Προς το περιεχόμενο

Το Nokia X71 είναι το πρώτο smartphone της HMD Global με οπή στην οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η HMD Global ανακοίνωσε το Nokia X71 –μαζί με το Nokia 9 PureView- στην Ταϊβάν.

Πρόκειται για την πρώτη συσκευή της HMD Global που διαθέτει οθόνη με «οπή» (punch hole) για την εμπρόσθια κάμερα, καθώς και το πρώτο κινητό της σειράς X που λανσάρεται εκτός της Κινέζικης αγοράς. Η εμπρόσθια κάμερα βασίζεται σε αισθητήρα 16 Megapixels.

Το νέο mid-ranger Nokia X71 διαθέτει οθόνη LCD IPS με ανάλυση Full HD+ (2520 x 1080 pixels) με διαγώνιο 6,39 ιντσών και εντυπωσιακό «screen-to-body» ratio στο 93%. Στο εσωτερικό της συσκευής υπάρχει το Qualcomm Snapdragon 660 SoC σε συνδυασμό με 6GB RAM και 128GB αποθηκευτικού χώρου, που είναι επεκτάσιμος έως και κατά 256GB μέσω κάρτας μνήμης microSD.

Η κύρια κάμερα είναι τριπλή, και βασίζεται σε αισθητήρες των 48 Megapixels, 8,0 Megapixels και 5,0 Megapixels με την δεύτερη να είναι ευρυγώνια και την τρίτη να λειτουργεί ως αισθητήρας βάθους. Δίπλα στις κάμερες που βρίσκονται σε κάθετη διάταξη υπάρχει το φλας ενώ ακριβώς κάτω ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων. Στον εξοπλισμό του Nokia X71 υπάρχει και υποδοχή 3.5mm για ακουστικά ενώ η μπαταρία του διαθέτει χωρητικότητα 3500mAh (υποστηρίζεται fast charging στα 18W).

002.jpg.3dbb9e7e3169b7dfb83babe8fb00e928.jpg

Το λογισμικό του Nokia X71 που είναι μία Android One συσκευή βασίζεται στο Android 9.0 Pie. Θα κυκλοφορήσει στις 30 Απριλίου με τιμή TWD 11.900 (κοντά στα €345). Σύμφωνα με πληροφορίες, η συγκεκριμένη συσκευή θα κυκλοφορήσει ως Nokia 8.1 Plus στην Ευρωπαϊκή αγορά, οπότε το πιθανότερο είναι να μας απασχολήσει ξανά σύντομα.

003.jpg.b482b4c005df69023bcc677ca385a4e5.jpg

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ερώτηση προς προβληματισμό: 

Τώρα που οι snap 820-821 πάνε από 80-130€, οι snap 835 από 140-200€ και οι snap 845 220€, γιατί να δώσω 300€ για snap 660??? (μεταχειρισμένα)

Για την ποιότητα κάμερας? Για την τρυπουλα? Για την μείωση των bezels??

Νομίζω υπάρχει μια διαστρέβλωση της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, drakoulis είπε

Όμορφο είναι όταν πάει κάτω από τα 300 θα είναι πολύ καλή περίπτωση.

Έτσι ακριβώς αλλά βλέπω στο skroutz δεν είναι διαθέσιμο.

Πάω : Αρχική->Συστήματα Ασφάλειας->Spy Gadgets και δεν το βρίσκω.

https://www.insomnia.gr/articles/hardware/nokia/hmd-under-investigation-over-claims-its-mobiles-sent-data-to-chinese-servers/

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Ερώτηση προς προβληματισμό: 

Τώρα που οι snap 820-821 πάνε από 80-130€, οι snap 835 από 140-200€ και οι snap 845 220€, γιατί να δώσω 300€ για snap 660??? (μεταχειρισμένα)

Για την ποιότητα κάμερας? Για την τρυπουλα? Για την μείωση των bezels??

Νομίζω υπάρχει μια διαστρέβλωση της αγοράς.

Καμία διαστρέβλωση: δε συγκρίνουμε τιμές μεταχειρισμένων με καινούριων.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή φάση μιας και σου λέει η Nokia (HMD) ορίστε ένα κινητό στυλ S10 με καλύτερη τιμή! άλλωστε μια χαρά κάνεις δουλειά γενικώς και με αυτόν τον επεξεργαστή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Ερώτηση προς προβληματισμό: 

Τώρα που οι snap 820-821 πάνε από 80-130€, οι snap 835 από 140-200€ και οι snap 845 220€, γιατί να δώσω 300€ για snap 660??? (μεταχειρισμένα)

Για την ποιότητα κάμερας? Για την τρυπουλα? Για την μείωση των bezels??

Νομίζω υπάρχει μια διαστρέβλωση της αγοράς.

Λίγο πολύ είπες γιατί το κοστολόγισαν τόσο. 

 

Βρίσκω τον σχεδιασμό ενδιαφέρον, το cpu σίγουρα δεν σπέρνει αλλά την δουλεία του θα την κάνει,  γούστα είναι αυτά. Κάτσε να δούμε γνώμες απο άλλους χρήστες και είναι στην λίστα για το επόμενο κινητό. 

Επεξ/σία από nikcrf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια απλη ερωτηση , που πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω… γιατι να εχουν τρυπα λιγο κατω από το μπεζελ ώστε να υπαρχει η αισθηση ότι είναι στην μεση του πουθενα και να μην είναι ακριβος πανω στο μπεζελ όπως πχ , τα P30pro , Samsung a50 κτλ κτλ ? 

Μου κανει εντυπωση που πχ η Samsung τα ακριβα τις S10 τα εχει με τρυπα στην μεση , και τα ποιο οικονομικα A40, A50 κτλ εχουν την τρυπα στο μπεζελ πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Agony είπε

Εγω εχω μια απλη ερωτηση , που πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω… γιατι να εχουν τρυπα λιγο κατω από το μπεζελ ώστε να υπαρχει η αισθηση ότι είναι στην μεση του πουθενα και να μην είναι ακριβος πανω στο μπεζελ όπως πχ , τα P30pro , Samsung a50 κτλ κτλ ? 

Μου κανει εντυπωση που πχ η Samsung τα ακριβα τις S10 τα εχει με τρυπα στην μεση , και τα ποιο οικονομικα A40, A50 κτλ εχουν την τρυπα στο μπεζελ πανω.

Γιατί ινοβέισο. Πως αλλιώς θα πουν ότι δεν έχουν notch;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Ερώτηση προς προβληματισμό: 

Τώρα που οι snap 820-821 πάνε από 80-130€, οι snap 835 από 140-200€ και οι snap 845 220€, γιατί να δώσω 300€ για snap 660??? (μεταχειρισμένα)

Για την ποιότητα κάμερας? Για την τρυπουλα? Για την μείωση των bezels??

Νομίζω υπάρχει μια διαστρέβλωση της αγοράς.

Υπαρχει καινούργιο κινητό με 820 στα 80 ευρώ? Η λες για αγγελίες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...