Προς το περιεχόμενο

Ο αισθητήρας υπερήχων του Galaxy S10 μπορεί να «ξεγελαστεί» από ένα 3D εκτυπωμένο αποτύπωμα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Προσωπικα θεωρω οτι μετα το Νοκια 6600 (ωραια χρονια) το πρωτο Iphone 3g ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου απο αποψη generation gap με αλλες συσκευες συγκριτικα. Η διαφορα ηταν χαοτικη, μετα εμεινα στην Apple για 2-3 γενιες ακομη (μεχρι το iphone 4 αν δεν απατωμαι, δεν αλλαζω και καθε χρονο κινητα) και εκτοτε θεωρω οτι ειναι ισως η χειροτερη εταιρεια με διαφορα να της δωσεις εστω και 1 ευρω. Τρομερα αντικαταναλωτικες πρακτικες, συσκευες πανακριβες χωρις λογο, πολυ περιοριστικο λογισμικο κτλ. Πλεον βλεπω Iphone συσκευη και βγαζω φλυκταινες. Οι μονοι που δικαιολογω καπως ειναι αυτοι που θελουν ολο το οικοσυστημα για τη δουλεια τους και η αλλαγη ειναι αρκετα δυσκολη, ουσιαστικα καθονται γτ τροπον τινα εκβιαζονται.

Ακριβώς αυτό. Και σκέψου έχω ανάγκη από apple οικοσύστημα  λόγω djing αλλα κυρίως ως μουσικής παραγωγής που έχω τα πάντα σε Macintosh με προγράμματα αγορασμένα αφού σε αυτό το θέμα η apple ήταν μονοπώλιο και τώρα πια νοιώθω λίγο εγκλωβισμένος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Τι ακριβώς δεν εξηγει; 

Ποιες λεπτομέρειες σου λείπουν για να σε κανει να πιστέψεις; 

Ας μας δειξει στην αρχη το πως προγραμματισε και ποιο δακτυλο. Μπορει πχ να προγραμματισε ως ξεκλιδωμα το συγκεκριμενο 3d.

Δευτερο. Ας προσπαθεισει να ξεκλιδωσει με το ιδιο ομοιομα 3d αλλα με διαφορετικο δακτυλο για να δουμε τι θα γινει.

Το οτι μας το σερβιραν στο βιντεο δεν σημαινει οτι τα το χαψουμε χωρις να αναρωτιθουμε πρωτα.

1 ώρα πριν, georgetsl είπε

Mi9 xiaomi...μη τα ξαναλέμε ...ανώτερο σε όλα σχεδόν από το s10 στην μισή τιμή του δεύτερου....

Το προβλημα με το drain battery το φτιαξανε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stafaf είπε

Beta testers σας έχει η samsung γατάκια. 

Να μην ξεχάσετε να πάρετε και το foldable. Βέβαια εκεί χρειάζεται alpha testers.

Και μετά θα έρθει το ΜΗΛΟ-ΠΟΥ-ΜΟΙΡΑΖΕΙ-ΠΟΝΟ και θα τα φτιάξει όλα όπως θα έπρεπε να δουλεύουν εξ αρχής. 

Απλά και τέλεια. 

Μαλλον τοτε δεν εχεις καταλαβει οτι η μοδα του μηλου εφυγε και μπαλα παιζει samsung και huawei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται λογικό ότι αν κάποιος έφτιαξε ένα εκμαγείο που είναι ίδιο με το δικό μου δάκτυλο η συσκευή θα το αναγνωρίζει και θα ανοίγει; 

Δεν ξέρω αν είναι αληθινό ή ψεύτικο το βίντεο αλλά εξ' αρχής το δακτυλικό αποτύπωμα το θεωρούσα ως ευκολία και όχι ως καλύτερη λύση από το να έχω κωδικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Προσωπικα θεωρω οτι μετα το Νοκια 6600 (ωραια χρονια) το πρωτο Iphone 3g ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου απο αποψη generation gap με αλλες συσκευες συγκριτικα. Η διαφορα ηταν χαοτικη, μετα εμεινα στην Apple για 2-3 γενιες ακομη (μεχρι το iphone 4 αν δεν απατωμαι, δεν αλλαζω και καθε χρονο κινητα) και εκτοτε θεωρω οτι ειναι ισως η χειροτερη εταιρεια με διαφορα να της δωσεις εστω και 1 ευρω. Τρομερα αντικαταναλωτικες πρακτικες, συσκευες πανακριβες χωρις λογο, πολυ περιοριστικο λογισμικο κτλ. Πλεον βλεπω Iphone συσκευη και βγαζω φλυκταινες. Οι μονοι που δικαιολογω καπως ειναι αυτοι που θελουν ολο το οικοσυστημα για τη δουλεια τους και η αλλαγη ειναι αρκετα δυσκολη, ουσιαστικα καθονται γτ τροπον τινα εκβιαζονται.

Καλά είναι off topic αλλά και εγώ σχεδόν τα ίδια με τη διαφορά ότι δεν είχα εμπειρία από Nokia 6600 και τελευταίο iphone ήταν το 4s το οποίο ήταν είναι και θα είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει και ένα ipad 4th gen. Από εκεί και μετά (και ειδικά στη μεταjobs εποχή) κάθε χρόνο καμία ουσιαστική εξέλιξη και πολύ πιο μεγάλη τιμή (είχα πάρει τότε το 4s 500€ και τα θεωρούσα πάάάρα πολλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και το iphone είναι καλύτερο στο κλείδωμα οθόνης, γιαυτό και είναι και πιο ακριβό.

Δυστυχώς υπάρχουμε και εμείς που δεν στηριζόμαστε μόνο στο κλείδωμα της αρχικής οθόνης του κινητού για την ασφάλεια των προσωπικών μας δεδομένων. Μακάρι να μπορούσα να δώσω παραπάνω χρήματα για ένα iphone. Γιατί σίγουρα αντί να χρησιμοποιήσω βασικές γνώσεις που είναι προσβάσιμες στο ίντερνετ, θα μπορούσα αν είχα να δώσω 200-300 € παραπάνω και να έχω faceid και να ξεφύγω από την κατάντια αυτή.

Όπως ένα σπίτι με έναν πολύ ακριβό συναγερμό είναι λιγότερο ασφαλές από ένα σπίτι με βασικό συναγερμό σκύλο και μια κάμερα της πλάκας, είναι το ίδιο χαζό να κλειδώνει κάποιος την αρχική οθόνη και να στηρίζεται μόνο σε ένα επίπεδο ασφαλείας όσο καλό και αν είναι.

Σε τεχνολογικό φόρουμ μπαίνει ο κόσμος να ενημερωθεί και να ανταλλάξει απόψεις και βγαίνουν τα μάτια μας.
Διαφορετικές τσέπες, διαφορετικές ανάγκες,διαφορετικά μυαλά, γνώση και αντίληψη.
Ο καθένας στην τελική πρέπει να αγοράζει ότι τον εξυπηρετεί καλύτερα. 
Moderator ο άλλος, και είναι πιο γραφικό fanboy πεθαίνεις. 
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Conan2046 said:

Μόνο εμένα μου φαίνεται λογικό ότι αν κάποιος έφτιαξε ένα εκμαγείο που είναι ίδιο με το δικό μου δάκτυλο η συσκευή θα το αναγνωρίζει και θα ανοίγει; 

Δεν ξέρω αν είναι αληθινό ή ψεύτικο το βίντεο αλλά εξ' αρχής το δακτυλικό αποτύπωμα το θεωρούσα ως ευκολία και όχι ως καλύτερη λύση από το να έχω κωδικό.

Και όμως, το touch id της Apple δεν μπορούσε να παραβιαστεί με ένα ψεύτικο δάχτυλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Conan2046 said:

Πως αναγνώριζε ότι ήταν ψεύτικο αν τα δακτυλικά αποτυπώματα ήταν ίδια;

Έπρεπε να μπορεί να περάσει και ρεύμα από το δάχτυλο για να ολοκληρωθεί η αναγνώριση. Σε ένα πτώμα ας πούμε δεν θα λειτουργήσει εκτός κι αν τον προλάβεις όσο είναι ακόμη ...ζεστός! 😛 

https://www.engadget.com/2013/09/16/why-a-disembodied-finger-cant-be-used-to-unlock-the-touch-id-se/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε παιδιά τίθεται θέμα data sensitivity?. Γιατί να έχεις σημαντικά αρχεία στο κινητό όταν ξέρεις ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα να στο κλέψουν ή πολύ απλά να το χάσεις-ξεχάσεις κάπου.

ΥΓ: δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά μπορείτε να κλειδώσετε συγκεκριμένες εφαρμογές/αρχεία. Να ένα 2ο επίπεδο προστασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, NotAliki177 said:

Μα ρε παιδιά τίθεται θέμα data sensitivity?. Γιατί να έχεις σημαντικά αρχεία στο κινητό όταν ξέρεις ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα να στο κλέψουν ή πολύ απλά να το χάσεις-ξεχάσεις κάπου.

ΥΓ: δεν ξέρω αν το ξέρετε αλλά μπορείτε να κλειδώσετε συγκεκριμένες εφαρμογές/αρχεία. Να ένα 2ο επίπεδο προστασίας.

Δεν μίλησε κανείς για την απόλυτη ασφάλεια. Αναλύουμε απλά το επίπεδο προστασίας για την κάθε τεχνολογία κλειδώματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Soulson είπε

Φίλε μου σίγουρα hater αρχίζω και δηλώνω αλλά τουλάχιστον είχα και έχω άποψη από προϊόντα της apple. Για το αν γνωρίζω από τεχνολογία αποδεικνύεται με το ότι  δεν είμαι οπαδός εταιρειών και αλλάζω γνώμη εύκολα.  Βέβαια έχω περάσει κι εγώ πολύ παλιά την εξάρτηση "apple" Αλλά παλιά τότε που έπαιζε μπάλα μόνη της.

Δεν έχεις ιδέα από τεχνολογια. Μπήκες μόνο για να γράψεις κάτι άκυρο για την αππλε σε θέμα σαμσουνγκ. Και όσο για το μπαλκόνι μέχρι σήμερα είναι η καλύτερη υλοποίηση. Όλες η εταιρίες έχουν κάτι παρόμοιο με το μπαλκονακι άλλες 25χ25 άλλες 2χ2 άλλες τρύπες κάπως έτσι πάει. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Δεν έχεις ιδέα από τεχνολογια. Μπήκες μόνο για να γράψεις κάτι άκυρο για την αππλε σε θέμα σαμσουνγκ. Και όσο για το μπαλκόνι μέχρι σήμερα είναι η καλύτερη υλοποίηση. Όλες η εταιρίες έχουν κάτι παρόμοιο με το μπαλκονακι άλλες 25χ25 άλλες 2χ2 άλλες τρύπες κάπως έτσι πάει. 

Φίλε μου είμαι σίγουρος ότι απλά έχεις ένα iPhone και τίποτα άλλο από apple και αυτό τα τελευταία χρόνια. Το notch είναι η χειρότερη υλοποίηση ever και notch έβαλαν απλά λόγω trend οι υπόλοιποι. Γι'αυτό δεν πήρα iPhone πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Soulson said:

Φίλε μου είμαι σίγουρος ότι απλά έχεις ένα iPhone και τίποτα άλλο από apple και αυτό τα τελευταία χρόνια. Το notch είναι η χειρότερη υλοποίηση ever και notch έβαλαν απλά λόγω trend οι υπόλοιποι. Γι'αυτό δεν πήρα iPhone πάλι.

Τα θέματα της αισθητικής τα συζητάμε στο άλλο topic που είναι και πιο σχετικό. Εδώ αναλύουμε την αξιοπιστία των συστημάτων ασφαλείας που έχει το κάθε ένα... 

Από τη στιγμή που το samsung χρησιμοποιεί υπερηχους (τα xiaomi χρησιμοποιούν οπτική αναγνώριση κάτω από την οθόνη) για να σκανάρει τη δομή των αποτυπωμάτων, φαντάζομαι πως είναι σχετικά εύκολο να ξεγελαστεί από ένα καλό αντίγραφο του δαχτύλου. Λογικά μετά από αυτό θα ακολουθήσουν και άλλα tests με περισσότερες λεπτομέρειες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...