Προς το περιεχόμενο

Crucial MX500 250GB - 29.90€ Κωτσόβολος [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


TrevieL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Philippe είπε

Εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι είναι εξαιρετικός δίσκος και έγραψα παραπάνω ότι έχει πολύ καλά low depth random. Αν αναφερόσουν στον matrix που είπε ότι δεν έχουν τόση σημασία μεμονωμένα τα IOPS και πρέπει να δούμε όλο το πακέτο, τον τσάντισες και πήρε και μένα η μπάλα!

Γενικα σε καθε ssd τα random qd1 ενδιαφερουν τον κοσμο και αυτα πρεπει να κοιταμε. Οχι τα sequential. Εγω το ειχα αναφερει ωστε να βοηθησω τα παιδια να επιλεξουν προχθες και σβηστηκε και επειτε γραφτηκαν πραγματα που δεν ισχυουν. Εφοσον τελειωσε η προσφορα καλο ειναι να κλεισει. Χαρειτε τον οσοι τον πηρατε μιας και κανατε μια εξαιρετικη αγορα με εναν απο τους καλυτερους 250gb sata ssd αυτη τη στιγμη.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
13 λεπτά πριν, Philippe είπε

Εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι είναι εξαιρετικός δίσκος και έγραψα παραπάνω ότι έχει πολύ καλά low depth random. Αν αναφερόσουν στον matrix που είπε ότι δεν έχουν τόση σημασία μεμονωμένα τα IOPS και πρέπει να δούμε όλο το πακέτο, τον τσάντισες και πήρε και μένα η μπάλα!

Μην αγχωνεσαι, εχω καταλαβει τι εχει μπερδεψει. Νομιζει οτι τα γραφηματα που εβαλα ειναι sequential read. Και εγω νομιζα οτι μιλαει σε σενα αρχικα αναφεροντας τα sequential αλλα μετα καταλαβα οτι απλα δεν γνωριζει τι σημαινει steady state , service time, disk busy time, workload, λογικο οταν δεν γνωριζει καποιος οτι και οι nvme και οι sata ειναι κατηγοριες ssd. ;)

Δεν με τσαντισε, εσυ δεν γνωριζεις αυτα που γραφει κατα καιρους και ετσι χανεις το κλιμα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο αρθρο με review ssd

But as I’ve pointed out in nearly every SSD review I’ve written, sequential speeds are only half the story. Instead, it’s an SSD’s random read and write speeds I’m more concerned with, as these are the kinds of speeds you’re much more likely to see during everyday use. They aren’t nearly as sexy as the many thousands of MB/s quoted for its sequential speeds that get slapped on the box, but for me, they’re the most important thing in determining whether something’s actually worth your hard-earned cash or not. 

Με λιγα λογια τι θα δει ο πραγματικος χρηστης στην καθημερινοτητα του. Αυτα μετρανε. Ειναι και ενας λογος που οσοι πανε απο κανονικο sata ssd σε nvme πχ 970evo δεν βλεπουν καμια διαφορα στην καθημερινοτητα εκτος μεταφορα μεγαλων αρχειων η rendering πολλων GB. 12500iops εχει ο 970evo 12000 εχει ο ssd του θεματος και 9000 ο 860evo. Εκει εχουμε δρομο ακομα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τσακωνεστε ρε και μην είστε φανς. Ο δίσκος αυτός βγαίνει συχνά σε τέτοιες προσφορές. Δεν σας φαίνεται περίεργο αυτό; Έχετε δει ποτέ τον 'κατώτερο' 860 κάτω από 35-40;;;

Υγ: και στο κάτω κάτω για sata3 μιλάμε... για παραπάνω πράγματα υπάρχουν οι nvme.

Υγ2: όλοι οι sata3 τα ίδια είναι στη βασική χρήση.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανε ενα ρισετ μηπως βοηθησει. Αυτα που εμαθες πιθανον χθες (iops και 4K) - δεν ξερω πότε ακριβως αλλα ο τροπος που τα χρησιμοποιεις δειχνει πως τα εμαθες πολυ προσφατα - τα ξερουμε παρα πολλα χρονια. Κανε ρισετ και ψαξε τι ειναι αυτοι οι οροι που ειπα πριν οτι δεν γνωριζεις. Δεν εβαλα sequential read, εκτος αν νομιζεις οτι ο ssd του θεματος εχει sequential 120MB/s, κατι που ειναι απο μονο του νουμερο που αν ειχες την παραμικρη γνωση επι ssd θα σε οδηγουσε να βγεις απο την πλανη που αναμασας επι πολλα σχολια χωρις να σε ταρακουνα τιποτε!

Αρκετα λοιπον με τις ασχετες επαναληψεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Μην τσακωνεστε ρε και μην είστε φανς. Ο δίσκος αυτός βγαίνει συχνά σε τέτοιες προσφορές. Δεν σας φαίνεται περίεργο αυτό; Έχετε δει ποτέ τον 'κατώτερο' 860 κάτω από 35-40;;;

Υγ: και στο κάτω κάτω για sata3 μιλάμε... για παραπάνω πράγματα υπάρχουν οι nvme.

Υγ2: όλοι οι sata3 τα ίδια είναι στη βασική χρήση.

Δεν έπεσε ποτέ κάτω από 44 ευρώ ο mx500. Μόνο στη συγκεκριμένη προσφορά. Επίσης δεν είναι όλοι οι sata 3 ίδιοι. Ο mx500 είναι αρκετά πιο γρήγορος σε real life σενάρια από τον 860evo. Πλησιάζει πολύ κοντά των 970evo. Κάτι αντίστοιχο του 8200pro με τα 18500iops σε random read παίζει στα 87 ευρώ σήμερα είναι 50% πιο γρήγορος από 970evo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω 960evo και mx500 στις αμέσως επόμενες πάντως χωρητικότητες (500gb) η εμπειρία μου και το όποιο αισθητήριο ταχύτητας, μου λέει ότι σε καθημερινή απόδοση είναι μη διαχωρισιμοι οι δύο δίσκοι... Φυσικά αυτό είναι υπέρ του mx500 που τον πήρα πιο φθηνά από τον 960...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Μιας και έχω 960evo και mx500 στις αμέσως επόμενες πάντως χωρητικότητες (500gb) η εμπειρία μου και το όποιο αισθητήριο ταχύτητας, μου λέει ότι σε καθημερινή απόδοση είναι μη διαχωρισιμοι οι δύο δίσκοι... Φυσικά αυτό είναι υπέρ του mx500 που τον πήρα πιο φθηνά από τον 960...

Στα λόγια μου έρχεσαι. Έτσι ακριβώς είναι επιβεβαιώνεις ότι έγραψα πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποσο θα μιλατε για τα δικα σας; 250GB αφορα το θεμα, αρκετα μπερδεψατε τον κοσμο απο την day 1 μιλωντας για τον 500GB χωρις να το λετε, τωρα θα το συνεχιζετε ενω εχει αναφερθει ποια ειναι η σχεση του με τον 500;

Το θεμα μενει ανοικτο μονο για αναφορα παραδοσεων εκρεμμων αν υπαρξουν οπως κανουμε συνηθως οταν υπαρχει αμφιβολια για αυτες , οχι για να γραφει ο καθενας ο,τι νομιζει ξεφευγοντας απο τον τιτλο...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε μίλησα για τα δικά μου ούτε μπερδεψα κάποιον μη αναφέροντας την χωρητικότητα που έχω και τους δύο δίσκους ούτε τίποτα από όλα αυτά. Πιο σωστός τρόπος σε οποιαδήποτε παρατήρηση έχει ο καθένας να κάνει δεν βλάπτει την συζήτηση, ίσα ίσα την προωθεί... Και για να μην κρίνουμε προϊόντα που δεν έχουμε τυγχάνει να έχω τον mx500 τον 250άρη στο laptop του αδερφού μου, τον εγκατεστησα εγώ ο ίδιος βάζοντας και φρέσκια εγκατάσταση windows... Δεν με νοιάζει τι λέει το κάθε review, έχω δει με τα μάτια μου τον δίσκο. Σε καθημερινά πράγματα δεν μου φαίνεται με κάποιο τρόπο πιο αργός από τον 960 μου ή από τον mx500 500gb στο desktop... Τώρα αν σε κάποια αντιγραφή μεγάλου αρχείου είναι όντως πιο αργός ένας μέσος χρήστης δεν πρόκειται να το προσέξει... Γιατί πολλά διάβασα εδώ μέσα και από ανθρώπους που δεν έχουν κανέναν από τους δίσκους που συζητήθηκαν παρά μόνο διάβασαν reviews...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ούτε μια για τα δικά μου ούτε μπερδεψα κάποιον μη αναφέροντας την χωρητικότητα που έχω και τους δύο δίσκους ούτε τίποτα από όλα αυτά. Πιο σωστός τρόπος σε οποιαδήποτε παρατήρηση έχει ο καθένας να κάνει δεν βλάπτει την συζήτηση, ίσα ίσα την προωθεί...

Σοβαρα τωρα, εχεις διαβασει τιποτα απο τα σημερινα;

Βγηκε ο αρκιν την πρωτη μερα και ελεγε οτι ο mx500 ειναι καλυτερος και απο nvme χωρις να λεει καν οτι εχει δει μονο τα ριβιους του 500αρη και εβαζε εικονες απο μετρησεις του 500αρη και ηταν σαν να μιλουσε για τον 250αρη. Και τωρα ακομα λετε για το ποσο καλος ειναι ο 500αρης; Ποια ειναι η αξια του ποσο καλος ειναι ο 500αρης οταν ο 250αρης εχει συγκεκριμενα προβληματα που εχουν αναφερθει σε ριβιου μεγαλου ιστοτοπου; Το θεμα αφορα προσφορα και αγορα του 250αρη.

 

Προσθηκη για οσα προσθεσες. Το οτι δεν βλεπει καποιος "καμια διαφορα σε καθημερινα πραγματα" μεταξυ ssd με διπλη για παραδειγμα τιμη ή οποια τιμη τελως παντων, ακυρωνει ολα τα ριβιους και ολες τις κουβεντες. Ας παρει εναν οποιον να ειναι λοιπον με 20 ευρω, μηδενιζουμε τα παντα και ολα καλα; Ωραιο.

Επεξ/σία από matrixxx
προσθηκη
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Σοβαρα τωρα, εχεις διαβασει τιποτα απο τα σημερινα;

Βγηκε ο αρκιν την πρωτη μερα και ελεγε οτι ο mx500 ειναι καλυτερος και απο nvme χωρις να λεει καν οτι εχει δει μονο τα ριβιους του 500αρη και εβαζε εικονες απο μετρησεις του 500αρη, ηταν σαν να μιλουσε για τον 250αρη. Και τωρα ακομα λετε για το ποσο καλος ειναι ο 500; Ποια ειναι η αξια του ποσο καλος ειναι ο 500αρης οταν ο 250αρης εχει συγκεκριμενα προβληματα που εχουν αναφερθει σε ριβιου μεγαλου ιστοτοπου; Το θεμα αφορα προσφορα και αγορα του 250αρη.

Σοβαρά τώρα θεωρείς ότι αν πάρω και εγώ το ύφος σου θα βγάλουμε άκρη;;; Τι νόημα έχει το συγκεκριμένο ύφος δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα που απαντας σε αυτα που ρωτω...

Λοιπον παιδια, οποιος περιμενει παραδοση ή παραλαβη ή ο,τι αλλο, αν τυχει και εχει καποιο προβλημα και θελει να το αναφερει στο τοπικ, ας μου στειλει πμ να το ανοιξω να γραψει.

 

Καληνυχτα σε ολους. ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...