Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsakiG είπε

 

Εχει καταργηθει απο την αγορα η απλη 2070.

Γενικα για να ξερεις σε 2060Super ολες οι καλες υλοποιησεις παιζουν πανω απο τα 415-420ευρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχει καταργηθει απο την αγορα η απλη 2070.

Γενικα για να ξερεις σε 2060Super ολες οι καλες υλοποιησεις παιζουν πανω απο τα 415-420ευρω.

Γνωρίζω το ότι καταργήθηκαν μόλις βγήκαν οι σούπερ. Εφόσον όμως βρίσκω αυτή στα 400 ευρώ αξίζει; Με την έννοια ότι όπως είπες οι καλες υλοποιήσεις 2060 super παίζουν στα +30 ευρώ ενώ σε απόδοση θα είναι από 5% πιο αργές ως ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχει καταργηθει απο την αγορα η απλη 2070.

Γενικα για να ξερεις σε 2060Super ολες οι καλες υλοποιησεις παιζουν πανω απο τα 415-420ευρω.

Ναι αλλά είναι αρκετή; 240 ΗΖ είναι το μόνιτορ του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

25 λεπτά πριν, tsakiG είπε

Γνωρίζω το ότι καταργήθηκαν μόλις βγήκαν οι σούπερ. Εφόσον όμως βρίσκω αυτή στα 400 ευρώ αξίζει; Με την έννοια ότι όπως είπες οι καλες υλοποιήσεις 2060 super παίζουν στα +30 ευρώ ενώ σε απόδοση θα είναι από 5% πιο αργές ως ίδια 

Σε αυτη την τιμη αξιζει. Θα εισαι οπως ειπες λιγο πανω απο 2060super και λιγο κατω απο 2070super. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsakiG είπε

Γνωρίζω το ότι καταργήθηκαν μόλις βγήκαν οι σούπερ. Εφόσον όμως βρίσκω αυτή στα 400 ευρώ αξίζει; Με την έννοια ότι όπως είπες οι καλες υλοποιήσεις 2060 super παίζουν στα +30 ευρώ ενώ σε απόδοση θα είναι από 5% πιο αργές ως ίδια 

Αν δεν μπορεις να ανεβεις σε τιμη,τοτε δεν εχεις και αλλες επιλογες.

Ουτως ή αλλως και η Pulse που ανεφερες πιο πισω απο 5700XT δεν ειναι και καμια τρομερη υλοποιηση,επειδη ειναι φθηνη την διαλεγουν οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, asbanoglou είπε

Μήπως να πάρεις cpu τώρα και να περιμένεις ampere?

Νομιζω εχεις μπερδεψει τον tsakig με τον apleegeek ο πρωτος εχει 3600x και ο δευτερος ειναι με i3 8100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας που το θέμα "γυρισε" λιγο προς το συνδυασμό CPU & GPU, μια ερώτηση.

Στα παιχνιδια που παιζω μετα την αναβάθμιση, έχω ενεργοποιήσει το overlay απ'το afterburner για να βλεπω ετσι απο περιεργεια, θερμοκρασιες, ρολογια τοσο της καρτας γραφικων οσο και του επεξεργαστη.

Αυτό που απορώ ειναι πως ο επεξεργαστής λειτουργεί στα 2200Mhz. Οκ δε λεω, η καρτα τραβάει το ζόρι, αλλα ο επεξεργαστής να δουλεύει τοσο ρελαντι; 

Το εχω δοκιμάσει σε Metro Exodus, Starcraft II. Eχω και Diablo III, Star wars αλλα δε το δοκίμασα σ'αυτα.

Και στο photoshop για παράδειγμα, κάνοντας export απο ενα raw αρχειο σε jpeg τέρμα ποιοτητα, πάλι δε "ξυπνάει". Για δοκιμή βέβαια, έβαλα 50 φωτο κι εκει εντάξει, δούλεψε στο τέρμα του. (για να επιβεβαιώσω οτι δεν εχω κανει καποια μλκ ρύθμιση).

Πρόκειται για 3600 και 1660ti

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση κάρτας αλλά είναι δυνατόν οι περισσότερες RTX 2070 να έχουν χαμηλότερα ρολόγια από την ASUS STRIX 1070 OC που είχα;

Τι δεν πάει καλά τι έχω διαβάσει λάθος; Μιλάω για απλή 2070 όχι Super η Ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση κάρτας αλλά είναι δυνατόν οι περισσότερες RTX 2070 να έχουν χαμηλότερα ρολόγια από την ASUS STRIX 1070 OC που είχα;

Τι δεν πάει καλά τι έχω διαβάσει λάθος; Μιλάω για απλή 2070 όχι Super η Ti

Μην κοιτάς τι γράφει στο κουτί. Εμένα λέει boost clock 1830 και κάτω από 1950 δεν πέφτει στην πραγματικότητα, ενώ με +100 που το έχω τώρα δεν πέφτει κάτω από 2040. Το GPU Boost κάνει αυτόματο OC όσο υπάρχει headroom σε θερμοκρασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερωτηση σε ryzen 2600x ποια καρτα θα επιλεγατε 1660 2060;

Θα αποφευγατε τις υλοποιησεις των 6gb? Να παω καλυτερα σε 8gb gddr6; δηλαδη κατι σε asus rog 2060 8gb; Αναλυση 1080

Επεξ/σία από geont
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...