Προς το περιεχόμενο

Σε έξι ταυτόχρονες συνεντεύξεις Τύπου σε όλο το κόσμο, επιστήμονες αποκάλυψαν τη φωτογραφία μίας μαύρης τρύπας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, dimtsef είπε

όπως?????????

Υπήρχε μια θεωρία ότι μέσα σε κάθε μαύρη τρύπα ξεκινάει ένα καινούργιο σύμπαν. Η ίδια θεωρία έλεγε ότι και το δικό μας είναι μέσα σε μια μαύρη τρύπα αλλού σύμπαντος και το big bang μας ήταν στην ουσία η δημιουργία αυτής της μαύρης τρύπας στο άλλο σύμπαν.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να στέκει κάτι τέτοιο επιστημονικά, δεν είναι ο τομέας μου. Το κυριότερο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι η ύλη στο σύμπαν μας φαίνεται να είναι πεπερασμένη, αλλά αν είχαμε μαύρη τρύπα - σύνδεση με άλλο σύμπαν να τραβάει ύλη τότε θα έπρεπε να αυξάνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, laziokos είπε

Θα μας ρουφήξει και θα πεθάνουμε όλοι;

Το σώμα σταματά να λειτουργεί. Η ενέργεια που το κινεί δεν σταματά ποτέ. Η πηγή της Αστείρευτη. 

Και ναι. Όσοι λένε το αντίθετο ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ. Και η αποτύπωση μιας εικόνας ακόμη και αυτή θεωρία είναι. Πραγματική ναι. Αλλά παραμένει εικόνα. Και το τι συμπεραίνει κανείς από μια εικόνα? Τίποτε. Σίγουρα είναι "κάτι" μέσα στην άπειρη ανθρώπινη άγνοια. Τόσο άπειρη όσο άπειρα είναι τα χρόνια που θα περάσουν ώσπου να καταλάβουμε τι συμβαίνει. Και εννοώ τους ζώντες. Γιατί ίσως με τον ερχομό του θανάτου να βλέπουμε απευθείας την πραγματικότητα και το νόημα της ύπαρξης μας.

Υπομονή λοιπόν μερικά χρόνια για όλους μας και για τον καθένα μας. Ως τότε (ίσως) μόνο θεωρίες.

:)

  • Like 4
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα, για να είμαστε αντικειμενικοί, 100% σίγουροι δεν μπορεί να είμαστε, ωστόσο είναι πολύ εντυπωσιακό!!! σε φάση να μπω μέσα 🤗

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

αφού όπως είπαμε αδυνατούμε να δούμε στο εσωτερικό της, από το οποίο δεν μπορεί να δραπετεύσει το παραμικρό, ούτε το φως.

Βασικα... οτι ξερουμαι ειναι ολα θεωριες. οποτε τα περισσοτερα αυτου του άρθρου δεν ισχύουν ή ισχύουν ή και τα δυο ταυτοχρονα.  (το γραφω αυτο με σεβασμό προς στον αρθρογραφο, και χωρις να θελω να τον προσβαλω)

ετσι συνεχειζοντας, η θεωρια οτι δεν καταφερνει τιποτα να ξεφυγει απο την "μανια" τησ ρουφηχτρας αυτης, ισως να ειναι λαθος.

υπαρχει μια θεωρια του St. Hawking η οποια αναφέρει τοι καταφερνει να ξεφύγει ενα ηδος ακτινοβολίας. η ακτινοβολία hawking.

 

βεβαια ολα αυτα ειναι κβαντικες θεωριες. τα παντα ισχυουν, ισως οχι, ισως και τα δυο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Τωρα, για να είμαστε αντικειμενικοί, 100% σίγουροι δεν μπορεί να είμαστε, ωστόσο είναι πολύ εντυπωσιακό!!! 😯 

100% σιγουρος δεν μπορεις να εισαι γιατι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, laziokos είπε

Θα μας ρουφήξει και θα πεθάνουμε όλοι;

Όχι. Είναι μερικά εκατομμύρια έτη φωτός μακριά. 100 νομίζω...

1 ώρα πριν, laziokos είπε

 

 

1 ώρα πριν, laziokos είπε

 

 

1 ώρα πριν, laziokos είπε

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γινεται ρε παιδια να " φωτογραφησουν " μια μαυρη τρυπα σε αποσταση 60000000 ετων φωτος κι οχι στον δικο μας γαλαξια που θεωρητικα να ειναι πιο εφικτο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kadaz είπε

100% σιγουρος δεν μπορεις να εισαι γιατι?

Γιατί να είμαι σίγουρος από μια συγκριμένη φωτογραφία και κάποια στοιχεία -  και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι από τους ψεκασμένους με την επίπεδη γη :P , προφανώς και υπάρχουν μαύρες τρύπες αλλιώς δεν θα υπήρχαν και σύμπαντα άλλα δεν είμαι σίγουρος ότι μας παρουσιάσαν τώρα αυτή την φωτογραφία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο δέος. 

1 λεπτό πριν, ignome4 είπε

Γιατί να είμαι σίγουρος από μια συγκριμένη φωτογραφία και κάποια στοιχεία -  και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι από τους ψεκασμένους με την επίπεδη γη :P , προφανώς και υπάρχουν μαύρες τρύπες αλλιώς δεν θα υπήρχαν και σύμπαντα άλλα δεν είμαι σίγουρος ότι μας παρουσιάσαν τώρα αυτή την φωτογραφία κλπ

Σύμπαντα; Αυτά ειναι θεωρητικά. Οι μαύρες τρύπες όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, delta6 είπε

Πραγματικά ιστορική ανακάλυψη. Απόδειξη το τι μπορούν να καταφέρουν οι ανθρωποι ενωμένοι με στόχο την πρόοδο.

100% Μαζί σου. Εμείς εδώ insomnia τρωγόμαστε... που πάμε ορέ;;; Από τα πρώτα που διάβασα είναι αν "είναι photoshop"... way down we go....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα σώμα με τεράστια βαρύτητα που δεν δραπετεύουν ούτε τα φωτόνια,γιατί να μην είναι απλά αυτό;δηλαδή πως ένα μεγάλο βαρυτικό άστρο;

Ένα άστρο μπορεί και φεύγει το φως και παρέχει πληροφορίες,η μαύρη τρύπα είναι κάτι τέτοιο πολύ πιο δυνατό.

Δε πιστεύω ότι είναι δρόμος για άλλο σύμπαν ούτε ότι είναι ένα άλλο σύμπαν μέσα εκεί.

έτσι νομίζω ο αδαής φυσικά,ότι είναι πολύ πιο πεζή η πραγματικότητα.

Και φυσικά ούτε στον πυρήνα ενός άστρου θα έφθανε ποτέ κάτι φτιαχτό ούτε εκεί.

Απλά σε ένα άστρο αυτό το φτιαχτό αντικείμενο θα έστελνε πληροφορίες μεχρι να καταστραφεί, στην μαύρη τρύπα θα έπαυε στον ορίζοντα γεγονότων.

Εάν το χάνω κάπου και μπορεί κάποιος λίγο να με κατατοπίσει ας το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vabill είπε

Μόνο δέος. 

Σύμπαντα; Αυτά ειναι θεωρητικά. Οι μαύρες τρύπες όχι. 

Θεωρητικά επειδή δεν τα  έχουμε φωτογραφίσει ακόμη ενώ τις μαύρες τρύπες μπορούμε? Να σου κανω 10 σύμπαντα στο Photoshop?  Επίσης δεν είπα ότι οι μαύρες τρύπες δεν υπάρχουν , είμαι άπλα επιφυλακτικός με τον τρόπο που μας τα παρουσιάζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...