Προς το περιεχόμενο

Bricked Smartphone


timopie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το φορουμ, εχει τρεις μερες τωρα που εκανα απόπειρα να περασω μια ρομ στο κινητο μου και τα θαλάσσωσα. Υπαρχει κάποιος(προτιμότερο Θεσσαλονική) που θα μπορουσε να με βοηθησει να το επισκευάσω η να μου προτείνει κάποιο κατάστημα να απευθυνθώ? Ευχαριστώ εκ  των προτέρων.

Επεξ/σία από timopie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου αρκεί να ξέρεις 2 πράγματα. Θα κατεβάσεις μια rom ( είτε stock είτε custom) και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες για να τις περάσεις. Εχει βγει νομίζω και μια lineage rom με Oreo για το συγκεκριμένο.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά πως τα κανω unbrick ειναι το θεμα.. γιατι δεν ανοιγει. Και επειδη γενικα δεν γνωριζω πολλα εγω σπασει το κεφαλι μου και δεν εχω καταφερει κατι μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνει τους γνωστούς ήχους όταν συνδέεται στον υπολογιστή τότε μπορεί να επαναφέρει. Είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά μπορεί να στο κάνει και κάποιος που γνωρίζει. Κοστίζει βέβαια. Την υπηρεσία αυτή θα την τιμολογουσα κανένα 100ρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Youtube is your friend.....

Ακολούθησα ακριβως αυτο το guide! Το εκανα unbrick. Τωρα εχει περαστει η ρομ απο το βιντεο. Απλα το κινητο τωρα δεν εχει baseband kai imei. Αντε καινουργια δουλεια τωρα που γενικα δεν γνωριζω απο αυτα και προφανως πρεπει να περαστει αλλη ρομ. Μπορείτε να με βοηθησετε στο πως να κινηθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, timopie είπε

Ακολούθησα ακριβως αυτο το guide! Το εκανα unbrick. Τωρα εχει περαστει η ρομ απο το βιντεο. Απλα το κινητο τωρα δεν εχει baseband kai imei. Αντε καινουργια δουλεια τωρα που γενικα δεν γνωριζω απο αυτα και προφανως πρεπει να περαστει αλλη ρομ. Μπορείτε να με βοηθησετε στο πως να κινηθω?

Για το IMEI δες αυτό εδώ τον οδηγό 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, timopie είπε

Ακολούθησα ακριβως αυτο το guide! Το εκανα unbrick. Τωρα εχει περαστει η ρομ απο το βιντεο. Απλα το κινητο τωρα δεν εχει baseband kai imei. Αντε καινουργια δουλεια τωρα που γενικα δεν γνωριζω απο αυτα και προφανως πρεπει να περαστει αλλη ρομ. Μπορείτε να με βοηθησετε στο πως να κινηθω?

Φιλε μου για ολα τα κινητα και ειδικα τα mtk based πρεπει να παιρνεις backup του efs file πριν φλασαρεις.. Περιεχει το imei ,mac address etc.. Το καλο ειναι οτι στα mtk based κινητα "γραφεις" ευκολα παλι το imei σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Φιλε μου για ολα τα κινητα και ειδικα τα mtk based πρεπει να παιρνεις backup του efs file πριν φλασαρεις.. Περιεχει το imei ,mac address etc.. Το καλο ειναι οτι στα mtk based κινητα "γραφεις" ευκολα παλι το imei σου

Δυστηχως επρεπε να ψαχτω περισσοτερο.. Εμαθα το μαθημα μου ομως. Θα τσεκαρω το guide του φιλου απο πανω. Απλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω πρωτα. Να περασω αλλη ρομ και μετα να γραψω τα imei η το αντιθετω? Και επισης είδα οτι αναγραφονται τα imei στο κουτι του κινητου. Βοηθαει καθόλου αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα φλασαρεις την ρομ του κινητου. Θα ρουταρεις. Θα εγκαταστησεις το chamelephone  και θα γραψεις τα ιμει του κουτιου

https://chamelephon.en.uptodown.com/android/download

Επεξ/σία από tsilitheo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsilitheo1 είπε

Θα φλασαρεις την ρομ του κινητου. Θα ρουταρεις. Θα εγκαταστησεις το chamelephone  και θα γραψεις τα ιμει του κουτιου

https://chamelephon.en.uptodown.com/android/download

Πειράζει αν δεν ειναι η στοκ αλλα ειναι stock based?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...