Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX 2080 Ti owner's club.


azazil1190

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, deltaphi είπε

Σωστά τα λες, όντως είναι άσχετο με τις Ti το θέμα.

Θα προσπαθήσω να μη ξεφεύγω, αν και κάποιες φορές ενεργούμε λίγο χαλαρά και χωρίς πολύ σκέψη όταν γράφουμε σε διάφορα forums.

Για τιμωρία λοιπόν και παραδειγματισμό, θα αυτομαστιγωθώ τρεις φορές!!! 😄

Image result for self whip gif

Πες και 100 φορές το πάτερ ημών.Κ μετά illuminati😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Τσιμπησα C9 και την συνδεσα με 2080Ti και γινομαι OLED collector σιγα σιγα :D

Beta driver απο nvidia και νεο f/w και gsync feature τζαμπε με την gpu απροβληματιστα. Ουτε μονιτορια πανακριβα ουτε τιποτα τελειωσαμε με οθονες , τωρα αναμονη μονο για HDMI 2.1 gpu ή κατι σαν αυτο εδω 😛 

Έχει βγει το firmware που την κάνει συμβατή με gsync;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Έχει βγει το firmware που την κάνει συμβατή με gsync;

Θεμα driver ειναι που επιτρεπει VRR μεσω HDMI , στο f/w υπαρχει ηδη υποστηριξη δεν προκειται να αλλαξει κατι. Αλλωστε δεν γινεται μεσω chipset δεν διαμεσολαβει h/w οπως σε ενα gsync μονιτορ, απλα περναει καποιες αυστηρες διαπιστευσεις και κριτηρια που εχει θεσει η nvidia για να ενσωματωνει gsync σε καποιες οθονες και μονιτορ με VRR , και εν τελει αυτη δινει το s/w για να ενσωματωθει στον οδηγο. Σε linux υπαρχει ηδη επισημη υποστηριξη σε windows ακομη ειναι beta ο οδηγος.
 

Ο beta οδηγος για οποιον θελει να δοκιμασει ειναι ο 440.52 και το τελευταιο υποστηριζομενο f/w ειναι το 04.70.05 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Θεμα driver ειναι που επιτρεπει VRR μεσω HDMI , στο f/w υπαρχει ηδη υποστηριξη δεν προκειται να αλλαξει κατι. Αλλωστε δεν γινεται μεσω chipset δεν διαμεσολαβει h/w οπως σε ενα gsync μονιτορ, απλα περναει καποιες αυστηρες διαπιστευσεις και κριτηρια που εχει θεσει η nvidia για να ενσωματωνει gsync σε καποιες οθονες και μονιτορ με VRR , και εν τελει αυτη δινει το s/w για να ενσωματωθει στον οδηγο. Σε linux υπαρχει ηδη επισημη υποστηριξη σε windows ακομη ειναι beta ο οδηγος.
 

Ο beta οδηγος για οποιον θελει να δοκιμασει ειναι ο 440.52 και το τελευταιο υποστηριζομενο f/w ειναι το 04.70.05 

Είχε ανακοινώσει η LG ότι θα βγάλει firmware που θα την κάνει να δουλεύει με freesync/gsync 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, d4ydr33m3r said:

Ο beta οδηγος για οποιον θελει να δοκιμασει ειναι ο 440.52

Βγήκε 440.97 WHQL πλέον. :)

https://www.guru3d.com/files-details/geforce-440-97-whql-driver-download.html

It also adds support for windowed G-SYNC for OpenGL and Vulkan-based applications Variable Refresh support for LG C9 TV's.(Needs confirmation / Beta firmware + Turing only)

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Είχε ανακοινώσει η LG ότι θα βγάλει firmware που θα την κάνει να δουλεύει με freesync/gsync 

Δουλευει κανονικα το gsync στα 40-60Ηz. Απλα στο nvcpl το εμφανιζει ως non validated ακομη.. Ουτε f/w ουτε επισημος οδηγος για windows υπαρχουν ακομη αλλα δουλευει.

Περαν του οπτικου θεματος λογω εμπειριας με gsync monitor και εγω , τσεκαρα με rivatuner σε 3 παιχνιδια και επιβεβαιωνεται με consistent frametimes. Δυστυχως προς το παρον το πεδιο δρασης ειναι απο 40-60Hz που κανει kick in.. Αν καποια στιγμη αποκτησουμε 120Hz τοτε θα εχει μεγαλυτερη δραση. 

Και τωρα που το σκεφτομαι θα δοκιμασω σε 1440p@120Hz ειδικα σε SOTR και AC Odyssey που θα εχει πολυ μεγαλυτερο νοημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Δεν κάνει κάτι το voltage slider,είτε το βάλεις είτε όχι ΑΝ δεν φτιάξεις το curve μόνος σου.Αν πάλι διαλέξεις τα ανώτερα voltage points,και της δείξεις να πάει μέχρι 1.093,θα πάει.Αλλά η nvidia ισχυρίζεται ότι από τα 5 χρόνια εκτιμώμενης ζωής πέφτεις στο 1.Ουσιαστικά το slider στο 100 σου δίνει πρόσβαση σε 3 παραπάνω voltage points.Στη δικιά μου που το δοκίμασα δεν βοήθησε πουθενά.Αντιθέτως με manual curve από +90 πήγε στα +130,χωρίς voltage slider

Σού δίνει μεγαλύτερη σταθερότητα στο OC σου. Μια χαρα καλή δουλειά κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Δεν κάνει κάτι το voltage slider,είτε το βάλεις είτε όχι ΑΝ δεν φτιάξεις το curve μόνος σου.Αν πάλι διαλέξεις τα ανώτερα voltage points,και της δείξεις να πάει μέχρι 1.093,θα πάει.Αλλά η nvidia ισχυρίζεται ότι από τα 5 χρόνια εκτιμώμενης ζωής πέφτεις στο 1.

Link για αυτό; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To voltage slider είναι ποσοστό. Η τάση δεν θα ανέβει, είναι κλειδωμένη. Απλά αν ανεβάσεις το slider θα δίνει περισσότερη τάση πιο νωρίς στο curve, αλλά δεν θα ξεπεράσει το μέγιστο επιτρεπτό από το bios. Αυτό το ότι μειώνεται η ζωή της κάρτας μούφα μου φαίνεται..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα μούφα ειναι για τη ζωή της κάρτας ,ειδικα πως θα πέσει στον ένα χρόνο. Οι κάρτες δεν χαλάνε όσο το εργοστασιακό bios ειναι πάνω. Και να θες να την χαλάσεις δηλάδή δεν υπάρχει τρόπος.

Όσο για το voltage slider. Αυτό που κάνει είναι να κρατάει για περισσότερη ώρα το υψηλότερο στο curve voltage,οπου σε συνδιασμό με το power limit ,έχει αποτέλεσμα και υψηλότερα clocks. 

Συνήθως σε στοκ δεν έχει και πολύ νόημα,αλλά όταν σηκώνεις colcks ,υπάρχει διαφορά. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει με και χωρίς. Προσωπικά το έχω πάντα στο τέρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Σίγουρα μούφα ειναι για τη ζωή της κάρτας ,ειδικα πως θα πέσει στον ένα χρόνο. Οι κάρτες δεν χαλάνε όσο το εργοστασιακό bios ειναι πάνω. Και να θες να την χαλάσεις δηλάδή δεν υπάρχει τρόπος.

Όσο για το voltage slider. Αυτό που κάνει είναι να κρατάει για περισσότερη ώρα το υψηλότερο στο curve voltage,οπου σε συνδιασμό με το power limit ,έχει αποτέλεσμα και υψηλότερα clocks. 

Συνήθως σε στοκ δεν έχει και πολύ νόημα,αλλά όταν σηκώνεις colcks ,υπάρχει διαφορά. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει με και χωρίς. Προσωπικά το έχω πάντα στο τέρμα.

Επειδή το έχω δοκιμάσει λέω τι κάνει,σε μένα προσωπικά δεν κάνει απολύτως τίποτα.1.68 πήγαινε η κάρτα,1.68 πάει και μετά.Καμία απολύτως αλλαγή.Αν όμως το βάλω στο 100 κ με curve της πω πήγαινε στο Χ νούμερο στα 1.93 θα πάει.

Τεσπά,έχει κανείς εμπειρία με precision?Δυστυχώς με afterburner μπορώ να ελέγξω τον έναν από τους 3 ανεμιστήρες της ftw.Δεν έχω θέμα καθώς η κάρτα αν κ τσιτωμένη είναι πολύ κρύα,αλλά μία δεν Μ δουλεύει ο μεσαίος,μία δε μου δουλεύει ο δεξιός κ πρέπει να τη τσεκάρω κάθε φορά..

Με precìsion πάλι (εκτός ότι είναι τελείως μη πω τι),μπορώ να ελέγξω ανεμιστήρες αλλά μόνο αν βάλω offset στο ρολόι.Αν φτιάξω τη curve που ξέρω ότι δουλεύει κ αλλάξω tab,με τη βάζει default.Κουλό.

14 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Link για αυτό; 

Δες από 5.31 κ μετά.Σε μένα το voltage slider δουλεύει όπως περιέγραψα παραπάνω.Τώρα πώς βοηθάει στο overclocking από τη στιγμή που δεν του λες εσύ να ανέβει πιο πάνω δεν ξέρω.Placebo που λέει και ο gn!

https://forums.evga.com/m/tm.aspx?m=2820280&p=2

Ρίξτε κ εδώ μια ματιά γ όποιον θέλει να πειραματιστεί

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2019 στις 12:11 ΠΜ, Matrix7 είπε

Επειδή το έχω δοκιμάσει λέω τι κάνει,σε μένα προσωπικά δεν κάνει απολύτως τίποτα.1.68 πήγαινε η κάρτα,1.68 πάει και μετά.Καμία απολύτως αλλαγή.Αν όμως το βάλω στο 100 κ με curve της πω πήγαινε στο Χ νούμερο στα 1.93 θα πάει.

Τεσπά,έχει κανείς εμπειρία με precision?Δυστυχώς με afterburner μπορώ να ελέγξω τον έναν από τους 3 ανεμιστήρες της ftw.Δεν έχω θέμα καθώς η κάρτα αν κ τσιτωμένη είναι πολύ κρύα,αλλά μία δεν Μ δουλεύει ο μεσαίος,μία δε μου δουλεύει ο δεξιός κ πρέπει να τη τσεκάρω κάθε φορά..

Με precìsion πάλι (εκτός ότι είναι τελείως μη πω τι),μπορώ να ελέγξω ανεμιστήρες αλλά μόνο αν βάλω offset στο ρολόι.Αν φτιάξω τη curve που ξέρω ότι δουλεύει κ αλλάξω tab,με τη βάζει default.Κουλό.

Δες από 5.31 κ μετά.Σε μένα το voltage slider δουλεύει όπως περιέγραψα παραπάνω.Τώρα πώς βοηθάει στο overclocking από τη στιγμή που δεν του λες εσύ να ανέβει πιο πάνω δεν ξέρω.Placebo που λέει και ο gn!

https://forums.evga.com/m/tm.aspx?m=2820280&p=2

Ρίξτε κ εδώ μια ματιά γ όποιον θέλει να πειραματιστεί

Στο 5:39 αναφέρεται συγκεκριμένα στο τι είναι το ποσοστό αυτό. Επί της ουσίας λέει "voltage headroom" και άρα όχι voltage σκέτο.

Αυτό όπως το καταλαβαίνω εγώ σημαίνει ότι αν η κάρτα από τη μαμά της έχει για παράδειγμα 80% του μέγιστου voltage σαν όριο, με το να πας το slider στο 50% λογικά θα σημαίνει ότι από τις 20 μονάδες που έχει headroom ή αλλιώς "αέρα" μέχρι το μέγιστο θα σου δώσει τις μισές επιπλέον, η κάρτα θα έχει στο παράδειγμά μας 80+10=90% του μέγιστου σαν όριο.

Πηγαίνοντάς το στο 100% συνεπώς, δίνει τέρμα όλο το διαθέσιμο περιθώριο να παίξει η κάρτα όταν το χρειάζεται, πάντα όμως κάτω από το μέγιστο όριο του 100% της συνολικής τιμής του.

Από αυτά λοιπόν που λέει ο τύπος, μάλλον δεν υπάρχει κίνδυνος να το πας στο τέρμα, γιατί από κατασκευής της η κάρτα δεν μπορεί να πάει πάνω από το μέγιστο όριο που έχει ρυθμιστεί.

Όποιος έχει κάτι να σχολιάσει σε αυτό ή έχει άλλη ερμηνεία για το θέμα, ας το παραθέσει εδώ.

Ευχαριστώ.

Επίσης, βρήκα μια διαφορά στο MSI Afterburner σε σχέση με το ASUS GPU Tweak II. Στο δεύτερο το offset στη μνήμη αν το πας +1000, είναι το ίδιο με το Afterburner να το πας +500. Δηλαδή στην τελική συχνότητα του GPU-Z το +1000 στο MSI δίνει 2000 MHz συχνότητα στη μνήμη, ενώ στο ASUS το +1000 δίνει 1875 MHz στη μνήμη. Αυτό πληροφοριακά για όσους δοκιμάσουν την ASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ερώτηση για RTX Games:

Ποια παιχνίδια με RTX παίζετε; Μέχρι στιγμής μόνο το Shadow of the Tomb Raider που παίζω έχει τέτοια ρύθμιση.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν βρίσκω δραματική διαφορά με και χωρίς το RTX, εκτός του ότι πέφτει το σκορ στο Benchmark.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...