Προς το περιεχόμενο

Το Nokia X71 είναι το πρώτο smartphone της HMD Global με οπή στην οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αναλυση στο αρθρο ειναι λαθος,καθως θα εβγαινε αναλογια 21/9.

Συμφωνα με εδω

https://www.gsmarena.com/nokia_x71-9652.php

Ειναι 2316Χ1080.

Ενω το 93% body ratio δε παιζει ουτε για πλακα.Ειναι οπως εβγαζε και η xiaomi 90% το mix που δε το φτανε ουτε για πλακα,εκτος και οταν το μετραγανε στα διαφημιστικα render.

84% ειναι.

Τωρα στα της συσκευης 660 στα 350Ε ουτε για πλακα.Και ας κανει και καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η Nokia υστερεί σε software support,το αναφέρουν οι ίδιοι οι κάτοχοι.Αργεί να διορθώσει bugs που υπάρχουν καιρό.

Επίσης έχει βγάλει το Nokia 7 Plus που έχει πρόβλημα με την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, AntiCambeR said:

Η Nokia υστερεί σε software support,το αναφέρουν οι ίδιοι οι κάτοχοι.Αργεί να διορθώσει bugs που υπάρχουν καιρό.

Επίσης έχει βγάλει το Nokia 7 Plus που έχει πρόβλημα με την οθόνη.

Ακόμα και σε Android One κινητά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alexandros_D είπε

Στην κατηγορία αυτή θα βρεις HMD (Nokia), Huawei, Xiaomi, ZTE... και άλλα...

Αρχική->Συστήματα Ασφάλειας->Spy Gadgets->Gadgets send data to China servers

Και στην κατηγορία αυτή θα βρεις, Apple iPhone, Google Pixel

Αρχική->Συστήματα Ασφάλειας->Spy Gadgets->Gadgets send data to US servers

Έγινε έρευνα και βγήκε και παραδέχθηκε η Apple, η Samsung κοκ ότι ένα "bug" στο software στέλνει καταλάθος μη κρυπτογραφημένα δεδομένα σε server που ανηκει στο κράτος; Απα παπαππα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Ερώτηση προς προβληματισμό: 

Τώρα που οι snap 820-821 πάνε από 80-130€, οι snap 835 από 140-200€ και οι snap 845 220€, γιατί να δώσω 300€ για snap 660??? (μεταχειρισμένα)

Για την ποιότητα κάμερας? Για την τρυπουλα? Για την μείωση των bezels??

Νομίζω υπάρχει μια διαστρέβλωση της αγοράς.

Γιατί πολύ απλά ο "κινητήρας" δεν είναι το μοναδικό πράγμα σε ένα smartphone. Όπως και σε όλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gnsX είπε

Έγινε έρευνα και βγήκε και παραδέχθηκε η Apple, η Samsung κοκ ότι ένα "bug" στο software στέλνει καταλάθος μη κρυπτογραφημένα δεδομένα σε server που ανηκει στο κράτος; Απα παπαππα

Μόνο η Xiaomi έχει παραδεχθεί ότι έστελνε πληροφορίες στους server της χωρίς την άδεια του χρήστη της εκάστοτε συσκευής. Και αυτό το παραδέχθηκε μόνο στις αρχές της Taiwan.

Τώρα για τις άλλες εταιρίες..... ένας θείος... γκουχου γκουχου... Θεός ξέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexandros_D είπε

Μόνο η Xiaomi έχει παραδεχθεί ότι έστελνε πληροφορίες στους server της χωρίς την άδεια του χρήστη της εκάστοτε συσκευής. Και αυτό το παραδέχθηκε μόνο στις αρχές της Taiwan.

Τώρα για τις άλλες εταιρίες..... ένας θείος... γκουχου γκουχου... Θεός ξέρει!

Φινλανδική εταιρεία HMD Global που έχει υπογράψει δεκαετές συμβόλαιο το 2016 με την Microsoft για να διαχειρίζεται τα δικαιώματα της μάρκας Nokia παραδέχτηκε στο τηλεοπτικό δίκτυο NRK ότι πράγματι μία παρτίδα κινητών Nokia 7 Plus μετέδιδε δεδομένα στην Κίνα και δήλωσε ότι «διόρθωσε» το λάθος..."

Εγώ μιλάω για πράγματα που έγιναν. Όχι για πράγματα που υποθέτω, μου φαίνονται λογικά ή είναι φως φανάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gnsX είπε

Φινλανδική εταιρεία HMD Global που έχει υπογράψει δεκαετές συμβόλαιο το 2016 με την Microsoft για να διαχειρίζεται τα δικαιώματα της μάρκας Nokia παραδέχτηκε στο τηλεοπτικό δίκτυο NRK ότι πράγματι μία παρτίδα κινητών Nokia 7 Plus μετέδιδε δεδομένα στην Κίνα και δήλωσε ότι «διόρθωσε» το λάθος..."

Εγώ μιλάω για πράγματα που έγιναν. Όχι για πράγματα που υποθέτω, μου φαίνονται λογικά ή είναι φως φανάρι

 

Collecting one-time device activation data when the phone is taken first time into use is an industry practice and allows manufacturers to activate phone warranty.

Από την επίσημη θέση της HMD. Αυτό που είχε παραδεχθεί ήταν ότι μετέδιδε τα δεδομένα της πρώτης ενεργοποίησης του τηλεφώνου σε κινέζικους σέρβερ ανεξαρτήτως σε ποια χώρα γινόταν η ενεργοποίηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια παρτιδα που ηταν προγραμματισμενη για Κινα αλλα κατεληξε αλλου και οχι σε ολα τα τηλεφωνα της.Γκαφα ολκης μεν αλλα υπηρχε λογος τουλαχιστον (αυτη τη φορα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dancer είπε

ενα επικοδομητικο σχολιο σου δεν εχω δει, επισης ας βγαλει η εταιριουλα σου κανενα συγχρονο κινητο σε αυτα τα λεφτα και μετα μιλα...

 

snapdragon 660 και αυτα τα λεφτα υπερτιμημενο για ακομα μια φορα απο την HMD , το brand ΝΟΚΙΑ δεν την κανει αυτοματως καλυτερη απο huawei/xiaomi

Δεν νομιζω οτι ενα κινητο ειναι ο επεξεργαστής και μόνο.  Υπάρχουν ατομα που ενδιαφέρονται και για αλλα χαρακτηριστικά οπως ποιότητα κατασκευής , κλήσης,οθόνης,ηχειου, μενού,εφαρμογών,dac,λεπτό,αδιαβροχο κτλ κτλ. 

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ακόμα και σε Android One κινητά?

Πείρα android one κινητό και προσωπικά ξενέρωσα. Δεν μπορεις να αλλάξεις τίποτα πρεπει ακομα και για το παραμικρο να κατεβασεις προγραμματα δωρεαν τιγκα στις διαφημίσεις για να κανεις κατι. Παναλαφρο μεν... Άδειο σε σχεση με αλλα μενου που ειχα μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Η Nokia υστερεί σε software support,το αναφέρουν οι ίδιοι οι κάτοχοι.Αργεί να διορθώσει bugs που υπάρχουν καιρό.

Επίσης έχει βγάλει το Nokia 7 Plus που έχει πρόβλημα με την οθόνη.

Τι εννοείς "υστερεί σε software support". Έχω το φθηνό ΝΟΚΙΑ 5 που από το Nougat αναβαθμίστηκε στο Pie πριν 2 μήνες και ήδη έχει πάρει το security του Μαρτίου 2019. Δεν ξέρω ποιοι "κάτοχοι" το αναφέρουν (μήπως αυτοί στο GSM Arena?) και ποια bugs δεν έχει διορθώσει από καιρό.

Όσο για το πρόβλημα στην οθόνη, φαντάζομαι ότι το ξέρεις από πρώτο χέρι, εκτός κι αν κι αυτό το αναφέρουν κάποιοι "κάτοχοι".

Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Agony είπε

Δεν νομιζω οτι ενα κινητο ειναι ο επεξεργαστής και μόνο.  Υπάρχουν ατομα που ενδιαφέρονται και για αλλα χαρακτηριστικά οπως ποιότητα κατασκευής , κλήσης,οθόνης,ηχειου, μενού,εφαρμογών,dac,λεπτό,αδιαβροχο κτλ κτλ. 

Χμμ πολύ ωραία αυτά που λες αλλά σίγουρα δεν είναι πανω από τις εταιρείες που προανέφερα. Εσύ μπορεί να προτιμάς το golf 1,4 75ps εγώ πάντως προτιμούσα corolla 1,3 115ps και την ποιότητα την βλέπεις στην πάροδο των ετών με το σαλόνι του γκολφ κρεμασμένο και του κορολλα σαν την πρώτη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dancer είπε

Χμμ πολύ ωραία αυτά που λες αλλά σίγουρα δεν είναι πανω από τις εταιρείες που προανέφερα. Εσύ μπορεί να προτιμάς το golf 1,4 75ps εγώ πάντως προτιμούσα corolla 1,3 115ps και την ποιότητα την βλέπεις στην πάροδο των ετών με το σαλόνι του γκολφ κρεμασμένο και του κορολλα σαν την πρώτη μέρα...

Ωραιο θεμα και σύγκριση λογο του οτι επεσες σε ατομο που λατρεύει τα αυτοκινητα οχι μονο σε επιδοσεις αλλα και σε κομμάτια κατασκευης θα σου πω οτι οσα Γερμανικα ειχα ιδιας τιμης καινούργια vs ιαπωνικα ηταν εντελος διαφορετικα. Γερμανικά μεσα ηταν πολυτελέστατα με μαλακα πλαστικα αφρατους ουρανους φως σε διακοπτες Μαλακα υφασματα λεπτομέρεια στην κονσολα και καλωδια τακτοποιημένα, ολα τα γερμανικα που ειχα εβγαλαν προβληματα όλα corsa opc golf tsi ibiza top gun polo gti. Τελικα ενας φιλος με μια carina του 90 μου λεει παρε ιαπωνα να ηρεμήσεις. Παω αντιπροσωπεία βλεπω ενα yaris diesel και ενα hybrid του 17. Μπαίνω μεσα και ξενερωσα χειροτερη ποιοτητα δεν εχω ξαναδει λες και ηταν 10 χρονια πρην μου λεει ο πωλητής σε βλεπω πεσμένο ομως οταν κανεις πολλες χιλιαδες χιλιομετρα χωρις προβληματα θα με θυμηθείς τελικα ειχε δικιο και τα 2 εχουν πανω απο 50.000 και δεν εχουν βγαλει τιποτα , θα μου πεις αν θες ποιοτητα και αξιοπιστία παρε Lexus οκ αλλα αυτα δεν ειναι αυτοκινητα για όλους. Ναι μεν λοιπον το corolla ειναι σκύλος ομως μεσα σε σχεση με το golf τις ιδια χρονιας ηταν πολυ πίσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...