Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντάξει με αυτή τη λογική και ο καπνιστής μπορεί να σου πει ότι του διώχνει το άγχος και ότι το θέλει οπωσδήποτε, ο πότης μπορεί να σου πει ότι ξεχνάει τα βάσανα και πάει λέγοντας :D

Το αν είναι κάτι πεταμένα χρήματα ή όχι, είναι καθαρά υποκειμενικό γιατί ο καθένας γουστάρει διαφορετικά πράγματα, άλλος τα σκάει σε HW γιατί γουστάρει το gaming, άλλος παίρνει iPhone, άλλος θέλει να 'ναι πάντα στην πένα και τα σκάει στα ρούχα και πάει λέγοντας.

Π.χ. εγώ τώρα θα πάρω 2080Ti, για έναν που τα σκάει για κινητά, είναι πεταμένα λεφτά η GPU. Για μένα είναι το iPhone που πήρε.

Welcome to the club. 

Τελικά πολλοί δεν αντέξαμε και τα σκασαμε άσχημα στο τέλος για την ti. Η 2080 ήταν η μέσαζουσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Welcome to the club. 

Τελικά πολλοί δεν αντέξαμε και τα σκασαμε άσχημα στο τέλος για την ti. Η 2080 ήταν η μέσαζουσα. 

Η άποψή μου για την κάρτα δεν θα αλλάξει. Τα πινακάκια με τα νούμερα και τα άρθρα που παρέθετα, είναι facts και όχι ''σνομπάρισμα'' όπως είπες επειδή δεν την έχω. Η κατάσταση αυτή είναι για την ώρα, 2080(2017 performance) και η 2080Ti τρώει ξύλο(Εννοώ δεν κρατάει σταθερό 4Κ/60) σε 4Κ στα περισσότερα φετινά ΑΑΑ παιχνίδια. Ναι είναι μονόδρομος για 4Κ, προφανώς, αλλά επίσης είναι και μονόδρομος αν θες ακατέβατα 60άρια σε 1440P στο Division 2 :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Welcome to the club. 

Τελικά πολλοί δεν αντέξαμε και τα σκασαμε άσχημα στο τέλος για την ti. Η 2080 ήταν η μέσαζουσα. 

Οταν παιζεις με 1440p144hz η 4k60p η 2080ti ειναι μονοδρομος στα νεα παιχνιδια. Σου δινει μια ελευθερια δεν υπαρχει κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

 δεν υπαρχει κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη. 

Μετά  το καλοκαίρι του 2020 τα καλύτερα.... Ampere rules! Μέχρι τότε 2080ti ftw.... 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw το tape out που έγινε για το Ampere αφορά τον διάδοχο του V100 και όχι gaming GPU. Προς το τέλος του 2020 το κόβω για gaming Ampere.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

2080Ti τρώει ξύλο(Εννοώ δεν κρατάει σταθερό 4Κ/60) σε 4Κ στα περισσότερα φετινά ΑΑΑ παιχνίδια.

Σε ultra. Για έξυπνο μείγμα με στοχευμένες υποχωρήσεις μέχρι και με 2060 τρέχεις 4Κ 60hz

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Μετά  το καλοκαίρι του 2020 τα καλύτερα.... Ampere rules! Μέχρι τότε 2080ti ftw.... 

1.5 χρονο δηλαδη που ειναι πολυς χρονος. Δηλαδη δεν λες οτι ειναι πεταμενα χρηματα η οτι δεν αξιζει. Για οποιον την αξιοποιησει στο επακρο και εχει τα χρηματα αξιζει τουλαχιστον στα 1100 που παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Σε ultra. Για έξυπνο μείγμα με στοχευμένες υποχωρήσεις μέχρι και με 2060 τρέχεις 4Κ 60hz

Καλά ναι και οι διαφορές οπτικά είναι τρίχες κατσαρά όπως πάντα..Απλά όταν έχεις δώσει ένα σωρό λεφτά δεν θες να ρίξεις settings.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η άποψή μου για την κάρτα δεν θα αλλάξει. Τα πινακάκια με τα νούμερα και τα άρθρα που παρέθετα, είναι facts και όχι ''σνομπάρισμα'' όπως είπες επειδή δεν την έχω. Η κατάσταση αυτή είναι για την ώρα, 2080(2017 performance) και η 2080Ti τρώει ξύλο(Εννοώ δεν κρατάει σταθερό 4Κ/60) σε 4Κ στα περισσότερα φετινά ΑΑΑ παιχνίδια. Ναι είναι μονόδρομος για 4Κ, προφανώς, αλλά επίσης είναι και μονόδρομος αν θες ακατέβατα 60άρια σε 1440P στο Division 2 :P

Ουτε εγώ είμαι ευχαριστημένος με την αποδοση της 2080ti (σε σχέση με το τι περίμενα από 1080ti). Εξαλου το έχω πει περιπου 68 φορές. Όμως το ίδιο ισχύει και για την 2080. 

 

Όμως και πάλι το φταίξιμο το ρίχνω περισοτερο στις εταιρίες παιχνιδιών. Δηλαδή πως γίνεται στο far cry new dawn να πιάνω ultra 75-90fps; 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Σε ultra. Για έξυπνο μείγμα με στοχευμένες υποχωρήσεις μέχρι και με 2060 τρέχεις 4Κ 60hz

Απλά υποτίθεται ότι όταν παίρνεις το απόλυτο δεν ασχολείσαι με τα Settings...... Anyway bro... Η 2080ti αυτήν την περίοδο είναι αρκετά δέλεαρ σε όποιον θέλει να στραφεί για παραπάνω horsepower.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Ουτε εγώ είμαι ευχαριστημένος με την αποδοση της 2080ti (σε σχέση με το τι περίμενα από 1080ti). Εξαλου το έχω πει περιπου 68 φορές. Όμως το ίδιο ισχύει και για την 2080. 

Ναι μόνο που η 2080 δεν προορίζεται για 4Κ, για ακόμη μία φορά..Ή μάλλον σύμφωνα με την NV προορίζεται..

Turing-V-Pascal-Slide.jpg

Τέλος πάντων, έχουν γίνει άπειρες φορές αυτές οι συζητήσεις για επιδόσεις/κόστος κλπ..Δεν έχει νόημα να ξαναγίνει, αυτή είναι η κατάσταση για την ώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Gigabyte windforce και msi ventus. 

Προσωπικά δεν τις θεωρώ από τις καλές υλοποιήσεις αυτές... δεν ξέρω.

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αν μπορούσα να διαθέσω τα χρήματα την Asus 2080ti Strix OC θα αγόραζα ή την Evga 2080ti kingpin.

Ναι αυτές θεωρώ και εγώ καλές υλοποιήσεις. Χέστηκα για τα oc potential! Απλά εμπειρικά τις θεωρώ σκυλιά και όταν χρειάζεται στο game, σε βγάζουν ασπροπρόσωπο. Τώρα αν έχουν αλλάξει κάποια πράγματα σε turing... δεν το γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Stamer είπε

Προσωπικά δεν τις θεωρώ από τις καλές υλοποιήσεις αυτές... δεν ξέρω.

Ναι αυτές θεωρώ και εγώ καλές υλοποιήσεις. Χέστηκα για τα oc potential! Απλά εμπειρικά τις θεωρώ σκυλιά και όταν χρειάζεται στο game, σε βγάζουν ασπροπρόσωπο. Τώρα αν έχουν αλλάξει κάποια πράγματα σε turing... δεν το γνωρίζω

Κοίτα επειδή είμαστε σε τεχνολογικό forum κι όχι στo boro της Δρούζα,

τις υλοποιήσεις που παρέθεσα προς αγορά για κάτω από 1200 ευρώ, δεν τις έβαλα επειδή θεωρώ/πιστεύω/νομίζω κάτι,

παραθέτω συγκεκριμένο κριτίριο, το οποίο είναι η παρουσία binned A chip.

Αν χέστηκες ή όχι είναι άλλο θέμα, αλλά αν συγκρίνεις την καλύτερη nonA με μια όποιανανε Α είναι 7-10% η διαφορά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ.

Τώρα αν αξίζει να πληρώσεις για ''σκυλιά'' και λύκους αγόρασε την όποια evga που είσαι άνετος οικονομικά,

έτσι ώστε αν δεν σου βγει canine και σου βγει feline, στην αλλάζουν κομπλέ και γρήγορα.

 

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...