Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρώτη τριλογία ήταν έπος στα μάτια μας, γιατί ήμασταν παιδιά. Όταν την ξαναείδα πολλά χρόνια μετά, μου φάνηκε αστεία. Εμένα μου άρεσαν και τα prequel και τα sequel, αρκεί φυσικά να έχεις συνειδητοποιήσει τι ακριβώς πας να δεις. Αν περιμένεις νόημα και κάποια φοβερή ιστορία, προφανώς και θα απογοητευτείς.

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε από άλλους, αλλά προσωπικά με ενόχλησαν τα 25+ λεπτά διαφημίσεις πριν την ταινία (Village Θεσσαλονίκης). Έλεος δηλαδή, πληρώσαμε εισιτήριο, δε μπορείς να μας ρίχνεις και 25 λεπτά διαφημίσεις. Ούτε στο STAR τόσες διαφημίσεις δεν έχει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, malakudi said:

Η πρώτη τριλογία ήταν έπος στα μάτια μας, γιατί ήμασταν παιδιά. Όταν την ξαναείδα πολλά χρόνια μετά, μου φάνηκε αστεία. Εμένα μου άρεσαν και τα prequel και τα sequel, αρκεί φυσικά να έχεις συνειδητοποιήσει τι ακριβώς πας να δεις. Αν περιμένεις νόημα και κάποια φοβερή ιστορία, προφανώς και θα απογοητευτείς.

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε από άλλους, αλλά προσωπικά με ενόχλησαν τα 25+ λεπτά διαφημίσεις πριν την ταινία (Village Θεσσαλονίκης). Έλεος δηλαδή, πληρώσαμε εισιτήριο, δε μπορείς να μας ρίχνεις και 25 λεπτά διαφημίσεις. Ούτε στο STAR τόσες διαφημίσεις δεν έχει.

Και στα Village Παγκρατιου 25 λεπτα διαφημισεις επαιξαν. Απλα απαραδεκτο να γινεται κατι τετοιο. Ο κοσμος μεσα γκρινιαζε. Συνηθως οι διαφημισεις με τα trailer δε ξεπερνουν τα 15 λεπτα. Δεν ξερω εαν γινεται 1η φορα με τη συγκεκριμενη ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και στα Village Παγκρατιου 25 λεπτα διαφημισεις επαιξαν. Απλα απαραδεκτο να γινεται κατι τετοιο. Ο κοσμος μεσα γκρινιαζε. Συνηθως οι διαφημισεις με τα trailer δε ξεπερνουν τα 15 λεπτα. Δεν ξερω εαν γινεται 1η φορα με τη συγκεκριμενη ταινια.

Village Mall το ίδιο ακριβώς. 22:00 έναρξη ταινίας, 22:25 ξεκίνησε η ταινία.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Μήπως μας βγεις εγγονός κάποιου όμως στην επόμενη σελίδα;.. :D

Χαχαχαχαχα, πέθανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα και εδώ. Ξαναζεσταμένο φαγητό δεν λέει.

Στα συν

- Η ερμηνεία του Kylo Ren

- Καποια εφέ

- fan service (ιστορικές αναμνήσεις)

 

Στα μειον

- ολη η υπόλοιπη ταινία 

- Η πλοκή ήταν ένας αχταρμάς. Εγώ που ειδα όλες τις ταινίες, προσπαθούσα να καταλάβω τι γίνεται. Ποσο μάλλον για έναν άσχετο. Δεν εξηγούσε ποιος, που, γιατί, πως γίνονται αυτά που γίνονται....ένα συνοθύλευμα ιδεών και απόψεων μέσα σε 2.5 ώρες. Άντε, ας βάλουμε και την ταχύτητα στο 1.5 και οποιος κατάλαβε, κατάλαβε 

- Δεν μου άρεσε ο τρόπος που χρησιμοποιήθηκε ο ‘παππούς’. 

 

Τι να πω...για φιναλε ήταν απαράδεκτο! 5/10

Σιγουρα, είναι μια τριλογία που θα ξεχαστεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα το ξαναδα, πραγματικα η ταινι ειναι εξαιρετικη. Γεμαηκη μικρες λεπτομερειες εδω κι εκει που δενουν την ιστορια.

νομιζω επισης πως η εκβαση της ιστοριας δικαιολογει απολυτα το last jedi και γιατι ο λουκ προτσιαστηκε οπως προυσιαστηκε, τοσο σκοτεινος, απογοητευμενος και απαισιοδοξος μακρυα απο τον λουκ της 1 τριλογιας.

διαφωνω πως ειναι αχταρμας η ιστορια, ειλικρινα βλεπω μεγαλη συνοχη, τουλαχιστον στο arc του λουκ, της ρευ και το καιλο.

μοναδικη μου ενταση ειναι πως πουλησαν μαρκετινιστοκα τον παλπατιν και η ταινια ξεκινα με δεδομενο οτι ζει, θα προτιμουσα να τον δω ξαφνικα μπροστα μου.

σε καθε περιπτωση η ταινια ειναι δεκαρακι για εμενα, ειδικα η σκηνη στο τελος με την ρευ να της μιλουν ολοι, σκηνη η οποια αρχικα ειχε γραφτει απο τον λουκας για την αρχικη τριλογια, αλλα στη συνεχεια εγκαταληφθηκε (τοτε μονο με γιοντα/κενομπι).

αυτες ειναι οι μικρες λεπτομερειες που δενουν αρμονικα κατα τη γνωμη μου μια ιστορια 42 χρονων.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Πηγα σημερα το ξαναδα, πραγματικα η ταινι ειναι εξαιρετικη. Γεμαηκη μικρες λεπτομερειες εδω κι εκει που δενουν την ιστορια.

νομιζω επισης πως η εκβαση της ιστοριας δικαιολογει απολυτα το last jedi και γιατι ο λουκ προτσιαστηκε οπως προυσιαστηκε, τοσο σκοτεινος, απογοητευμενος και απαισιοδοξος μακρυα απο τον λουκ της 1 τριλογιας.

διαφωνω πως ειναι αχταρμας η ιστορια, ειλικρινα βλεπω μεγαλη συνοχη, τουλαχιστον στο arc του λουκ, της ρευ και το καιλο.

μοναδικη μου ενταση ειναι πως πουλησαν μαρκετινιστοκα τον παλπατιν και η ταινια ξεκινα με δεδομενο οτι ζει, θα προτιμουσα να τον δω ξαφνικα μπροστα μου.

σε καθε περιπτωση η ταινια ειναι δεκαρακι για εμενα, ειδικα η σκηνη στο τελος με την ρευ να της μιλουν ολοι, σκηνη η οποια αρχικα ειχε γραφτει απο τον λουκας για την αρχικη τριλογια, αλλα στη συνεχεια εγκαταληφθηκε (τοτε μονο με γιοντα/κενομπι).

αυτες ειναι οι μικρες λεπτομερειες που δενουν αρμονικα κατα τη γνωμη μου μια ιστορια 42 χρονων.

Λάθος ταινία είδες, γιατί αν κάτσεις να δεις τις "μικρές λεπτομέρειες", βλέπεις κατευθείαν τα reshoots και το πόσο off είναι οι σκηνές ακόμα και η ίδια που έχει φάει η μισή reshoot μήνες μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, spahar είπε

Village Mall το ίδιο ακριβώς. 22:00 έναρξη ταινίας, 22:25 ξεκίνησε η ταινία.....

25 λεπτά trailer + διαφημίσεις είναι πάλι πολύ, αλλά εγώ αναφερόμουν σε 25 λεπτά καθαρός χρόνος διαφημίσεων. 18:30 άρχιζε η προβολή των trailer, 19:08 έπαιξε το σήμα Lucas arts. 38 λεπτά trailer + διαφημίσεις, 25 λεπτά καθαρός χρόνος διαφημίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Apoll είπε

Λάθος ταινία είδες, γιατί αν κάτσεις να δεις τις "μικρές λεπτομέρειες", βλέπεις κατευθείαν τα reshoots και το πόσο off είναι οι σκηνές ακόμα και η ίδια που έχει φάει η μισή reshoot μήνες μετά. 

Οχι μαν την σωστη ειδα. Μηπως εσυ πηρες γραμμη απο τα λαθος site?

 

επισης πες μου μια ταινια που δεν ειχε reshoot

Επεξ/σία από bahamut_zero
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Να πει όχι γιατί; Γιατί να αρνηθεί μερικά εκατομμύρια, λες να μην έβρισκαν άλλον ηθοποιό να φέρει εις πέρας το καραγκιοζιλίκι τους;

κανεις δεν ειπε να τα αρνηθει. αλλα απο την στιγμη που τα πηρε, ειναι με δικη του επιλογη συμμετοχος στα καραγκιοζιλικια της Disney. και αυτο τον κανει υποκριτη οταν παριστανει οτι ειναι φαν σαν και εμας, και εχει απογητευτει και εκεινος με τις ταινιες και κυριως με το πως χειριστηκαν τον χαρακτηρα του.

και δεν υπηρχε περιπτωση να βαζανε αλλον ηθοποιο να τον παιξει,  στην χειροτερη θα λεγανε οτι δολοφονηθηκε καποια στιγμη μετα το ROTJ, και αντι για το macguffin where is Luke?, θα χαμε who killed Luke?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...