Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειναι λογω windows power plan,το αναφερουν και εδω αν δεις στα σχολια

https://forums.tomshardware.com/threads/ryzen-5-3600-permanently-in-4-2ghz-boost.3498763/

κοιτα, εμενα με ενδιαφέρει να λειτουργει σωστα! δε το εκανα ουτε για οικονομια ουτε για κατι αλλο.

Εφόσον δε χρειαζονται τα παιχνιδια περισσότερη επεξεργαστικη ισχυ δεν εχω θεμα.

Δηλ, ειναι λιγο ακραίο να δουλευει συνεχεια 4.2 χωρις λογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτα εγω σου ανεφερα το γιατι βλεπεις τα ρολογια κατεβασμενα,και ο λογος ειναι για οικονομια ενεργειας.

Τωρα απο εκει και περα οτι σε βολευει/θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ampere + μια CX για απόλυτο gaming.

Σε ετούτη μπορείς να έχεις 4K/120Hz με HDMI 2.0, ενώ στην C9 θες HDMI 2.1 κάρτες για να πάρεις αυτό το range.

 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ampere + μια CX για απόλυτο gaming.

Σε ετούτη μπορείς να έχεις 4K/120Hz με HDMI 2.0, ενώ στην C9 θες HDMI 2.1 κάρτες για να πάρεις αυτό το range.

Σιγουρα ότι καλύτερο υπάρχει για pc gaming (με υπαρκτό τον κίνδυνο του  burn in ομως). 

Παντως και αυτή θα δουλεύει "κουτσά" με chroma 4:2:0 μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Απλά δεν γίνεται με hdmi 2.0 αυτό . Για 10 bit hdr 4:4:4  4K το hdmi επαρκεί μέχρι 30hz .

Επειδή είμαι κάτοχος. Πολύ κακό για το τίποτα. Πρέπει  μικροσκόπιο  να βάλεις για να εντοπίσεις την διαφορά.

Βάζεις 8bit και είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βγουν οι HDMI 2.1 κάρτες θα σταματήσει αυτό, θα παίρνεις όλα τα Hz, όλο το χρώμα και όλη την ανάλυση χωρίς περιορισμούς. Πάντως στα παιχνίδια ούτε εγώ βλέπω διαφορά μεταξύ 8bit και 10bit, το colour banding εξακολουθεί να υπάρχει στον ουρανό και μόνο με deband από reshade φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μόλις βγουν οι HDMI 2.1 κάρτες θα σταματήσει αυτό, θα παίρνεις όλα τα Hz, όλο το χρώμα και όλη την ανάλυση χωρίς περιορισμούς. Πάντως στα παιχνίδια ούτε εγώ βλέπω διαφορά μεταξύ 8bit και 10bit, το colour banding εξακολουθεί να υπάρχει στον ουρανό και μόνο με deband από reshade φεύγει.

Δεν υπάρχει διαφορά όντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ενεργοποιημένο και το dithering η NV στους οδηγούς της, ούτε δίνει επιλογή να το ενεργοποιήσεις. Η AMD το έχει ενεργοποιημένο by default οπότε βλέπεις λιγότερο banding με AMD κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω 4Κ@50hz, 4:2:2 10bpc και τα χρώματα είναι υποδειγματικά, πρέπει πριν να ενεργοποιήσετε το HDR να δείτε σε πόσα hz ανάλογα με την οθόνη μπορεί να δείξει HDR σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Εγώ παίζω 4Κ@50hz, 4:2:2 10bpc και τα χρώματα είναι υποδειγματικά, πρέπει πριν να ενεργοποιήσετε το HDR να δείτε σε πόσα hz ανάλογα με την οθόνη μπορεί να δείξει HDR σωστά

Και γιατί το κάνεις αυτό; 

 

H Διαφορά στο chroma φαίνεται μόνο από πολύ κοντά σε κάποιες γραματοσειρές .Για να το αποφύγεις αυτό απλά βάζεις 8bit και είσαι κομπλέ. το 8bit με το 10bit δεν έχει καμία διαφορά όπως είπε και ο Γιώργος ( pyscho) πιο πάνω. 

banding.jpg

DwhzXoFX4AAC-jx.jpg

 

Αυτό που δείχνουν σε διάφορα site 8bit vs 10bit είναι για να εξηγήσουν ποια είναι η διαφορά . Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό στην πράξη.

 

Και επίσης κάτι διάβασα για τα νέα Monitors ότι έχουν έναν άλλον τρόπο για να συμπιέζουν τα δεδομένα και να "χωράνε" στο bandwitch του HDMI 2.0 και αυτό με κάνει να νομίζω πώς ούτε στις ampere θα δούμε hdmi 2.1.....

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει άμα ασχολείσαι με επεξεργασία φωτογραφίας κλπ, αλλά το παιχνίδι αν έχει μάπα texture για ουρανό και έχει banding, δεν θα διορθωθεί ακόμα κι αν έχεις native 12bit panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα

Display Stream Compression (DSC)

https://www.techpowerup.com/256503/asus-rog-announces-first-monitor-with-display-stream-compression-technology-at-e3-2019

 

Προφανώς όμως θα έχει κάποιο lag αυτό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Acmilangr2 said:

και αυτό με κάνει να νομίζω πώς ούτε στις ampere θα δούμε hdmi 2.1

Λογικά θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα δούμε HDMI 2.1 στις επόμενες κάρτες και φυσικά στις επόμενες κονσόλες, η C9 βγήκε το 2019 και έχει HDMI 2.1 και είναι ακόμα η μοναδική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...