Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ολοκαίνουργια Creative Stage 2.1


omega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει παραγγελία τα Creative Stage 2.1 (ηχομπάρα με sub με άλλα λόγια) ύστερα απο παρότρυνση πολλών απο εδώ μέσα απο το site της μαμάς Creative και έχουμε και λέμε.

Ήχος μέτριος στην μουσική
Μπάσα υπερβολικά δυνατά. Έχει επιλογή απο -5 εως 0 και μετά εως +5. Για να μην γίνει ενοχλητικό σε ώρες κοινής ησυχίας πρέπει να το πάω στο -4.
Το treble είναι σχεδόν ανύπαρκτο και το έχω βάλει στο τέρμα για να έχω μια κάποια αίσθηση του. Έχει κάποιες προεπιλογές βέβαια με pre-selected equaliser options οπως Music/Cinema/Concert/Gaming.
Το Music και το Gaming αξίζουν πιο πολύ για παραπάνω treble και bass αντίστοιχα στο καθένα.

Δοκίμασα πολλά διαφορετικά περιβάλλοντα μουσικής και ήχου. Απο cinematics σε παιχνίδια μέχρι in game sound/music μέχρι ταινίες και μουσική. Χωλαίνει αρκετά σε μουσική.Στα παιχνίδια κτλ θεωρώ για 80 ευρώ του δίνω ενα 6/10 και αυτό γιατί νιώθω οτι ο ήχος βγαίνει κάπως μπουκωμένος λες και εμποδίζεται/καλύπτεται απο κάτι.

Το πρόβλημα όμως που αναφέρω στην αρχή είναι αλλού.  Το κουτί ήταν οπως όπως τυλιγμένο, με ταινία που η θειά μου θα κόλλαγε καλύτερα και το κυριότερο ήταν χτυπημενο  το ηχείο.
Δεν αγοράζω πρώτη φορά hardware απο μαμα εταιρεία ούτε είμαι άσχετος απο ποιότητες ήχου (ηχολήπτης σε ραδιόφωνο ήμουν για κοντα 15 χρόνια) .

Δεν μετανιωνω για το ηχοσύστημα, ούτε θα το επιστρέψω/αλλάξω. Απλα θα τους ζητήσω  credit για επόμενη αγορά. Τους άνοιξα ticket ήδη.

ΠΟΤΕ ξανά αγορά ηχείων ΧΩΡΙΣ να τα ακούσετε πρώτα απο κοντά, όσο καλοπροαιρετη και να είναι η κριτική κάποιων εδώ μέσα και τους ευχαριστώ παρολαυτα.

56514035_354845231824601_369463021061275648_n.jpg

56723933_385217478764101_5675013560346869760_n.jpg

56739332_290389431910406_8845127813422907392_n.jpg

56770743_321080261936466_9184427420898295808_n.jpg

Επεξ/σία από omega
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου έκατσε απλώς ελλατωματικό κομμάτι. Συμβαίνει.

Η creative έχει εξαιρετικό support. Θα στην αντικαταστήσουν είμαι σίγουρος.

Η ηχομπάρα τα σπάει πάντως για τα χρήματά της. Είναι το εντελώς αντίθετο από αυτό που περιγράφεις (γι' αυτό και μάλλον ελλατωματικό) και είναι και διαπίστωση όσων την έχουν πάρει. Εσύ απλά είσαι άτυχος, αλλά μικρό το κακό, αφού θα λυθεί το πρόβλημα όπως και να έχει.

Επεξ/σία από T. Jefferson
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τον χρονο ομως λογω δουλειας να μπαινω στην διαδικασια να πακεταρω, να στέλνω και να περιμενω ξανα ηχεια. Και στο ενδιάμεσο τι κάνω ? Μένω χωρις ηχεία ? Προφανως και απο τις φωτογραφίες βλέπεις οτι ηταν αισχρό το ολο πράγμα. Ποιος στέλνει ηχεία σε τέτοια κατάσταση ? Ειδικά οταν έρχονται απο την μαμά εταιρεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, σιγά τον κόπο να τη στείλεις πίσω με κάποιο RMA αριθμό που θα σου έχουν στείλει. Έτσι γίνεται στη σπάνια περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, omega είπε

 

Πάρα πολύ καλή ηχόμπαρα και ειδικά για τα λεφτά της, δύο έχω αγοράσει, προφανώς στάθηκες άτυχος στο κομμάτι που σου έλαχε, συμβαίνουν αυτά, την στέλνεις πίσω δωρεάν και στην αντικαθιστούν με μία άλλη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά και η γνώμη μου, με κάθε σεβασμό, είναι να επιστρέψεις το ελαττωματικό προϊόν, και για τα χρήματα που έδωσες αλλά και για την απόδοση, κάνε λίγη υπομονή βάλε τα ηχεία που είχες πριν μέχρι την αντικατάσταση, η digital απόδοση με HDMI ARC είναι εξαιρετική για τα χρήματα που κοστίζει, αλλά και με Bluetooth από κινητό με καλή πηγή ήχου πάλι μου έδωσε τη μέγιστη απόδοση, πιστεύω ότι χάνει αρκετά με AUX σύνδεση χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει, οπότε καλό θα ήταν να μας πεις και την δική σου γνώμη για ένα μη ελαττωματικό προϊόν μετά την αντικατάσταση! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2019 στις 2:18 ΜΜ, omega είπε

Είχα κάνει παραγγελία τα Creative Stage 2.1 (ηχομπάρα με sub με άλλα λόγια) ύστερα απο παρότρυνση πολλών απο εδώ μέσα απο το site της μαμάς Creative και έχουμε και λέμε.

Ήχος μέτριος στην μουσική
Μπάσα υπερβολικά δυνατά. Έχει επιλογή απο -5 εως 0 και μετά εως +5. Για να μην γίνει ενοχλητικό σε ώρες κοινής ησυχίας πρέπει να το πάω στο -4.
Το treble είναι σχεδόν ανύπαρκτο και το έχω βάλει στο τέρμα για να έχω μια κάποια αίσθηση του. Έχει κάποιες προεπιλογές βέβαια με pre-selected equaliser options οπως Music/Cinema/Concert/Gaming.
Το Music και το Gaming αξίζουν πιο πολύ για παραπάνω treble και bass αντίστοιχα στο καθένα.

Δοκίμασα πολλά διαφορετικά περιβάλλοντα μουσικής και ήχου. Απο cinematics σε παιχνίδια μέχρι in game sound/music μέχρι ταινίες και μουσική. Χωλαίνει αρκετά σε μουσική.Στα παιχνίδια κτλ θεωρώ για 80 ευρώ του δίνω ενα 6/10 και αυτό γιατί νιώθω οτι ο ήχος βγαίνει κάπως μπουκωμένος λες και εμποδίζεται/καλύπτεται απο κάτι.

Το πρόβλημα όμως που αναφέρω στην αρχή είναι αλλού.  Το κουτί ήταν οπως όπως τυλιγμένο, με ταινία που η θειά μου θα κόλλαγε καλύτερα και το κυριότερο ήταν χτυπημενο  το ηχείο.
Δεν αγοράζω πρώτη φορά hardware απο μαμα εταιρεία ούτε είμαι άσχετος απο ποιότητες ήχου (ηχολήπτης σε ραδιόφωνο ήμουν για κοντα 15 χρόνια) .

Δεν μετανιωνω για το ηχοσύστημα, ούτε θα το επιστρέψω/αλλάξω. Απλα θα τους ζητήσω  credit για επόμενη αγορά. Τους άνοιξα ticket ήδη.

ΠΟΤΕ ξανά αγορά ηχείων ΧΩΡΙΣ να τα ακούσετε πρώτα απο κοντά, όσο καλοπροαιρετη και να είναι η κριτική κάποιων εδώ μέσα και τους ευχαριστώ παρολαυτα.

56514035_354845231824601_369463021061275648_n.jpg

56723933_385217478764101_5675013560346869760_n.jpg

56739332_290389431910406_8845127813422907392_n.jpg

56770743_321080261936466_9184427420898295808_n.jpg

Βλέποντας το πρόβλημα σου θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και δείχνει όντως πολύ ταλαιπωρημένη η συσκευασία. Σε δικό μου που παρέλαβα ήταν και σε άλλη μια συσκευασία  χωρίς περιγραφές κλπ πλην τα στοιχεία του αποστολέα και παραλήπτη. 

Εσένα δεν ήρθε έτσι;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormos είπε

Βλέποντας το πρόβλημα σου θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και δείχνει όντως πολύ ταλαιπωρημένη η συσκευασία. Σε δικό μου που παρέλαβα ήταν και σε άλλη μια συσκευασία  χωρίς περιγραφές κλπ πλην τα στοιχεία του αποστολέα και παραλήπτη. 

Εσένα δεν ήρθε έτσι;; 

Μάλλον είδαν τι έπαθε κι εσένα στο έστειλαν λίγο πιο ασφαλές!🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2019 στις 12:09 ΜΜ, kormos είπε

Βλέποντας το πρόβλημα σου θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και δείχνει όντως πολύ ταλαιπωρημένη η συσκευασία. Σε δικό μου που παρέλαβα ήταν και σε άλλη μια συσκευασία  χωρίς περιγραφές κλπ πλην τα στοιχεία του αποστολέα και παραλήπτη. 

Εσένα δεν ήρθε έτσι;; 

Μου το ειχαν σε ενα χαρτινο κουτι το οποιο ανοιγες και μετα εβλεπες το κουτι της Creative  οπως το ειδες τις φωτογραφιες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omega είπε

Μου το ειχαν σε ενα χαρτινο κουτι το οποιο ανοιγες και μετα εβλεπες το κουτι της Creative  οπως το ειδες τις φωτογραφιες μου

Περίεργο τότε, έτσι ήταν και σε εμένα όπως περιγράφεις τώρα αλλά άθικτο!

Θα έλεγα να επικοινωνήσεις μαζί τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γειά σας .

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα , να ρωτήσω εδώ ; Παρέλαβα κι εγώ χθές από μαμά και δοκίμασα σήμερα . Σύνδεσα με hdmi στην hdmi-arc της LG , ρύθμισα την έξοδο του ήχου από hdmi-arc αλλά δεν παίζει . Αφού προσπάθησα κάμποση ώρα , άλλαξα και καλώδιο μήπως φταίει αυτό , τελικά σύνδεσα με το καλώδιο ήχου και ακούω στην επιλογή AU , με το  hdmi καλώδιο συνδεδεμένο . Αν αποσυνδέσω το καλώδιο hdmi κάνει ένα βόμβο και δεν ακούγεται τίποτα . Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό ; Μήπως κάνω κάτι λάθος ;

Επεξ/σία από alekout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alekout είπε

Παιδιά γειά σας .

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα , να ρωτήσω εδώ ; Παρέλαβα κι εγώ χθές από μαμά και δοκίμασα σήμερα . Σύνδεσα με hdmi στην hdmi-arc της LG , ρύθμισα την έξοδο του ήχου από hdmi-arc αλλά δεν δεν παίζει . Αφού προσπάθησα κάμποση ώρα , άλλαξα και καλώδιο μήπως φταίει αυτό , τελικά σύνδεσα με το καλώδιο ήχου και ακούω στην επιλογή AU , με το  hdmi καλώδιο συνδεδεμένο . Αν αποσυνδέσω το καλώδιο hdmi κάνει ένα βόμβο και δεν ακούγεται τίποτα . Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό ; Μήπως κάνω κάτι λάθος ;

Κάνε έναν έλεγχο πάλι αν η HDMI θύρα της τηλεόρασής σου αναγράφει την ένδειξη ARC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kormos είπε

Κάνε έναν έλεγχο πάλι αν η HDMI θύρα της τηλεόρασής σου αναγράφει την ένδειξη ARC

Ναι το γράφει στην πρώτη HDMI . Στην δεύτερη δεν γράφει τίποτα και στην τρίτη γράφει MHL . Κανονικά δεν θα έπρεπε να παίζει μόνο με το HDMI καλώδιο ; Θα κοιτάξω να το συνδέσω σε καμμιά άλλη TV κανενός φίλου για να δώ αν οφείλεται στην τηλεόραση .

Επεξ/σία από alekout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύνδεσα τις άλλες HDMI και άφησα μόνο αυτή . Επίσης έβαλα τον ήχο από auto σε PCM . Καμία διαφορά . Κανονικά πρέπει να παίζει μόνο με το HDMI καλώδιο και στην επιλογή HD σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...