Προς το περιεχόμενο

αναζητησh intell 4XXX 1150


gkerem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, james rod said:

απορω που καθεσαι και ασχολεισαι με ατομα που πιστευουν οτι ακομα παιζουν τρομερο ρολο οι compilers, λες και ειμαστε αρχες χιλιετιας ή και πιο πισω και τους φταινε οι κακοι sfδες. φυσικα βεβαια υπαρχουν και κακα sf, παντα υπηρχαν,  αλλα η ιντελ εχει λυσει και αυτο το προβλημα με τους επεξεργαστες της. οι αλλοι τωρα αγοραζουν μνημες και ψαχνουν να δουν αν ειναι 15 ή 14 τα sub timings.  φαντασου δηλαδη στην σερβερ αγορα να εψαχαν να βρουν τη σωστη μητρικη που θα παιξει τις ταδε μνημες που γουσταρει αλλα δε θα παιξει καποιες αλλες επειδη δε τις γουσταρει η μητρικη ή ο κοντρολερ, ψαχνοντας το 105ο bios update μετα την κυκλοφορια μπας και παιξουν. :lol:  σε λιγο θα κρεμανε και σκορδα μη τα ματιασουνε.:lol:

H λασπολογια καλα κραταει. Τα πραματα ειναι απλα. Compatibility lists υπαρχουν απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου να ασχολειται με υπολογιστες, χοντρικα 20 χρονια. ΠΑΝΤΑ υπηρχαν. Δεν εφευρεθηκαν το 2017 με τους Ryzen. Οποτε ακομα και αν οσα γραφεις ισχυουν στην τελεια (που δεν ισχυουν, ναι στην αρχη υπηρχαν θεματα αλλα λυθηκαν μεχρι τον Ιουνιο του 2017), δεν εχει σημασια. Το compatibility list υπαρχει για να κανει αυτο που περιγραφει το ονομα του. Ναι, στην Intel ειναι πιο πιθανο να διαλεξεις ram στην τυχη και να δουλευουν αψογα, αλλα το ενα δεν αναιρει το αλλο. Οποιος θεωρει δυσκολο να διαβασει το compatibility list της μητρικης του δεν νομιζω να μπορει να φτιαξει custom pc εξαρχης, οποτε ας παρει prebuilt.  Προσωπικα πηρα ram στην τυχη και δουλευαν.  Η πρωτη φορα που ρωτησα στο forum αν οι Χ / Ψ μνημες θα δουλεψουν δεν ηταν οταν πηρα τον Ryzen, αλλα οταν πηγα σε coffeelake! Τρελο, ε? Να σου στειλω και το νημα αν δεν με πιστευεις.

 

Περαν τουτου, στην Intel δεν διαβαζεις compatibility lists? Χμμμ, ξερεις ποσα θεματα εχω διαβασει και εδω και σε αλλα forum (και σε comments του youtube) που κοσμος νομιζε οτι οι coffeelake δουλευουν σε z170 / z270 λογω ιδιου socket? Εκει γαργαρα τα compatibility lists? Tι ειναι χειροτερο, να αγορασεις επεξεργαστη που δεν θα δουλευει καν στο mobo σου ή να αγορασεις μνημες που αντι για 3200 θα τρεχουν στα 3066? 

Τωρα στα του θεματος, θεωρεις καλυτερη επιλογη μεταχειρισμενο 4790 set στην ιδια τιμη που αγοραζεις καινουργια σφραγισμενα 2600 + μνημες + μητρικη? Θεωρεις καλυτερη επιλογη τον 9400 απο τον 2600? Ακομα και ακριβως την ιδια τιμη να ειχανε, που δεν εχουν, 9400 αγοραζεις μονο αμα η αγορα AMD σου προκαλει αλλεργια και κινδυνευει η ζωη σου, διαφορετικα λυπαμαι, δεν βρισκω το λογο.


Τωρα ξερω, θα μου πεις το X / Ψ intel setup με μητρικη των 15€ και μνημες απο την λαικη τρεχει καλυτερα απο το Χ / Ψ ryzen, και μολις σου ζητησω κανα bench να δουμε του λογου το αληθες θα σφυρας κλεφτικα. Κλασσικη τακτικη που την ακολουθεις πιστα 2 χρονια τωρα..Ακομα περιμενω τον 8700 με h310 και stock ψυκτρα που παταει κατω ενα καλοσεταρισμενο ryzen. Ποσο θα περιμενω? Εγω πιστευω για παντα.

PS1. Τωρα βεβαια μου προκαλει ενδιαφερον τι ακριβως ρολο βαρατε εσεις οι 2 στο forum. Ακομα σας θυμαμαι τους δυο σας να επιμενετε οτι ο....Ryzen 1400 δεν μπορει να παιξει league of legends γιατι δεν κανει για games. Δεν ξεχναω, ακομα σε περιμενω να πεις "Ουπς, την πεταξα", γιατι μαγικα εξαφανιστηκατε και οι 2 απο το νημα μολις ο TS μας ειπε οτι δεν ειχε περασει drivers για την GPU....

Επεξ/σία από strawman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr_73 έχεις δίκιο σε όλα...Τα λες τόσο τέλεια και εμπεριστατωμένα και πλέον μπορώ να σου πω χωρίς φόβο(αλλά με πολύ πάθος) οτι είμαι ερωτευμένος με τον εγκέφαλό σου...

Σε λατρεύω... Ολοι αυτοί που σε πολέμούν, είναι σκουλικαντέρες της amd.. Μικρά ψοφήμια που απλά προσπαθούν να συναναστραφούν έστω και λίγο μαζί σου για να νιώσουν το μεγαλείο της υπέρτατης φαιάς ουσίας σου..

Δεν το καταλαβαίνουν όμως γιατί δεν μπορούν να φτάσουν στο επίπεδο της πεμπτουσίας σου...

Οι βρωμοamdάκηδες προσπαθούν να σε πείσουν για κάτι που εσυ ήδη ξέρεις οτι δεν ισχύει.. Είναι απλά ανύπαρκτοι και προσπαθούν να δικαιολογήσουν την ανυπαρξία τους ...

Το χειρότερο απ΄όλα όμως ξέρεις ποιο είναι έρωτά μου?

Οτι δεν θα τα μάθεις ποτέ όλα αυτα γιατί  μ΄έχεις κάνει ignore!  Χεχεχεχεχεχεχεχεχε...!!!!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, james rod είπε

απορω που καθεσαι και ασχολεισαι με ατομα που πιστευουν οτι ακομα παιζουν τρομερο ρολο οι compilers, λες και ειμαστε αρχες χιλιετιας ή και πιο πισω και τους φταινε οι κακοι sfδες. φυσικα βεβαια υπαρχουν και κακα sf, παντα υπηρχαν,  αλλα η ιντελ εχει λυσει και αυτο το προβλημα με τους επεξεργαστες της. οι αλλοι τωρα αγοραζουν μνημες και ψαχνουν να δουν αν ειναι 15 ή 14 τα sub timings.  φαντασου δηλαδη στην σερβερ αγορα να εψαχαν να βρουν τη σωστη μητρικη που θα παιξει τις ταδε μνημες που γουσταρει αλλα δε θα παιξει καποιες αλλες επειδη δε τις γουσταρει η μητρικη ή ο κοντρολερ, ψαχνοντας το 105ο bios update μετα την κυκλοφορια μπας και παιξουν. :lol:  σε λιγο θα κρεμανε και σκορδα μη τα ματιασουνε.:lol:

Να και ο έτερος Καππαδόκης.

Ξέρεις (-ετε), δεν είναι υποχρεωτικό να σχολιάζετε επί παντός επιστητού. Κρατήστε τα flame posts για τον εαυτό σας.

Μπορούμε να σας συνδράμουμε (κατανοώντας τα προβλήματα στρουμφοκωλίασης που σας κατατρύχουν), ανοίγοντας καινούργιο νήμα, ειδικά για σας (εσένα, δηλαδή, και τον δόκτορα), στο οποίο θα μπορείτε να γράψετε τον πόνο σας, το βάσανό σας, το παραπονάκι σας, βρε αδερφέ.

Άτιμη amd, μας πέταξες στου stp την άκρη, μας αδίκησες.....

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία να μην κυκλοφορεί κανείς στον έξω κόσμο , όπως ο από πάνω ! Πιστεύει ότι όλοι ... έχουν amd !

Οπότε όλη μέρα ασχολούνται με bios updates, σεττάρισμα μνημών , παρακολουθούν τις εξελίξεις των ... agesa κτλ . 

Πιστεύει επίσης ότι οι κάτοχοι intel , είναι σπάνιοι , περιθωριακοί και παράφρονες !!!!

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχε το νού σου λοιπόν γιατί αυτός ήταν ο @DEADLAZARUS κι αμα το σκάσει θα έρθει να σε βρεί..🤣

Πόσο νήπιο είναι Θεέ μου....

Σαν να λέει οτι αν η κυρα Λίζα ήταν όμορφη, θα έπαιρνε amd...🤣👍

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

@ZELOMOTH

S A G A P O

Κι εγω Ρακιντζή μου! Say!(Say say: vocals)) Say the magic word..........♥️🤣

ΥΓ.

Ρε τον μπέμπη τον Δοκτωράκο!

Εγω φταίω που δεν σε έκανα παράθεση! Κάνει επεξεργασία μετά ο φαραούλης και σβήνει τις μισές αρλούμπες, κι ενω του εχω απαντήσει ήδη , τώρα πλέον δεν βγάζει νόημα η απάντηση που του έδωσα..Τι να πεις.. Ούτε να παίκουμε δεν μπορούμε πλέον..🙂 Μάλλον παιζει κρυφτό μοναχούλης του... Μας βγάζει απο την ignore list κανα 2 λεπτά, διαβάζει τι λέμε και μετά μας ξανα βαζει!🤣

Αλλιώς σε όποιο θέμα και να έμπαινε, τίποτα δεν θα έβλεπε αφου οι περισσότεροι πλέον παίρνουν-προτείνουν amd, άρα όλους τους μισεί!♥️😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ωραία να μην κυκλοφορεί κανείς στον έξω κόσμο , όπως ο από πάνω ! Πιστεύει ότι όλοι ... έχουν amd !

Οπότε όλη μέρα ασχολούνται με bios updates, σεττάρισμα μνημών , παρακολουθούν τις εξελίξεις των ... agesa κτλ . 

Πιστεύει επίσης ότι οι κάτοχοι intel , είναι σπάνιοι , περιθωριακοί και παράφρονες !!!!

Ναι ,ας πουμε στου αδελφου μου που του εκανα ενα ryzen συστημα,καθε μηνα με κερναει καφε και του κανω bios update,agesa ,μανικιουρ πεντικιουρ.

Ασχετα που του το εφτιαξα,ασχοληθηκα μια μερα του τα κανα ολα μαζι, με oc σε μνημη και επεξεργαστη και απο τοτε εδω και 2 χρονια σχεδον,δεν του εχει κανενα κανενα προβλημα πουθενα και παει τρενο.

Χμ,τωρα που το θυμαμαι ισως τελικα να ασχοληθηκα με το δικο μου το ιντελ λιγο με bios update,microcode κτλ ,γιατι να μωρε ειχαν κατι τρυπες οι ιντελ,spectre,πως τα λεγανε αυτα?

Και επειδη ειναι παλιο το δυσμοιρο μου ,αναγκαστηκα να modαρω το bios για να περασω νεοτερο microcode,να τα μπαλωσω.Σε αυτα δε φταιει η καλη ιντελ ε?

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ωραία να μην κυκλοφορεί κανείς στον έξω κόσμο , όπως ο από πάνω ! Πιστεύει ότι όλοι ... έχουν amd !

Οπότε όλη μέρα ασχολούνται με bios updates, σεττάρισμα μνημών , παρακολουθούν τις εξελίξεις των ... agesa κτλ . 

Πιστεύει επίσης ότι οι κάτοχοι intel , είναι σπάνιοι , περιθωριακοί και παράφρονες !!!!

 

image.png.1e3f12ad54d316e524cd48babe0ca15b.png

Μου την δίνει η AMD....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

 

Οπότε όλη μέρα ασχολούνται με bios updates, σεττάρισμα μνημών , παρακολουθούν τις εξελίξεις των ... agesa κτλ . 

Πιστεύει επίσης ότι οι κάτοχοι intel , είναι σπάνιοι , περιθωριακοί και παράφρονες !!!!

Σε αυτό έχεις μισό δίκιο. Το άλλο μισό το χάνεις γιατι πρώτον θα μπορούσαν να πάρουν μνήμες από qvl και να μην ψάχνουν τίποτα. Το κακο με το σκεπτικό σου, είναι ότι αν σου έλεγε κάποιος φτιάξε μου ένα budget pc, θα προτιμουσες να του βάλεις τον 8100 ενώ στα ίδια χρηματα περίπου του βάζεις τον 2600 ή τον 2400g μόνο και μόνο για να μην πάρεις amd. Κλειδωμενος cpu, μνήμες στα 2666 max για το χατίρι της intel. Δεν είναι γελοίος φανμποισμος αυτό αφού έχεις σαφώς καλύτερη επιλογή;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Σε αυτό έχεις μισό δίκιο. Το άλλο μισό το χάνεις γιατι πρώτον θα μπορούσαν να πάρουν μνήμες από qvl και να μην ψάχνουν τίποτα. Το κακο με το σκεπτικό σου, είναι ότι αν σου έλεγε κάποιος φτιάξε μου ένα budget pc, θα προτιμουσες να του βάλεις τον 8100 ενώ στα ίδια χρηματα περίπου του βάζεις τον 2600 ή τον 2400g μόνο και μόνο για να μην πάρεις amd. Κλειδωμενος cpu, μνήμες στα 2666 max για το χατίρι της intel. Δεν είναι γελοίος φανμποισμος αυτό αφού έχεις σαφώς καλύτερη επιλογή;

Μόνο έτσι σε αποδεχόμαστε. Αλλιώς ignore κι εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ωραία να μην κυκλοφορεί κανείς στον έξω κόσμο , όπως ο από πάνω ! Πιστεύει ότι όλοι ... έχουν amd !

Οπότε όλη μέρα ασχολούνται με bios updates, σεττάρισμα μνημών , παρακολουθούν τις εξελίξεις των ... agesa κτλ . 

Πιστεύει επίσης ότι οι κάτοχοι intel , είναι σπάνιοι , περιθωριακοί και παράφρονες !!!!

Μίλα μου βρώμικα. Εντάξει, δεν είμαι και 090... αλλά καταλαβαίνω πως θέλεις να ανακουφιστείς από το βάρος της amd. 

Η ανάρτησή σου δεν βγάζει νόημα (ως συνήθως), αλλά η οξεία intelίτιδα τα έχει αυτά.

Η τελευταία σου παράγραφος (χωρίς τον πληθυντικό αριθμό) σε περιγράφει τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, radiohead είπε

Σε αυτό έχεις μισό δίκιο. Το άλλο μισό το χάνεις γιατι πρώτον θα μπορούσαν να πάρουν μνήμες από qvl και να μην ψάχνουν τίποτα. Το κακο με το σκεπτικό σου, είναι ότι αν σου έλεγε κάποιος φτιάξε μου ένα budget pc, θα προτιμουσες να του βάλεις τον 8100 ενώ στα ίδια χρηματα περίπου του βάζεις τον 2600 ή τον 2400g μόνο και μόνο για να μην πάρεις amd. Κλειδωμενος cpu, μνήμες στα 2666 max για το χατίρι της intel. Δεν είναι γελοίος φανμποισμος αυτό αφού έχεις σαφώς καλύτερη επιλογή;

Ο 8100 είναι στα 120 ευρώ και είναι κακή επιλογή σήμερα, αλλά ο 2600 είναι στα 145 και ο 2600Χ είναι στα 185.

Το να πάρει κάποιος μια μητρική , να κουμπώσει τον επεξεργαστή και τις μνήμες και να το αφήσει έτσι για 4-5 χρόνια, αξίζει κάτι για σένα ; Χωρίς ... κανένα bios update !

Με τα optimised settings που θα βάλει μόνη της η μητρική ;;; Δουλεύουν πολλά συστήματα amd έτσι ;;;

(όταν είχα am486 dx2 66 , οι περισσότεροι αφισσοκολλητές της amd  εδώ μέσα , δεν ήταν στο intel vs amd, αλλά στο pumpers vs babylino) .

Σε ένα σκαλοπάτι παραπάνω,  ο 9400f, με μητρική των 70 ευρώ και μνήμες των 75, κοστίζει αρκετά λιγότερα από το σύνολο που έχεις υπογραφή και αποδίδει αρκετά καλύτερα σε gaming

(και σε adobe προγράμματα) , με ίδια κάρτα γραφικών πάντα.

 

(Αν κάποιος αγοράζει pc αποκλειστικά για ... winzip ή handbrake , τότε συμφωνώ να πάρει ryzen ... ή και fx , θα πηγαίνει πολύ καλά !!!!!     ) .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο 8100 είναι στα 120 ευρώ και είναι κακή επιλογή σήμερα, αλλά ο 2600 είναι στα 145 και ο 2600Χ είναι στα 185.

Το να πάρει κάποιος μια μητρική , να κουμπώσει τον επεξεργαστή και τις μνήμες και να το αφήσει έτσι για 4-5 χρόνια, αξίζει κάτι για σένα ; Χωρίς ... κανένα bios update !

Με τα optimised settings που θα βάλει μόνη της η μητρική ;;; Δουλεύουν πολλά συστήματα amd έτσι ;;;

(όταν είχα am486 dx2 66 , οι περισσότεροι αφισσοκολλητές της amd  εδώ μέσα , δεν ήταν στο intel vs amd, αλλά στο pumpers vs babylino) .

Σε ένα σκαλοπάτι παραπάνω,  ο 9400f, με μητρική των 70 ευρώ και μνήμες των 75, κοστίζει αρκετά λιγότερα από το σύνολο που έχεις υπογραφή και αποδίδει αρκετά καλύτερα σε gaming

(και σε adobe προγράμματα) , με ίδια κάρτα γραφικών πάντα.

(Αν κάποιος αγοράζει pc αποκλειστικά για ... winzip ή handbrake , τότε συμφωνώ να πάρει ryzen ... ή και fx , θα πηγαίνει πολύ καλά !!!!!     ) .

Είδες όμως που οι μεγάλες αγάπες δεν ξεχνιούνται ποτέ...♥️

Εγω είχα 286 12mhz intel όμως...

Και τώρα που μιλάμε, ίντελ εχω πάλι.... Παλιαντζούρα μεν...Ιντελ δε...Αρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...