Προς το περιεχόμενο

Με τους Ryzen Pro, η AMD φέρνει γραφικά «Vega» σε φορητούς υπολογιστές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Καλά ότι να νε κάθεστε και μιλάτε για γραφικά Intel 😂😂😂 Ένα redmi note 7 pro έχει καλύτερα γραφικά...😂🤣 https://m.youtube.com/watch?v=U-SgqJbY10k

Αυτά ειναι με γραφικά Intel.

H Vega 8 στον 2500U έχει υπολογιστική ισχύ λίγο παραπάνω απο 1.2 Tflops, ενώ η adreno 630 έχει λίγο πανω απο τα μισά.

Ελπίζω του χρονου η intel να μπει δυνατά στο παιχνιδι με τις καρτες γραφικών, γιατί και η Nvidia αλωνιζει εκεί... Θέλω ανταγωνισμό. Βαρεθηκα τοσα χρόνια να βλέπω 2 εταιρείες και κατα διαστήματα η μια να παιρνει τη πρωτιά απο την αλλη, να έχουμε ουσιαστικά μονοπώλιο,  μετα η δεύτερη να την ξεπερνάει και να έχουμε παλι μονοπώλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Πράγματι, τόσα χρόνια χωρίς ανταγωνισμό έκανε ό,τι ήθελε. Πολύ κακώς.

Σε σχέση με την τιμή, πραγματικά, η AMD σαρώνει. Ο καταναλωτής κερδίζει, προς το παρόν. Πιστεύεις ότι αυτό θα συνεχιστεί αν συνεχίσει η κατρακύλα της Intel; Πιστεύεις ότι η AMD δε θα κάνει ότι και η Intel, όταν ήταν μόνη της; Τα ίδια θα κάνει. Πολυεθνικές εταιρείες είναι και οι 2 και επιδιώκουν το μέγιστό κέρδος. Δε μιλάμε για το μαγαζάκι του κυρ Μπάμπη της γειτονιάς.

Το 14% είναι μικρή διαφορά και ακριβώς ότι έκανε και η Intel από γενιά σε γενιά. Τα ίδια και η AMD με τους Bulldozer και τώρα με τους Ryzen.

Τα ενσωματωμένα γραφικά είναι καταπληκτικά για την κατηγορία τιμής τους. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι, σε αντίθεση με την Nvidia, τα Linux τα έχει γραμμένα κανονικότατα. Έχει πολύ καιρό να βγάλει drivers, ενώ εδώ και 2 χρόνια υπάρχουν περίπου 10.000 παιχνίδια στο steam που τρέχουν σε Linux και αρκετά ακόμα που τρέχουν μέσω wine.

Συνολικά, το ξαναγράφω, είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος από τον 2500U. Είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις μέχρι τα 550-600€. Μετά μπαίνουν οι i5 με 1050 που είναι πολύ καλύτερες επιλογές.

H intel υπήρξαν φορές που είχε ουτε 5% διαφορά σε επόμενη γενιά..

Το 14% αν ισχύσει κτλ, είναι καλό βήμα..

Και μην ξεχνάς οτι πλέον με την κάθοδο των nm φτάνουμε στο τερμα σε λίγα χρόνια και είναι ολο και πιο δύσκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johncorfas είπε

Στην παραπομπή σου βλέπω 2 επεξεργαστές, με ίδια συχνότητα, διαφορετική αρχιτεκτονική, διαφορετική λιθογραφία, διαφορετικά σετ εντολών και διαφορετικές επιδόσεις. Τί εννοείς όταν γραφείς ότι είναι οι ίδιοι εδώ και 7 χρόνια; Αν έγραφες ότι οι διαφορές τους, ανά έτος, είναι μικρές θα είχες απόλυτο δίκιο. Αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός αυτό γίνεται. 

Υπάρχει κάποιος που να νομίζει ότι αν η Intel πέσει, όπως στο παρελθόν η AMD, τότε η AMD θα βγάζει κάθε χρόνο επιδόσεις με τη σέσουλα; Τα ίδια θα κάνει και αυτή. Το ίδιο κάνει και τώρα. Διαβάστε λίγο το άρθρο: η καινούρια γενιά έχει έως και 14% καλύτερες επιδόσεις από τον i7 της Intel... Σιγά την τρελή επίδοση...Μακάρι να έμπαιναν στην αγορά και 2-3 εταιρείες ακόμα. Τότε θα έβλεπες διαφορές...

Να κοιτάξει να διορθώσει λίγο το θέμα με τους drivers της σε Linux και κατά τα άλλα είναι μια χαρά μηχανήματα. Αυτή τη στιγμή γράφω από μηχάνημα με AMD 2500U. Πάρα πολύ καλή αγορά. Το πήρα 450€ και πραγματικά είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Τα γραφικά είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δει σε ενσωματωμένη Gpu. Σχεδόν διπλάσια απόδοση από τον intel 6200U που είχα πριν.

Εννοω οτι περα απο τα instruction set (*** ), που μπορει να ειναι χρησιμα σε καποιους, για το μεσο χρηστη του λαπτοπ που κανει τα κλασσικα (σερφ,βιντεο κλπ)  η ταχυτητα εχει αυξηθει ελαχιστα και σε καμια περιπτωση οσο στη κοστολογουν...συν του οτι ποτε οι κατασκευαστες δε βαζουν σωστα συστηματα ψυξης για να τρεχουν απροβληματιστα τα τσιπ στο 100% των δυνατοτητων τους, το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ πολυ λιγοτερο απο αυτο που αναμενει καποιος...

Ναι μαλλον τα ιδια θα εκανε και η amd - αν θα μπορουσε να ειναι ποτε μονοπωλιο -  , αλλα οπως βλεπεις απο το 1% και το 5% "καλυτερο" καθε χρονο της ιντελ, το 14% ειναι υπόθεση...

 

(*** γιατι δε σημαινει οτι οι νεοτερες αρχιτεκτονικες τσιπ ή/και τα υψηλοτερα ρολογια θα σου δωσουν γρηγοροτερα τσιπ...πχ ενα i7-3667U @ 3200mhz VS i7-4650U @ 3300mhz oπου το ποιο παλιο ειναι εξίσου γρήγορο ή γρηγορότερο αναλογα το bench....)

 

1.jpg

 

Αντε μετα να ξαναγορασεις με βαση τα ρολογια ή τη σουπερ νεα αρχιτεκτονικη ή και εγω δε ξερω τι αλλο θα σου πουλησουν οι μαρκετιστες για να σε πιασουν κοροιδο....

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τον τίτλο διάβασα και μη βαράτε...

Μα καλά τώρα βρήκε να το κάνει? Καλοκαιριάτικα? Ας περίμενε τουλάχιστον τον επόμενο χειμώνα. Με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nero62 είπε

Μόνο τον τίτλο διάβασα και μη βαράτε...

Μα καλά τώρα βρήκε να το κάνει? Καλοκαιριάτικα? Ας περίμενε τουλάχιστον τον επόμενο χειμώνα. Με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια... 

 

Αν εννοεις οτι οι AMD ειναι για να ζεσταίνεσαι τον χειμωνα τοτε εχεις μεινει πισω πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johncorfas είπε

Αυτά ειναι με γραφικά Intel.

H Vega 8 στον 2500U έχει υπολογιστική ισχύ λίγο παραπάνω απο 1.2 Tflops, ενώ η adreno 630 έχει λίγο πανω απο τα μισά.

Ελπίζω του χρονου η intel να μπει δυνατά στο παιχνιδι με τις καρτες γραφικών, γιατί και η Nvidia αλωνιζει εκεί... Θέλω ανταγωνισμό. Βαρεθηκα τοσα χρόνια να βλέπω 2 εταιρείες και κατα διαστήματα η μια να παιρνει τη πρωτιά απο την αλλη, να έχουμε ουσιαστικά μονοπώλιο,  μετα η δεύτερη να την ξεπερνάει και να έχουμε παλι μονοπώλιο.

Δεν αντιλέγω ωστόσο εγώ περιμένω του χρόνου τον Snapdragon 865 που όπως πάνε τα πράγματα θα έχει GPU επιπέδου gt 1030/Vega 8 και cpu επιπέδου 6 core Intel. Α και να μην ξεχάσω να πω πως πρέπει να γίνει και κανένα overclock για να φτάσω καμία gtx 1050. Μην πάνε χαμένα και τα 7nm....😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, GBorb είπε

Αν εννοεις οτι οι AMD ειναι για να ζεσταίνεσαι τον χειμωνα τοτε εχεις μεινει πισω πολυ.

Για λάπτοπ μιλάμε έτσι? Δεν θα πάρω ευχαριστώ

Απορώ πραγματικά πόσο χαζή είναι η συγκεκριμένη αγορά και οι αγοραστές της που παίρνουν λάπτοπ για να κάνουνε την "δουλειά" τους On the go.

Ναι κάνεις την δουλειά σου On the go αλλά χρειάζεσαι τόση δύναμη για να την κάνεις? Αν ναι τότε δεν είναι καθόλου μα καθόλου σοβαρή η δουλειά που κάνεις. Άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

H intel υπήρξαν φορές που είχε ουτε 5% διαφορά σε επόμενη γενιά..

Το 14% αν ισχύσει κτλ, είναι καλό βήμα..

Και μην ξεχνάς οτι πλέον με την κάθοδο των nm φτάνουμε στο τερμα σε λίγα χρόνια και είναι ολο και πιο δύσκολα..

Αυτό που γράφεις ισχύει clock to clock. Όταν άλλαζε αρχιτεκτονική ή ανέβαζε τα ρολόγια σε stock συχνότητες οι διαφορές ήταν 10-15%.

Το ίδιο έκανε και η Amd με τους Bulldozer.

Σε αυτό με τα nm έχεις δίκιο φυσικά, αλλά είμαι σίγουρος ότι έχουν βρει τη λύση και οι 2 εδώ και χρόνια... Πρέπει να βγάλουν πρώτα ότι μπορούν από την τωρινή κατάσταση. 

Όσο υπάρχουν μόνο 2 μην περιμένεις σοβαρή πρόοδο.

3 ώρες πριν, cpgr είπε

Εννοω οτι περα απο τα instruction set (*** ), που μπορει να ειναι χρησιμα σε καποιους, για το μεσο χρηστη του λαπτοπ που κανει τα κλασσικα (σερφ,βιντεο κλπ)  η ταχυτητα εχει αυξηθει ελαχιστα και σε καμια περιπτωση οσο στη κοστολογουν...συν του οτι ποτε οι κατασκευαστες δε βαζουν σωστα συστηματα ψυξης για να τρεχουν απροβληματιστα τα τσιπ στο 100% των δυνατοτητων τους, το τελικο αποτελεσμα ειναι πολυ πολυ λιγοτερο απο αυτο που αναμενει καποιος...

Ναι μαλλον τα ιδια θα εκανε και η amd - αν θα μπορουσε να ειναι ποτε μονοπωλιο -  , αλλα οπως βλεπεις απο το 1% και το 5% "καλυτερο" καθε χρονο της ιντελ, το 14% ειναι υπόθεση...

(*** γιατι δε σημαινει οτι οι νεοτερες αρχιτεκτονικες τσιπ ή/και τα υψηλοτερα ρολογια θα σου δωσουν γρηγοροτερα τσιπ...πχ ενα i7-3667U @ 3200mhz VS i7-4650U @ 3300mhz oπου το ποιο παλιο ειναι εξίσου γρήγορο ή γρηγορότερο αναλογα το bench....)

1.jpg

Αντε μετα να ξαναγορασεις με βαση τα ρολογια ή τη σουπερ νεα αρχιτεκτονικη ή και εγω δε ξερω τι αλλο θα σου πουλησουν οι μαρκετιστες για να σε πιασουν κοροιδο....

Έπιασες 2 επεξεργαστές... περίπτωση.... Η συχνότητά τους εξαρτάται τόσο από το σύστημα ψύξης που ακόμα και ο ίδιος επεξεργαστής, σε διαφορετικό κατασκευαστή, μπορεί να έχει και έως 40-50% διαφορά.

Στην πραγματικότητα η αύξηση ήταν 5-7% clock to clock το χρόνο. Αλλάζοντας λιθογραφία ανέβαζε τα stock ρολόγια και επειδή τους περισσότερους ΔΕΝ τους ενδιαφέρει το overclocking η διαφορά έφθανε και το 10-15%.

Το 14% ισχύει γιατί είναι ΑΚΟΜΑ δεύτερη με διαφορά και πάει να "πάρει κεφάλι". Καλά κάνει. Όταν θα βγει πρώτη (το πιθανότερο, γιατί η Intel έχει σοβαρά προβλήματα παραγωγής και θα αργήσει να απαντήσει) θα δεις και 5-7% clock to clock... Μη βιάζεσαι, έχουμε μέλλον...

Προσωπικά δε συμπαθώ καμία. Αγοράζω Intel ή AMD με την ίδια ευκολία. Ό,τι κάνει τη δουλειά μου. Δε θεωρώ την Intel "μεγάλη και κακιά" και την AMD "μικρή και καλή". ΚΑΙ στην περίπτωση της AMD μιλάμε για μια σοβαρή, τεράστια, πολυεθνική εταιρεία με δισεκατομμύρια κεφάλαιο. Δε μιλάμε για κανένα μαγαζάκι που "θέλει τη βοήθειά μας για να επιβιώσει". Να θυμίσω ότι σχεδόν όσες κονσόλες gaming κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά φοράνε CPU και GPU της. Η Intel δεν έχει τόση επιρροή σε παγκόσμιο επίπεδο αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Ε ναι για ipc μιλάμε πάντα κα clock to clock.. Εκει γίνονται οι μετρήσεις για να βγεί η διαφορά του παλιου core με το νεο.. Αλλο το single core..

Σημασία έχει οτι αυτή την στιγμή τουλάχιστον πρέπει να χαιρομαστε γιατί η amd ζωντάνεψε κατα πολύ κιόλας τον ανταγωνισμό και ξανα τρέχουν οι εξελίξεις που για χρόνια ήταν στάσιμες σε εναν ι3 2πυρηνο, με 150 ευρω, σ εναν ι5 με 4 πυρήνες στα 250 και ι7 απο εκει και πάνω και κλειδωμένα τα "φτηνά" με 300 ευρώ!

Και άλλοι να μπούν στην μέση πάντως, μην αγχώνεσαι... Υπάρχει κάποια σταθερη οικονομική πολιτική που θα ακολουθούσαν όλοι πανω κατω και θα έθεταν κάποια όρια ωστε πάλι εμεις να πληρώναμε οσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται!

Βλέπε wind vodofone cosmote που μόλις ο ενας πάει την κάρτα 12 ευρω απο 10, μετα απο εναν μήνα το αυξάνουν και οι υπόλοιποι! Κι εκει τρεις είναι αλλά χρυσούς τους πληρώνουμε..

Θα μου πεις οτι αλλο βελινεκες εχουν αυτοι και ισως να είναι και λίγο ατυχές το παράδειγμα ως σύγκριση λόγο Ελλαδιστάν αλλά τεσπα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Δεν αντιλέγω ωστόσο εγώ περιμένω του χρόνου τον Snapdragon 865 που όπως πάνε τα πράγματα θα έχει GPU επιπέδου gt 1030/Vega 8 και cpu επιπέδου 6 core Intel. Α και να μην ξεχάσω να πω πως πρέπει να γίνει και κανένα overclock για να φτάσω καμία gtx 1050. Μην πάνε χαμένα και τα 7nm....😎

Το πρόβλημα δεν είναι στο να βγάλουν δυνατό επεξεργαστή για κινητά ή δυνατή GPU. Όλο το παιχνίδι είναι στην κατανάλωση. Είναι αδύνατο να ανέβει σε επίπεδο μιας 1030-1050 όταν χρειάζονται πάνω από 50W για να δουλέψουν. Να σκεφτείς ότι ο SD 820 είχε λίγο πάνω από το 0,5Tflops και ο 845, 2 χρόνια μετά πήγε κοντά στα 0,7TFlops... Δύσκολο το βλέπω στην επόμενη γενιά να πάει στα 1,2Tflops...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johncorfas είπε

Αυτή τη στιγμή γράφω από μηχάνημα με AMD 2500U. Πάρα πολύ καλή αγορά. Το πήρα 450€ και πραγματικά είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή του. 

το HP το ασπρο πηρες ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε


Ε ναι για ipc μιλάμε πάντα κα clock to clock.. Εκει γίνονται οι μετρήσεις για να βγεί η διαφορά του παλιου core με το νεο.. Αλλο το single core..

Σημασία έχει οτι αυτή την στιγμή τουλάχιστον πρέπει να χαιρομαστε γιατί η amd ζωντάνεψε κατα πολύ κιόλας τον ανταγωνισμό και ξανα τρέχουν οι εξελίξεις που για χρόνια ήταν στάσιμες σε εναν ι3 2πυρηνο, με 150 ευρω, σ εναν ι5 με 4 πυρήνες στα 250 και ι7 απο εκει και πάνω και κλειδωμένα τα "φτηνά" με 300 ευρώ!

Και άλλοι να μπούν στην μέση πάντως, μην αγχώνεσαι... Υπάρχει κάποια σταθερη οικονομική πολιτική που θα ακολουθούσαν όλοι πανω κατω και θα έθεταν κάποια όρια ωστε πάλι εμεις να πληρώναμε οσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται!

Βλέπε wind vodofone cosmote που μόλις ο ενας πάει την κάρτα 12 ευρω απο 10, μετα απο εναν μήνα το αυξάνουν και οι υπόλοιποι! Κι εκει τρεις είναι αλλά χρυσούς τους πληρώνουμε..

Θα μου πεις οτι αλλο βελινεκες εχουν αυτοι και ισως να είναι και λίγο ατυχές το παράδειγμα ως σύγκριση λόγο Ελλαδιστάν αλλά τεσπα..

Δεν είναι αυτό το θέμα. Αυτό που γράφεις είναι ημιτελές. Αν μειώσεις τη λιθογραφία και μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερα ρολόγια στην ίδια κατανάλωση, αυτό δε μετράει; Λόγω κατασκευής επιτυγχάνεται.

Εννοείται ότι χαίρομαι που ζωντάνεψε η AMD στα desktop, γιατί στις κονσόλες την έχει πάρει φαλάγγι την Intel εδώ και χρόνια.

Το overclocking δεν είναι παράμετρος για αγορά επεξεργαστή σχεδόν για κανένα πέρα από το 2-3% των αγοραστών που "τη βρίσκει" με το άθλημα...

Ήμουν μεγάλος fan, μέχρι που κατάλαβα ότι δεν αξίζει τελικά. Με τα χρήματα του συστήματος ψύξης, την εξειδικευμένη μητρική και τις αντίστοιχες RAM παίρνεις απλά το μεγαλύτερο μοντέλο, σου μένουν ρέστα και έχεις και σταθερότητα, που πάει περίπατο με το OC. Επειδή κάνω, κυρίως, δουλειά με το PC δε συμφέρει το OC. Θέλω ΑΠΟΛΥΤΗ σταθερότητα.

Αν είναι 2-3 τα κάνουν πλακάκια και μας μαδάν από κοινού. Θυμήσου εποχή 2006, που η AMD ήταν ήδη μπροστά από το τέλος του 2001 (και δικαίως, αφού είχε τους καλύτερους επεξεργαστές). Ο 3800Χ2 έκανε 300€ και ο 6300 CtDuo, που ήταν ελαφρώς καλύτερος, βγήκε από την Intel στα 183€ ακριβώς την ίδια εποχή. Το ξέρω γιατί τότε αναβάθμισα πλήρως το σύστημά μου, κρατώντας μόνο οθόνη και κουτί. Μέσα σε 2-3 μήνες ο 3800Χ2 έπεσε στα μισά χρήματα, ενώ ήταν σταθερά πάνω από τα 300€ για 8-9 μήνες...

Ίδιες είναι και οι δύο. Τώρα πάει να πάρει μερίδιο αγοράς και έχει πολύ καλές τιμές και πολύ καλούς επεξεργαστές. Αν "κοιμηθεί" η Intel θα αρχίσει και αυτή το άρμεγμα. Το έχει ξανακάνει. Είμαι στην αγορά του υπολογιστή από το 1995 και τους έχω φάει και τους 2 στη μάπα πολλά χρόνια για να ξέρω ότι δεν είναι ο ένας καλύτερος από τον άλλο. Είναι ο "πρώτος" που βαράει τιμές και προσφέρει απόδοση και ο "δεύτερος" που έχει χαμηλές τιμές και χάνει σε απόδοση. Το ρόλο του "πρώτου" τον εναλλάσσουν. Απλά η Intel τον έχει για περισσότερα χρόνια και έχει φάει περισσότερα. 

Αυτός είναι και ο λόγος που δε συμπαθώ καμία από την δύο. Αν υπήρχαν πχ 5-6 δε θα γίνονταν αυτό. Όποια έπεφτε στην αγορά θα ανέβαζε ποιότητα και θα κατέβαζε τιμές. Κερδισμένος θα ήταν ο καταναλωτής. Δες πχ τί γίνεται στις μητρικές: πολλές διαφορετικές, καλές τιμές και τρομερή ποικιλία και ανταγωνισμός. 

Οι 2-3 είναι ουσιαστικά μονοπώλιο. Όμως ακόμα και εκεί, η Wind, που είναι η τρίτη με διαφορά, κάνει προσφορές και ακολουθούν οι άλλοι. Πριν από αυτό, όταν η Cosmote ήταν κρατική και δε συμμετείχε στο παιχνίδι, έθετε ουσιαστικά το πάνω όριο των τιμών...

Μόλις τώρα, Radiatedsoul είπε

το HP το ασπρο πηρες ε?

Αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/16846420/HP-15-db0069wm-2500U-8GB-1TB-W10.html?from=catspan&keyphrase=hp+0069

σε μαύρο. Του έβαλα άλλα 8GB RAM για Dual channel (έχει στα 2400MHz της SAMSUNG παρακαλώ...) και ένα SSD 480Gb. Αφαίρεσα το DVD και στη θέση του έβαλα τον 1ΤΒ HDD που είχε. Διέγραψα τελείως τα Windows 10 Home (αθλιότητα πραγματικά...), απενεργοποίησα το UEFI και έβαλα Linux mint 19.1, με VM windows 10 enterprise (έχω αγοράσει άδεια). 

Πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ για τα λεφτά του. Το μηχάνημα πετάει.  

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/16846420/HP-15-db0069wm-2500U-8GB-1TB-W10.html?from=catspan&keyphrase=hp+0069

σε μαύρο. Του έβαλα άλλα 8GB RAM για Dual channel (έχει στα 2400MHz της SAMSUNG παρακαλώ...) και ένα SSD 480Gb. Αφαίρεσα το DVD και στη θέση του έβαλα τον 1ΤΒ HDD που είχε. Διέγραψα τελείως τα Windows 10 Home (αθλιότητα πραγματικά...), απενεργοποίησα το UEFI και έβαλα Linux mint 19.1, με VM windows 10 enterprise (έχω αγοράσει άδεια). 

Πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ για τα λεφτά του. Το μηχάνημα πετάει.  

Και εγω αυτο πηρα αλλα με 4gb και ssd. Δεν το ανοιγω να το κανω dual channel γιατι θελω την εγγυηση. Θα περιμενω 2 χρονια.

Ενα παραπονο εχω απο το συγκεκριμενο, η οθονη του ειναι ο,τι χειροτερο υπαρχει, και ειχα πολλα λαπτοπ στο παρελθον, τετοια οθονη σε λαπτοπ ειχα πριν απο 20 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...