Προς το περιεχόμενο

Λαμπες led και τρεμοπαιγμα..


cpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για ποιο λόγο μπορεί οι λάπμπες να τρεμοπαίζουν γενικά...(ειναι θέμα αστάθειας ρευματος/τάσης?)...και ποιο ειδικά έχω κουμπωμένη λαμπα 11w vtac led σε φωτιστικο δαπέδου ικεα η οποία τρεμοπαίζει κατα διαστήματα, οχι συνέχεια...Ξερει κανεις αν διορθώνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας τις δοκιμές που σου υπέδειξαν οι προηγούμενοι και μη έχοντας αποτέλεσμα βάλε μια λάμπα πυρακτώσεως και παρατήρησε αν αυξομειώνεται η φωτεινότητα της λάμπας όταν ανάβεις την κουζίνα και τον θερμοσίφωνα ,αν συμβαίνει αυτό, τότε έχεις πρόβλημα στον ουδέτερο, πιθανόν στην κολόνα παροχής της ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Κάνοντας τις δοκιμές που σου υπέδειξαν οι προηγούμενοι και μη έχοντας αποτέλεσμα βάλε μια λάμπα πυρακτώσεως και παρατήρησε αν αυξομειώνεται η φωτεινότητα της λάμπας όταν ανάβεις την κουζίνα και τον θερμοσίφωνα ,αν συμβαίνει αυτό, τότε έχεις πρόβλημα στον ουδέτερο, πιθανόν στην κολόνα παροχής της ΔΕΔΔΗΕ

Θα το δοκιμασω και θα σου πω... Για ποιο λογο μπορει να συμβαινει αυτο? μπορείς να μου δώσεις μια ποιο τεχνική απαντηση? Δεν εχω εμπειρία απο ηλεκ/κα αλλα σαν φοιτητης ηλεκ.μηχ.υπολγ θα ήθελα να μάθω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cpgr είπε

Θα το δοκιμασω και θα σου πω... Για ποιο λογο μπορει να συμβαινει αυτο? μπορείς να μου δώσεις μια ποιο τεχνική απαντηση? Δεν εχω εμπειρία απο ηλεκ/κα αλλα σαν φοιτητης ηλεκ.μηχ.υπολγ θα ήθελα να μάθω..

 

Τεχνική απάντηση δεν έχω να σου δώσω , από προσωπική εμπειρία το έγραψα, κάποιος που έχει την τεχνική κατάρτιση ας μας διαφωτίσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Κάνοντας τις δοκιμές που σου υπέδειξαν οι προηγούμενοι και μη έχοντας αποτέλεσμα βάλε μια λάμπα πυρακτώσεως και παρατήρησε αν αυξομειώνεται η φωτεινότητα της λάμπας όταν ανάβεις την κουζίνα και τον θερμοσίφωνα ,αν συμβαίνει αυτό, τότε έχεις πρόβλημα στον ουδέτερο, πιθανόν στην κολόνα παροχής της ΔΕΔΔΗΕ

 

Αν πεφτει η ενταση της λαμπας οταν αναβουμε μια μεγαλη καταναλωση στο σπιτι οπως η κουζινα ή ο θερμοσιφωνας,σημαινει οτι εχουμε προβλημα στον ουδετερο?Σαν να λες οτι αν πεφτουν οι στροφες στο αμαξι οταν αναβεις το a/c,εχεις προβλημα με βουλωμενο φυγειο.Οτι να 'ναι δλδ.Φυσιολογικο ειναι να πεφτει η ενταση,ποιος σου ειπε κατι τετοιο?

TS:ηλεκτρολογος εδω,το ιδιο προβλημα εχω (ειχα μαλλον) και εγω με τις συγκεκριμενες λαμπες.Τις πεταξα,πηρα αλλη μαρκα και απο τοτε κανενα προβλημα.Οι συγκεκριμενες ειναι πολυ κακης ποιοτητας.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LouCi4er είπε

Αν πεφτει η ενταση της λαμπας οταν αναβουμε μια μεγαλη καταναλωση στο σπιτι οπως η κουζινα ή ο θερμοσιφωνας,σημαινει οτι εχουμε προβλημα στον ουδετερο?Σαν να λες οτι αν πεφτουν οι στροφες στο αμαξι οταν αναβεις το a/c,εχεις προβλημα με βουλωμενο φυγειο.Οτι να 'ναι δλδ.Φυσιολογικο ειναι να πεφτει η ενταση,ποιος σου ειπε κατι τετοιο?

Η ΔΕΔΔΗΕ, όταν ήρθε και μου έφτιαξε την βλάβη ,κομμένο ουδέτερο στην κολόνα της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χαλαρή σύνδεση ουδετέρου της παροχής (και περισσότερο η διακοπή)  φυσικά προκαλεί σοβαρά προβλήματα σε όλη εγκατάσταση αλλά όχι μόνο σε ένα λαμπτήρα. Για μια μόνο σε λαμπτήρα πιθανότερο να φταίει ο λαμπτήρας και το φωτιστικό ή να είναι χαλαρή η σύνδεση του συγκεκριμένου κυκλώματος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία μικρή πτώση στη φωτεινότητα των λαμπών πυράκτωσης είναι φυσιολογική και αναμενόμενη.

Αν όμως η φωτεινότητα πέφτει σημαντικά, αυτό συνεπάγεται μεγάλη πτώση τάσης, που με τη σειρά του συνεπάγεται υψηλή αντίσταση σε κάποιο σημείο της εγκατάστασης (όχι απαραίτητα στον ουδέτερο στην κολώνα, μπορεί να είναι κάποια χαλαρή σύνδεση μέσα στον πίνακα)

Απλά οι λάμπες πυράκτωσης δίνουν μία οπτική απεικόνιση της πτώσης τάσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Η ΔΕΔΔΗΕ, όταν ήρθε και μου έφτιαξε την βλάβη ,κομμένο ουδέτερο στην κολόνα της 

Δηλαδη οταν αναβες τον θερμοσιφωνα επεφτε η ενταση μιας λαμπας κατα 10% πχ ή κατα 80%(χοντρικα να καταλαβω θελω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δηλαδη οταν αναβες τον θερμοσιφωνα επεφτε η ενταση μιας λαμπας κατα 10% πχ ή κατα 80%(χοντρικα να καταλαβω θελω)?

Ναι, όσο κουνιόταν το καλώδιο και δεν έκανε καλή επαφή στη κολόνα είχα αυξομείωση στη φωτεινότητα, ο ένοχος ήταν δέντρο μια Αροκάρια ,μας υποχρέωσε η ΔΕΔΔΗΕ να την κόψουμε για την ασφάλειά μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμεις εχουμε τρεμοπαιγμα με τα led φωτα στο μπανιο οταν ανοιγουμε το θερμοσιφωνο. Μεχρι τωρα δεν βρηκαμε τι φταιει παντως οι λαμπες δεν εχουν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...