Προς το περιεχόμενο

Αλλαγές στη λειτουργία των ηλεκτρικών πατινιών της Lime σε Αθήνα και Θεσ/νικη με έμφαση στην ασφάλεια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, crossmo είπε

O μπαμπάς του βλαμμένου... στο κάτω κάτω ας τραβιόταν...είχε επιλογή πριν τον κάνει!

Πασάκο μου... φαντάζομαι για τα αυτοκίνητα και τις μηχανές μιλάς έ??? γιατί το ποσοστό που αναφέρεις σε αυτούς τους οδηγούς πάει!

Έχω δει χειρότερα από άτομα που οδηγούν αυτοκίνητα και μηχάνες και αυτοί έχουν και δίπλωμα να κυκλφορούν έξω ελεύθεροι... τι ακριβώς θες να μας πεις φίλε οδηγέ?

Όταν λες ποδηλατόδρομο??? κάτι σαν αυτόν στη Δάφνη που τον έχουν κάνει πάρκινγκ κάτι οδηγοί σαν εσένα επειδή τους βολεύει κάτω από το σπίτι τους?

Το ίδιο που ισχύει αν κτυπήσεις πεζό κάτω από τις ίδιες συνθήκες.... με αυτό το σκεπτικό θα πρέπει στους δρόμους να μην κυκλοφορεί τίποτε εκτός από αυτοκίνητο και μηχανή έτσι?

Ώστε η λύση είναι να καταργηθεί το μέσο και όχι η νοοτροπία έτσι? 

και τώρα εσύ το θεωρείς έξυπνο αυτό που πόσταρες? και πήρες και like και κύπελο από κάποιους εδώ... 

Και ποιος σου σου ειπε εξυπνακο οτι εγω ειμαι απο αυτους τους οδηγούς;;αν δε βρισκεις ποδηλατοδρομο τραβα σε κανενα χωριο και παιξε με το ποδηλατακι σου παντως αναμεσα στα αυτοκινητα δεν μπορεις να κινεισαι..παιδακι

Στις 2/4/2019 στις 8:50 ΜΜ, Vagosman είπε

Επειδή πολύ μελάνι χύνεται τζάμπα, ο "χειριστής" ανήλικος, εχει 2 λάθη στην πρόταση.

1. Ανήλικος, οπότε δεν εχει επίγνωση του ΚΟΚ που εφαρμόζεται κανονικά οπως στα ποδήλατα οπως και η Lime/Ηive δεν επιτρέπει την χρήση του στόλου τους σε ανήλικους (απο τη στιγμή που θέλεις κάρτα για να φορτίσεις την εφαρμογή)

2. Ο χειριστής δεν ήταν χειριστής γιατι το πατίνι δεν ήταν ενεργοποιημένο. Ήταν κλειδωμένο και ο πιτσιρικάς το έσερνε.

Ας μπουν τα πράγματα σε μια σειρά, ας φτιαχτούν ποδηλατόδρομοι και μετά ας σταματήσει το κράξιμο σε κάθε εναλλακτικό μέσο οπως και να πάψει πλέον το αυτοκίνητο να είναι το μόνο μέσω μετακίνησης σε αυτή τη χώρα. Δεν φταίνε τα πατίνια, φταίνε οι άνθρωποι.

@irepair Βρες μου ενα ποδηλατόδρομο στην Αθήνα που να εξυπηρετεί καθημερινές διαδρομές και οχι αναψυχή και μετά εφάρμοσε αυτά που ζητάς.

ακινεισαι..παιδακιαν δε βρισκεις τοτε μη το χρησιμοποιεις..απο αθηνα δε γνωριζω αλλα θεσνικη εχει αρκςτους αδειους ποδηλατοδρομους..αδειους γιατι τα ποδηλατα κινουνται μαζι με τα αυτοκινητα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα βλέπω ο ένας να περνάει με κόκκινο και ο άλλος με ταχύτητα να παίρνει μια στροφή, αν ο αναβάτης είναι χαζός τι να πω εγώ, φυσικά και η χρονοχρέωση τους ωθεί να αναπτύσσουν ταχύτητες για να γλυτώσουν χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ξέρουμε ποιοι τα ξεκίνησαν όλα... Γαμω φυλή... Καρκίνος των πόλεων 

https://www.sofokleousin.gr/maxi-ton-taksi-me-ta-ilektronika-patinia

2 ώρες πριν, irepair είπε

Και ποιος σου σου ειπε εξυπνακο οτι εγω ειμαι απο αυτους τους οδηγούς;;αν δε βρισκεις ποδηλατοδρομο τραβα σε κανενα χωριο και παιξε με το ποδηλατακι σου παντως αναμεσα στα αυτοκινητα δεν μπορεις να κινεισαι..παιδακι

ακινεισαι..παιδακιαν δε βρισκεις τοτε μη το χρησιμοποιεις..απο αθηνα δε γνωριζω αλλα θεσνικη εχει αρκςτους αδειους ποδηλατοδρομους..αδειους γιατι τα ποδηλατα κινουνται μαζι με τα αυτοκινητα

Άσε το αυτοκίνητο σπίτι πριν σκωτωσεις κανένα... Να υποθέσω και για εσένα φταίει η κρίση και η πολιτική... Καθρέπτη έχεις σπίτι σου... Το ποδήλατο θέλετε και μη προβλέπεται στον κοκ και κυκλοφορεί στον δρόμο κανονικά.. Αν έχετε μικρό πουλί μην προσπαθείτε να το μεγαλώσετε με το έχω πιο μεγάλο όχημα από εσένα.. Βγείτε από την σπηλιά σας επιτέλους και σεβαστείτε τους γύρω σας 

6 ώρες πριν, sv398 είπε

Οι οδηγοί ποδηλάτων υποχρεούνται να κινούνται κατά μήκος οποιουδήποτε προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας βατού ερείσματος της οδού, εφόσον υπάρχει και δεν προκαλείται δυσχέρεια στους χρησιμοποιούντες αυτό, άλλως πλησίον του άκρου δεξιού του οδοστρώματος.

Τι δεν καταλαβαίνεις ρε φίλε? Τα ποδήλατα στην ουσία θεωρούνται πεζοί. Πραγματικά δεν προλαβαίνω τώρα αλλά ψάξε και θα δεις ότι υποχρεούνται να κατεβαίνουν από το ποδήλατο και να το πηγαίνουν περπατητό αν δυσκολεύουν την κίνηση των πεζών. Πως γίνεται αυτό αν δεν οφείλουν να κινούνται σαν πεζοί??

ΠΟΥΘΕΝΑ , μα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναγράφεται ότι μπορούν να κινηθούν στη δεξιά λωρίδα κυκλοφορίας.

Πες μου σε ποιο κράτος ήσουν ποδηλάτης και πήγαινες χύμα μέσα στο δρόμο (το μόνο πολιτισμένο κράτος που έχω ακούσει ότι κινούνται ποδήλατα στο οδόστρωμα είναι η Κύπρος).

Γιατί εγώ σε Αγγλία, Σκωτία, Γαλλία και Δανία τη μπουρδελοκατάσταση με τα ποδήλατα που έχουμε εδώ δεν την έχω ξαναδεί. Εδώ στη Θεσσαλονίκη έχει τεράστιο ποδηλατόδρομο στην παραλία και οι καούγκανοι πήγαιναν από το δρόμο, παράλληλα στον ποδηλατόδρομο. Τρέλλανε μας τώρα.

Δανία που εμένα το 2005 πάντως τα ποδήλατα είχαν δική τους λωρίδα και φανάρια.. Για αυτό δεν πήγαιναν στον δρόμο... Εδώ στον κοκ προβλέπεται η χρήση ποδήλατου στον δρόμο... 

Και αυτό είναι ο νέος ΚΟΚ που ισχύει πλέον http://www.mbike.gr/νέος-κοκ-ποδήλατο/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βγεί  αηδία και δεν την εφαρμόσουμε πρώτοι θα σκάσουμε...

Έχουμε λύσει όλα τα προβλήματα της οδικής κυκλοφορίας και είπαμε να πάμε ένα βήμα παραπάνω.. που το φτάσαμε στο 2019 κ ακόμα φταίει πάντα ο πίσω, για να έρθει μάρτυρας το λιγότερο πρέπει να λαδωσεις και γενικά άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, να μείνεις ακίνητος μέχρι να έρθει ο αστυνομικός , να κόβεις την κυκλοφορία από το Φάληρο έως το περιστέρι μέχρι να έρθει η αστυνομία να φωτογραφήσει το γεγονός με ταμπλετ mls που η κάμερα τους είναι χειρότερη κ από από αυτήν που γύριζαν τσόντες το 1980..

Κουκουρούκου στο τετράγωνο.

 

Μπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sv398 είπε

Λέει ξεκάθαρα ότι εφόσον υπάρχει οφείλουν να κινούνται στο πεζοδρόμιο. Ξαναδιάβασε το.

Ρε φίλε μόνος σου το επισημαίνεις. " βατού ερείσματος της οδού " ξέρεις τι είναι το έρεισμα της οδού και πως διαμορφώνεται σε κατοικημένη περιοχή?

Seriously? Ποιό πεζοδρόμιο? 
Επίσης SERIOUSLY? Ποιό σημείο ακριβώς από το κόκκινο που υπογραμμίζω παρακάτω δεν καταλαβαίνεις????

Οι οδηγοί ποδηλάτων υποχρεούνται να κινούνται κατά μήκος οποιουδήποτε προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας βατού ερείσματος της οδού, εφόσον υπάρχει και δεν προκαλείται δυσχέρεια στους χρησιμοποιούντες αυτό, άλλως πλησίον του άκρου δεξιού του οδοστρώματος.

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, και εγώ οδηγός αυτοκινήτου είμαι και θα ΠΛΗΡΩΝΑ για να μην ξαναδώ ΟΥΤΕ ποδήλατο αλλά ούτε και μηχανή στο δρόμο που κινούμαι. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ο δρόμος μου ανοίκει, και ότι οι άλλοι που βρίσκονται σε αυτόν δεν έχουν δικαιώματα!!

Παρ'όλα αυτά, και επειδή το άρθρο είναι για συγκεκριμένο γεγονός, όπως έχουν δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις. Υποχρεούνται λοιπόν να ΜΗΝ κάνουν σα πιθήκια στο δρόμο, γιατί όταν ένα αυτοκίνητο τους περάσει από πάνω αυτούς και τους πατηνιέριδες, θα το έχει κρίμα στο λαιμό του.. και όχι τιποτα άλλο, αλλά οι νεκροί δυστυχώς δεν μπορούν να πληρώσουν και τη ζημιά που θα προκαλέσουν στο αυτοκίνητο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Lime χρησιμοποιούνται με την αρχική πολιτική της εταιρίας και τα διεθνή μέτρα ασφαλείας σε δεκάδες χώρες, αλλά στην Ελλάδα πρέπει να βάλουν το χεράκι τους και να τα προσαρμόσουν...

Αντί να προσαρμοστούν οι Έλληνες με τα διεθνή μέτρα ασφαλείας, αλλάζουν τα μέτρα ασφαλείας...

 

Αναφέρομαι και στους χρήστες των Lime και στους οδηγούς/πεζούς.

Το θεωρείτε λογικό αυτό;

Μήπως τελικά το πρόβλημα είναι στην νοοτροπία μας;

Μήπως προσπαθούμε να "καταστρέψουμε" οτιδήποτε καινούριο-καινοτόμο;

Μήπως θέλουμε μόνοι μας "να μείνουμε απ' έξω" και για αυτό μας φταίνε τα πάντα;

Τρανταχτό παράδειγμα η Uber που αφού κατάλαβε με τι έχει να κάνει, μας έστειλε "χαιρετίσματα"...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μοδα ειναι θα περασει...οπως αφησαν και τα ποδηλατα ...:)

Μην γκρινιαζεται κ ολλανδια ενα χαος επικρατει με δεκαδες θανατους καθε χρονο.. ουτε εκει ειχαν ασφαλιση...

τωρα απο θεμα ιδιωτικη ασφαλεια ατυχηματων  καποια πακετα ταξιδιων για τουριστες ισως να συμπεριλαμβανουν και τετοιες αποζημιωσεις..

Για ελλαδα ξερω 100%  οτι καποιες ασφαλιστικες ειχαν πακετα για ποδηλατα αλλα οχι για νοικιαρικα...

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kage είπε

Μοδα ειναι θα περασει...οπως αφησαν και τα ποδηλατα ...:)

Μην γκρινιαζεται κ ολλανδια ενα χαος επικρατει με δεκαδες θανατους καθε χρονο.. ουτε εκει ειχαν ασφαλιση...

τωρα απο θεμα ιδιωτικη ασφαλεια ατυχηματων  καποια πακετα ταξιδιων για τουριστες ισως να συμπεριλαμβανουν και τετοιες αποζημιωσεις..

Για ελλαδα ξερω 100%  οτι καποιες ασφαλιστικες ειχαν πακετα για ποδηλατα αλλα οχι για νοικιαρικα...

Tα ποδήλατα γίνεται προσπάθεια να επανέλθουν. Αυτα όμως βρίσκουν εμπόδια λόγω των ανύπαρκτων υποδομών και της μηδενικής παιδείας που διακατέχει τους πιθήκους.

Πρέπει κάτι να αλλάξει, πεζοδρόμια ασφαλή χωρίς εμπόδια, δρόμοι με ποδηλατόδρομους, λεωφορειόδρομους με σωστή φύλαξη, σήμανση όπως γίνεται στις δυτικές χώρες.

Το αυτοκίνητο δεν θα έπρεπε να είναι η πρώτη επιλογή μετακίνησης. Αν δεν δοθεί προτεραιότητα απο την πολιτεία στα αυτοκίνητα (οπως στο εξωτερικό), ο κόσμος θα στραφεί σε εναλλακτικές, φτηνότερες και καθαρότερες λύσεις. Αυτή η παγιωμένη κατάσταση ευθύνεται επίσης για τα τεράστια ποσά παχυσαρκίας στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενε οτι στον νεο KOK θα βαλουνε bike Boxes στα φαναρια...

Εχει δει ποτε κανενας ποδηλατη να σταματαει σε φαναρι χαμηλης κυκλοφοριας ή φαναρι για διελευση πεζων ?

 

bike-box.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που κινούνται στον δρόμο με πατίνια ας μου πει κάποιος ποτέ έδωσαν εξετάσεις σε σήματα οδικής κυκλοφορίας...οι πλειοψηφία αυτών που είδα να τα καβαλάνε ήταν κάτω των 15 ετών

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλοι γιομίζουμε κάποιον που αγόρασε μηχανάκι στο παιδί του προτού να του επιτραπεί ηλικιακά και νομικά η χρήση του, θέτοντας σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα του ιδίου και των άλλων.

Σε άλλες Ευρωπαϊκές  χώρες εκπαιδεύονται τα παιδιά στην κυκλοφορική αγωγή από το νηπιαγωγείο. Όταν φτάσουν στην ηλικία που μπορούνε να μετακινηθούνε χωρίς  επίβλεψη ενήλικου έχουνε της απαραίτητες γνώσεις να κινούνται με ασφάλεια στην Πόλη πεζοί ή με κάποιο νόμιμο για την ηλικία τους μέσο μεταφοράς. Εδώ δεν υπάρχει καμία εκπαίδευση από την νεαρή ηλικία. Πως περιμένουμε να την έχουν τα παιδιά, έφηβοι  και ενήλικες!!!

Έτσι απλά κάποιοι νομοθέτες στην χώρα μας θα θεσπίσουνε νόμους γενικευμένους και στο πόδι, για να δυσχεράνουν την χρήση από τους λογικούς χρήστες του μέσου μεταφοράς. Επιδεικνύοντας στης λοιπές χώρες που χρησιμοποιούνε τα ίδια μεταφορικά μέσα επιτυχώς πόσο οπισθοδρομικοί είμαστε και ανεγκέφαλοι.

Επικροτώ την λογική χρήση ηλεκτροκίνητων προσωπικών μέσων μετακινητής (χρησιμοποιώ προσωπικά ένα) για ενήλικες και σε ανήλικους με επίβλεψη του γονέα ο οποίος φέρει την ευθύνη για τον ανήλικο και για της ζημίες που θα μπορούσανε να προκληθούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, k_w_t είπε

Λενε οτι στον νεο KOK θα βαλουνε bike Boxes στα φαναρια...

Εχει δει ποτε κανενας ποδηλατη να σταματαει σε φαναρι χαμηλης κυκλοφοριας ή φαναρι για διελευση πεζων ?

bike-box.jpg

Τα bike boxes είναι πολυ χρήσιμα σε δρόμους που γυρνάνε πολλά ποδήλατα. Αν δεν υπάρχουν, ο ποδηλάτης που έχει τοποθετηθεί δεξιά (θυμίζω οτι οι ποδηλατόδρομοι είναι δεξιά) αλλά θέλει να στρίψει αριστερά, θα πρέπει να περιμένει όλη την κίνηση να τον προσπεράσει και μετά να φύγει. Απο την άλλη τα ποδήλατα εξαφανίζονται πολύ γρήγορα απο την μέση, δεν προκαλούν καμιά μεγάλη καθυστέρηση στα αυτοκίνητα που περιμένουν απο πίσω.

Αν είχαμε πρόστιμα και για τους ποδηλάτες που περνάνε με κόκκινο, αλλά και στους ΙΧ-δες που σταματάνε στο bike box, μια χαρά θα δούλευε το σύστημα.

 

6 ώρες πριν, Vagosman είπε

Το αυτοκίνητο δεν θα έπρεπε να είναι η πρώτη επιλογή μετακίνησης. Αν δεν δοθεί προτεραιότητα απο την πολιτεία στα αυτοκίνητα (οπως στο εξωτερικό), ο κόσμος θα στραφεί σε εναλλακτικές, φτηνότερες και καθαρότερες λύσεις. Αυτή η παγιωμένη κατάσταση ευθύνεται επίσης για τα τεράστια ποσά παχυσαρκίας στην Ελλάδα.

Ακριβώς, κανονικά στο κέντρο θα έπρεπε να επιτρέπονται μόνο επαγγελματικά, λεοφωρεία και αντε κάνα δίκυκλο.  Ι.Χ μόνο για ταξιδάκια και επείγοντα περιστατικά.

Αυτή τη στιγμή έχουμε τον κάθε πυροβολημένο που παίρνει το SUV να πάει το παιδί στο σχολείο 2 τετράγωνα παραδίπλα, ή να βγει για καφέ, και θέλει και όλο τον δρόμο μόνος του, και καταριέται ποδήλατα και πατίνια. Απο την άλλη όμως δεν έχουμε επαρκή MMM για να σε πάνε αξιόπιστα στην δουλειά. Σε πολλά μέρη της Ελλάδας χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Είμαστε πολύ μακριά απο το να απεξαρτηθούμε απο τα καρκινιάρικα τα ΙΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με αυτά τα πατίνια , ας κυκλοφορήσουνε όπου γουστάρουνε και όπως γουστάρουνε αρκεί να υπάρχει νομικό καθεστώς ότι είναι υπεύθυνοι για το κεφάλι τους μιας και αυτοί είναι απροστάτευτοι και εκτεθειμένοι απέναντι στις άλλες κατηγοριες οχημάτων , και φυσικά να πληρώσουνε ότι ζημιες προκαλέσουν σε περίπτωση που φταίνε, αποκεί και πέρα εγώ να μην πάω φυλακή για το τσογλάνι που θα πέσει πάνω μου επειδή δεν σέβεται και δεν γνωρίζει τον ΚΟΚ και ας φάει όπως θέλει το κεφάλι του αν νομίζει ότι είναι ninja turtles , και σας ο λέω εγώ που έχω προσωπική πρόσφατη εμπειρία , από πιτσιρίκια με το συγκεκριμένο θέμα και το έχω γράψει και σε παλιότερο άρθρο

* το γεγονός ότι βάλανε κοφτη στα 20 χιλιόμετρα μπορεί να προκαλέσει σε κάποια περίπτωση και ατύχημα που ενδεχομένως στα 30 χιλιόμετρα να μην συνέβαινε , οποτε εμενα δεν μου λέει κάτι ως μετρο , για παράδειγμα με 30 μπορείς να κανεις μια προσπεράσει με 20 όχι , στη περίπτωση μου που μου πετάχτηκαν δυο πιτσιρίκια από ένα στενό και δεν τους πάτησα για 1 metro , μπορεί να ήτανε με 30 χιλιόμετρα εκείνη τι στιγμή και αν ήτανε με λιγότερα να τους χτύπαγα , οποτε το θέμα δεν είναι τα χιλιόμετρα αλλα  σεβασμός και γνώση του ΚΟΚ , κάτι που τα πιτσιρίκια δεν

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...