Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

metro-exodus-pc-enhanced-edition-geforce

Όντως τώρα; 49fps η 2060 σε 4Κ DLSS με Ultra RT; Με OC δηλαδή και λίγο πείραγμα τα settings πάει 60άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald Απαντάω εδώ για να μην γράφουμε άσχετα στο θέμα των 11th gen.

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι: είναι καλοκαίρι του 2019 και βλέπεις την 5700ΧΤ προσφορά κάτω από 400 ευρώ. Τι είναι πιο πιθανό να σκεφτείς;

1. Την παίρνω τώρα γιατί είναι πολύ πιο value από τις Turing και αν στην επόμενη γενιά το DLSS και το RT γίνουν καλύτερα πάω τότε σε NVIDIA

2. Δίνω περισσότερα για 2060S ή ακόμη περισσότερα για 2070S επειδή σε 1,5 χρόνο το DLSS θα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και λόγω της κρίσης προσφοράς δεν θα υπάρχει κάρτα να αγοράσω οπότε το DLSS θα μου δώσει περισσότερη ζωή στην κάρτα μου.

Ε νομίζω το πρώτο.

Τώρα στο 3080 vs 6800XT προφανώς και παίρνεις την 3080 αφού η 6800ΧΤ μόνο την vram έχει παραπάνω. Τώρα δεν είμαστε μετά Χριστόν Προφήτες αφού πλέον το DLSS έχει δείξει την αξία του και έχει υλοποιηθεί σε αρκετά games, οπότε η επιλογή είναι προφανής.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2018 που βγηκε η 2070 δεν υπηρχε 5700xt. Το 2019 που βγηκε η 5700xt,η 2070 καταργηθηκε για να βγει η 2060super και 2070super. 

Τα ιδια χρηματα γενικα και αοριστα ολο το 2019/2020 δεν ειχαν οι 2 καρτες,αλλιως κανεις δεν θα αγοραζε 5700XT,ποσο μαλλον οταν αργοτερα εμφανιστηκαν και τα σχετικα θεματα με drivers.

Θυμαμαι και παλιοτερα που οντως υπηρχε κοσμος που ηταν μεταξυ των 2 αυτων καρτων,υπηρχε κανονικα χρηματικη διαφορα πανω απο 50ευρω,ειδικα σε σχεση με τις 5700xt που ειχε βγαλει σε προσφορα το Πλαισιο/amazon.

Αν δεν ισχυουν αυτα που λεω παραπανω,ας μας πουν και οι υπολοιποι @ilos @leros2004 @noFEARgr @DEADLAZARUS @icenex @azazil1190 @d4ydr33m3rτι επαιζε γενικα με τις τιμες μεταξυ 5700xt και 2070super,και εαν η χρηματικη διαφορα ηταν οντως απο 0 μεχρι 50ευρω,καθαρα πληροφοριακα παντα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

2070S κάτω από 450 δεν θυμάμαι. Βασικά ούτε κάνω από 500 δεν θυμάμαι, αλλά νομίζω κάποια παιδιά εδώ είχαν αναφέρει 2070S κάπου μεταξύ 450-500, βέβαια μπορεί να ήταν από skroutz με 30 μέρες κατόπιν παραγγελίας (δηλαδή σε 8 χρόνια). Ο φίλος @Arkin πήρε την 5700ΧΤ σε προσφορά 349 ή 379 (δεν θυμάμαι ακριβώς) και αν δεν κάνω λάθος με 3 μήνες game pass και 2 games δώρο. Σε τέτοια τιμή δεν έβρισκες ούτε 2060S, η 5700ΧΤ ήταν η κάρτα to go εκείνη τη στιγμή. Είχα ψηθεί και εγώ να πουλήσω την 2060 αλλά κιότεψα λόγω των driver issues της AMD τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

https://www.skroutz.gr/s/19927424/Gigabyte-GeForce-RTX-2070-Super-8GB-Windforce-OC-3X-GV-N207SWF3OC-8GD.html

αγοράσμενη από σκρουτζ τέλη Σεπτεμβριου 2020 με 469ευρώ

Ε λέμε για Καλοκαίρι του '19 που ήταν κόντρα με την 5700ΧΤ που είχε κάτω από 400..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε λέμε για Καλοκαίρι του '19 που ήταν κόντρα με την 5700ΧΤ που είχε κάτω από 400..

γιατί τον Σεπτέμβριο του 2020 με ποια την συγκρίναμε?

μέσο όρο 10% διαφορά είχαν όσο ήταν και η διαφορά απόδοσης στον μέσο όρο των παιχνιδιών

https://www.techspot.com/review/2015-geforce-rtx-2070-super-vs-radeon-5700-xt/

 

επίτηδες βάζω techspot που δεν είναι και το φιλικότερο σε nvidia

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

γιατί τον Σεπτέμβριο του 2020 με ποια την συγκρίναμε?

μέσο όρο 10% διαφορά είχαν όσο ήταν και η διαφορά απόδοσης στον μέσο όρο των παιχνιδιών

ναι βρε, απλά η κουβέντα ξεκίνησε για το καλοκαίρι του '19 που και το DLSS ήταν σάπιο γενικά, οπότε καλύτερα να έπαιρνες την 5700ΧΤ, ειδικά που ήταν και σε προσφορά. Ναι τον Σεπτέμβριο του 2020 προφανώς 2070S..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά ανάλογης custom με αυτής που είχα πάρει , δηλαδή την sapphire nitro ήταν τουλάχιστον 100 ευρώ , αν ήταν να πάω σε 2070super . 
Επισης στο τελευταίο συγκριτικό που είχε κάνει το HU ίδιες επιδόσεις είχαν οι δυο κάρτες περίπου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ναι βρε, απλά η κουβέντα ξεκίνησε για το καλοκαίρι του '19 που και το DLSS ήταν σάπιο γενικά, οπότε καλύτερα να έπαιρνες την 5700ΧΤ, ειδικά που ήταν και σε προσφορά. Ναι τον Σεπτέμβριο του 2020 προφανώς 2070S..

το DLSS στην 1η γενιά και με ελάχιστη υποστήριξη από games κανένας δεν έλεγε ότι ήταν killer-feature αλλά πολλοί λέγαμε ότι είναι είναι το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

το DLSS στην 1η γενιά και με ελάχιστη υποστήριξη από games κανένας δεν έλεγε ότι ήταν killer-feature αλλά πολλοί λέγαμε ότι είναι είναι το μέλλον.

ναι αλλά δεν δικαιολογούσε 100 ευρώ παραπάνω για 2070S εκείνη τη στιγμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το 2018 που βγηκε η 2070 δεν υπηρχε 5700xt. Το 2019 που βγηκε η 5700xt,η 2070 καταργηθηκε για να βγει η 2060super και 2070super. 

Τα ιδια χρηματα γενικα και αοριστα ολο το 2019/2020 δεν ειχαν οι 2 καρτες,αλλιως κανεις δεν θα αγοραζε 5700XT,ποσο μαλλον οταν αργοτερα εμφανιστηκαν και τα σχετικα θεματα με drivers.

Θυμαμαι και παλιοτερα που οντως υπηρχε κοσμος που ηταν μεταξυ των 2 αυτων καρτων,υπηρχε κανονικα χρηματικη διαφορα πανω απο 50ευρω,ειδικα σε σχεση με τις 5700xt που ειχε βγαλει σε προσφορα το Πλαισιο/amazon.

Αν δεν ισχυουν αυτα που λεω παραπανω,ας μας πουν και οι υπολοιποι @ilos @leros2004 @noFEARgr @DEADLAZARUS @icenex @azazil1190 @d4ydr33m3rτι επαιζε γενικα με τις τιμες μεταξυ 5700xt και 2070super,και εαν η χρηματικη διαφορα ηταν οντως απο 0 μεχρι 50ευρω,καθαρα πληροφοριακα παντα.

Είμαι 1000% σίγουρος (τον κόβω που λέμε) ότι η 2070 κόστιζε 450 με 500€ όταν έκανε  launch η 5700xt. Ίδια ακριβώς χρήματα  δήλαδη. Άν ψάξεις και το θέμα εδώ θα δείς να αναφέρεται.

Το όλο νόημα δεν είναι αν καλώς η κακώς πήρε κάποιος την μία ή την άλλη. Το νόημα είναι ότι το κράξιμο που είχε ξαναπέσει τότε για τις τιμές πήγε κουβά, τελικά μια χαρά καραworthit ήταν και η 2060s και η 2070 / 2070s. Μέχρι και ο steve  αναρωτήθηκε πόσφατα σε βίντεο του αν τελικά καλά έπραξε και πρότεινε την 5700xt τότε

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

@Herald Απαντάω εδώ για να μην γράφουμε άσχετα στο θέμα των 11th gen.

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι: είναι καλοκαίρι του 2019 και βλέπεις την 5700ΧΤ προσφορά κάτω από 400 ευρώ. Τι είναι πιο πιθανό να σκεφτείς;

1. Την παίρνω τώρα γιατί είναι πολύ πιο value από τις Turing και αν στην επόμενη γενιά το DLSS και το RT γίνουν καλύτερα πάω τότε σε NVIDIA

2. Δίνω περισσότερα για 2060S ή ακόμη περισσότερα για 2070S επειδή σε 1,5 χρόνο το DLSS θα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και λόγω της κρίσης προσφοράς δεν θα υπάρχει κάρτα να αγοράσω οπότε το DLSS θα μου δώσει περισσότερη ζωή στην κάρτα μου.

Ε νομίζω το πρώτο.

Τώρα στο 3080 vs 6800XT προφανώς και παίρνεις την 3080 αφού η 6800ΧΤ μόνο την vram έχει παραπάνω. Τώρα δεν είμαστε μετά Χριστόν Προφήτες αφού πλέον το DLSS έχει δείξει την αξία του και έχει υλοποιηθεί σε αρκετά games, οπότε η επιλογή είναι προφανής.

Δεν μιλάμε τώρα για ειδικές προσφορές κλπα.

Το θέμα είναι οτι στο launch της 5700xt έπαιρνες ετοιμοπαράδοτη κουτάτη 2070 στα ίδια χρήματα. Ανέτρεξε τώρα στο εδώ ή και το δίπλα θέμα να δείς γκρίνια για τις τιμές της  nvidia και δόξα και τιμή στην amd :P 

44 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Η διαφορά ανάλογης custom με αυτής που είχα πάρει , δηλαδή την sapphire nitro ήταν τουλάχιστον 100 ευρώ , αν ήταν να πάω σε 2070super . 
Επισης στο τελευταίο συγκριτικό που είχε κάνει το HU ίδιες επιδόσεις είχαν οι δυο κάρτες περίπου . 

Mε 100€ λοιπόν θα έπαιζες το πιο πολυαναμενόμενο παιχνίδι των τελευταίων 10 ετών, το οποίο σου άρεσε και πολύ αν δεν κάνω λάθος. Με την άλλη 1080p και 30 fps. Προσωπικά αν είχα 1440p monitor και 2070s αντί  για 1080ti (ουσιαστικά παρόμοιες raster επιδόσεις έχουν) με τόσα παιχνίδια που έχουν DLSS πλέον θα είχα γλυτώσει την αναβάθμιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald 550-600 η 2070Super και υπήρχαν μερικές 2070 απλές στα 450 που λες αλλά ήταν μόνο κατόπιν παραγγελίας 30 μέρες κανένα δεν είχε 4-10 μέρες πχ γιατί αν υπήρχε διαθέσιμη θα έπαιρνα τότε 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Είμαι 1000% σίγουρος (τον κόβω που λέμε) ότι η 2070 κόστιζε 450 με 500€ όταν έκανε  launch η 5700xt. Ίδια ακριβώς χρήματα  δήλαδη. Άν ψάξεις και το θέμα εδώ θα δείς να αναφέρεται.

Εγω δεν ημουν ποτε μεταξυ των 2 αυτων καρτων,και δεν γνωριζω και τι τιμες επαιξαν σε ολη την διαρκεια της κυκλοφοριας τους. Γιαυτο ρωτησα να πουν την γνωμη τους ορισμενοι αλλοι που ηταν σε τετοια περιπτωση και παρακολουθουσαν τι επαιζε με τις τιμες γενικα.

Γιατι στο διπλα θεμα εσυ ειπες οτι η 5700xt ειχε απο μηδεν εως 50ευρω χρηματικη διαφορα γενικα και αοριστα,ενω ενας πχ συμφορουμιτης που ηταν σε αυτη την θεση λεει οτι κατι τετοιο δεν ισχυε.

56 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Η διαφορά ανάλογης custom με αυτής που είχα πάρει , δηλαδή την sapphire nitro ήταν τουλάχιστον 100 ευρώ , αν ήταν να πάω σε 2070super . 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...