Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Malthador είπε

Για να το γυρίσουμε στο περιεχόμενο, έφαγα φλασιά με το τελευταίο ep του Mandalorian: ο Jango και ο Boba πέταγαν με jet packs κάμποσες δεκαετίες πριν το TRoS, ωστόσο μόλις είδαν τους Stormtroopers να πετάνε εξεπλάγησαν ο Finn και ο Po. 

Πλοκή από τα Lidl. Τεράστιες ασυνέπειες στο σύμπαν του SW. 

Παρόλο που μου άρεσε η ταινία, αυτό κι εμένα με πείραξε πολύ. Ότι να 'ναι, πραγματικά. Δεν ξέρω που τους ήρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του Διαβόλου, νομίζω ότι εξεπλάγησαν με το ότι πετούσαν οι Stormtroopers συγκεκριμένα, όχι με την πτήση γενικότερα. Εκτός αυτού, το ότι πετούσαν ο Jango και ο Boba δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το ήξεραν οι πάντες. Εδώ καλά καλά το Force και οι Jedi είχε φτάσει να θεωρούνται σχεδόν μύθος, πού να θυμούνται ή να ξέρουν δύο τύπους που πέταξε ο ένας πριν καμιά πενηνταριά χρόνια και ο άλλος πριν καμιά τριανταριά; Ή και γενικότερα, πού να έχουν δει τόσο συχνά Mandalorians με jet packs ο Finn και ο Poe μετά το όλο χαμό του Great Purge;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, FCastor είπε

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του Διαβόλου, νομίζω ότι εξεπλάγησαν με το ότι πετούσαν οι Stormtroopers συγκεκριμένα, όχι με την πτήση γενικότερα. Εκτός αυτού, το ότι πετούσαν ο Jango και ο Boba δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το ήξεραν οι πάντες. Εδώ καλά καλά το Force και οι Jedi είχε φτάσει να θεωρούνται σχεδόν μύθος, πού να θυμούνται ή να ξέρουν δύο τύπους που πέταξε ο ένας πριν καμιά πενηνταριά χρόνια και ο άλλος πριν καμιά τριανταριά; Ή και γενικότερα, πού να έχουν δει τόσο συχνά Mandalorians με jet packs ο Finn και ο Poe μετά το όλο χαμό του Great Purge;

Α, ναι, σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, FCastor said:

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του Διαβόλου, νομίζω ότι εξεπλάγησαν με το ότι πετούσαν οι Stormtroopers συγκεκριμένα, όχι με την πτήση γενικότερα. Εκτός αυτού, το ότι πετούσαν ο Jango και ο Boba δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το ήξεραν οι πάντες. Εδώ καλά καλά το Force και οι Jedi είχε φτάσει να θεωρούνται σχεδόν μύθος, πού να θυμούνται ή να ξέρουν δύο τύπους που πέταξε ο ένας πριν καμιά πενηνταριά χρόνια και ο άλλος πριν καμιά τριανταριά; Ή και γενικότερα, πού να έχουν δει τόσο συχνά Mandalorians με jet packs ο Finn και ο Poe μετά το όλο χαμό του Great Purge;

Από την άλλη βέβαια μιλάμε για ένα σύμπαν με προηγούμενη τεχνολογία. Σιγά το "rocket science" που είχαν τα jet packs του Jango και του Boba για να είναι τόσο δύσκολο να τα κατασκευάζουν κι άλλοι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FCastor είπε

Εδώ καλά καλά το Force και οι Jedi είχε φτάσει να θεωρούνται σχεδόν μύθος

Εδώ που τα λέμε, αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο plot hole (που δημιούργησαν τα prequels, βέβαια)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους απορούν για το force healing πάντως, είναι "ικανότητα" που έχουν μόνο η Rey και ο Κylo μόνο μεταξύ τους επειδή είναι dyad. Δεν μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε.

Spoiler

Παρακαλώ μην με κράξετε, δεν είναι ότι υπερασπίζομαι την ταινία, απλά σχολιάζω το συγκεκριμένο:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, παιδιά, είναι εντελώς χαζοί.

Movie Review Aggregator Ratings Have No Relationship with Box Office Success

https://minimaxir.com/2016/01/movie-revenue-ratings/

Όπως έγραψε και κάποιος κάτω από το βίντεο "Disney would rather pay like 10 million bucks to cook the reviews so they can claim victory".

Είναι σαν 12χρονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν τα έχεις κάνει μαντάρα στις δύο πρώτες ταινίες, ρεαλιστικά δεν μπορείς στην τρίτη να σώσεις την κατάσταση. 

Το προσπάθησαν, μεν, αλλά για μένα τα έκαναν χειρότερα (* ΕDIT). Στείρα αντιγραφή, εισαγωγή νέων backgrounds και νέων χαρακτήρων (επιτέλους έδειξαν να αντιλαμβάνονται την ανάγκη για ένα σοβαρό "κακό") με ελάχιστο χρόνο να τους γνωρίσουμε και να νοιαστούμε ή γενικά να νοιώσουμε το οτιδήποτε απέναντί τους.

Όπως πάντα, στο πρακτικό κομμάτι τα έκαναν σαν τα μούτρα τους:

Spoiler

Η μούμια που κλεισμένη σε έναν τάφο ναυπήγησε από το πουθενά ένα στόλο με μίνι death stars είναι αναγκασμένη να καταφεύγει σε παιδομάζωμα για να βρει στρατιώτες.

Αν θέλουμε να το πάμε σχεδόν μισό αιώνα πίσω, η απόφαση τότε του Lucas να αντλήσει στοιχεία από τους Ναζί για την αισθητική και την όλη εικονογραφία της Αυτοκρατορίας, ήταν μάλλον αναπόφευκτο στο να οδηγήσει σε αδιέξοδο κάθε προσπάθεια να εξηγηθεί πώς κέρατο έχει τόση δύναμη ένας διαστρικός σχηματισμός στον οποίο υποτίθεται πως αντιστέκονται οι πάντες αλλά με κάποιον τρόπο έχει αμέτρητους φανατικά πιστούς πολεμιστές.

Μια τεράστια, χαμένη ευκαιρία ήταν αυτή η τριλογία. Θα ευχηθώ να κατάλαβαν (κι ας μην το παραδεχτούν ποτέ) πόσο άστοχες ήταν οι επιλογές τους και να πορευτούν καλύτερα στη συνέχεια. Πολύ αμφιβάλλω, αλλά η ελπίδα κτλ. κτλ.

ΕDIT: Οφείλω να είμαι δίκαιος: χειρότερη δεν ήταν η τρίτη ταινία από τα πρώτα δύο μπουγαδόνερα, αλλά δεν μπόρεσε να σώσει το χάλι που είχε δημιουργηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα χθες το βράδυ, μου άρεσε αν και έχω την εντύπωση πως όλα διαγράφονταν πάρα πολύ γρήγορα με τις σκηνές δράσης να εναλλάσσονται αστραπιαία. Θα περιμένω και το BD μόλις βγεί για να την απολαύσω καλύτερα στον χώρο μου, αν και η αίθουσα στο MALL ήταν πολύ ήσυχη. Εντάξει είχε κάτι plot holes νααααα με το συμπάθειο, αλλά STAR WARS πήγα να δω, όχι υποψηφιότητα για χρυσό φοίνικα και φεστιβάλ της Βενετίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, chrisde said:

Για όσους απορούν για το force healing πάντως, είναι "ικανότητα" που έχουν μόνο η Rey και ο Κylo μόνο μεταξύ τους επειδή είναι dyad. Δεν μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε.

  Reveal hidden contents

Παρακαλώ μην με κράξετε, δεν είναι ότι υπερασπίζομαι την ταινία, απλά σχολιάζω το συγκεκριμένο:P

Όχι.

Δεν το χρησιμοποιεί η Rey και σε ένα ερπετό or something?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Όχι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν το χρησιμοποιεί η Rey και σε ένα ερπετό or something?

Δεν το θυμάμαι αυτό να σου πω την αλήθεια. Αν όντως ισχύει είναι απλά ΓΤΠΚ όντως οπότε I stand corrected...

Spoiler

Μόλις θυμήθηκα ότι το χρησιμοποιεί και ένας χαρακτήρας στο Mandalorian, οπότε άκυρη η τοποθέτησή μου. Καλά να πάθω που πήγα να υπερασπιστώ τη disney...

 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, chrisde είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μόλις θυμήθηκα ότι το χρησιμοποιεί και ένας χαρακτήρας στο Mandalorian, οπότε άκυρη η τοποθέτησή μου. Καλά να πάθω που πήγα να υπερασπιστώ τη disney...

Αλλά στο τελευταίο επεισόδιο, δεν το χρησιμοποιεί. Σώζουμε τον άγνωστο αλλά όχι τον θετό πατέρα.


Go figure. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...