Προς το περιεχόμενο

S9 Plus και ασύρματη φόρτιση.


stratos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν έχω το S9 Plus και πήρα έναν ασύρματο φορτιστή από έξω. Τον έχω συνδέσει με τον φορτιστή του κινητού μου στο ρεύμα,άλλα παρατήρησα ότι όταν βάζω το κινητό πάνω φορτίζει μόνο με την κανονική(αργή) φόρτιση,και δεν μου εμφανίζει στο μενού κάπου επιλογή για γρήγορη ασύρματη φόρτιση όπως γίνεται με την ενσύρματη. Το έψαξα λίγο στον internet και λένε ότι αν βάλεις το κινητό πρώτη φορά σε γρήγορο ασύρματο φορτιστή τότε εμφανίζεται και η επιλογή για γρήγορη φόρτιση. Ο ασύρματος φορτιστής είναι fast charge και ένας φίλος μου που έχει το s7, του φόρτιζε γρήγορα,ξέρετε τι μπορεί να φταίει,έχει τύχει σε κανέναν άλλον?

Ευχαριστώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής που είναι συνδεμένος στην πρίζα λέει πάνω 1Α, 2Α ή 3Α? Επίσης από το 75-80% θα φορτίζει με αργό τρόπο ως το 100, εκτός αν έχει κάποια επιλογή το κινητό σου στις ρυθμίσεις για ενεργοποίηση του wireless fast charge. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής που είναι στην πρίζα είναι αυτός που είχε μέσα το κινητό,και λέει πάνω 9.0 V 1.67A και 5V 2A.
Στην ενσύρματη φόρτιση δουλεύει κανονικά η γρήγορη φόρτιση,και υπάρχει και η σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις να το κάνω On η Off.
Στην ασύρματη φόρτιση δεν υπαρχει η αντίστοιχη επιλογή,ούτε εκεί που λέει το βίντεο ούτε στις ρυθμίσεις της μπαταρίας όπως είναι η επιλογή για την ενσύρματη φόρτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratos789 είπε

Ο φορτιστής που είναι στην πρίζα είναι αυτός που είχε μέσα το κινητό,και λέει πάνω 9.0 V 1.67A και 5V 2A.
Στην ενσύρματη φόρτιση δουλεύει κανονικά η γρήγορη φόρτιση,και υπάρχει και η σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις να το κάνω On η Off.
Στην ασύρματη φόρτιση δεν υπαρχει η αντίστοιχη επιλογή,ούτε εκεί που λέει το βίντεο ούτε στις ρυθμίσεις της μπαταρίας όπως είναι η επιλογή για την ενσύρματη φόρτιση.

Βέβαια γρήγορη φόρτιση θεωρείται με 3Α κανονικά το λεγόμενο Quick charge 3.0 βέβαια δεν σου δίνουν ποτέ 3Α φορτιστή και πρέπει να τον αγοράσεις, αλλά κανονικά θα έπρεπε να φορτίζει με την ίδια ταχύτητα... Έχεις τη. Τελευταία ενημέρωση στο κινητό σου? Ίσως παίζει ρόλο αυτό αυτός την ρύθμιση την βρήκε εκεί που λέει πρόσθετες ρυθμίσεις ή προηγμένες ρυθμίσεις-->αξεσουάρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω την 9.0

Πήγα εκεί στις ρυθμίσεις και δεν το έχει.Λιγο που έψαξα έλεγαν πως αν το συνδέσω πρώτη φορά σε γρήγορο ασύρματο φορτιστή θα εμφανιστεί η επιλογή εκεί που λες η στις ρυθμίσεις τις μπαταρίας.

Αυτός που είναι στο βίντεό έχει την έκδοση 8.0,τώρα δεν ξέρω μήπως είναι και κάνα bug του λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stratos789 είπε

Ναι έχω την 9.0

Πήγα εκεί στις ρυθμίσεις και δεν το έχει.Λιγο που έψαξα έλεγαν πως αν το συνδέσω πρώτη φορά σε γρήγορο ασύρματο φορτιστή θα εμφανιστεί η επιλογή εκεί που λες η στις ρυθμίσεις τις μπαταρίας.

Αυτός που είναι στο βίντεό έχει την έκδοση 8.0,τώρα δεν ξέρω μήπως είναι και κάνα bug του λογισμικού.

Ίσως τότε κάποιο bug δεν είναι η πρώτη φορά που η Samsung όπως και άλλες εταιρίες προτρέχουν για ενημερώσεις και μετά βγαίνουν ένα κάρο bugs (βλέπε sony που τα είχε κάνει μαντάρα κάποτε Ζ3, Ζ5) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...