Προς το περιεχόμενο

Το Facebook και τα apps του εγκαταλείπουν την πλατφόρμα Windows Phone στις 30 Απριλίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Facebook πρόκειται σύντομα να αφαιρέσει τα apps του από το λειτουργικό σύστημα Windows Phone, όπως τα Messenger, Instagram και Facebook app.

Εκπρόσωπος της Microsoft επιβεβαίωσε ότι το Facebook θα σταματήσει να παρέχει υποστήριξη στα apps που ανέπτυξε για το mobile λειτουργικό σύστημα της Microsoft, Windows Mobile από τις 30 Απριλίου. Από εκεί και πέρα, οι χρήστες των Facebook και Instagram θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στους λογαριασμούς τους στα κοινωνικά δίκτυα μόνο μέσω του browser στο κινητό τους.

Τα Facebook, Messenger και Instagram βρίσκονται μεταξύ των κορυφαίων δωρεάν εφαρμογών στο Windows Store, ωστόσο δεν είναι ξεκάθαρο πόσους ενεργούς χρήστες θα επηρεάσει αυτή η εξέλιξη.

Όπως και να έχει, η αποχώρηση του Facebook και των υπόλοιπων εφαρμογών δεν θα πρέπει να αποτελεί έκπληξη για τους χρήστες του mobile λειτουργικού συστήματος της Microsoft, που έχει γνωστοποιήσει εδώ και καιρό (από το 2016 ουσιαστικά αν και πολλές εφαρμογές και εταιρείες είχαν ξεκινήσει να αποχωρούν από την πλατφόρμα από το 2015) ότι θα σταματήσει την υποστήριξη του. Να θυμίσουμε ότι η Microsoft πρόκειται να σταματήσει να παρέχει ενημερώσεις ασφαλείας τον Δεκέμβριο του 2019.

Παρόλα αυτά, υπάρχουν ορισμένοι χρήστες Windows Phone που αρνούνται να προχωρήσουν… Κάποιοι συνεχίζουν να χρησιμοποιούν συσκευές του είδους το 2019 επειδή προτιμούν τις επιδόσεις της κάμερας σε σχέση με τις σημερινές συσκευές και άλλοι δεν εμπιστεύονται τις Apple και Google. Υπάρχουν και μερικοί μάλιστα που εκτιμούν την… ηρεμία που τους προσφέρει ένα smartphone με λιγότερα apps.

Υπάρχει ένα ενεργό Windows Phone subreddit που έχει ένα εβδομαδιαίο νήμα που ονομάζεται «Is there an app for that?» όπου χρήστες συζητούν και προτείνουν εναλλακτικές λύσεις σε βασικά apps όπως τα Spotify και Facebook Messenger. Πάντως, ακόμα και οι πιο «diehard» χρήστες των Windows Phone/ Mobile δεν γίνεται πια να αγνοούν το γεγονός ότι οι συσκευές τους δεν μπορούν πλέον κάνουν αυτό για το οποίο δημιουργήθηκαν: να κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη.   

Engadget

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρα παντως δεν ξερετε ποσο μου λειπει το lumia 920 σαν συσκευη...και γαμω τις φωτογραφιες και ασυρματη φορτιση και double tap to wake και δεν εσπαγε με τιποτα...Δυστυχως λογω οικονομικων εχω πεσει σε κινεζιες τυπου huawei και xiaomi που ενω κανουν δουλεια μου λειπουν καποια features πολυ...

 

  • Like 18
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό! Το πιο αξιόπιστο λειτουργικό με τα πιο δυνατά κινητά τις αγοράς να τρώνε τετειο άκυρο... Μην αρχίσετε να λέτε αρνητικά όσοι δεν είχατε ποτέ windows phone ! Ναι ξέρω το store του ειναι φτωχό! Κάτι ΑΛΛΟ ? 

Κάτοχος NOKIA 735(το πήρα μεταχειρισμένο), 2 χρόνια χωρίς το παραμικρό!

Κάτοχος NOKIA 630, 3 χρόνια χωρίς το παραμικρό! και ακόμα δουλεύει!

Επεξ/σία από Redakos89
  • Like 17
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα χώνεψα ποτέ σαν λειτουργικό σε μικρή συσκευή (μιλάμε για 4" - 4,5" - 5" οθόνες). Πολύ δύσκολα στο χειρισμό και δεν υπήρχε περίπτωση να χτυπούσαν τα ανδροειδή κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύουν σωστά. Το fb για τα πανηγύρια, το insta κρασάρει αν πας να δεις κανένα story (ή και γενικά αν απλώς σκρολάρεις) και το messenger αν το έχεις ανοικτό θα δουλέψει αλλά από ειδοποιήσεις τρίχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υφίσταται πλέον Windows Phone. Και εμένα μου άρεσε σαν λειτουργικό αλλά δεν υπάρχει κυριολεκτικά καμιά εφαρμογή που να δουλεύει σωστά. Τραγικές εφαρμογές facebook messenger, στο viber έρχονται ειδοποιήσεις όποτε του καπνίσει. Δεν κάνει για τίποτα. Αυτή είναι η αλήθεια. Μετά από 3μιση χρόνια άφησα στην άκρη το lumia 640 και πήρα το Mi8 lite και έπαθα ένα μικρό σοκ με το πόσα παραπάνω πράγματα μπορώ να κάνω με το κινητό μου και ας μην είμαι τόσο απαιτητικός χρήστης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύουν σωστά. Το fb για τα πανηγύρια, το insta κρασάρει αν πας να δεις κανένα story (ή και γενικά αν απλώς σκρολάρεις) και το messenger αν το έχεις ανοικτό θα δουλέψει αλλά από ειδοποιήσεις τρίχες.

βρηκες εφαρμογές να αναφέρεις που έχουν πρόβλημα παντού. ειδικά το FB  και το messenger

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω ακαθεκτος με το 950χλ μου (ειχαν προηγηθει 920, 800, 640, 520). Ξερω ομως πως πρεπει να το αλλαξω, το κραταω κατα 80% για την καμερα και κατα 20% επειδη δεν μπορω να βλεπω iPhone.  Αναγκαστικα θα παω σε Ρ30 Ρro σε μερικους μηνες. Κριμα που η ΜΣ τα σκοτωσε τα κινητα, το λειτουργικο ηταν πολυ καλο οταν το εστρωσαν καποια στιγμη στο 2014 [8.1] και στο 2017 [10].  

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Προβλέπω μαζικές αντιδράσεις παγκοσμίως από χρήστες windows phone, απεργίες πείνας, αυτοπυρπολισμοί, ταραχές κτλ.

Θα μαζευτουν και οι 100 που εχουν ακομα windows phone...😂😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8.1 μακράν το καλύτερο λογισμικό εκείνη την περίοδο. Η ήττα της ms ήρθε καθαρά λόγω μάρκετινγκ. Πολύ όμορφες συσκευές και απίστευτα χρηστικό UI. Πλέον είμαστε σε αντροιντ και στοκ για να μην έχουμε και πολλά πολλα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 100 (μάλλον λιγότεροι) που έχουμε windows phone και κάποιοι από εμάς θα έχουμε για κάποιο διάστημα ακόμη, δεν ασχολούμαστε με social media. Τουλάχιστον οι περισσότεροι. Διαφορετικά θα είχαμε φύγει νωρίτερα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα , όχι που σταματάνε οι εφαρμογές , αλλά που δεν προχώρησε η πλατφόρμα , μου άρεσε παρά πολύ με όσα προβλήματα είχε 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...