Προς το περιεχόμενο

καταβολή δεδουλευμένων και επιδομάτων απο εργοδότη ύστερα απο παραίτηση


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μην χρησιμοποιήσεις logs/screenshots από messenger, πιθανότατα δεν θα τα δεχτούν στην υπηρεσία, αν πέσουν στην αντίληψη του εργοδότη οτι χρησιμοποίησες τέτοια στοιχεία μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανκ με μηνύσεις, είναι κάτι σαν την καταγραφή εικόνας/ήχου με τεχνικά μέσα, αλλά εδώ είναι κάτι πιο ειδικό και προέκταση αυτών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού είχες ανάγκη τα λεφτά γιατί παραιτήθηκες; Δε μπορούσες να μαζέψεις ένα μήνα λεφτά και να φύγεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν έχεις έχεις υπογράψει παραίτηση δεν μπωρεις να κάνεις τίποτα.,εαν δεν έχεις υπογράψει τίποτα πήγαινε στο επόπτη εργασίας και κάνε καταγγελία, συνήθως μετά από την σύσταση που θα τους γίνει το αργότερο σε 15 μέρες θα σου έχουν βάλει όσα σου οφείλουν βάση νόμου.... 

Άσε τους δικηγόρους θέλουν λεφτά και όποιος έχει λεφτά κερδίζει.... 

 

Επεξ/σία από babasas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τον πιέσεις να τα δώσει γρήγορα δε νομίζω ότι μπορείς. Οκ η επιθεώρηση εργασίας είναι μια κάποια λύση αλλά θα κάνει κανα μήνα (έτσι μου είχαν πει δε ξέρω αν τραβάει κι άλλο ). Και  ουσιαστικά θα γίνει μια συζήτηση μπροστά στην επιθεώρηση, ο εργοδότης θα πει βεβαίως θα τα δώσω ... όταν μπορω κ θα σε καθυστέρησει ακόμα περισσότερο. Οι δικηγόροι άστο . Θα βγει ένα δικαστήριο μετά από 2 χρόνια κ μια βδομάδα πριν, θα σε πληρώσουν , θα βγουν στο δικαστήριο κ θα πουν εντάξει τον πλήρωσα . 

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα εργατικά αλλά εξαναγκασμός απόλυσης ένας διάλογος "θέλω άδεια άνευ αποδοχών - δε μπορώ να σου δώσω αν πρέπει οπωσδήποτε να λείπεις παραιτησου " συγνώμη αλλά ούτε καν. Πήγαινε ρωτά ο ίδιος επιθεώρηση εργασίας. Σε 2-3 διαφορετικές να δεις αντιδράσεις. 

 

 

Για εμένα αν σε περνει πάρε τον με το καλό , εξήγησε του ότι δεν είχες επιλογή κ έπρεπε να φύγεις κ ότι χρειάζεσαι τα λεφτα 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Να τον πιέσεις να τα δώσει γρήγορα δε νομίζω ότι μπορείς. Οκ η επιθεώρηση εργασίας είναι μια κάποια λύση αλλά θα κάνει κανα μήνα (έτσι μου είχαν πει δε ξέρω αν τραβάει κι άλλο ). Και  ουσιαστικά θα γίνει μια συζήτηση μπροστά στην επιθεώρηση, ο εργοδότης θα πει βεβαίως θα τα δώσω ... όταν μπορω κ θα σε καθυστέρησει ακόμα περισσότερο. Οι δικηγόροι άστο . Θα βγει ένα δικαστήριο μετά από 2 χρόνια κ μια βδομάδα πριν, θα σε πληρώσουν , θα βγουν στο δικαστήριο κ θα πουν εντάξει τον πλήρωσα . 

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα εργατικά αλλά εξαναγκασμός απόλυσης ένας διάλογος "θέλω άδεια άνευ αποδοχών - δε μπορώ να σου δώσω αν πρέπει οπωσδήποτε να λείπεις παραιτησου " συγνώμη αλλά ούτε καν. Πήγαινε ρωτά ο ίδιος επιθεώρηση εργασίας. Σε 2-3 διαφορετικές να δεις αντιδράσεις. 

Για εμένα αν σε περνει πάρε τον με το καλό , εξήγησε του ότι δεν είχες επιλογή κ έπρεπε να φύγεις κ ότι χρειάζεσαι τα λεφτα 

σε ευχαριστώ ναι και εγώ εκεί καταλήγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Να τον πιέσεις να τα δώσει γρήγορα δε νομίζω ότι μπορείς. Οκ η επιθεώρηση εργασίας είναι μια κάποια λύση αλλά θα κάνει κανα μήνα (έτσι μου είχαν πει δε ξέρω αν τραβάει κι άλλο ). Και  ουσιαστικά θα γίνει μια συζήτηση μπροστά στην επιθεώρηση, ο εργοδότης θα πει βεβαίως θα τα δώσω ... όταν μπορω κ θα σε καθυστέρησει ακόμα περισσότερο. Οι δικηγόροι άστο . Θα βγει ένα δικαστήριο μετά από 2 χρόνια κ μια βδομάδα πριν, θα σε πληρώσουν , θα βγουν στο δικαστήριο κ θα πουν εντάξει τον πλήρωσα . 

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα εργατικά αλλά εξαναγκασμός απόλυσης ένας διάλογος "θέλω άδεια άνευ αποδοχών - δε μπορώ να σου δώσω αν πρέπει οπωσδήποτε να λείπεις παραιτησου " συγνώμη αλλά ούτε καν. Πήγαινε ρωτά ο ίδιος επιθεώρηση εργασίας. Σε 2-3 διαφορετικές να δεις αντιδράσεις. 

Για εμένα αν σε περνει πάρε τον με το καλό , εξήγησε του ότι δεν είχες επιλογή κ έπρεπε να φύγεις κ ότι χρειάζεσαι τα λεφτα 

Γιατί όμως "ούτε καν" 

 

Το έντυπο της άδειας άνευ αποδοχών, λέει αιτουμαι άδεια άνευ και από κάτω η επιχείρηση απαντάει ότι κάνει δεκτή την αίτηση

 

Αν δεν την κάνει, τότε εσύ λείπεις αδικαιολόγητα από την θέση σου, συνεπώς θα μπορούσε να κινήσει τη διαδικασία να θεωρηθεί παραίτηση

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί η δουλειά σου θα πρέπει να θεωρείται κάτι στο οποίο πας όταν νιώθεις και αν δε θες δεν πας;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 06/04/2019 at 19:14, dimtsef said:

καλησπέρα, τα φώτα όσων γνωρίζουν για το θέμα αυτό, 20/3/19 παραιτήθηκα καθώς ζήτησα άδεια άνευ αποδοχών και ο εργοδότης μου την αρνήθηκε και με προέτρεψε να παραιτηθώ. Φυσικά του ζήτησα να με απολύσει αλλά δεν ήθελε για λόγους αποζημίωσης προφανώς. Το ερώτημα είναι το εξής, μπορώ να κινηθώ νομικά και άμεσα με κάποια αγωγή η κάτι τέτοιο σχετικά με τα δεδουλευμένα και τα ανάλογα επιδόματα που δικαιούμαι ? Θα ήθελα να αποφύγω τη διαδικασία μέσω επιθεώρησης εργασίας καθώς αυτό μπορεί να έχει ένα αποτέλεσμα αλλά στην ουσία θα καθυστερήσει αρκετά και έχω άμεσα την ανάγκη για τα χρήματα αυτά που δικαιούμαι.

Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης μου είναι το εξής, έχω καταγεγραμμένα στο messenger τους διαλόγους μας όπου και του ζητάω την άδεια άνευ αποδοχών και την αρνείται όπου και με προτρέπει να παραιτηθώ. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω νομικά σαν απόδειξη ότι εξαναγκάστηκα σε παραίτηση ώστε να δικαιούμαι και αποζημίωση απόλυσης ?

Παρακαλώ ας απαντήσουν όσοι γνωρίζουν πραγματικά. ευχαριστώ.

Δεν κατανοώ πως συνδυάζεται το «έχω άμεση ανάγκη τα χρήματα» με το «θέλω άδεια άνευ αποδοχών», αλλά οκ εσύ ξέρεις καλύτερα τη ζωή σου.

Πάνω σε αυτά που ρωτάς, πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα εκτός από το να περιμένεις για την ώρα. Εάν σε πλήρωνε με μηνιαίο μισθό την τελευταία εργάσιμη κάθε μήνα, τότε έχει περιθώριο να σε πληρώσει μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα (δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποιο νόμο αυτό, από το ΣΕΠΕ έχω αντλήσει την πληροφορία, μπορεί να έλεγαν και βλακείες, το συνηθίζουν). Αν κάνεις καταγγελία στο ΣΕΠΕ, να ξέρεις ότι θα συζητηθεί μετά από κανά μήνα και απόφαση θα βγει μετά από κανένα τρίμηνο. Επίσης, να ξέρεις ότι η απόφαση του ΣΕΠΕ δεν είναι δεσμευτική, θα πρέπει να κάνεις αγωγή για να διεκδικήσεις τα δεδουλευμένα σου.

Αν κάνεις αγωγή θα σου στοιχίσει και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα φτάσει καν στα δικαστήρια, θα σε πληρώσει μέσα στα χρονικά περιθώρια που ορίζει ο νόμος. Εσύ όμως θα έχεις χάσει το ποσό που σου κόστισε η αγωγή (π.χ. €200-300). Σε συμφέρει κάτι τέτοιο για μισθό 20 ημερών;

Το δώρο Πάσχα μπορεί να στο βάλει μέχρι την Μ. Παρασκευή και εφόσον λες ότι είναι τυπικός, δεν πρόκειται να μην στο βάλει, μιας και τιμωρείται με αυτόφωρο.

Τέλος, δεν σε εξανάγκασε σε παραίτηση, μόνος σου αποχώρησες βάσει των λεγομένων σου.

Στη θέση σου θα το πήγαινα λάου λάου για να πάρω τα χρήματά μου το συντομότερο δυνατόν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας και στον Λογιστή του. Έτσι έκανα και εγώ. 5 απλές επισκέψεις για απλή σκοτουρα και να του αποσπας χρόνο από την εργασία του και λίγο πριξαρχιδινγκ και θα πληρωθείς εντός εβδομάδας (να έχεις τρόπους,όχι βρισιές και απειλές). Είναι ο μόνος ενδιάμεσος που μπορεί να τρέξει το συμβάν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

  Επίσης, να ξέρεις ότι η απόφαση του ΣΕΠΕ δεν είναι δεσμευτική, θα πρέπει να κάνεις αγωγή για να διεκδικήσεις τα δεδουλευμένα σου.

Αν κάνεις αγωγή θα σου στοιχίσει και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα φτάσει καν στα δικαστήρια, θα σε πληρώσει μέσα στα χρονικά περιθώρια που ορίζει ο νόμος. Εσύ όμως θα έχεις χάσει το ποσό που σου κόστισε η αγωγή (π.χ. €200-300). Σε συμφέρει κάτι τέτοιο για μισθό 20 ημερών;

 

το σεπε το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να βάλει πρόστιμα και να στείλει την υπόθεση στον εισαγγελέα για το ποινικό μέρος, να διατάξει τον άλλον να πληρώσει όχι..  μπορεί όντως να το κάνει βέβαια αν δε θέλει να μπλεχτεί, αλλά αν έχει όρεξη δεν μπορούν να του το επιβάλλουν 

 

για να πληρωθείς όντως πρέπει να κάνεις αγωγή ώστε να κερδίσεις και να έχεις στα χέρια σου διαταγή πληρωμής (που θα γίνει δεκτή και θα φτάσει δικαστήριο αφού πληρώνεις και θα τη συντάξει δικηγόρος.. ) αλλά εκεί πλέον μιλάμε για υπόθεση που μπορεί να πάρει χρόνια μέχρι να τελειώσει και δυστυχώς το κόστος όλης αυτής της ιστορίας μπορεί να μην αξίζει να ασχοληθείς 

 

δηλαδή αν δε μιλάμε για  κάποια χιλιάρικα, έστω 3+ , τι αγωγή να κάνεις; και εκεί δηλαδή μόνο για το γαμώτο θα την κάνεις, δυστυχώς η δικαιοσύνη κοστίζει

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, logistoulis είπε

Γιατί όμως "ούτε καν" 

Το έντυπο της άδειας άνευ αποδοχών, λέει αιτουμαι άδεια άνευ και από κάτω η επιχείρηση απαντάει ότι κάνει δεκτή την αίτηση

Αν δεν την κάνει, τότε εσύ λείπεις αδικαιολόγητα από την θέση σου, συνεπώς θα μπορούσε να κινήσει τη διαδικασία να θεωρηθεί παραίτηση

Δεν καταλαβαίνω γιατί η δουλειά σου θα πρέπει να θεωρείται κάτι στο οποίο πας όταν νιώθεις και αν δε θες δεν πας;

Δε κατάλαβα το post σου. Μάλλον μπερδευτηκαμε λίγο.

 

Αυτό που είπα είναι ότι θεωρώ πολύ περίεργο να μπορεί να θεωρηθεί η άρνηση του εργοδότη να δώσει άδεια άνευ αποδοχών ως εξαναγκασμό σε παραίτηση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Δε κατάλαβα το post σου. Μάλλον μπερδευτηκαμε λίγο.

Αυτό που είπα είναι ότι θεωρώ πολύ περίεργο να μπορεί να θεωρηθεί η άρνηση του εργοδότη να δώσει άδεια άνευ αποδοχών ως εξαναγκασμό σε παραίτηση .

ο ίδιος την υπέγραψε... αν ήθελε ας εξαφανιζόταν οπότε και πάλι θα ήταν παραίτηση με την ανάλογη διαδικασία..  (δικαστικός επιμελητής κτλ.. ) 

 

το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο από τη στιγμή που μόνος του αποφάσισε να μην πάει στη δουλειά 

 

τώρα απλά διευκόλυνε τη διαδικασία 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, logistoulis said:

το σεπε το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να βάλει πρόστιμα και να στείλει την υπόθεση στον εισαγγελέα για το ποινικό μέρος, να διατάξει τον άλλον να πληρώσει όχι..  μπορεί όντως να το κάνει βέβαια αν δε θέλει να μπλεχτεί, αλλά αν έχει όρεξη δεν μπορούν να του το επιβάλλουν

Τι πρόστιμο να βάλει το ΣΕΠΕ στην συγκεκριμένη περίπτωση; Θα πει ο ένας «δεν με πληρώνει», θα πει ο άλλος «τον έχω πληρώσει» και θα πει ο επιθεωρητής «βρείτε τα στο δικαστήριο». Δεν μπορεί να μπει πρόστιμο σε τέτοιου είδους καταγγελία.

8 hours ago, logistoulis said:

για να πληρωθείς όντως πρέπει να κάνεις αγωγή ώστε να κερδίσεις και να έχεις στα χέρια σου διαταγή πληρωμής (που θα γίνει δεκτή και θα φτάσει δικαστήριο αφού πληρώνεις και θα τη συντάξει δικηγόρος.. ) αλλά εκεί πλέον μιλάμε για υπόθεση που μπορεί να πάρει χρόνια μέχρι να τελειώσει και δυστυχώς το κόστος όλης αυτής της ιστορίας μπορεί να μην αξίζει να ασχοληθείς

Σε συνέχεια αυτών που γράφεις, να το θέσουμε λίγο χρονικά και χρηματικά: αν κατατεθεί σήμερα μια αγωγή θα δίνει περιθώριο ενός μήνα στον εργοδότη να συμμορφωθεί και θα πάρει ημερομηνία συζήτησης στην καλύτερη μετά από 5-6 μήνες (και αυτό με δεδομένο ότι τα εργατικά παίρνουν μια ψιλοπροτεραιότητα), ενώ θα κοστίσει κανένα 300άρι στην καλύτερη περίπτωση μαζί με τα παράβολα, εάν ο δικηγόρος είναι κολλητός του (αλλιώς μιλάμε για €500-600). Όταν με το καλό βγει η απόφαση κανένα εξάμηνο μετά τη συζήτηση, εάν κερδίσει ο φίλος, το πιθανότερο είναι ότι ο εργοδότης θα πάει για έφεση που σημαίνει άλλος ένας χρόνος αναμονής. Όταν συζητηθεί στο εφετείο, πάλι απόφαση βγαίνει κανένα εξάμηνο μετά τη συζήτησή της και θα πρέπει ο φίλος να βγάλει διαταγή πληρωμής, η οποία βγαίνει άμεσα μεν, αλλά ο εργοδοτής θα μπορεί να κάνει προσωρινές, αναστολές, ανακοπές κλπ οπότε πάμε ακόμα παραπίσω. Δηλαδή μιλάμε για κανά δυο χρονάκια στο νερό.

Το καλό με την αγωγή, είναι ότι αντίστοιχα θα κοστίσει και στον εργοδότη κάμποσα χρήματα, οπότε το πιθανότερο είναι μόλις του έρθει το χαρτί να συμμορφωθεί αν μιλάμε για 1-2 χιλιάρικα και να μην μπει στη διαδικασία του δικαστικού.

8 hours ago, logistoulis said:

δηλαδή αν δε μιλάμε για  κάποια χιλιάρικα, έστω 3+ , τι αγωγή να κάνεις; και εκεί δηλαδή μόνο για το γαμώτο θα την κάνεις, δυστυχώς η δικαιοσύνη κοστίζει

Ε ναι, το μόνο που μπορεί να κάνει πρακτικά ο φίλος είναι να συζήτησει ευγενικά τα χρήματά του πιέζοντας, αν και δεν νομίζω ότι οι δρόμοι τους χώρισαν με τις καλύτερες των συθηκών.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι πρόστιμο να βάλει το ΣΕΠΕ στην συγκεκριμένη περίπτωση; Θα πει ο ένας «δεν με πληρώνει», θα πει ο άλλος «τον έχω πληρώσει» και θα πει ο επιθεωρητής «βρείτε τα στο δικαστήριο». Δεν μπορεί να μπει πρόστιμο σε τέτοιου είδους καταγγελία.

 

παλιότερα από εμπειρία που είχα ο ίδιος ναι κάπως έτσι πήγαινε, όπως τα λες, πλέον όμως που τα λεφτά περνάνε υποχρεωτικά από τράπεζα δεν ξέρω πώς θα γινόταν η φάση. και πάλι όμως ό,τι πρόστιμα και καταδίκες και να φάει τα λεφτά σου εσύ μόνο με αγωγή τα παίρνεις οπότε είναι αδιάφορο τι θα του κάνει το κράτος, εκτός αν έχεις εκδικητικές διαθέσεις (το βρίσκω ανούσιο, το θέμα είναι να πληρωθείς) 

10 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Σε συνέχεια αυτών που γράφεις, να το θέσουμε λίγο χρονικά και χρηματικά: αν κατατεθεί σήμερα μια αγωγή θα δίνει περιθώριο ενός μήνα στον εργοδότη να συμμορφωθεί και θα πάρει ημερομηνία συζήτησης στην καλύτερη μετά από 5-6 μήνες (και αυτό με δεδομένο ότι τα εργατικά παίρνουν μια ψιλοπροτεραιότητα), ενώ θα κοστίσει κανένα 300άρι στην καλύτερη περίπτωση μαζί με τα παράβολα, εάν ο δικηγόρος είναι κολλητός του (αλλιώς μιλάμε για €500-600). Όταν με το καλό βγει η απόφαση κανένα εξάμηνο μετά τη συζήτηση, εάν κερδίσει ο φίλος, το πιθανότερο είναι ότι ο εργοδότης θα πάει για έφεση που σημαίνει άλλος ένας χρόνος αναμονής. Όταν συζητηθεί στο εφετείο, πάλι απόφαση βγαίνει κανένα εξάμηνο μετά τη συζήτησή της και θα πρέπει ο φίλος να βγάλει διαταγή πληρωμής, η οποία βγαίνει άμεσα μεν, αλλά ο εργοδοτής θα μπορεί να κάνει προσωρινές, αναστολές, ανακοπές κλπ οπότε πάμε ακόμα παραπίσω. Δηλαδή μιλάμε για κανά δυο χρονάκια στο νερό.

 

εγώ με δική μου ιστορία ξέμπλεξα στα 2.5 περίπου χρόνια και είμαι από τους τυχερούς, μόνο μια απεργία δικηγόρων έφαγα στη μάπα και χωρίς να έχουμε εφέσεις (συμβιβάστηκα βέβαια και έκοψα μέρος του ποσού.. ευτυχώς όχι μεγάλο, όμως με τα λοιπά δικηγορικά έξοδα έχασα κι άλλα από αυτά που διεκδίκησα και πάλι όμως μου έμεινε το περισσότερο ποσό, οπότε άξιζε από το να μην είχα κάνει τίποτα) 

 

καλό είναι να μην μπεις σε μια τέτοια ιστορία, είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο , αλλά αν είναι να μπεις πρέπει να μιλάμε για κάποιο σχετικά σημαντικό ποσό 

και ευτυχώς που μιλάμε για προσωπική επιχείρηση (με αφορμή αυτό που λέγαμε στο άλλο  θέμα) και είχα άνθρωπο με περιουσιακά στοιχεία να διεκδικήσω χρήματα, αν είσαι σε καμιά αε που βαράει κανόνι όπως ήταν η γυναίκα τα κλαις τα λεφτά σου κανονικά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...