Προς το περιεχόμενο

Αγορά monitor για gaming


gianniskip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στο setup

Ο επεξεργαστής αυτή την στιγμη είναι ο 2400g άλλα σχετικά σύντομα θα μπει ο 2600x η 2700x

Gpu 2060

Το μόνιτορ που παίζω είναι 60hz 24''

Θέλω να πάω σε 27

Το ερώτηματα μου είναι 2....1080p, 1080p  με hdr ή 1440p.... τείνω προς 1440p

Και για τα hz, αξίζει να πάω σε 144hz?από οτι διαβάζω πολλοί λένε ότι δεν υπάρχει λόγος αφού τα fps  δεν θα είναι τόσο ψηλά.Αρα με αυτή την λογική ένα 1440p με όσο το δυνατόν πιο λίγο response time ή 1080p (ίσως με hdr) κ;ι όσο το δυνατόν περισσότερα hz και μικρό response time?

Δεν έχω γνώσεις περί του θέματος ότι διαβάζω στο ίντερνετ. .η τελευταία λύση μου φαίνεται κάπως λίγο από ολα....ναι μεν  1080με hdr όμως για ωραία εικόνα και ψηλά hz...τι λέτε? Έχετε να προτείνετε κάποιο μόνιτορ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

hdr και 1080p δεν παιζει περιπτωση να βρεις...ελαχιστα μονιτορ πιανουν τα Nits Που χρειαζετε το Σωστο hdr και αυτα ειναι 4κ με τιμες ανω 1000ρικου.

Οποτε αν θες σωστο Hdr μονοδρομος τα 4k και ακριβα μονιτορ (asus / dell/philips)...εχει δρομο το hdr να ειναι προσιτο στο λαουτζικο (και ξαναλεω το ΣΩΣΤΟ hdr οχι τα μαρκετινιστικα των εταιρειων)

Κατε εμε 1080p αντε 1440p 144+ monitor για πισι ειναι η χρηση τομη...και δεν θα θες ενα καρο λεφτα και θα εχεις ωραια αποδοση..

Επεξ/σία από ison
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσεκαρε αυτο...27αρι QHD 2k IPS 10bit 144hz μικρα bezel και εγγυηση 3 χρονια onsite.

619€

https://www.skroutz.gr/s/17370249/Gigabyte-Aorus-AD27QD.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από Azerothakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2019 στις 2:50 ΠΜ, gianniskip είπε

Καλησπέρα

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στο setup

Ο επεξεργαστής αυτή την στιγμη είναι ο 2400g άλλα σχετικά σύντομα θα μπει ο 2600x η 2700x

Gpu 2060

Το μόνιτορ που παίζω είναι 60hz 24''

Θέλω να πάω σε 27

Το ερώτηματα μου είναι 2....1080p, 1080p  με hdr ή 1440p.... τείνω προς 1440p

Και για τα hz, αξίζει να πάω σε 144hz?από οτι διαβάζω πολλοί λένε ότι δεν υπάρχει λόγος αφού τα fps  δεν θα είναι τόσο ψηλά.Αρα με αυτή την λογική ένα 1440p με όσο το δυνατόν πιο λίγο response time ή 1080p (ίσως με hdr) κ;ι όσο το δυνατόν περισσότερα hz και μικρό response time?

Δεν έχω γνώσεις περί του θέματος ότι διαβάζω στο ίντερνετ. .η τελευταία λύση μου φαίνεται κάπως λίγο από ολα....ναι μεν  1080με hdr όμως για ωραία εικόνα και ψηλά hz...τι λέτε? Έχετε να προτείνετε κάποιο μόνιτορ?

Λοιπόν φίλε η κάρτα σου είναι ικανή να χτυπήσει 1440p 144hz, εάν είσαι καχύποπτος μπορείς να δεις και ανάλογα βιντεάκια στο youtube. Σίγουρα όμως με τον 2600x/2700, σε 1080p είναι ικανή για πολλά περισσότερα από 144hz με σωστές ρυθμίσεις. Δεν μας είπες όμως τι παιχνίδια παίζεις και ποίο είναι το budget, για να θέλεις HDR σημαίνει ότι δεν θα την χρησιμοποιείς μόνο για παιχνίδια σωστά; Οπότε αποκλείουμε TN. VA από Samsung 1440p και 144hz υπάρχουν αρκετά value for money γύρω στο 300άρι. Εκτός αν είσαι απαιτητικός gamer και θέλεις 240hz σε 1080p TN με χρώματα τίμια γύρω στα 350. Υπάρχουν πολλές επιλογές, δώσ' μου να καταλάβω τι θα κάνεις με την οθόνη και το budget για να σε βοηθήσω περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση του είναι για gaming κυρίως και από το κείμενο και πέρα για workstation προγράμματα τύπου cad

Νομίζω για τα hz τα 144 μου είναι πολύ κομπλέ δεν με ενδιαφέρει το 240

Γενικά θέλω από τηνσ τιγμη που θα δώσω το 300αρι σπίτι βλέπω πάνω κάτω θέλω το αποτέλεσμα μου να είναι όσο πιο ωραίο γίνεται χωρίς να ξεφύγει το budget πολύ.

Θελω να φύγω απο 60hz, απο τι βλέπω αυτό που λέει ο φίλος Giwrg πιο πάνω hdr kai 1080 δεν παίζει

Τα παιχνίδια που παίζω είναι τύπου pubg,apex αλλά και κανένα τύπου tomb raider

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gianniskip είπε

Η χρήση του είναι για gaming κυρίως και από το κείμενο και πέρα για workstation προγράμματα τύπου cad

Νομίζω για τα hz τα 144 μου είναι πολύ κομπλέ δεν με ενδιαφέρει το 240

Γενικά θέλω από τηνσ τιγμη που θα δώσω το 300αρι σπίτι βλέπω πάνω κάτω θέλω το αποτέλεσμα μου να είναι όσο πιο ωραίο γίνεται χωρίς να ξεφύγει το budget πολύ.

Θελω να φύγω απο 60hz, απο τι βλέπω αυτό που λέει ο φίλος Giwrg πιο πάνω hdr kai 1080 δεν παίζει

Τα παιχνίδια που παίζω είναι τύπου pubg,apex αλλά και κανένα τύπου tomb raider

Λοιπόν κοίτα πως πάει, υπάρχει ένα monitor 1080p με HDR αλλά είναι TN, δεν θα στο συνιστούσα, το αμέσως επόμενο είναι Samsung 1440p θα στο συνιστούσα αλλά ξεφεύγει η τιμή (466). Να λάβεις υπόψη σου ότι το HDR στα παιχνίδια επηρεάζει την απόδοση, δηλαδή λιγότερα FPS όχι πολλά αλλά λιγότερα. Αυτό σημαίνει ότι 1440p με HDR σίγουρα θα δυσκολευτείς να πιάσεις 144FPS οπότε και δεν αξίζει. Αυτό που θα έκανα εγώ στην θέση σου είναι ή να αγοράσεις ένα 1440p 144hz monitor π.χ. Samsung CJG50 με πολύ καλά χρώματα και προσιτή τιμή (είναι η πιο φθηνή για αυτά που προσφέρει) ή 1080p 144hz με πολύ καλά χρώματα επίσης και πολύ αποδοτική στο gaming είναι η εξής MSI Optix MAG241C που δεν θα σε απογοητεύσει σε καμία περίπτωση. Πρέπει να ξέρεις όμως ότι η κάρτα σου θα πιάνει πολλά περισσότερα από 144fps εκτός αν τα maxάρεις όλα. Στο 1440p θα πρέπει να ρίξεις λίγο τις ρυθμίσεις για τα κρατήσεις 144FPS. Τώρα υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως TN με 165hz 1080p με καλά χρώματα αλλά γωνίες θέασης TN (ξέρεις τι σημαίνει αυτό) γύρω στο 300άρι. Πες μου ποια από αυτές τις επιλογές σε ενδιαφέρει περισσότερο για να δούμε και σε ποια οθόνη θα καταλήξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι για την διαφορα την χρηματικη που εχουν αξιζει πιο πολυ η samsung αφου ειναι και οι δυο 144hz και η samsung ειναι 1440p

η διαφορα το 4ms με 1ms δεν νομιζω οτι με πολυ ενοχλει θελω να το ψαξω λιγο αυτο, επισης και το freesync Και g-sync να δω τι παιζει

Επεξ/σία από gianniskip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gianniskip είπε

Νομίζω ότι για την διαφορα την χρηματικη που εχουν αξιζει πιο πολυ η samsung αφου ειναι και οι δυο 144hz και η samsung ειναι 1440p

η διαφορα το 4ms με 1ms δεν νομιζω οτι με πολυ ενοχλει θελω να το ψαξω λιγο αυτο, επισης και το freesync Και g-sync να δω τι παιζει

Ναι δεν το συζητώ, η MSI είναι πολύ καλύτερη για gaming λόγω freesync και γενικά είναι κορυφαία να ξέρεις. Την SAMSUNG την παίρνεις για την καλύτερη εικόνα, αλλά σίγουρα δεν είναι τέλεια (ειδικά στο gaming).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giwrg Mavridis είπε

Ναι δεν το συζητώ, η MSI είναι πολύ καλύτερη για gaming λόγω freesync και γενικά είναι κορυφαία να ξέρεις. Την SAMSUNG την παίρνεις για την καλύτερη εικόνα, αλλά σίγουρα δεν είναι τέλεια (ειδικά στο gaming).

η αληθεια ειναι πως εχω χαθει λιγο στο τι χαρακτηριστικο να θελω να εχει....ναι 1440p το samsung αλλα οχι freesync...θα το ψαξω λιγο να δω και αλλες επιλογες τι υπαρχει και θα ξαναποσταρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2019 στις 6:12 ΜΜ, gianniskip είπε

η αληθεια ειναι πως εχω χαθει λιγο στο τι χαρακτηριστικο να θελω να εχει....ναι 1440p το samsung αλλα οχι freesync...θα το ψαξω λιγο να δω και αλλες επιλογες τι υπαρχει και θα ξαναποσταρω

Ναι ψάξτο απλά να ξες οτι δύσκολα θα πιάσεις 144 σε 1440p, για αυτό να σκεφτείς περισσότερο 1080p 144hz που είναι και πιο οικονομικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Giwrg Mavridis είπε

Ναι ψάξτο απλά να ξες οτι δύσκολα θα πιάσεις 144 σε 1440p, για αυτό να σκεφτείς περισσότερο 1080p 144hz που είναι και πιο οικονομικές.

εχω μια αλλη απορία...αποτι ειδα σε πολλα μονιτορ 144 εχεο ρυθμιση και για λιγοτερα...αν σε καποιον τιτλο δεν πιανω τα 144 και ρίξω τα hz?  

επισης υπαρχει θεμα με το οτι η καρτα ειναι η 2060 και το μονιτορ μπορει να ειναι freesync? αν και υποτιθεται πλεον το υποστηριζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gianniskip είπε

εχω μια αλλη απορία...αποτι ειδα σε πολλα μονιτορ 144 εχεο ρυθμιση και για λιγοτερα...αν σε καποιον τιτλο δεν πιανω τα 144 και ρίξω τα hz?  

επισης υπαρχει θεμα με το οτι η καρτα ειναι η 2060 και το μονιτορ μπορει να ειναι freesync? αν και υποτιθεται πλεον το υποστηριζουν

κοίτα αν πάρεις ένα κάλο μόνιτορ λογικά δεν θα έχεις θέμα με το freesync δηλαδή θα δουλεύει κομπλέ. Επίσης δεν θα χρειαστεί να ρίξεις και τα hz της οθόνης που έτσι και αλλιώς δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...