με την κατεύθυνση του μονόδρομου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...