Προς το περιεχόμενο

Τι παιζει με την Wolt?


flienky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

Η Wolt είναι νέα εταιρία που αν έχω καταλάβει, συνεργάζεται με εστιατόρια και χρησιμοποιεί δικούς της διανομείς για το delivery. 

Απο φίλο άκουσα οτι το εστιατόριο δινει 4Ε την ώρα (χωρίς ασφάλεια) για τον διανομέα. Ξέρουμε τι παίζει; Κατα πάσα πιθανότητα τους θεωρούν εξωτερικούς συνεργάτες. Αν αυτο ισχύει, δεν ειναι παράνομο; Πάνε σε εναν κλάδο που εχει πολεμήσει ωστε οι εργοδότες να αναγνωρίσουν κανα επίδομα, και τωρα τους βαφτίζουν εξωτερικούς συνεργάτες ωστε να τους εχουν ανασφάλιστους.

Ξέρουμε τι παίζει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, flienky είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Η Wolt είναι νέα εταιρία που αν έχω καταλάβει, συνεργάζεται με εστιατόρια και χρησιμοποιεί δικούς της διανομείς για το delivery. 

Απο φίλο άκουσα οτι το εστιατόριο δινει 4Ε την ώρα (χωρίς ασφάλεια) για τον διανομέα. Ξέρουμε τι παίζει; Κατα πάσα πιθανότητα τους θεωρούν εξωτερικούς συνεργάτες. Αν αυτο ισχύει, δεν ειναι παράνομο; Πάνε σε εναν κλάδο που εχει πολεμήσει ωστε οι εργοδότες να αναγνωρίσουν κανα επίδομα, και τωρα τους βαφτίζουν εξωτερικούς συνεργάτες ωστε να τους εχουν ανασφάλιστους.

Ξέρουμε τι παίζει;

Και εσένα τι σε ενδιαφέρει? Σου χτυπά τα δικά σου συμφέροντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.news247.gr/epixeiriseis/wolt-finlandoys-allaxoyn-to-delivery-stin-ellada.6687291.html

Φινλανδική εταιρεία είναι που ήρθε να δοκιμάσει την τύχη της στην Ελλάδα,τώρα αν αξίζει ή όχι θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fg9000 είπε

Και εσένα τι σε ενδιαφέρει? Σου χτυπά τα δικά σου συμφέροντα?

Με κόβεις να είμαι το αφεντικο της εφοοδ και να εχω συμφέρον στον να μην εξαπλωθεί; 

Αν ειμαι ντελιβερας δεν θα επρεπε να με νοιαζει;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, flienky είπε

Με κόβεις να είμαι το αφεντικο της εφοοδ και να εχω συμφέρον στον να μην εξαπλωθεί; 

Αν ειμαι ντελιβερας δεν θα επρεπε να με νοιαζει;

Τσουκ

ειναι αλλη υπηρεσια, διαφοροποιηται απο εφοοντ και ειναι πιο οργανωμενοι με τους ντελιβεραδες. Ειναι αλλο πραγμα δεν αφορα ντελιβερι σουβλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fg9000 είπε

Τσουκ

ειναι αλλη υπηρεσια, διαφοροποιηται απο εφοοντ και ειναι πιο οργανωμενοι με τους ντελιβεραδες. Ειναι αλλο πραγμα δεν αφορα ντελιβερι σουβλακια

Πως δεν αφορά ντελιβερι σουβλάκια; το μαγαζί που δουλεύω συνεργάζεται και με efood και με την wolt.

Άρα τώρα ο εργοδότης μου, προσλαμβάνει αλλούς διανομείς μέσω της wolt και δεν τους πληρώνει ούτε ένσημα ούτε τίποτα. Δεν είναι λάθος για αυτά τα παιδιά;

Και με το efood ανταγωνιζεται η wolt καθώς ο τελικός πελάτης μπορεί είτε να παραγγείλει μέσω wolt είτε μέσω efood.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, flienky said:

Πως δεν αφορά ντελιβερι σουβλάκια; το μαγαζί που δουλεύω συνεργάζεται και με efood και με την wolt.

Άρα τώρα ο εργοδότης μου, προσλαμβάνει αλλούς διανομείς μέσω της wolt και δεν τους πληρώνει ούτε ένσημα ούτε τίποτα. Δεν είναι λάθος για αυτά τα παιδιά;

Και με το efood ανταγωνιζεται η wolt καθώς ο τελικός πελάτης μπορεί είτε να παραγγείλει μέσω wolt είτε μέσω efood.

Από το λίγο που είδα η wolt είναι ανεξάρτητη. Δηλαδή εάν αγοράσεις κάτι μέσω της wolt θα σε χρεώσει και έξοδα διανομέα, δηλαδή θα σου βγει παραπάνω στην τιμή.

Οι διανομείς της wolt, δουλεύουν για την wolt και όχι για το συνεργαζόμενο κατάστημα. Κάποιος καταστηματάρχης για παράδειγμα που δεν έχει υπηρεσία delivery η wolt θα του έρθει γάντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2019 στις 12:05 ΠΜ, fg9000 είπε

Και εσένα τι σε ενδιαφέρει? Σου χτυπά τα δικά σου συμφέροντα?

Βασικα χτυπαει τα δικαμου. Εχω φτιαξει ολοκληρο προτζεκτ για ακριβως το ιδιο πραμα. Μελετες φορολογια ενσιμα κλπ και εκει που ημουν σχετικα ετοιμος και παω να ψαξω για χρηματοδοτηση... Τσουπ ερχεται 'ο σου δινω 3ε την ωρα'. Εγω νομιμα θα επρεπε να δινω 8.5 την ωρα επειδη τοσα βγαινουν με ικα αδειες δωρα. 

 

Στο τσακ θα πηγαινα για γερο φουντο, οκ δεν φταιει η γουλτ αυτη ειδε φως και μπηκε. Αλλα αυτο το κρατος, αυτο το μπουρδελο κρατος που ειναι;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα και εγω, καλή ιδέα αλλά δεν έχει καλή κάλυψη ακόμα, κέντρο είμαι σχετικά και δεν είναι διαθέσιμη σαν υπηρεσία. Στο εξωτερικό υπάρχει και το Ubereats.

Εγω αυτο που θα ηθελα ειναι μια υπηρεσία να μου φερνει φαγητό απο εστιατορια και delivery που ειναι μακρια και δεν φερνουν στην περιοχη μου, θα εδινα και 5-6ε έξτρα άνετα για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η εταιρια και ιδεα καλη ειναι. Σου δίνεται η δυνατότητα να μπορείς να παραγγέλνεις από εστιατόρια που δεν εχουν ντελιβερι. Να βαφτιζεις όμως τους ντελιβεραδες σαν "εξωτερικους συνεργατες", ωστε να μην τους πληρώνεις ΙΚΑ, ασφάλεια άδειες κλπ είναι ληστεία. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, flienky είπε

 

5 ώρες πριν, flienky είπε

Πως δεν αφορά ντελιβερι σουβλάκια; το μαγαζί που δουλεύω συνεργάζεται και με efood και με την wolt.

Άρα τώρα ο εργοδότης μου, προσλαμβάνει αλλούς διανομείς μέσω της wolt και δεν τους πληρώνει ούτε ένσημα ούτε τίποτα. Δεν είναι λάθος για αυτά τα παιδιά;

Και με το efood ανταγωνιζεται η wolt καθώς ο τελικός πελάτης μπορεί είτε να παραγγείλει μέσω wolt είτε μέσω efood.

 

28 λεπτά πριν, flienky είπε

Παιδια η εταιρια και ιδεα καλη ειναι. Σου δίνεται η δυνατότητα να μπορείς να παραγγέλνεις από εστιατόρια που δεν εχουν ντελιβερι. Να βαφτιζεις όμως τους ντελιβεραδες σαν "εξωτερικους συνεργατες", ωστε να μην τους πληρώνεις ΙΚΑ, ασφάλεια άδειες κλπ είναι ληστεία. 

Που τα είδες ολλλλααα αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, παπι είπε

Βασικα χτυπαει τα δικαμου. Εχω φτιαξει ολοκληρο προτζεκτ για ακριβως το ιδιο πραμα. Μελετες φορολογια ενσιμα κλπ και εκει που ημουν σχετικα ετοιμος και παω να ψαξω για χρηματοδοτηση... Τσουπ ερχεται 'ο σου δινω 3ε την ωρα'. Εγω νομιμα θα επρεπε να δινω 8.5 την ωρα επειδη τοσα βγαινουν με ικα αδειες δωρα. 

Στο τσακ θα πηγαινα για γερο φουντο, οκ δεν φταιει η γουλτ αυτη ειδε φως και μπηκε. Αλλα αυτο το κρατος, αυτο το μπουρδελο κρατος που ειναι;

Ε τότε άνοιξε και δώσε 8.5Ε που είναι το πρόβλημα δλδ ? Ποιος θα πάει να δουλέψει για 3 αν εσύ δίνεις 8.5Ε

*Που για μένα , τα ντελιβερυ θα έπρεπε να παίρνουν παραπάνω από 8.5 δύσκολη εργασία και αν πέσεις θα τραυματιστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fg9000 είπε

Ε τότε άνοιξε και δώσε 8.5Ε που είναι το πρόβλημα δλδ ? Ποιος θα πάει να δουλέψει για 3 αν εσύ δίνεις 8.5Ε

*Που για μένα , τα ντελιβερυ θα έπρεπε να παίρνουν παραπάνω από 8.5 δύσκολη εργασία και αν πέσεις θα τραυματιστείς.

Δε καταλαβες. Για να παρεις 4ε την ωρα θα πρεπει να δωσω αλλα τοσα και βαλε για ικα αδειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, παπι είπε

Δε καταλαβες. Για να παρεις 4ε την ωρα θα πρεπει να δωσω αλλα τοσα και βαλε για ικα αδειες.

Σαφώς και πρέπει να δώσεις για ΙΚΑ και άδειες , δεν είμαστε στην Σαχάρα στην Αφρική. Με 4Ε πάλι θα σου έρθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...