Προς το περιεχόμενο

Διαρροή δείχνει την χωρίς εγκοπή οθόνη του OnePlus 7 και την τριπλή κύρια κάμερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Αμα δεν θελεις ελειψεις δεν πας σε κινεζους πχ xiaomi. Δινεις 110€ παραπανω και παιρνεις πραγματικη ναυαρχιδα πχ το s10 που γραφεις. 

Ο Κινεζος(Xiaomi)σου δινει ασυρματη φορτιση στο Mi9 και σου ζηταει και λιγοτερα χρηματα απο το Oneplus,αυτο ειναι το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο Κινεζος(Xiaomi)σου δινει ασυρματη φορτιση στο Mi9 και σου ζηταει και λιγοτερα χρηματα απο το Oneplus,αυτο ειναι το θεμα.

Χωρίς OIS και κλάσεις κατώτερο (κατ' εμέ) software

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το S10e ηδη εχει φτασει στα 610ευρω,οσο πιο πολυ αργει να κυκλοφορησει το Oneplus,τοσο το χειροτερο για την εταιρεια.

Mate20pro στα 650ευρω και Xiaomi mi9(σαν φθηνοτερη αντιπροταση)στα 450ευρω απο amazon ή 500απο Ελλαδα

Και για αλλη μια φορα οι γνωστες ελλειψεις

  • απουσια αδιαβροχοποιησης(ip67/68)
  • απουσια ασυρματης φορτισης(μεχρι και τα iphone/xiaomi εχουν)
  • πιθανη απουσια στερεο ηχειων
  • απουσια micro sd καρτας
  • και πλεον απο περυσι απουσια και θυρας ακουστικων
  • και notification led

Κανένα νόημα η αγορά του OP7 με τα σημερινά δεδομένα. Υπάρχουν 2-3 κινητά στα ίδια λεφτά καλύτερα σε ΌΛΑ σχεδόν όπως και το Mi9 που απλά γελοιοποιεί την OnePlus. Φυσικά οι fanboys το oxygen OS θα αρχίσουν τις κατάρες ενώ δεν έχουν κρατήσει ένα κορυφαίο Samsung/Huawei στα χερια τους για πάνω από 2 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κατα την προσωπική μου άποψη και χωρίς διάθεση να θίξω ,θεωρω ότι τ oneplus (ιδίως η σειρά t) υπερτερούν  εναντι του ανταγωνισμού  κυρίως λόγω του hardware τους , την σχεδόν στοκ android εμπειρία λόγω oxygen(κατι που δεν έχουν τα xiaomi και samsung), της ταχύτατης φορτισης (ιδίως οταν η χωρητικότητες των μπαταριών παραμένουν σε τραγικα επίπεδα) αλλά και της απουσίας φαινομένων downgrade με την πάροδο του χρόνου. Τέλος στο θέμα της ασυρματης φόρτισης έχει γίνει πολύς ντόρος για το τίποτα αφού στην ουσια χρειάζεσαι dock (θα είχε νόημα αν το είχες στην τσέπη σου και μπαίνοντας στο σπίτι φόρτιζε) 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stran είπε

  Κατα την προσωπική μου άποψη και χωρίς διάθεση να θίξω ,θεωρω ότι τ oneplus (ιδίως η σειρά t) υπερτερούν  εναντι του ανταγωνισμού  κυρίως λόγω του hardware τους , την σχεδόν στοκ android εμπειρία λόγω oxygen(κατι που δεν έχουν τα xiaomi και samsung), της ταχύτατης φορτισης (ιδίως οταν η χωρητικότητες των μπαταριών παραμένουν σε τραγικα επίπεδα) αλλά και της απουσίας φαινομένων downgrade με την πάροδο του χρόνου. Τέλος στο θέμα της ασυρματης φόρτισης έχει γίνει πολύς ντόρος για το τίποτα αφού στην ουσια χρειάζεσαι dock (θα είχε νόημα αν το είχες στην τσέπη σου και μπαίνοντας στο σπίτι φόρτιζε) 

Η ασύρματη φόρτιση για έναν που χρησιμοποιεί το κινητό ως εργαλείο δουλειάς είναι must ώστε πάντα να έχεις μπαταρία και να μην χρειάζεται ποτε να "θυμηθείς" να το φορτίσεις.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Billator είπε

Η ασύρματη φόρτιση για έναν που χρησιμοποιεί το κινητό ως εργαλείο δουλειάς είναι must ώστε πάντα να έχεις μπαταρία και να μην χρειάζεται ποτε να "θυμηθείς" να το φορτίσεις.

Φίλε μου η απουσία βαρύτατων σκιν αλλά και τα ταχύτατα updates (καλύτερη διαχείριση μνήμης, μπαταρίας ,kill tasking κλπ) σε απαλλάσσουν από την έγνοια της φόρτισης μέσα στη μέρα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι με το τελευταίο Android η μπαταρία διαρκεί 1 μισή μέρα περίπου με ενεργοποιημένο 4g+. Επίσης αποφεύγεις φαινόμενα "τοστιερας" κατά τη φόρτιση καθώς η μετατροπή γίνεται μέσα στον ανταπτορα και όχι μέσα στο κινητο

Επεξ/σία από stran
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stran είπε

Φίλε μου η απουσία βαρύτατων σκιν αλλά και τα ταχύτατα updates (καλύτερη διαχείριση μνήμης, μπαταρίας ,kill tasking κλπ) σε απαλλάσσουν από την έγνοια της φόρτισης μέσα στη μέρα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι με το τελευταίο Android η μπαταρία διαρκεί 1 μισή μέρα περίπου με ενεργοποιημένο 4g+. Επίσης αποφεύγεις φαινόμενα "τοστιερας" κατά τη φόρτιση καθώς η μετατροπή γίνεται μέσα στον ανταπτορα και όχι μέσα στο κινητο

Μιας και γιναμε ολοι φιλοι,ακομα και για αυτους που τους ενδιαφερουν τα updates και το stock android υπαρχει λυση.Αγορα Pixel 3xl απο εξωτερικο

https://geizhals.eu/google-pixel-3-xl-64gb-black-a1903817.html

Θελεις και αλλη προταση στα ιδια χρηματα με το Oneplus6t?

Sony XZ3 και αυτο με γρηγορες ενημερωσεις/αναβαθμισεις,με στερεο ηχεια και αδιαβροχοποιηση αλλα και με 1440p amoled οθονη.

Βασικα τα Oneplus ακομα δεν εχουν Always on Display τι να λεμε τωρα.... 

Οπως γραφτηκε και πιο πισω καλως ή κακως η εταιρεια δυστηχως δεν αντεξε σε βαθος χρονου να προσφερει το κατι παραπανω. 

Για γρηγορη φορτιση που αναφερεις υπαρχουν και τα Huawei οπως το mate20pro που φορτιζουν και γρηγοροτερα απο το 6t.

Οπως εγραψα και πιο πισω,ενας snap855,ενα oxygenOS και μια καλη αυτονομια δεν φερνουν την ανοιξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ο Κινεζος(Xiaomi)σου δινει ασυρματη φορτιση στο Mi9 και σου ζηταει και λιγοτερα χρηματα απο το Oneplus,αυτο ειναι το θεμα.

Αμα δεν θέλεις ελλείψεις δεν πας σε κινεζους πχ xiaomi. Δινεις 110€ παραπάνω και παίρνεις πραγματική ναυαρχίδα πχ το s10. 

Για πες μας και τι άλλο ΔΕΝ δίνει το Mi9 εκτος από 5 σελίδες baugs σε 20 μέρες κυκλοφορίας

http://en.miui.com/forum.php?mod=bugfeedback&fid=5&typeid=0&sortid=1&phonemodel=138&versions=&rom_version=&region=&sortid=1&con=&pid=0

Το πρόβλημα με το battery drain παραμένει τελικά στο mi9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stran είπε

Φίλε μου η απουσία βαρύτατων σκιν αλλά και τα ταχύτατα updates (καλύτερη διαχείριση μνήμης, μπαταρίας ,kill tasking κλπ) σε απαλλάσσουν από την έγνοια της φόρτισης μέσα στη μέρα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι με το τελευταίο Android η μπαταρία διαρκεί 1 μισή μέρα περίπου με ενεργοποιημένο 4g+. Επίσης αποφεύγεις φαινόμενα "τοστιερας" κατά τη φόρτιση καθώς η μετατροπή γίνεται μέσα στον ανταπτορα και όχι μέσα στο κινητο

Φίλε μου μιλάς με κάποιον που έχει πάρει ολα να oneplus (από 3 μέχρι 6T) οπότε άσε με να έχω καλύτερη άποψη για το αν μου φτάνει η μπαταρία ή όχι και για το πόσο αναγκαία είναι η ασύρματη φόρτιση για έναν επαγγελματία. :)

Η μπαταρία βγάζει ακριβώς από το πρωί μέχρι το μεσημέρι- απόγευμα οπότε για μένα είναι αισθητή η έλλειψη. Στις 6.30-7 ώρες sot το κινητό παπαλα. Για εσένα αυτό είναι χρήση 2 ημερών για μένα είναι μισής μέρας ;)

επειδή δεν το χρειάζεσαι εσύ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αγοραστές όπου τους είναι αναγκαίο. Και για αυτό δεν θα πατήσω καν στην σειρά 7 της oneplus για φέτος. Λατρεύω oxygenOS απλά δεν είναι αρκετό από μόνο του.

Αντίστοιχα για κάποιον ίσως είναι αναγκαία η ύπαρξη αδιαβροχοποίησης. Και πλέον δεν είναι φθηνά τα κινητά της όπως, ξεκίνησε στην αρχή,  για να παίξει την πιπίλα ότι πρέπει να γλυτώσει λεφτά από κάπου.

Επεξ/σία από Billator
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Billator είπε

Φίλε μου μιλάς με κάποιον που έχει πάρει ολα να oneplus (από 3 μέχρι 6T) οπότε άσε με να έχω καλύτερη άποψη για το αν μου φτάνει η μπαταρία ή όχι και για το πόσο αναγκαία είναι η ασύρματη φόρτιση για έναν επαγγελματία. :)

Η μπαταρία βγάζει ακριβώς από το πρωί μέχρι το μεσημέρι- απόγευμα οπότε για μένα είναι αισθητή η έλλειψη. Στις 6.30-7 ώρες sot το κινητό παπαλα. Για εσένα αυτό είναι χρήση 2 ημερών για μένα είναι μισής μέρας ;)

επειδή δεν το χρειάζεσαι εσύ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αγοραστές όπου τους είναι αναγκαίο. Και για αυτό δεν θα πατήσω καν στην σειρά 7 της oneplus για φέτος. Λατρεύω oxygenOS απλά δεν είναι αρκετό από μόνο του.

Αντίστοιχα για κάποιον ίσως είναι αναγκαία η ύπαρξη αδιαβροχοποίησης. Και πλέον δεν είναι φθηνά τα κινητά της όπως, ξεκίνησε στην αρχή,  για να παίξει την πιπίλα ότι πρέπει να γλυτώσει λεφτά από κάπου.

Δεν θα διαφωνήσω. Προς αποφυγή παρεξήγησης θα σου πω ότι χρησιμοποιώ ένα 5t  8g 128g από τον νοεμβρη του 2017. Η χρήση που το κάνω είναι internet λόγω δουλειάς. Ως χρήστης με ενδιαφέρει η σταθερή απόδοση σε βάθος χρόνου χωρις κολλήματα και εκεί επικεντρώνονται απλά. Αν μπορεί ένα κινητό ηλικίας 1.5 ετών να συγκριθεί με τα σημερινά σε απόδοση ( και στα ίδια χρήματα) τότε η σταθερότητα του (σε μπαταρία και απόδοση επαναλαμβάνω ) το τιμά

41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιας και γιναμε ολοι φιλοι,ακομα και για αυτους που τους ενδιαφερουν τα updates και το stock android υπαρχει λυση.Αγορα Pixel 3xl απο εξωτερικο

https://geizhals.eu/google-pixel-3-xl-64gb-black-a1903817.html

Θελεις και αλλη προταση στα ιδια χρηματα με το Oneplus6t?

Sony XZ3 και αυτο με γρηγορες ενημερωσεις/αναβαθμισεις,με στερεο ηχεια και αδιαβροχοποιηση αλλα και με 1440p amoled οθονη.

Βασικα τα Oneplus ακομα δεν εχουν Always on Display τι να λεμε τωρα.... 

Οπως γραφτηκε και πιο πισω καλως ή κακως η εταιρεια δυστηχως δεν αντεξε σε βαθος χρονου να προσφερει το κατι παραπανω. 

Για γρηγορη φορτιση που αναφερεις υπαρχουν και τα Huawei οπως το mate20pro που φορτιζουν και γρηγοροτερα απο το 6t.

Οπως εγραψα και πιο πισω,ενας snap855,ενα oxygenOS και μια καλη αυτονομια δεν φερνουν την ανοιξη.

Καταρχάς δεν έχω 6t αλλά 5t 8g 128g (μοντέλο του 17 και ήδη 1,5 χρόνο χρησης)το κόστος του 540ευρω. Η χρήση που κάνω είναι internet λόγω δουλειάς και με ενδιαφέρει η σταθερότητα απόδοσης. Δεν ακούω μουσική αλλά ούτε βλέπω και ταινίες από το κινητό. Υπάρχουν εξάλλου συσκευές πολύ καλύτερες από ένα κινητό..

 Πήρες μεμονωμενα χαρακτηριστικά από νεότερα και ακριβότερα κινητα και απλά μου τα παραθέτεις . Προφανώς  και δεν υπάρχει τέλειο κινητό. Σίγουρα τα χαρακτηριστικά του 5t δεν φέρνουν την άνοιξη ..φέρνουν όμως επανάσταση στην διάρκεια απρόσκοπτης απόδοσης ενός κινητού και στην τσέπη . Όλα αυτες τις συσκευές μπορούμε να τις αξιολογήσουμε 1,5-2 χρόνια μετά ,😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Φίλε μου μιλάς με κάποιον που έχει πάρει ολα να oneplus (από 3 μέχρι 6T) οπότε άσε με να έχω καλύτερη άποψη για το αν μου φτάνει η μπαταρία ή όχι και για το πόσο αναγκαία είναι η ασύρματη φόρτιση για έναν επαγγελματία. :)

Η μπαταρία βγάζει ακριβώς από το πρωί μέχρι το μεσημέρι- απόγευμα οπότε για μένα είναι αισθητή η έλλειψη. Στις 6.30-7 ώρες sot το κινητό παπαλα. Για εσένα αυτό είναι χρήση 2 ημερών για μένα είναι μισής μέρας ;)

επειδή δεν το χρειάζεσαι εσύ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αγοραστές όπου τους είναι αναγκαίο. Και για αυτό δεν θα πατήσω καν στην σειρά 7 της oneplus για φέτος. Λατρεύω oxygenOS απλά δεν είναι αρκετό από μόνο του.

Αντίστοιχα για κάποιον ίσως είναι αναγκαία η ύπαρξη αδιαβροχοποίησης. Και πλέον δεν είναι φθηνά τα κινητά της όπως, ξεκίνησε στην αρχή,  για να παίξει την πιπίλα ότι πρέπει να γλυτώσει λεφτά από κάπου.

Έχω το Oneplus 6 απο τον Ιούνιο του 18. Δε βλέπω λόγο για αναβάθμιση στο 7. Με επαγγελματική χρήση, συνέχεια ανοιχτό bt, wi fi 4g, ομιλία 3 ώρες τουλάχιστον τη μέρα και λίγο χαζευτήρι, βγάζει τουλάχιστον 1μιση μέρα. Αν ξεχάσω να το φορτίσω σπίτι, έχω φορτιστή στη δουλειά και το αμάξι. Με ενα 20λεπτο μισάωρο παίρνει ένα 50% για να βγάλω άνετα τη μέρα. Η ασύρματη φόρτιση δε βλέπω πού θα με βοηθούσε. Αντιθέτως εκτιμώ τις συνεχείς αναβαθμίσεις και την ταχύτατη αντίδραση σε πιθανά bugs. Τέλος δε θα μπω στον κόπο να συγκρίνω επιδόσεις, για παιχνίδια έχω pc.

Εν κατακλείδι βλέπω ότι η OP μπαίνει λανθασμένα στο παιχνίδι του marketing. Θα ήθελα να δω αδιαβροχοποίηση, ενώ θεωρώ τραγικό την έλλειψη 3.5mm jack και την κινούμενη selfie cam. Κινούμενα μέρη = ευαισθησία... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Stitch19 είπε

Κανένα νόημα η αγορά του OP7 με τα σημερινά δεδομένα. Υπάρχουν 2-3 κινητά στα ίδια λεφτά καλύτερα σε ΌΛΑ σχεδόν όπως και το Mi9 που απλά γελοιοποιεί την OnePlus. Φυσικά οι fanboys το oxygen OS θα αρχίσουν τις κατάρες ενώ δεν έχουν κρατήσει ένα κορυφαίο Samsung/Huawei στα χερια τους για πάνω από 2 λεπτά.

Συμφωνώ ότι όσο η Op μπαίνει στο παιχνίδι του μάρκετινγκ θα χάνει. Ωστόσο και ο καταναλωτής θα χάνει αν κυνηγάει απλά τα χαρακτηριστικά χωρίς να προσδιορίζει εκ των προτέρων τη χρήση για την οποία αγοράζει ένα κινητό . Για την εν λόγω εταιρία αιχμή του δόρατος αποτέλεσε το software της εν αντιθέσει με τα άλλα UI ( δεσμεύει μόλις 500 mb έναντι 1 g και 1.5 στις άλλες). Το θέμα δεν είναι αν κάποιος που είχε επαφή με oxygen έπιασε στα χέρια του κάποιο κορυφαίο άλλο κινητό αλλά αν μετά από 2 χρόνια η αίσθηση στην απρόσκοπτη απόδοση  θα είναι ίδια όπως τα πρώτα 2 λεπτά που το έπιασες. Και δω η Op γελάει με τον ανταγωνισμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...